Medytacja chrześcijańska

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
ODPOWIEDZ
Biserica Dumnezeu

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-04-08, 10:19

Sw. Pawel nie mowil rowniez o forach chrzescijanskich. Nie mowil o tysiacu rzeczy.
Za to mowil, zeby jesli jeden czyni cos dla Boga, to zeby inny mu tego nie zabranial. I zeby kazdy wielbil Boga na swoj sposob, aby tylko pozostawal wierny prawdzie i w tym znaczeniu Kosciolowi.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: sądzony » 2020-04-08, 10:27

"Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie." Mt 6.6.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: Jozek » 2020-04-08, 10:55

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-04-08, 10:19 Sw. Pawel nie mowil rowniez o forach chrzescijanskich. Nie mowil o tysiacu rzeczy.
Za to mowil, zeby jesli jeden czyni cos dla Boga, to zeby inny mu tego nie zabranial. I zeby kazdy wielbil Boga na swoj sposob, aby tylko pozostawal wierny prawdzie i w tym znaczeniu Kosciolowi.
A, to teraz juz rozumiem, pomyliles medytacje z Adoracja. ;)
Czy moze o co innego ci chodzilo? Moze o kontemplacje? Bo ja pisze caly czas o 2 roznych rzeczach, medytacji i modlitwie ktore do siebie nijak nie pasuja.
Ostatnio zmieniony 2020-04-08, 10:58 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Biserica Dumnezeu

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-04-08, 10:57

Nic nie pomylilem.
Wciaz nie rozumiesz?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: Jozek » 2020-04-08, 11:00

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-04-08, 10:57 Nic nie pomylilem.
Wciaz nie rozumiesz?
Nie, nie rozumiem o co ci chodzi.
Temat jest o medytacji i modlitwie, a to dwie kompletnie rozne rzeczi i jedna do drugiej ma sie jak piesc do policzka.
Moze wyraze sie jasniej, slowo medytacja jest zapozyczeniem z innych kultur-wierzen i nie powinno miec miejsca uzywanie go w Chrzescijanstwie.
Nie dlatego ze jest uzywane w innych kulturach,, ale dlatego ze jego znaczenie jest juz przez te roznice kulturowe tak wymieszane ze jego znaczenie stalo sie wieloznaczne, co wprowadza bledy w naszej wierze.
Ostatnio zmieniony 2020-04-08, 11:06 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Biserica Dumnezeu

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-04-08, 11:04

Wszystko moge, co jest dla Chrystusa. Nie wszystko jednak jest dla kazdego pozyteczne.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: Jozek » 2020-04-08, 11:12

Czy nie uwazasz ze uzywanie nowych egzotycznych wyrazen w wyjasnieniach elementow wiary Chrzescijanskiej jest co najmniej mylace?
Mamy tak wiele innych slow, jak np. adoracja, kontemplacja, uwielbienie itp. ktore sa jednoznaczne i kazdy raczej jednakowo je rozumie, wiec po co uzywac jakichs egzotycznych i wieloznacznych? Czy nie chodzi tu o wprowadzanie w blad, by choc niektorzy zaczeli blednie rozumiec wiare Chrzescijanska?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Biserica Dumnezeu

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-04-08, 11:28

Nie nie sadze, ani nic takiego tutaj sie nie dzieje.
Osobiscie, jesli masz obawy, po prostu nie tykaj sie tego. Ale innym nie zabraniaj. Zyj dla Boga i innym pozwol rowniez zyc dla Boga.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: Jozek » 2020-04-08, 11:45

Nikomu nic nie zabraniam, wyjasniam tylko ze u kogos kto blednie zrozumie to co pisze sie na temat medytacji, zacznie wierzyc innaczej, moze nawet jak w Buddyzmie i stanie sie sam dla siebie bogiem.
Czy nie widzisz takiego zagrozenia w uzywaniu egzotycznych i niejednoznacznych okreslen?
Nie pisze o twojej wierze, tylko o samych slowach uzywanych do wyjasnien.
Ostatnio zmieniony 2020-04-08, 11:53 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: sądzony » 2020-04-08, 11:53

"Modlitwa jest wzniesieniem duszy do Boga" KKK
I wszystko.
Medytacja jest modlitwą.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: Jozek » 2020-04-08, 11:54

sądzony pisze: 2020-04-08, 11:53 "Modlitwa jest wzniesieniem duszy do Boga" KKK
I wszystko.
Medytacja jest modlitwą.
No dobrze, a teraz podaj twoja definicje slowa medytacja, bo innaczej nikt nie bedzie wiedzial o czym tak naprawde piszesz.
Czy Budda sie w ten sposob modlil do Boga?
Ostatnio zmieniony 2020-04-08, 12:03 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: sądzony » 2020-04-08, 12:07

Jozek pisze: 2020-04-08, 11:54
sądzony pisze: 2020-04-08, 11:53 "Modlitwa jest wzniesieniem duszy do Boga" KKK
I wszystko.
Medytacja jest modlitwą.
No dobrze, a teraz podaj twoja definicje slowa medytacja, bo innaczej nikt nie bedzie wiedzial o czym tak naprawde piszesz.
Czy Budda sie w ten sposob modlil do Boga?
Medytacja jest (moim zdaniem) skupieniem umysłu/ego na jakieś myśli, słowu, zdaniu, czynności, oddechu
poprzez powtarzanie (słowa/czynności/zdania) celem oczyszczenia świadomości
co pozwala na pełniejszy kontakt zarówno ze światem zewnętrznym jak i wewnętrznym,
a co za tym idzie z Bogiem.

Może być wykonywana w bezruchu, na spacerze, przy prostej pracy, podczas wykonywania łatwych powtarzalnych czynności.
Przykładem medytacji może być (moim zdaniem) odmawianie różańca.
Z tego co wiem medytowali już Ojcowie i Matki Pustyni III w.n.e.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: Jozek » 2020-04-08, 12:20

Tylko zapominasz ze medytacja jest cwiczeniem, a nie celem.
Wiec medytacja nie jest modlitwa, a tylko przygotowaniem do niej.
Czy zawodnik jak cwiczy przed zawodami to to cwiczenie jest zaliczane do samych zawodow?
Polaczenie medytacji z modlitwa to jakis konglomerat.
Jesli ktos nie potrafi sie skupic, to powinien to pocwiczyc, a nie mieszac cwiczenie skupienia z modlitwa.
Modlitwa sama w sobie jest cwiczeniem skupienia, a to polaczenie medytacji z modlitwa to maslo maslane, cwiczenie sie w cwiczeniu w modlitwie.
Przykladem jest modlitwa na Rozancu, a dokladnie rozwazania slow i tajemnic Rozanca, ktore jest niczym innym jak uzewnetrznieniem duszy.
Slowo medytacja, wprowadza wiecej zamieszania niz pozytku.
Innym znaczeniem slowa medytacja, jest rozmyslanie na jakis temat w ciszy i spokoju i takie rozmyslanie, moze byc, ale nie musi byc modlitwa.

O ile bardziej zrozumiale bylo by to gdyby nie uzywac slowa medytacja, tylko proste i jednoznaczne, jak rozmyslanie, rozwazanie, kontemplacja itp.

Pojscie za nowoczesnym jezykiem i uzywanie coraz to bardziej wyszukanych i egzotycznych slow, niezauwazalnie prowadzi do faryzeizmu.
Nie twierdze ze to juz faryzeizm, ale tak wlasnie wyglada droga do niego. Stopniowo znaczenia slow zmieniaja tresci i znaczenia slow Pism i w ten sposob odchodzi od zdrowej Nauki wchodzac w faryzeizm. Faryzeusze to byli uczeni, nie tylko w Pismach i wlasnie ta ich uczonosc i pokazywanie elokwencji slownej wprowadzala niepostrzezenie nowe znaczenia Nauk.
Ostatnio zmieniony 2020-04-08, 12:42 przez Jozek, łącznie zmieniany 5 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Biserica Dumnezeu

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-04-08, 13:27

Nic nie zapominam , Jozku.
kazde cwiczenie moze stac sie celem, a cel cwiczeniem.

Dlatego chrzescijanin medytujac kontempluje Boga w Trojcy Jedynego.
Dlatego adorujemy chrystusa w Przenajswietszym Sakramencie, a nie kolejne wcielenie Wishnu.

Adoracj jest czym innym od kontemplacji, a kontemplacja rozni sie od medytacji.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Medytacja chrzescijańska

Post autor: Jozek » 2020-04-08, 13:40

Dlatego pytalem o definicje slowa medytacja, bo nie kazdy tak samo ja interpretuje, czy rozumie.
Moze podam taki skrajny mozliwy przyklad, ze np. powiesz koms ze medytacja jest potrzebna w wierze, a ten ktos rozumie ja dokladnie tak jak w Buddyzmie i zamiast przyblizac sie do Boga, bedzie z siebie robil Budde. Czy ty nie widzisz takich niebezpieczenstw?
Uzywanie takich wieloznacznych slow to narazanie innych na bledy w ich wierze.

Dodano po 4 minutach 36 sekundach:
Masz tu caly tekst z Wikipedii i pokaz mi gdzie tam jest miejsce tego slowa w Chrzescijanstwie.
Mi bardziej to podchodzi pod new age.

"Medytacja (łac. meditatio – zagłębianie się w myślach, rozważanie, namysł) – praktyki polegające na ćwiczeniu umysłu lub wprowadzaniu się w odmienny stan świadomości dla uzyskania dobroczynnego skutku, albo aby umysł uznał treść odmiennego stanu bez identyfikowania się z nim[1] lub jako cel sam w sobie[2]. Termin medytacja odnosi się do wielu różnych praktyk, wliczając w to techniki mające na celu zwiększenie wewnętrznej energii siły życiowej (qi, ki, prana, itp.) i aby rozwinąć współczucie[3], miłość, cierpliwość, wielkoduszność i przebaczenie. Medytacja była praktykowana od czasów antycznych jako część tradycji religijnych i wierzeń[4]. Jest stosowana zwłaszcza w jodze oraz w religiach i duchowości Wschodu (buddyzm, taoizm, konfucjanizm, hinduizm, dżinizm), a ostatnio także przez niektóre szkoły psychoterapeutyczne. Elementy medytacji dają się również zauważyć w chrześcijaństwie (hezychazm) i islamie (sufizm). Współcześnie jest często wykorzystywana do oczyszczenia umysłu i jako część terapii różnych problemów zdrowotnych, takich jak np. nadciśnienie[5], depresja, czy stany lękowe.

Według profesora Lesława Kulmatyckiego, medytacja może być dobrym narzędziem do poznania samego siebie. Oznacza samoświadomość. „Zdarza mi się, że czasami jestem zarówno obserwatorem jak i obserwowanym. Jestem świadomy tego niejako z zewnątrz, a zarazem akceptuję ten rodzaj „wglądu” od wewnątrz. Czasami brzmi to jak paradoks, ale to tylko kwestia doświadczenia” - podkreślił profesor Kulmatycki w jednym z wywiadów[6].

Praktyka medytacji może się odbywać w pozycji siedzącej lub jako element aktywności fizycznej. Mnisi buddyjscy włączają medytację uważności do swoich codziennych czynności, jako formę treningu umysłu. Często w medytacji są wykorzystywane sznury modlitewne lub inne obiekty rytualne, mające na celu utrzymanie koncentracji lub przypomnienie praktykującemu o pewnych aspektach medytacji. Istnieją dziesiątki stylów medytacji i wiele typów aktywności uważanych za praktyki medytacyjne[7][8].

Medytacja może mieć na celu wyzwalanie jakiegoś stanu emocjonalnego w celu jego analizy (np. gniewu, nienawiści) lub kultywację określonej reakcji mentalnej na różne bodźce – np. współczucia[9][10][11]. Termin „medytacja” może odnosić się do odmiennego stanu świadomości lub praktyk i technik wykorzystywanych w celu jego osiągnięcia[12]. Medytacja ma efekt uspokajający i kieruje uwagę do wnętrza praktykującego, aż zostanie osiągnięty stan całkowitej świadomości, opisywany jako „bycie przebudzonym wewnątrz, nie będąc świadomym niczego poza świadomością samą w sobie”[13].

Wbrew łacińskiemu źródłosłowowi wschodnia medytacja niekoniecznie ma coś wspólnego z namysłem, często jest nawet jego przeciwieństwem, w niektórych szkołach filozoficznych wręcz zaleca się oczyszczenie umysłu z jakichkolwiek myśli i wyobrażeń, np. Jogasutry Patańdźalego w ten sposób definiują praktyki jogi: yogaś ćitta vritti nirodhah (joga to zatrzymanie aktywności umysłu). Ten rodzaj medytacji stanowi rodzaj spokojnej obserwacji, a jej nazwy nawiązują do „patrzenia”: dhjana (od czasownika „dhiyate” – patrzeć umysłem), vipassana (od „vi-paśyate” – obserwować). Z kolei inne techniki polegają na aktywnej wizualizacji: bhawana (tworzenie), kalpana (budowanie). Wizualizacje są metodą szczególnie często wykorzystywaną w buddyzmie tybetańskim. "
Ostatnio zmieniony 2020-04-08, 13:42 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ