Kapłaństwo chrzcielne; kapłaństwo królewskie a kapłaństwo służebne

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Kapłaństwo chrzcielne; kapłaństwo królewskie a kapłaństwo służebne

Post autor: Efezjan » 2020-06-04, 23:04

Wiem, że 'Chrystus nie tylko obdarzył Lud Boży królewskim kapłaństwem, ale z miłości do braci, wybiera ludzi, którzy mu służą' /tu już mała parafraza/z sakramentu święceń, które lubię oglądać.

Chrzest włącza nas do Ludu Bożego i jako Ciało Chrystusa mamy udział w jego kapłaństwie: składamy również ofiarę Eucharystii, modlimy się za Kościół itd.

Dlaczego zatem jako król potrzebuję kapłaństwa służebnego? Dlaczego to kapłaństwo królewskie nie umożliwia mi tego, co umożliwia kapłaństwo służebne? Innymi słowy: jestem królem, ale nie mogę na przykład spowiadać a sługa mój /wyświęcony na prezbitera, biskupa/ może.
Tu zawsze nasuwa się mi Dawid i Salomon, którzy przecież nie byli lewitami, a jednak jako królowie Izraela mogli składać ofiary i składali je.
Nie rozumiem tego do końca, chociaż i tak rozumiem więcej niż kiedyś.

Ktoś umiałby to wyjaśnić, dlaczego kapłaństwo królewskie nie może realizować wszystkich funkcji prezbitera, biskupa a nawet diakona /bo świeccy przecież Ewangelii też nie mogą czytać podczas Eucharystii/. Niby jestem królem, ale przychodzę do sługi, aby w imieniu Chrystusa odpuścił mi grzechy itd.

Tu kazanie apb. Rysia:

Ostatnio zmieniony 2020-06-04, 23:06 przez Efezjan, łącznie zmieniany 1 raz.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kapłaństwo chrzcielne; kapłaństwo królewskie a kapłaństwo służebne

Post autor: Jozek » 2020-06-05, 01:20

noga plecow ani twarzy nie umyje. do tego potrzebne dlonie.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Kapłaństwo chrzcielne; kapłaństwo królewskie a kapłaństwo służebne

Post autor: Efezjan » 2020-06-05, 22:21

Jozek pisze: 2020-06-05, 01:20 noga plecow ani twarzy nie umyje. do tego potrzebne dlonie.
Dziękuję Ci, Józku. Zapraszam do dyskusji. Może w końcu zrozumiem ideę kapłaństwa królewskiego do końca.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kapłaństwo chrzcielne; kapłaństwo królewskie a kapłaństwo służebne

Post autor: Jozek » 2020-06-06, 03:06

Nie wiem zbyt wiele, ale wiem to ze wszystko jest zawarte w tym ze Kosciol to Cialo Chrystusa.
A zastanawiajac sie nad twoim pytaniem zrozumialem znaczenie i symbolike dloni Chrystusa.
Mysle ze kazda czesc tego Ciala podczas pielgrzymowania moze sie ubrudzic, a takze szaty i ktos musi zadbac o ich czystosc.
Tak jak wczesniej wspomnialem o plecach, to nawet same dlonie nie wystarcza, musza byc to dlonie drugiej osoby,
Tak dokladniej sie zastanawiajac to bardzo wiele tresci jest w samym okresleniu ze Kosciol to Cialo Chrystusa.
Moze jakis teolog troche pomoze w twoich pytaniach, bo sam tez chcialbym lepiej i poprawnie to rozumiec.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Magnolia

Re: Kapłaństwo chrzcielne; kapłaństwo królewskie a kapłaństwo służebne

Post autor: Magnolia » 2020-06-10, 12:58

Nauka katechizmowa:

Kościół - Lud kapłański, prorocki i królewski

KKK 803 "Wy... jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem Bogu na własność przeznaczonym" (1 P 2, 9).

KKK 783 Jezus Chrystus jest Tym, którego Ojciec namaścił Duchem Świętym i którego ustanowił "Kapłanem, Prorokiem i Królem". Cały Lud Boży uczestniczy w tych trzech funkcjach Chrystusa i ponosi odpowiedzialność za posłanie i służbę, jakie z nich wynikają (Por. Jan Paweł II, enc. Redemptor hominis, 18-21.

KKK 784 Wchodząc do Ludu Bożego przez wiarę i chrzest, otrzymuje się uczestnictwo w szczególnym powołaniu tego ludu: w jego powołaniu kapłańskim: "Chrystus Pan, Kapłan wzięty spośród ludzi, nowy lud «uczynił królestwem i kapłanami Bogu i Ojcu swemu». Ochrzczeni bowiem poświęceni są przez odrodzenie i namaszczenie Duchem Świętym, jako dom duchowy i święte kapłaństwo" (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 10).

KKK 785 "Święty Lud Boży uczestniczy także w funkcji prorockiej Chrystusa". Dokonuje się to przede wszystkim przez nadprzyrodzony zmysł wiary, który 92 jest zmysłem całego Ludu Bożego, świeckich i hierarchii, gdy "niezachwianie trwa przy wierze raz podanej świętym" (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 12). gdy pogłębia jej rozumienie i staje się świadkiem Chrystusa pośród tego świata.

KKK 786 Wreszcie Lud Boży uczestniczy w królewskiej funkcji Chrystusa. Chrystus urzeczywistnia swoją królewskość, przyciągając do siebie wszystkich ludzi przez swoją Śmierć i swoje Zmartwychwstanie (Por. J 12, 32). Chrystus, Król i Pan wszechświata, stał się sługą wszystkich, "nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu" (Mt 20, 28). Dla chrześcijanina "służyć Mu – znaczy panować" (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 36). szczególnie "w ubogich i cierpiących", w których Kościół "rozpoznaje obraz swego ubogiego i cierpiącego Założyciela" (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 8). Lud Boży urzeczywistnia swoją "godność królewską", żyjąc zgodnie z tym powołaniem do służby z Chrystusem.

Wszystkim odrodzonym w Chrystusie znak krzyża nadaje królewską godność, namaszczenie zaś Duchem Świętym konsekruje ich na kapłanów. Wszyscy zatem chrześcijanie napełnieni Duchem i mądrością powinni być świadomi, że oprócz szczególnych zadań Naszego Urzędu przysługuje im godność królewska oraz udział w funkcji kapłańskiej. Cóż jest bowiem bardziej królewskiego niż to, że dusza potrafi kierować swoim ciałem w poddaniu Bogu? Cóż jest bardziej kapłańskiego, jak poświęcić Panu czyste sumienie i składać na ołtarzu serca nieskalane ofiary pobożności?188Św. Leon Wielki, Sermones, 4, I: PL 54, 149).


Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Kapłaństwo chrzcielne; kapłaństwo królewskie a kapłaństwo służebne

Post autor: Efezjan » 2020-06-24, 13:06

Magnolio, dziękuję Ci. Zrozumiałem to dzięki temu zdaniu z artykułu o kapłaństwie królewskim ze strony liturgia.pl: "Gdyby tylko biskup sprawował święte czynności, znaczyłoby to, że biskup może być bez Kościoła. Gdyby lud sprawował święte czynności bez biskupa, znaczyłoby to, że Kościół może być bez biskupa.*
I to jest clue. Biskup nie może być bez Kościoła i Kościół nie może być bez biskupa. Genialne w swojej prostocie.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

WielbiDuszaMojaPana
Początkujący
Początkujący
Posty: 61
Rejestracja: 8 mar 2021
Has thanked: 11 times
Been thanked: 20 times

Re: Kapłaństwo chrzcielne; kapłaństwo królewskie a kapłaństwo służebne

Post autor: WielbiDuszaMojaPana » 2021-03-09, 01:40

podpinam się żeby mi nie przepadło...może nie dotyczy bezpośrednio tematu ale zamysł ten sam...jutro (w sensie dzisiaj tylko że o normalnej porze) wwrzucę to zamiast tego posta :)

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Kapłaństwo chrzcielne; kapłaństwo królewskie a kapłaństwo służebne

Post autor: Efezjan » 2021-09-12, 22:15

WielbiDuszaMojaPana pisze: 2021-03-09, 01:40 podpinam się żeby mi nie przepadło...może nie dotyczy bezpośrednio tematu ale zamysł ten sam...jutro (w sensie dzisiaj tylko że o normalnej porze) wwrzucę to zamiast tego posta :)
W jakim sensie i jaki cel?
Nie widzę tutaj twojego nowego wpisu @WielbiDuszaMojaPana
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kapłaństwo chrzcielne; kapłaństwo królewskie a kapłaństwo służebne

Post autor: Dezerter » 2021-09-13, 23:35

Ostatnio aktywny: 16 maja 2021
więc może przywołanie zadziała
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Kapłaństwo chrzcielne; kapłaństwo królewskie a kapłaństwo służebne

Post autor: Efezjan » 2021-09-14, 16:08

@WielbiDuszaMojaPana Chciałaś coś uzupełnić w temacie kapłaństwa królewskiego. Co takiego?
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

ODPOWIEDZ