Była katoliczka na świadka chrztu

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
olakali

Była katoliczka na świadka chrztu

Post autor: olakali » 2019-07-21, 15:36

Bardzo zależy mi żeby do Chrztu moją córkę podawała moja kuzynka która jest dla mnie jak siostra rodzona. Została ona ochrzczona w Kościele katolickim jednak ślub wzięła w mariawickim. To, że nie może być Matką chrzestną dobrze wiem dlatego biorę pod uwagę świadka chrztu. Nie chodzi mi o to byście mnie namawiali żeby wziąć kogoś innego kto mógł by być prawdziwą matką chrzestną ponieważ jest ona mi bardzo bliska i wiem że moje dziecko może w przyszłości na nią liczyć. Nie chce osoby która będzie Matką chrzestną 3 razy w życiu dziecka.... Na: Chrzcie, Komunii i podczas Ślubu....

Chciałam spytać czy z tego powodu, że kuzynka przeszła z naszej wiary na mariawityzm Proboszcz może odmówić mi dopuszczenie jej jako świadka chrztu??? (wpisanego w dokumenty oczywiście nie zwykłego uczestnika Mszy) czy może powiedzieć mi, że zdradziła naszą wiarę i nie zgodzi się, żeby była takim światkiem??? Pytam ponieważ taka rozmowa z Proboszczem jest bardzo stresująca i chce wiedzieć czego się mogę spodziewać.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Była katoliczka na świadka chrztu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-07-21, 16:23

Powinien odmówić.
Nie pojmuję Twojego postępowania...

Magnolia

Re: Była katoliczka na świadka chrztu

Post autor: Magnolia » 2019-07-21, 19:03

Sama pomyśl, jak osoba, która porzuciła wiarę katolicką miałaby Ci pomóc wychować w wierze Twoje dziecko?
Taka jest rola matki chrzestnej. Jesli to jest osoba CI bliska i wiesz ze be∂zie Tobie i dziecku pomagać w każdej sytuacji to tylko pogratulować, ale jeśli nie jest katoliczką, to wiary katolickiej nie pokaże dziecku.
Też jestem zdania, że to nie jest dobry wybór.
Pozdrawiam

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Była katoliczka na świadka chrztu

Post autor: Quinque » 2019-07-21, 19:09

Ksiądz odmówi. Nie rozumiem czego oczekujesz? Ja wiem że jest to przykre no ale cóż. Mam/miałem trochę podobny problem do Twojego i potrafię Cię zrozumieć, ale prawo kanoniczne o Tradycja mówią nam jasno

Biserica Dumnezeu

Re: Była katoliczka na świadka chrztu

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-07-21, 21:10

Nie zetknalem sie z tego typu problemem, dlatego nie chce sie wymadrzac.
Ale mam taka propozycje - czy osoba bedaca niektolikiem nie moze byc zgloszona jako tpwarzyszaca swiadkowi przy chrzcie? Powiazania rodzinne sa bardzo silne ... i moim zdaniem niczemu takie rozwiazanie by nie szkodzilo, a nawet budowaloby wzajemna milosc w rodzinie.

olakali

Re: Była katoliczka na świadka chrztu

Post autor: olakali » 2019-07-21, 21:22

Biserica Dumnezeu pisze: 2019-07-21, 21:10 Nie zetknalem sie z tego typu problemem, dlatego nie chce sie wymadrzac.
Ale mam taka propozycje - czy osoba bedaca niektolikiem nie moze byc zgloszona jako tpwarzyszaca swiadkowi przy chrzcie? Powiazania rodzinne sa bardzo silne ... i moim zdaniem niczemu takie rozwiazanie by nie szkodzilo, a nawet budowaloby wzajemna milosc w rodzinie.
Wg tego co czytałam jest to właśnie dopuszczalne
http://www.urbanowice.parafia.info.pl/?p=main&what=101

Dominik

Re: Była katoliczka na świadka chrztu

Post autor: Dominik » 2019-07-21, 21:52

Nie wiedziałem kto to jest świadek chrztu, sprawdziłem i się zdziwiłem, że ktoś taki może być dopuszczony.
Jednak wyczytałem, że mogą być diecezjalne dodatkowe przepisy. Zacznij od sprawdzenia ich.

olakali

Re: Była katoliczka na świadka chrztu

Post autor: olakali » 2019-07-21, 21:58

Dominik pisze: 2019-07-21, 21:52 Nie wiedziałem kto to jest świadek chrztu, sprawdziłem i się zdziwiłem, że ktoś taki może być dopuszczony.
Jednak wyczytałem, że mogą być diecezjalne dodatkowe przepisy. Zacznij od sprawdzenia ich.
A gdzie można sie doszukac takich przepisów??

Magnolia

Re: Była katoliczka na świadka chrztu

Post autor: Magnolia » 2019-07-21, 22:04

Telefonując do sekretariatu Kurii prawdopodobnie.

Arletta Bolesta
Bywalec
Bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 11 cze 2019
Has thanked: 78 times
Been thanked: 47 times

Re: Była katoliczka na świadka chrztu

Post autor: Arletta Bolesta » 2019-07-22, 07:59

W Pani zapytaniu implicite już jest odpowiedź: jest różnica pomiędzy świadkiem Chrztu Św. a rodzicem chrzestnym.
Kłaniam się

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Była katoliczka na świadka chrztu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-07-22, 09:22

No dobrze, ale jaki jest cel takiego "świadkowania" osoby która odeszła?

Dominik

Re: Była katoliczka na świadka chrztu

Post autor: Dominik » 2019-07-22, 09:43

Jaki cel. Można nie mieć odpowiedniego kandydata na chrzestnego, który by dawał naprawdę dobry przykład dziecku odnośnie życia katolickiego. Ja mam chrzestną, mieszka na drugim prawie że końcu Polski, siostra mojej mamy. Spotykamy się raz na rok, jaki ona mogła dać mi przykład, po za jednymi wspólnymi świętami na rok?
Na chrzestnych wybiera się kogoś z rodziny właśnie, bo taka jest tradycja, przynajmniej u mnie. Nie przekłada się to w żaden sposób na późniejsze życie religijne.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Była katoliczka na świadka chrztu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-07-22, 09:47

To dajmy sobie spokój z fikcją...

Arletta Bolesta
Bywalec
Bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 11 cze 2019
Has thanked: 78 times
Been thanked: 47 times

Re: Była katoliczka na świadka chrztu

Post autor: Arletta Bolesta » 2019-07-23, 06:21

Marek_Piotrowski pisze: 2019-07-22, 09:22 No dobrze, ale jaki jest cel takiego "świadkowania" osoby która odeszła?
Chodzi po fakt potwierdzenia bycia ochrzczonym.
Przydatne w czasie kościelnego procesu małżeńskiego.
Pozdrawiam pięknie!

olakali

Re: Była katoliczka na świadka chrztu

Post autor: olakali » 2019-07-23, 12:52

Wrzucę tu treść emaila jakiego dostała z Kurii gdyby ktoś kiedyś szukał informacji na ten temat

Szanowna Pani,
Siostra może prosić swojego Biskupa o zdjęcie kar za zawarcie małżeństwa w Kościele Mariawickim, jeżeli oczywiście nie zawierała tego sakramentu po uzyskaniu dyspensy.
W sytuacji kiedy jest katoliczką pozostającą w karach kościelnych, nie może pełnić funkcji świadka chrztu. Kanon 874 paragraf 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego definitywnie rozstrzyga tę sytuację.
Wszelkie potrzebne informacje uzyska Pani w swojej parafii.
Szczęść Boże

Pominęłam już fakt, że odnalazłam treść tego Kanonu 874 i tyczy on się Chrzestnych, a nie Świadka Chrztu.....

Powiedzcie mi w takim razie czy waszym zdaniem osoba katolicka żyjąca bez ślubu kościelnego tylko po cywilnym (nie mająca takowego z nikim innym) dzieci wychowująca w wierze katolickiej takim Świadkiem Chrztu mogła by zostać?
Ostatnio zmieniony 2019-07-23, 12:57 przez olakali, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ