Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: W drodze » 2018-06-17, 19:46

Dezerter pisze: 2018-06-16, 22:54 Jutro idę z Komunią Świętą po raz pierwszy do 3 osób z mojej miejscowości - proszę was o modlitwę by odbyło to się godnie, bym został życzliwie przyjęty (po raz pierwszy świecki przyniesie) i by było to przeżyciem wiary i zbliżeniem chorych do Jezusa.
A mnie zwyklemu poszukiwaczowi Prawdy, zdarzylo sie spowiadac chorego. Oczywiscie rozgrzeszenia dawal zarowno ksiadz jak tez i ja.
Choc nie pelnie zadnej funkcji w kosciele, a wrecz czesto patrza na moja obecnosc niechetnie.

Magnolia

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Magnolia » 2018-06-17, 19:51

W drodze pisze: 2018-06-17, 19:46 Oczywiscie rozgrzeszenia dawal zarowno ksiadz jak tez i ja.
Choc nie pelnie zadnej funkcji w kosciele, a wrecz czesto patrza na moja obecnosc niechetnie.
Zapytam zaskoczona: na jakiej podstawie rozgrzeszałeś?

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: W drodze » 2018-06-17, 20:20

Na podstawie przebaczania wzajemnego.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Dezerter » 2018-06-17, 22:27

Posty o reinkarnacji przeniesione proszę tam kontynuować:
historia-chrzescijanstwa-postacie-wydar ... t8434.html

W drodze, ja nie musiałem pytać - od razu się domyśliłem :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Mivia

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Mivia » 2018-10-01, 09:19

Dezerter pisze: 2018-06-16, 22:54 Jutro idę z Komunią Świętą po raz pierwszy do 3 osób z mojej miejscowości - proszę was o modlitwę by odbyło to się godnie, bym został życzliwie przyjęty (po raz pierwszy świecki przyniesie) i by było to przeżyciem wiary i zbliżeniem chorych do Jezusa.
Zapytam tak z czystej ciekawości
Jak ludzie we własnych domach reagują na osobę świecką przynoszącą Ciało Pana?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Dezerter » 2018-10-01, 20:27

... Miałem napisać kilka razy, ale nie chciałem wyjść na chwalipiętę czy coś :ymblushing:
Jak reagują ?
... zawstydzająco (dla mnie) dojrzale, z pokorą, z wiarą, każda wizyta jest wyczekana i kończy się podziękowaniem za moja posługę.
Najbardziej dla mnie trudne jest jak ludzie klękają jak wchodzę (ja wiem, że nie przede mną klękają, ale jednak!). Podczas nabożeństwa, osoby chore albo siedzą, albo leżą - natomiast osoby opiekujące się - klęczą.

Broniłem się przed tą posługą 3 lata, ale jest to jedna z najmądrzejszych moich duchowych decyzji -jeśli ktoś z czytających się waha, to niech nie zwleka. Jest to mocno stresująca posługa, odpowiedzialna, trudna (w domu chorego odprawiamy nabożeństwo na które "się składa 1/3 Eucharystii" ), obcujemy przez 30 minut z samym Jezusem Eucharystycznym jest to dla mnie przeżycie, które trudno z czymś porównać. Ale świadomość, że zanosisz Go potrzebującym - wynagradzające :)
Ostatnio zmieniony 2018-10-01, 20:28 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Mivia

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Mivia » 2018-10-01, 22:41

Dezerter pisze: 2018-10-01, 20:27 ... Miałem napisać kilka razy, ale nie chciałem wyjść na chwalipiętę czy coś :ymblushing:
Jak reagują ?
... zawstydzająco (dla mnie) dojrzale, z pokorą, z wiarą, każda wizyta jest wyczekana i kończy się podziękowaniem za moja posługę.
Najbardziej dla mnie trudne jest jak ludzie klękają jak wchodzę (ja wiem, że nie przede mną klękają, ale jednak!). Podczas nabożeństwa, osoby chore albo siedzą, albo leżą - natomiast osoby opiekujące się - klęczą.

Broniłem się przed tą posługą 3 lata, ale jest to jedna z najmądrzejszych moich duchowych decyzji -jeśli ktoś z czytających się waha, to niech nie zwleka. Jest to mocno stresująca posługa, odpowiedzialna, trudna (w domu chorego odprawiamy nabożeństwo na które "się składa 1/3 Eucharystii" ), obcujemy przez 30 minut z samym Jezusem Eucharystycznym jest to dla mnie przeżycie, które trudno z czymś porównać. Ale świadomość, że zanosisz Go potrzebującym - wynagradzające :)
:x Piękna posługa, aż serce ściska ile to musi znaczyć dla tych chorych że dzięki tobie odwiedza ich sam Chrystus to musi być niesamowite uczucie dać możliwość zbliżenia się do Pana i przyjęcia go do serca
Brawo ^:)^

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Dezerter » 2018-10-01, 23:19

Jeśli dla kogoś brawa, to dla mojego proboszcza, który wytrwale mnie namawiał i dla Duch Świętego, że wreszcie pociągnął mnie za te ośle uparte uszy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Dezerter » 2019-10-25, 23:39

Mądry film Franciszkanów - polecam
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-26, 11:38

Jestem pelen szacunku dla tej poslugi.
jestem rowniez troche zaniepokojony, gdy sie te posluge naduzywa niezgodnie z zaleceniami Kosciola.

Dezerter .brawa dla Ciebie.Wierze , ze sprawujesz to w sposob godny i odpowiedzialny.
Serdecznie pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Andej » 2019-10-26, 14:29

Na podstawie obserwacji zauważam, że szafarzom nadzwyczajnym często powierza się obowiązki szafarzy zwyczajnych. Czy wynika to z ignorancji proboszczów? Czy szafarze wypełniają te obowiązki nieświadomie? Nie wiem. Wszak łatwo znaleźć w internetach, co komu i w jakim zakresie wolno.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Biserica Dumnezeu

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-26, 15:44

I to jest właśnie nadużycie, Andeju.
To jest zmartwienie Kościoła w tym zakresie, ktory pragnie być wierny calości Tradycji i tradycji.
To wynika z jakiejś pogoni za nowością. Za nowinkarstwem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Dezerter » 2019-10-26, 19:27

Andej pisze: 2019-10-26, 14:29 Na podstawie obserwacji zauważam, że szafarzom nadzwyczajnym często powierza się obowiązki szafarzy zwyczajnych. Czy wynika to z ignorancji proboszczów? Czy szafarze wypełniają te obowiązki nieświadomie? Nie wiem. Wszak łatwo znaleźć w internetach, co komu i w jakim zakresie wolno.
Niestety twoje obserwacje Andeju są dobre :(. Z moich doświadczeń, zawsze to szafarze zwyczajni nakłaniają nadzwyczajnych do łamania przepisów kościelnych. Ja za każdym razem protestuje i informuję proboszcza jakie są przepisy, on dale swoje, ja zdecydowanie informuję, że tak nas szkolono, on dalej swoje, argumentując, że przecież nic złego się nie dzieje nikomu... :-\
rzecz dzieje się zazwyczaj w zakrystii, 5-10 minut przed Eucharystią, wokół ministranci,
co mam robić ?,
kłócić się?,
wyjść ostentacyjnie i nie uczestniczyć w służbie ołtarza?
Zawsze odpowiadam tak samo:
- ok w drodze wyjątku :!: prezbiter może mi powierzyć zadanie wyrastające ponad moją misję kanoniczną, to proboszcz przewodniczy Eucharystii i on decyduje o tym co się dzieje i jak.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-26, 20:18

Sam nie wiem, jakby postapic ... ale sadze, ze nie jest to dobre wyjscie. W taki sposob rodza sie odstepstwa, zwiedzenia czy inne nieprawidlowosci w Kosciele.
Teoretycznie - nalezy odmowic poslugi.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Andej » 2019-10-26, 22:08

Sądzę, że należy się postarać o bycie zwyczajnym. Nie wiem, czy jest rozwiązanie lepsze. Bez stawiania sprawy na ostrzu noża.
Ciekawym, co na to spowiednik (z innej parafii).
Mo że spytać biskupa, bez ujawniania parafii, w której ma to miejsce?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ