Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-21, 23:24

.W kanonie 230§ 3 KPK czytamy: „Tam gdzie to doradza konieczność Kościoła, z braku szafarzy ( kapłanów ), także świeccy, chociażby nie byli akolitami lub lektorami, mogą wykonywać pewne obowiązki w ich zastępstwie........., a także rozdzielać Komunię Św. zgodnie z przepisami prawa."
Tak więc szafarstwo powinno być czymś "awaryjnym" (nieprzypadkowo nazwa "szafarz nadzwyczajny").
W 1987 r. Kongregacja ds.Sakramentów zwróciła się o własciwą interpretację do Komisji Pontyfikalnej ds. Właściwej Interpretacji Kodeksu Prawa
Kanonicznego. Pytanie było następujące:
„Czy nadzwyczajny szafarz Komunii Św., zgodnie z kanonami 910, par.2 i 230, par. 3, może spełniać swój nadzwyczajny obowiązek wówczas, gdy są obecni w kościele, nawet jeżeli nie biorą udziału w sprawowaniu Eucharystii, zwyczajni szafarze, którzy nie są w żaden inny sposób odsunięci [ od rozdawania Komunii Św.]”
("zwyczajny szafarz" to prezbiter lub diakon - przyp.mój)
Odpowiedź na to pytanie była prosta "NIE".

Zresztą nie mogła być inna - Instrukcja Świętej Kongregacji ds.Kultu Bożego, wydana 29.01.1973 r. , zatytułowana Immensae caritatis mówiąca o szafarzach, stwierdza:
„Ponieważ uprawnienia te przyznaje się tylko dla duchowego dobra wiernych i w przypadkach rzeczywistej konieczności, księża winni pamiętać, iż nie są on zwolnieni z obowiązku rozdawania Eucharystii wiernym, którzy w sposób uprawniony tego żądają, a w szczególności, z zanoszenia i rozdawania jej chorym”
W zasadzie szafarze powinni wchdozić do akcje w następujących wypadkach:
a/ gdy nie ma księdza, diakona lub akolity;
b/ gdy w/w nie mogą dysponować Komunią Św., ze względu na inną posługę pasterską, chorobę lub zaawansowany wiek;
c/ gdy liczba wiernych pragnących Komunii Św. jest tak znaczna, iż odprawianie Mszy albo rozdawanie Eucharystii poza Mszą nadmiernie by się przedłużyło.

Myślę że powyższe ustalenia są rozsądne - świeccy mają do spełnienia w Kościele wiele funkcji i zadań. Nie ma chyba potrzeby tworzenia grupy "takich nie do końca księży". Myślę że nie nalezy mieszać powołań w Kościele.

Z drugiej strony jestem przeciw rozdzieraniu szat w tej sprawie. Owszem, instytucja szafarza nadzwyczajnego nie powinna być nadużywana, ale też nie jest to jakieś straszliwe odstępstwo od wiary, jak usiłują niektórzy przedstawiać.

Dobrze ujmuje sprawę Instrukcja Redemptoris Sacramentum
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WR ... 32004.html#

151. Przy sprawowaniu liturgii do pomocy nadzwyczajnych szafarzy należy się uciekać jedynie w sytuacji prawdziwej konieczności. Pomoc ta bowiem nie jest przewidziana w celu zapewnienia pełniejszego uczestnictwa świeckich, lecz z natury swojej jest dodatkowa i tymczasowa252. Gdzie jednak istnieje konieczność odwołania się do posługi szafarzy nadzwyczajnych, należy wytrwale i gorąco się modlić, aby Pan niezwłocznie posłał kapłana do posługi wspólnocie oraz wzbudził obficie powołania do kapłaństwa253.

157. Jeśli w sytuacji zwyczajnej obecna jest wystarczająca liczba wyświęconych szafarzy, również do rozdawania Komunii świętej, nie należy wyznaczać nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. W takich okolicznościach ci, którzy byliby wyznaczeni do tego rodzaju posługi, nie powinni jej wykonywać. Należy potępić postępowanie tych kapłanów, którzy, choć sami uczestniczą w celebracji, powstrzymują się jednak od udzielania Komunii, powierzając to zadanie świeckim258.



158. Nadzwyczajny szafarz Komunii świętej będzie bowiem mógł udzielać Komunii jedynie w przypadku braku kapłana lub diakona, albo kiedy kapłan napotyka trudności z powodu choroby lub podeszłego wieku lub innej ważnej przyczyny albo gdy jest tak wielka liczba wiernych przystępujących do Komunii, że sama celebracja Mszy zbytnio by się przeciągnęła259. Należy to jednak rozumieć w ten sposób, że w żadnym przypadku wystarczającą przyczyną nie będzie nieznaczne przedłużenie, oceniane w świetle zwyczajów i kulturowego kontekstu miejsca.

mamamondfa

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: mamamondfa » 2018-04-22, 01:29

:ymblushing: Już gdzieś co nieco na ten temat czytałam... :-? hmmm... chyba na poprzedniej stronie ;))

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-22, 01:32

mamamondfa pisze: 2018-04-22, 01:29 :ymblushing: Już gdzieś co nieco na ten temat czytałam... :-? hmmm... chyba na poprzedniej stronie ;))
Rzeczywiście, sorry :)

mamamondfa

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: mamamondfa » 2018-04-22, 01:52

Ale nie trzeba "sorry" :)) Twoja wypowiedź, mimo że po części powtórzona wnosi do tematu znacznie więcej niż moja/ :-bd

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Dezerter » 2018-04-22, 18:08

Dzisiaj pierwszy raz rozdawałem Komunię/Ciało Chrystusa samodzielnie, bo był tylko ks proboszcz i poprosił mnie o pomoc, bo kościół na tej godzinie jest prawie pełny. Obawiałem się mocno o reakcje wiernych, bo to była premiera w naszej parafii. Jestem bardzo mile zaskoczony reakcją moich braci i sióstr, bo do samego końca byli chętni do komunii u mnie i skończyliśmy razem z księdzem. :)
... po raz pierwszy było mi gorąco w tym roku w kościele ;) - przyznam się Wam, że emocje były bardzo duże, gdyby nie zawierzenie Duchowi Świętemu ...
Dla mnie nie jest to zaszczyt, nie jest to coś co bym chciał sam robić (w sensie dążył do tego) - dla mnie jest to obowiązek, służba wspólnocie wynikająca z potrzeby zmniejszającej się ilości księży. W Archidiecezji Gnieźnieńskiej coraz częściej parafie wspomagają się ks. emerytami, nasza też, ale to będzie rozwiązanie tylko na kilka lat.

Ps. Proboszcz powiedział, że na "zachodzie" już nawet kobiety rozdają komunię - wrócił z tygodniowego spotkania wszystkich Misjonarzy Miłosierdzia z całego świata w Watykanie, więc ma najnowsze dane.
Ostatnio zmieniony 2018-04-22, 18:09 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Mivia

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Mivia » 2018-04-23, 15:51

W Irlandii faktycznie kobiety podają komunię Ale do niczego dobrego to nie prowadzi gdyż Msze irlandzkie powoli zaczynają przypominać cyrk kompletna swoboda brak szacunku a Msza nie trwa dłużej niż 20 minut bo to strata czasu

wędrowiec

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: wędrowiec » 2018-06-16, 18:26

Funkcjonowanie kobiet po drugiej stronie balasek bardzo źle mi się kojarzy. Wiem, że dzieje się to trochę za sprawą instrukcji niektórych biskupów, którzy chcą wprowadzać równouprawnienie. Dlatego protesty nie mają za bardzo sensu, bo biskupi są umocowani przez Papieża.
Na rozwój Kościoła jednak to, moim zdaniem, źle wpływa.

Kobiety rozdające Komunię, w obecności licznych księży i mężczyzn, to jest po prostu grzech profanacji świętości i zgorszenia publicznego.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Dezerter » 2018-06-16, 22:54

Jutro idę z Komunią Świętą po raz pierwszy do 3 osób z mojej miejscowości - proszę was o modlitwę by odbyło to się godnie, bym został życzliwie przyjęty (po raz pierwszy świecki przyniesie) i by było to przeżyciem wiary i zbliżeniem chorych do Jezusa.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wędrowiec

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: wędrowiec » 2018-06-16, 23:00

Dobrze Dezerterze, +++

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Dezerter » 2018-06-16, 23:09

wędrowiec pisze: 2018-06-16, 18:26 Funkcjonowanie kobiet po drugiej stronie balasek bardzo źle mi się kojarzy. Wiem, że dzieje się to trochę za sprawą instrukcji niektórych biskupów, którzy chcą wprowadzać równouprawnienie. Dlatego protesty nie mają za bardzo sensu, bo biskupi są umocowani przez Papieża.
Na rozwój Kościoła jednak to, moim zdaniem, źle wpływa.

Kobiety rozdające Komunię, w obecności licznych księży i mężczyzn, to jest po prostu grzech profanacji świętości i zgorszenia publicznego.
U nas nie ma nadzwyczajnych szafarek- przynajmniej ja nic nie wiem, ale wytłumacz się gdzie i czemu widzisz
" grzech profanacji świętości i zgorszenia publicznego."
bo ja bym od kobiety przyjął komunię,
Mi się podoba równouprawnieni kobiet w służbie ołtarza, u mnie w parafii są lektorkami i czytają modlitwę wiernych, a w sąsiedniej parafii są ministrantki.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wędrowiec

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: wędrowiec » 2018-06-16, 23:17

To jest gwałt na tradycji, w dodatku na tradycji z czasów apostolskich ...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-06-17, 01:08

wędrowiec pisze: 2018-06-16, 23:17 To jest gwałt na tradycji, w dodatku na tradycji z czasów apostolskich ...
Sorry, ale to nie odpowiedź, tylko teza.
Mi osobiście też nie bardzo się podobają kobiety przy ołtarzu, ale nie przesadzajmy ze znaczeniem takich zmian.
A już na pewno nie jest to sprawa profanacji ani zgorszenia publicznego.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Dezerter » 2018-06-17, 16:24

wędrowiec pisze: 2018-06-16, 23:17 To jest gwałt na tradycji, w dodatku na tradycji z czasów apostolskich ...
No to zobaczmy co tradycja na twoje pisanie odpowie:
Diakonisy (historia i współczesność)
2010-03-19

W przedchrześcijańskich kultach antycznych kobiety często pełniły funkcje kapłańskie[1]. Stary Testament wzmiankuje kobiety pilnujące wejścia do Namiotu Spotkania, później także bram Świątyni (Wj 38, 8; 1 Sm 2, 22)[2], ale nie wiemy, jakie konkretne funkcje spełniały, a także mówi o kobietach-sędziach (Debora, Sdz 4, 4)[3] i kobietach-prorokiniach (Miriam, Wj 15, 20 i Hulda, 4 Krl 22, 14)[4]. W Nowym Testamencie Apostoł Paweł pisze o wdowach spełniających określone zadania w gminie (1 Tm 5, 3-16)[5] i o prorokiniach (1 Kor 11, 5-6; 14, 33-36)[6] oraz przekazuje pozdrowienia diakonisie Febie z Kościoła w Kenchrach w Północnej Achai (Rz 16, 1-2). Z późniejszych zachowanych dokumentów wynika, że szczególne znaczenie w Kościele odgrywały wdowy[7], chociaż Klemens Aleksandryjski podaje, że słowo Boże docierało do środowisk świeckich głównie przez diakonisy[8]. Bardziej znaczące są świadectwa z syryjskiego kręgu kulturowego, gdzie Konstytucje Apostolskie nazywają diakonisy obrazem Ducha Świętego[9] i wyraźnie mówią o ich określonych funkcjach liturgicznych przy chorych kobietach i przy chrzcie kobiet[10]. Pochodzący z tego samego regionu Testamentum Domini nostri Jesu Christi (koniec V wieku) wspomina, że diakonisy trwają przy bramach domu Bożego, zanoszą komunię chorym kobietom, służą radą biskupowi i prezbiterom, i mają pierwszeństwo wśród kobiet[11]. Z powyższych danych wynika, że w V wieku funkcje liturgiczne diakonis ograniczały się do sakramentu chrztu i zanoszenia komunii chorym kobietom. Prawo Kościoła bizantyjskiego i prawo cesarskie uważało diakonisy za członkinie stanu duchownego.

wiecej zna http://www.liturgia.cerkiew.pl/texty.php?id=114&id_n=40
Co najwyżej powrót do korzeni starożytnego chrześcijaństwa - jak widzisz
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wędrowiec

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: wędrowiec » 2018-06-17, 18:12

Wiesz, Dezerter, do V wieku w Kościele wierzono w reinkarnację.
Potem się wszystko jakoś pozmieniało, a ja poznałem nasz Kościół w XX wieku przed Soborem i zwyczaje sprzed 1500 lat niekoniecznie są mi bliskie.
Nie jestem wyjątkiem.
Zwolenników tradycji w Kościele jest więcej i jest to zupełnie naturalne.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Dezerter » 2018-06-17, 19:34

wędrowiec pisze: 2018-06-17, 18:12 Wiesz, Dezerter, do V wieku w Kościele wierzono w reinkarnację.
Potem się wszystko jakoś pozmieniało, a ja poznałem nasz Kościół w XX wieku przed Soborem i zwyczaje sprzed 1500 lat niekoniecznie są mi bliskie.
Nie jestem wyjątkiem.
Zwolenników tradycji w Kościele jest więcej i jest to zupełnie naturalne.
Ale ja ci właśnie o Tradycji mówię i to takiej jak napisałeś:
wędrowiec pisze: ↑
sobota 16 cze 2018, 22:17
To jest gwałt na tradycji, w dodatku na tradycji z czasów apostolskich ...
... No chyba wiesz co piszesz?

Z tą reinkarnacja to pojechałeś - może jakieś pojedyncze jednostki wierzyły, ale żaden tekst NT, ani synod regionalny, ani pismo jakiegoś znaczącego biskupa na ten temat ja nie znam, o Soborze nie wspominając.
Jak masz jakieś rewelacje to może nowy wątek - jest kilku zainteresowanych
Ostatnio zmieniony 2018-06-17, 19:35 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ