Zmuszanie do bierzmowania

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Awariaobrazu
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 27 maja 2020

Zmuszanie do bierzmowania

Post autor: Awariaobrazu » 2020-05-27, 00:37

Witajcie,
Chciałam zapytać o Wasze zdanie w temacie bierzmowania.
Mój chłopak, osoba dorosła(30lat) niedługo ma zacząć spotkania przygotowywujace do bierzmowania.
Problem jest taki, że jest do tego poniekąd przymuszony przeze mnie. Jestem osobą wierzaca i nie wyobrażam sobie nie wziąć slubu kościelnego.
Mojemu chłopakowi w zasadzie jest to wszystko jedno, gdyby nie mój upór wystarczył by mu slub cywilny.
Z jednej strony mówi że wierzy w Boga, ale nie chodzi do kościoła, nie modli się, do Boga ma stosunek raczej obojętny, nie postrzega Go raczej w kategoriach Ojca A na zasadzie jest bo jest, niech będzie ale z dala ode mnie. Zabrałam to kilka razy do Kościoła A raczej przymusilam, ale wypominal mi później to zmuszanie.
I odkilku dni dreczy mnie czy powinien bierzmowanie przyjac, czy to w ogóle ma sens ? Czy taki Sakrament jest ważny? Wiem.ze robi to dla mnie, do końca chyba nawet nie rozumiejąc istoty tego Sakramentu.
Czy zaufać że może na tych spotkaniach ksiądz do niego trafi i rozjaśni mu co jest na rzeczy A Duch Święty w Sakramencie wpłynie na niego , czy raczej nie zmuszać go do przyjęcia bierzmowania ?
Z góry dziękuję za Wasze zdanie w tym temacie i pozdrawiam wszystkich.

wXlfX

Re: Zmuszanie do bierzmowania

Post autor: wXlfX » 2020-05-27, 01:47

Wielu tak przyjmuję bierzmowanie na siłę, ale takie jego przyjęcie moi zdaniem nie jest dobre, a wręcz odwrotnie, niestety przez to ludzie robią z Kościoła jak i sakramentów sklep. Przykre to.

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Zmuszanie do bierzmowania

Post autor: marcin07 » 2020-05-27, 07:52

Awariaobrazu pisze: 2020-05-27, 00:37 Witajcie,
Chciałam zapytać o Wasze zdanie w temacie bierzmowania.
Mój chłopak, osoba dorosła(30lat) niedługo ma zacząć spotkania przygotowywujace do bierzmowania.
Problem jest taki, że jest do tego poniekąd przymuszony przeze mnie. Jestem osobą wierzaca i nie wyobrażam sobie nie wziąć slubu kościelnego.
Mojemu chłopakowi w zasadzie jest to wszystko jedno, gdyby nie mój upór wystarczył by mu slub cywilny.
Z jednej strony mówi że wierzy w Boga, ale nie chodzi do kościoła, nie modli się, do Boga ma stosunek raczej obojętny, nie postrzega Go raczej w kategoriach Ojca A na zasadzie jest bo jest, niech będzie ale z dala ode mnie. Zabrałam to kilka razy do Kościoła A raczej przymusilam, ale wypominal mi później to zmuszanie.
I odkilku dni dreczy mnie czy powinien bierzmowanie przyjac, czy to w ogóle ma sens ? Czy taki Sakrament jest ważny? Wiem.ze robi to dla mnie, do końca chyba nawet nie rozumiejąc istoty tego Sakramentu.
Czy zaufać że może na tych spotkaniach ksiądz do niego trafi i rozjaśni mu co jest na rzeczy A Duch Święty w Sakramencie wpłynie na niego , czy raczej nie zmuszać go do przyjęcia bierzmowania ?
Z góry dziękuję za Wasze zdanie w tym temacie i pozdrawiam wszystkich.

Jeśli tak postępuje osoba wierząca to szczęścia nie będzie w tym małżeństwie na sile , nikt nie ma prawa nikogo szantażować w tak prywatnej i osobistej sprawie jak wiara .
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

Biserica Dumnezeu

Re: Zmuszanie do bierzmowania

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-05-27, 08:17

W tej historii wystepuja dwie strony: druga strona rowniez nie ma prawa szantazowac nikogo swoja niewiara.
Prywatnie - uwazam,ze zwiazek jest ryzykowny pod wzgledem wspolnej wizji zyciowej.

Magnolia

Re: Zmuszanie do bierzmowania

Post autor: Magnolia » 2020-05-27, 08:17

Osobiście uważam, że dobrze robisz. Choć mam nadzieję że to co nazywasz zmuszaniem, jest po prostu usilna prośbą, by doprowadzić do sakramentu małżeństwa. Bo ten sakrament i uświęcenie swojego życia dzięki niemu chroni was na życie wieczne. W przeciwnym razie - życia bez sakramentu - raczej stawialibyście w zagrożeniu swoje życie wieczne.

Patrząc w szerokiej perspektywie masz dobrą intencję. A poza tym jest to okazja do Ducha św aby działał.

A Twoją rolą jest tak żyć, tak swoją postawą świadczyć o Bogu, żeby "zarazić wiarą" narzeczonego.
Nie tyle zamęczaniem do wspólnego praktykowania ale bardziej przykładem i świadectwem, bez zmuszania a raczej modlitwą o Jego nawrócenie.
Ostatnio zmieniony 2020-05-27, 08:24 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awariaobrazu
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 27 maja 2020

Re: Zmuszanie do bierzmowania

Post autor: Awariaobrazu » 2020-05-27, 13:15

Dziękuję Wam za odpowiedzi , pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Zmuszanie do bierzmowania

Post autor: marcin07 » 2020-05-27, 19:46

Podoba mi się wypowiedz Magnolii
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Zmuszanie do bierzmowania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-05-27, 20:20

Zgadzając się z Magnolią i z Bisericą, mimo wszystko mam... dyskomfort.
Aha: bierzmowanie - wbrew temu co mówią dość często księża - nie jest obowiązkowe do zawarcia małżeństwa.

Ale związek ryzykowny...

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2954 times
Kontakt:

Re: Zmuszanie do bierzmowania

Post autor: Dezerter » 2020-05-27, 21:59

Zmuszać do bierzmowania nie powinnaś, nakłaniać możesz, - jeśli cię kocha, to powinien chcieć cię uszczęśliwić, a więc wziąć z tobą ślub kościelny. To czym będzie to bierzmowanie i czy będzie skuteczne, czy nie zostaw księdzu i Duchowi Świętemu, ty módl się intensywnie do Ducha o łaskę wiary dla narzeczonego i o doświadczenie Bożej obecności podczas bierzmowania.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ