Modlitwa na siedząco

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
konik

Re: Modlitwa na siedząco

Post autor: konik » 2017-12-29, 23:52

Fajne :ymapplause:

Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Modlitwa na siedząco

Post autor: Sebastian » 2018-01-18, 06:59

Można modlić się na siedząco, ale lepiej na kolanach :) Na siedząco też można być omodlonym :)
Totus Tuus

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Modlitwa na siedząco

Post autor: Dezerter » 2018-01-28, 13:55

Duśka pisze: 2017-12-29, 18:58
Mivia pisze: 2017-12-29, 18:20 @Duśka
Tak prawda We Włoszech w Rzymie są schody na które jeżeli nie jesteś w stanie przejść na klęczka nie wolno wogole wejść Bo po tych schodach chodził Jezus
Byłam na tych schodach
Ja też - ból kolan jest bardzo duży - myślałem, że nie dam rady i wówczas przypomniałem sobie o intencjach jakie ze sobą zabrałem na ta pielgrzymkę - pomogło :) - na każdym stopniu powierzałem jakąś intencje i droga stała się dobra i potrzebna - intencja zmienia perspektywę.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Modlitwa na siedząco

Post autor: Sebastian » 2018-09-01, 11:27

Fajnie jest na siedząco się modlić, to samo co na kolanach:)
Totus Tuus

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Modlitwa na siedząco

Post autor: Andej » 2018-09-01, 14:53

Modlenie nie ma być fajne. Modlitwa, to rozmowa z Bogiem. Mniej ważne, czy na siedząco, leżąco czy klęcząco. Można leżeć krzyżem. Ważne oby z szacunkiem, szczerze i rozumnie. Modlitwa nie musi być fajna. Może być bolesna, może być trudna. Ważna jest jej treść. Forma jest wtórną wartością.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Karamaz

Re: Modlitwa na siedząco

Post autor: Karamaz » 2018-09-13, 21:31

Proponuję modlić się na siedząco o to by przestały boleć kolana... i sprawdzać... Jeśli ból nie minie to modlitwa w pozycji siedzącej jest nieskuteczna.
Coś mi się zdaje, że niektórzy tu pisząc pytają z przekonaniem że dostaną wygodną dla siebie odpowiedz.. bo wygodniej jest słuchać "życzliwych" niż swojego sumienia. Może się mylę?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Modlitwa na siedząco

Post autor: Dezerter » 2018-09-13, 22:33

Jasne, że sumienia, bo jak kiedyś powiedział ks. Kaczkowski
"Sumienie to głos Ducha Świętego ".
Karamaz, ale jesteś trochę z nami i wiesz, że my tu po główkach nie głaszczemy bez powodu, bo życzliwość jest, ale jak trzeba dać klapsa, to dajemy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

mondfa

Re: Modlitwa na siedząco

Post autor: mondfa » 2018-09-13, 23:56

Karamaz pisze: 2018-09-13, 21:31 Proponuję modlić się na siedząco o to by przestały boleć kolana... i sprawdzać... Jeśli ból nie minie to modlitwa w pozycji siedzącej jest nieskuteczna.
A mi się wydaje że to zupełnie tak nie działa :o

Magnolia

Re: Modlitwa na siedząco

Post autor: Magnolia » 2018-09-14, 07:31

mondfa pisze: 2018-09-13, 23:56
Karamaz pisze: 2018-09-13, 21:31 Proponuję modlić się na siedząco o to by przestały boleć kolana... i sprawdzać... Jeśli ból nie minie to modlitwa w pozycji siedzącej jest nieskuteczna.
A mi się wydaje że to zupełnie tak nie działa :o
Mi się wydaje, że najistotniejsze jest co masz w sercu w chwili modlitwy, a nie w jakich okolicznościach ją kierujesz do Boga. Ale jeśli się mylę to mnie poprawcie. Jest wiele okoliczności, gdzie się można i trzeba pomodlić, autobus, pod gabinetem lekarza, przed egzaminem, idąc do pracy czy szkoły. Istotą jest życie z Bogiem, pewna pokora serca wynikająca z miłości do Boga. W tym sensie nie ma większego znaczenia czy klęczę czy siedzę, czy idę.
Oczywiście, że pewne postawy w czasie modlitwy również wyrażają naszą pokorę czy bojaźń bożą, ale w moim odczuciu są mniej istotne niż postawa serca.
Innymi słowy, co daje że ktoś klęczy godzinami jeśli w sercu "namawia Boga" by uczynił wszystko po jego myśli, a nie czuje w sobie pokory by szukać i przyjąć wolę Boga na modlitwie?
Ale też ból kolan, jeśli ktos potrafi wytrzymać, można uznać za pewne poświęcenie i ofiarować w czyjejś intencji.

Mam nadzieję Karamaz, że żartowałeś sobie z takim sprawdzaniem skuteczności modlitwy na siedząco, bo to bardziej przypomina wystawianie Boga na próbę niż realne sprawdzanie skuteczności modlitwy. Skuteczna modlitwa to taka w której z pokorą przyjmujemy wolę Bożą i zawierzamy Bogu i pozwalamy Mu działać. Owoce takiej modlitwy można szybko obserwować, bo są dobre. :)
Nierzadko taka pokora i zawierzenie są dużo trudniejsze niż wytrzymanie bólu kolan...

Tomasz

Re: Modlitwa na siedząco

Post autor: Tomasz » 2020-05-25, 17:10

Jest jeszcze inna alternatywa znana od wieków :)

Może warto spróbować takiego klęcznika. Mnie pomaga. Nie bez powodu można go spotkać w wielu rozmodlonych wspólnotach gdzie na kolanach spędza się długie godziny.

Wpiszcie w google "Klęcznik Taize – Karmelitański". Link był bezpośrednio do strony sklepowej, pewnie reklama.
Dominik
Ostatnio zmieniony 2020-05-25, 17:50 przez Tomasz, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ