Czas na modlitwę

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
ODPOWIEDZ
Dominik

Czas na modlitwę

Post autor: Dominik » 2018-09-06, 22:31

Jak myślicie, czy czas na modlitwę powinien być specjalnie wydzielony z naszego dnia na ten cel, czy możemy się modlić np. pod czas codziennego dojazdu do pracy pociągiem(zakładamy że mamy do tego warunki w wagonie). Mam tutaj na myśli jakąś dłuższą modlitwę, np. różaniec, nowenna pompejańska.

Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Czas na modlitwę

Post autor: Sebastian » 2018-09-09, 01:59

Oczywiście, że możemy się modlić podczas codzienniego dojazdu do pracy. Czas na modlitwe może być specjalnie wydzielony, ale nie musi. Modlić można się zawsze, jeśli tylko chcemy.
Totus Tuus

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czas na modlitwę

Post autor: Viridiana » 2018-09-09, 11:27

W sumie skoro modlitwa to po prostu rozmowa z Bogiem, to jak najbardziej rozmawiaj z nim ile tylko chcesz.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Magnolia

Re: Czas na modlitwę

Post autor: Magnolia » 2018-09-09, 18:27

Myślę, że naszym docelową formą modlitwy powinna być modlitwa nieustanna, czyli życie ze świadomością Bożej obecności i życie w ciągłej wdzięczności Bogu za wszystko czego doświadczamy.

Choćby z tego powodu modlitwa w środkach transportu, czy w czasie podróży , czy przy pracy jest jak najbardziej ok.
Nawet spotkałam się z nazwą że to "modlitwa szczelinowa", bo wykorzystuje się każdą szczelinę dnia na kontakt z Bogiem.

Jednak taka modlitwa (szczelinowa) nie zastąpi modlitwy pełnej skupienia tylko na Słowie Bożym czy na samym Bogu, która zapewnia nam prawdziwy pokarm dla duszy.

Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Czas na modlitwę

Post autor: Sebastian » 2018-09-10, 19:07

Módlmy się dużo, bo na prawde warto, modlitwa dodaje sił i szczęścia. Oddajmy się Panu, bo to prawda. Kochajmy Pana, bo serce jego...
Totus Tuus

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4116 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czas na modlitwę

Post autor: Dezerter » 2018-10-05, 22:16

Ja uważam, że ważne jest by zaczynać dzień z Bogiem i kończyć z Nim a wciągu dnia to już jak kto może .
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Claudiax

Re: Czas na modlitwę

Post autor: Claudiax » 2020-07-09, 20:01

Ja wieczorem sobie wyznaczam czas na modlitwę. Zdarza się że jadąc do pracy tramwajem a to jest akurat godzina 12:00 w południe odmawiam Anioł Pański. A wieczorem Koronka do Ducha Świętego.
Ostatnio zmieniony 2020-07-09, 21:38 przez Efezjan, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Czas na modlitwę

Post autor: Efezjan » 2020-07-09, 21:38

Claudiax pisze: 2020-07-09, 20:01 Ja wieczorem sobie wyznaczam czas na modlitwę. Zdarza się że jadąc do pracy tramwajem a to jest akurat godzina 12:00 w południe odmawiam Anioł Pański. A wieczorem Koronka do Ducha Świętego.
Ja praktycznie od dość dawna Jutrznia, Nieszpory, czasem Kompleta i od czasu po rekolekcjach rano pół godzinny modlitwy myślnej.
Nie zawsze Jutrznią czy Nieszporami się modlę ze względu na zmianowy charakter mojej pracy, ale jeśli tylko mogę, to robię to.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czas na modlitwę

Post autor: Andej » 2020-08-29, 10:37

Dowiedziałem się, że KEP ujednolica formuły modlitewne: https://episkopat.pl/bp-balabuch-biskup ... y-modlitw/. I jakoś mi dziwno. Zawsze przykładałem wagę nie do formuł, ale do treści. A czy zmiany wpływają na treść? Chyba tylko jedna, czyli pisownia "Złego". Modląc się mam na myśli zarówno personifikację złą jak też samo zło. Czy to źle?
Obawiam się, że biskupi biją piane poświęcając swój czas i energie nie na wyzwania współczesnego świata, ale na ruchy pozorowane.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Czas na modlitwę

Post autor: Magnolia » 2020-08-29, 13:58

Dziękuje Andeju za link, może sama bym na to nie trafiła, a ze względu na stronę z modlitwami ten dokument jest dla mnie ważny.

Awatar użytkownika
drJanek
Bywalec
Bywalec
Posty: 151
Rejestracja: 22 mar 2020
Lokalizacja: Polska
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 53 times

Re: Czas na modlitwę

Post autor: drJanek » 2020-08-29, 17:45

Warto mieć wydzielony czas na modlitwę, ja jak rano po przebudzeniu się nie pomodlę, choćby parę minut czuję się jakbym czegoś ważnego nie zrobił :), poszedł do pracy w piżamie ... To pewnie kwestia przyzwyczajenia. No i jak są okazje w czasie dnia, podczas podróży czy pracy modlić się to warto. Tak jak pisze Magnolia, i o tym też pisała św Faustyna i pewnie dziesiątki świętych - aby życie i każdy oddech był modlitwą do Boga :).
„Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego;
tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła.”
Św. Ignacy Loyola

Magnolia

Re: Czas na modlitwę

Post autor: Magnolia » 2020-08-29, 17:52

drJanek pisze: 2020-08-29, 17:45 Warto mieć wydzielony czas na modlitwę, ja jak rano po przebudzeniu się nie pomodlę, choćby parę minut czuję się jakbym czegoś ważnego nie zrobił :), poszedł do pracy w piżamie ... To pewnie kwestia przyzwyczajenia. No i jak są okazje w czasie dnia, podczas podróży czy pracy modlić się to warto. Tak jak pisze Magnolia, i o tym też pisała św Faustyna i pewnie dziesiątki świętych - aby życie i każdy oddech był modlitwą do Boga :).

Kocham Cię, o Boże nieskończenie godny miłości i wolałbym raczej umrzeć kochając Cię,
niż przeżyć jedną chwilę bez miłości do Ciebie.
Kocham Cię, o Boże mój i pragnę nieba jedynie dla szczęścia doskonałego kochania Ciebie.
Kocham Cię, o Boże mój i lękam się piekła jedynie dlatego, że nie ma w nim słodkiej pociechy kochania Ciebie.
O Boże mój, jeśli mój język nie jest w stanie mówić w każdej chwili, iż Cię kocham,
chcę, aby moje serce powtarzało Ci to za każdym moim tchnieniem.
Ach! Uczyń mi łaskę cierpienia z miłości do Ciebie i kochania Cię w cierpieniu,
i spraw, bym oddał ducha kochając Cię i czując, że Cię kocham.
Im bliżej jestem mego końca, tym bardziej Cię błagam, byś zwiększył i udoskonalił moją miłość.
I tak niech się stanie. Amen.
https://dolinamodlitwy.pl/akt-milosci-s ... -vianneya/

mniej więcej taką postawę serca trzeba w sobie stworzyć :-bd
tak modlił się św. Jan Maria Vianey


(jutro o 12 premiera)

Awatar użytkownika
drJanek
Bywalec
Bywalec
Posty: 151
Rejestracja: 22 mar 2020
Lokalizacja: Polska
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 53 times

Re: Czas na modlitwę

Post autor: drJanek » 2020-08-29, 17:55

Andej pisze: 2020-08-29, 10:37 Dowiedziałem się, że KEP ujednolica formuły modlitewne: https://episkopat.pl/bp-balabuch-biskup ... y-modlitw/. I jakoś mi dziwno. Zawsze przykładałem wagę nie do formuł, ale do treści. A czy zmiany wpływają na treść? Chyba tylko jedna, czyli pisownia "Złego". Modląc się mam na myśli zarówno personifikację złą jak też samo zło. Czy to źle?
Obawiam się, że biskupi biją piane poświęcając swój czas i energie nie na wyzwania współczesnego świata, ale na ruchy pozorowane.
Ale to jest ujednolicenie modlitw z "modlitewnika" - formuł. Wg mnie dobre posunięcie, wiele osób mówi np. "Zdrowaś Mario...".
Nikt nie zabrania się modlić swoimi słowami... a jak ktoś powie "po staremu / swojemu" Bóg się nie obrazi :).
„Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego;
tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła.”
Św. Ignacy Loyola

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czas na modlitwę

Post autor: Andej » 2020-08-29, 18:03

Uznaję wyższość modlitw własnymi słowami, nad formułkami.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ