Komunia święta na rękę?

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Awatar użytkownika
Pompieri
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 356
Rejestracja: 28 wrz 2020
Wysłał podziękowań: 113 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Pompieri » 2020-10-06, 16:42

Jozku- nie jestem sledczym. A jakie masz inne (legalne) powody na uwadze?
Dziekuje Dezerterze za interesujacy wpis.Tagi tematu:

Awatar użytkownika
drJanek
Bywalec
Bywalec
Posty: 80
Rejestracja: 22 mar 2020
Lokalizacja: Polska
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 67 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Płeć:

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: drJanek » 2020-10-07, 12:31

Dezerter pisze:
2020-10-06, 15:38
drJanek pisze:
2020-10-05, 19:35
Polecam list św. Papieża JP II Dominicae cenae, jest trochę dobrych informacji w temacie.

https://ekai.pl/dokumenty/list-dominicae-cenae/
dzięki
taki fragment z tekstu JP II
Powinniśmy pamiętać o tym, szczególnie my, Kapłani Kościoła Rzymskiego łacińskiego, który do obrzędu święceń dołączył w ciągu wieków praktykę namaszczania rąk Kapłana. W niektórych krajach przyjęła się praktyka Komunii świętej na rękę. Praktykę taką postulowały poszczególne Konferencje Episkopatów i na ich wniosek zyskała ona zatwierdzenie Stolicy Apostolskiej. Dały się jednak słyszeć głosy o rażących wypadkach nieposzanowania Najświętszych Postaci, co bardzo obciąża nie tylko osoby bezpośrednio winne takiego postępowania, ale również Pasterzy Kościoła, którzy jakby mniej czuwali nad zachowaniem się wiernych względem Eucharystii. Zdarza się także, że czasem nie bierze się pod uwagę wolnego wyboru tych, którzy mimo pozwolenia na udzielanie Komunii świętej na rękę, pragną przyjmować ją bezpośrednio do ust. Trudno więc o tych wszystkich bolesnych sprawach nie wspomnieć w kontekście niniejszego listu. Pisząc to, w niczym nie chcę dotknąć tych osób, które w praktykę przyjmowania Chrystusa eucharystycznego “na rękę” – tam gdzie została ona zatwierdzona – wkładają ducha najgłębszej czci i pobożności. Nie należy jednakże zapominać o podstawowym urzędzie Kapłanów, którzy w czasie święceń zostali konsekrowani, aby reprezentowali Chrystusa Kapłana: dlatego też ich ręce, tak jak ich słowa i ich wola, stały się bezpośrednim narzędziem Chrystusa. Właśnie dlatego, tzn. jako szafarze Eucharystii, oni mają główną i całkowitą odpowiedzialność za Święte Postacie: ofiarują te Święte Postacie uczestnikom zgromadzenia, którzy pragną je przyjąć.
bardzo wyważone stanowisko- zgodne całkowicie z moim
Dokument sprzed 40 lat a jakże aktualny. Właśnie o ten fragment mi chodziło. Próbowałem użyć go w dyskusji z osobą, która uważa Komunię na rękę za profanacje ale poległem :). W każdym razie ten fragment był przytoczony wyrywkowo i sens wypaczony, jakoby JPII potępiał tą formę udzielania Komunii. To się udało naprostować.
Ostatnio zmieniony 2020-10-07, 12:32 przez drJanek, łącznie zmieniany 1 raz.


„Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego;
tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła.”
Św. Ignacy Loyola

Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 8423
Rejestracja: 20 lis 2016
Otrzymał podziękowań: 1416 razy

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Andej » 2020-10-14, 11:09

A ja proponuję posłuchania 3 minutowego materiału. Wywiadu z o. Górzyńskim. WP.pl uważa, słusznie, że to dla nas szokujące. Ale czy złe?
Będąc świadomym "chorób współistniejących", zdaję sobie sprawę, że zachorowanie na koronawirusa będzie prawdopodobnie moją ostatnią choroba. Dlatego, choć dość sobie lekceważyłem (choć wymogi solennie wypełniałem), zaczynam się szykować do przejścia na druga stronę.
Jestem coraz bardziej przekonany, że konieczne jest wprowadzania kolejnych rygorów. Także w zakresie przystępowania do Komunii świętej. A pragnę przyjmować Ciało Pańskie, zarówno w formie materialnej i duchowej, a nie tylko duchowej.
A oto wywiad: https://kobieta.wp.pl/komunia-powinna-b ... 022654593v


Wszystko ci piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Pompieri
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 356
Rejestracja: 28 wrz 2020
Wysłał podziękowań: 113 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Pompieri » 2020-10-14, 18:35

Raczej to takie poglady typu, ze musi byc po mojemu albo po mojszemu.
Samo zalozenie, ze komunia powinna byc przjmowana na reke jest rownie dobre, jak to, ze komunia przyjmowana do ust jest o wiele bardziej sterylna ( kontakt jedynie z cialem kaplana ... pomija sie dodatkowy kontakt z cialem wiernego przed wlozeniem do ust ).
Troche tu za duzo demagogii, i widze tu raczej forsowany jedynie jeden punkt medycznego spojrzenia - niz rzetelna rzetelnosc.
A tak naprawde wsrod medykow nie ma zgody : na razie przyjeto umownie taka opcje, a nie inna ... lecz ta nie jest w niczym lepsza od tej drugiej.
Mam na co dzien praktycznie kontakt z medykami, i pisze to co mowia. I reprezentuja oni rozne szczeble na medycznej drodze blablania.Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 8005
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Wysłał podziękowań: 1205 razy
Otrzymał podziękowań: 1243 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Dezerter » 2020-10-21, 18:15

Nie wiem czy było ale jeśli nawet to warto powtórzyć
Kard. Ratzinger o fałszu spierania się o zewnętrzny sposób przyjmowania Komunii św. i potrzebie dbania o bojaźń serca...
J. Ratzinger, Opera Omnia XI, s. 319-320.
Drugi zarzut, który chcemy tu rozważyć, dotyczy Komunii przyjmowanej: na kolanach - stojąc, na rękę - do ust. Otóż najpierw chciałbym powiedzieć, że obydwie postawy są możliwe i wszystkich kapłanów proszę o tolerancję, respektującą decyzję każdego.
Chciałbym też wezwać wszystkich kapłanów do okazywania takiej pojednawczej postawy i nielekceważenia nikogo decydującego się tu na konkretną formę. Zapytacie jednak: Czy tolerancja jest tu właściwą odpowiedzią? Czy w tej najświętszej czynności nie jest ona niestosowna?
I znowu: wiemy, że do IX wieku Komunię przyjmowano, stojąc i na rękę. Nie znaczy to, rzecz jasna, że zawsze musiało tak pozostać, bo o wielkości i pięknie Kościoła decyduje także możność rozwijania się, dojrzewania i głębszego rozumienia Tajemnicy. Dlatego nowy etap rozwoju, który rozpoczął się po IX wieku jako wyraz głębokiego szacunku, był absolutnie uprawniony i uzasadniony. Musimy jednak też powiedzieć coś innego: przez 900 lat Kościół nie sprawował Eucharystii w sposób niegodny [...]
Kto się nad tym zastanowi, przyzna, że fałszywe byłoby spieranie się tu o taką czy inną postawę. Spierać się trzeba i można o to przede wszystkim, o co Kościół przed IX wiekiem i po nim walczył, a mianowicie o bojaźń serca, które pochyla się przed tajemnicą Boga, oddającego się w nasze ręce. Nie powinniśmy przy tym zapominać, że nieczyste są nie tylko nasze ręce, lecz także nasz język i nasze serce oraz że językiem częściej grzeszymy niż rękoma. Największym ryzykiem, a jednocześnie wyrazem miłosiernej dobroci Boga jest to, że nie tylko ręka i język, lecz nasze serce może Go dotykać, a także to, że Pan wchodzi do naszego wnętrza i chce żyć w nas i z nami, chce się stać wewnętrznym centrum naszego życia i jego przemiany
https://www.facebook.com/wit.chlondowski


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 8423
Rejestracja: 20 lis 2016
Otrzymał podziękowań: 1416 razy

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Andej » 2020-10-21, 18:31

Powtarzać można i trzeba, gdyż wciąż pokutuje w nas faryzeizm polegający na przekładaniu formy nad treścią. Kłótnie, do ust czy na rękę, na stojąco czy klęcząco to przejawy nierozumienie czym jest Najświętszy Sakrament. Dla Jezusa nie ma znaczenie w jakiej pozycji i w jakiej formie. To On ustanowił ten sakrament dla nas, abyśmy z niego korzystali. Mamy korzystać godnie. Godnie, to przede wszystkim znaczy, że w stanie łaski uświęcającej. Reszta to forma. Oczywiście, im bardziej godna, tym lepiej. Jednak to swoją postawą człowiek okazuje szacunek.
Jako śmiesznostkę napiszę, że mój proboszcz, podawał Hostię wyłącznie na lewą ręką. Na prawą odmawiał. Z pewnością by to jakoś mądrze uzasadnił. Ale to przejaw, czystej wody, faryzeizmu. My czynimy to samo spierając się. A szatan się cieszy. Jest dumny, że podpuścił nas, abyśmy spierając się o to, co nie jest istotne, zapominali o tym, co jest najważniejsze.
Zacytowany Ratzinger zwraca uwagę, aby skupiać się na istocie cudu Eucharystii. A spory zostawić tym, o których napisał Mateusz Mt 23,5 Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów.


Wszystko ci piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Albertus
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 442
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 28 razy
Otrzymał podziękowań: 112 razy
Płeć:

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Albertus » 2020-10-21, 18:47

Formy na pewno nie są bez znaczenia ale nie można tracić z oczu tego co najistotniejsze.

A tych którzy uważają że przyjmowanie Ciała Chrystusa na stojąco uwłacza Chrystusowi chciałbym zapytać: a dlaczego nie przyjmują Komunii leżąc plackiem na ziemi?

Skoro przed królem Dawidem padano na twarz okazując mu w ten sposób cześć jako królowi to czy "tylko" klęczenie przed Chrystusem nie uwłacza Mu?Awatar użytkownika
Jednax
Bywalec
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: 7 lut 2020
Wysłał podziękowań: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Jednax » 2020-10-21, 21:52

Ja na renke i z wiara, że to prowdzi do życia wiecznego.ODPOWIEDZ