10 niezwykłych faktów o mocy Eucharystii

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Awatar użytkownika
Biserica Dumnezeu
Gaduła
Gaduła
Wysłał podziękowań: 202 razy
Otrzymał podziękowań: 72 razy

Re: 10 niezwykłych faktów o mocy Eucharystii

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-17, 20:53

A jeśli nastąpiła, choć jej nie widzisz?
Czy widzisz rozum?
Ostatnio zmieniony 2019-10-17, 22:12 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiłam literówki, Magnolia

Tagi tematu:

Awatar użytkownika
robbo1
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Post autor: robbo1 » 2019-10-21, 19:08

Biserica Dumnezeu pisze:
2019-10-17, 20:53
A jeśli nastąpiła, choć jej nie widzisz?
Czy widzisz rozum?
Rozum przyjacielu to zdolność np.do analitycznego myślenia,czy wyciąganie wniosków z przetworzonych danych.
W istocie nie u wszystkim dostrzegam zdolności do operowania abstrakcyjnymi pojęciami.
Tylko,że rozum to posiadania takich zdolności.
A w przypadku eucharystii pozostaje wiara,że ma miejsce to czego nie widać,jak i owocu tego czego nie widać.
Rezultatu niewidocznej przemiany.
Nie tak jak w przypadku przemiany "wody wino".
Nie ma.

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 921 razy
Otrzymał podziękowań: 737 razy

Post autor: Magnolia » 2019-10-21, 19:49

Tu sie mylisz Robercie. Widać tą przemianę w ludziach, którzy karmią się Jezusem. Nie we wszystkich, ale Ci, którzy przyjmują Go świadomi i pragną współpracowac z Jego łaską to wychodzą ze mszy św przemienieni. W sercach mają pokój i miłość do bliźniego.

Mówisz że nie u wszystkich dostrzegasz zdolność do operowania pojęciami abstrakcyjnymi? Dobre sobie! Pokaż że Ty potrafisz myśleć abstrakcyjnie!

Ukochałem cię odwieczną miłością, dlatego też zachowałem dla ciebie łaskawość
Jr 31,3

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Magnolia » 2019-10-24, 20:33

Jr 31,3

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Magnolia » 2019-10-25, 16:19

Marek_Piotrowski pisze:
2018-01-28, 21:30
Gdy czytałem wątek, przede wszystkim rzuciło mi się w oczy, że utożsamiacie spożywanie Chleba wyłącznie z Ciałem, a picie wina - z Krwią Chrystusa.
O ile w warstwie symbolicznej jest to jakoś zrozumiałe (nawet Chrystus tak sugerował w słowach konsekracji), o tyle w sensie sakramentalnym tak nie jest.
Nie ma mozliwości spożycia "tylko Krwi" albo "tylko CIała" - zarówno w chlebie, jak i w winie jest Ciało i Krew.

Popatrzmy:
  • „Kto spożywa chleb lub pije Kielich Pański niegodnie, winien będzie Ciała i Krwi Pańskiej”[1 Kor 11,27] - jak widać spożycie chleba lub wina pociąga odpowiedzialność za Ciało i Krew.
  • „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata. Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: Jak On może nam dać /swoje/ ciało do spożycia? Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.” [J 6,51-58] - jak widać obietnice odnośnie Ciała i Krwi oraz Ciała osobno są tu stosowane zamiennie. Podobna sytuacja jest w 1 Kor 10,16-17.
Z czego wynika takie podejście? Z tego, że Jezus mówiąc o Ciele i Krwi nie nakazał nam spożywania „osobno” swojej Krwi i Ciała. Użyty tu idiom Ciało i Krew (gr. „sarks kai haima”) oznacza całego człowieka, a nie dwa niezależne „składniki” Ofiary.
Ta świadomość istniała już we wczesnym Kościele apostolskim: wprawdzie podczas Eucharystii przyjmowano sakrament w obu postaciach, jednak do chorych zanoszono Go jedynie w postaci chleba. Wymowna jest też nazwa „Łamanie chleba” jaką chrześcijanie nadali Eucharystii (Dz 20,7; Łk 24,35; Dz 2;42)

Polecam artykuł bp. Siemieniewskiego http://analizy.biz/marek1962/_cialokrew.html

p.s przeniosłam z innego wątku.

Jr 31,3

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Magnolia » 2019-10-30, 21:11

Ostatnio zmieniony 2019-10-30, 21:12 przez Magnolia, łącznie zmieniany 3 razy.

Jr 31,3

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Magnolia » 2019-11-06, 20:16

Kolejny odcinek z serii. Nie oglądacie? czy nie macie zupełnie pytań/refleksji/wątpliwości?

Jr 31,3

Zapraszamy na bloga Pani Zofii https://zchrystusem.pl/wedruj
ODPOWIEDZ