Czy to może świadczyć o nie ważnym chrzcie?

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Marysia0109
Bywalec
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 25 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 90 times
Been thanked: 5 times

Czy to może świadczyć o nie ważnym chrzcie?

Post autor: Marysia0109 » 2020-06-10, 20:25

Witajcie. Może moje pytanie wydaje się śmieszne. Na początku napiszę, że mam nerwicę i stąd takie moje lęki. Ostatnio zaczełam się martwić, że czasem może mój chrzest nie jest ważny bo np. nie było trzykrotnego polania głowy wodą itp. Strasznie mnie to martwi. Myślcie, że jeśli ktoś nie miałby np. trzykrotnie polaną głowę to faktycznie chrzest jest nieważny? Przecież dla Boga chyba sama intencja się liczy.
Ostatnio zmieniony 2022-10-11, 17:27 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Chrzest

Post autor: sądzony » 2020-06-10, 20:52

To symbol.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Dominik

Re: Chrzest

Post autor: Dominik » 2020-06-10, 21:19

Nie masz się czego martwić, chrzest jest ważny.

Ja kiedyś miałem takie coś że musiałem się kilka razy przeżegnać by był idealny krzyż, ale to mi jakoś przeszło.

ElEuler
Początkujący
Początkujący
Posty: 57
Rejestracja: 10 cze 2020
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 21 times
Been thanked: 8 times

Re: Chrzest

Post autor: ElEuler » 2020-06-10, 22:13

Dominik pisze: 2020-06-10, 21:19 Nie masz się czego martwić, chrzest jest ważny.

Ja kiedyś miałem takie coś że musiałem się kilka razy przeżegnać by był idealny krzyż, ale to mi jakoś przeszło.
Może nieco odbiegnę od tematu, ale znak Krzyża Św. radziłbym wykonywać jednak dokładnie. Jest to modlitwa, najkrótsza, ale modlitwa, poza tym krzyż jest dla chrześcijan, jak sama nazwa wskazuje, znakiem świętym i uważam, że tak jak z szacunkiem i czcią powinniśmy odmawiać np. "Ojcze nasz" (przykładowo nie na odczep się) tak samo i przeżegnanie się. Już nie wspomnę, że źle uczyniony znak krzyża może mieć kształt krzyża św. Piotra, który jest symbolem... no raczej wiemy czego/kogo.

Marysia0109
Bywalec
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 25 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 90 times
Been thanked: 5 times

Re: Chrzest

Post autor: Marysia0109 » 2020-06-11, 07:25

A jeśli ja na chrzest swojego dziecka byłam bez spowiedzi to też jest wszystko ważne? Chodzę regularnie do spowiedzi, ale na tam ten moment nie przystąpiłabym do Komunii. Nie wiedziałam, że mam być tuż po spowiedzi, kartki nie dostałam.

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Chrzest

Post autor: Niezapominajka » 2020-06-11, 08:08

Marysia0109 pisze: 2020-06-10, 20:25 Witajcie. Może moje pytanie wydaje się śmieszne. Na początku napiszę, że mam nerwicę i stąd takie moje lęki. Ostatnio zaczełam się martwić, że czasem może mój chrzest nie jest ważny bo np. nie było trzykrotnego polania głowy wodą itp. Strasznie mnie to martwi. Myślcie, że jeśli ktoś nie miałby np. trzykrotnie polaną głowę to faktycznie chrzest jest nieważny? Przecież dla Boga chyba sama intencja się liczy.
Twój czy Twojego dziecka? Bo tak się zastanawiam - skąd byś pamietała czy było trzykrotne polanie skoro jest się niemowlęciem podczas chrztu ;)

Tak jak poprzednicy - jest ważny. Również mam skrupuły wiec wiem co czujesz, ciagle do mnie cos wraca i wzbudza niepewność, zachwiewa moją ufnością i wiarą. Jest ciężko ale mam nadzieje ze kiedyś to minie.
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Marysia0109
Bywalec
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 25 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 90 times
Been thanked: 5 times

Re: Chrzest

Post autor: Marysia0109 » 2020-06-11, 08:20

Niezapominajka pisze: 2020-06-11, 08:08
Marysia0109 pisze: 2020-06-10, 20:25 Witajcie. Może moje pytanie wydaje się śmieszne. Na początku napiszę, że mam nerwicę i stąd takie moje lęki. Ostatnio zaczełam się martwić, że czasem może mój chrzest nie jest ważny bo np. nie było trzykrotnego polania głowy wodą itp. Strasznie mnie to martwi. Myślcie, że jeśli ktoś nie miałby np. trzykrotnie polaną głowę to faktycznie chrzest jest nieważny? Przecież dla Boga chyba sama intencja się liczy.
Twój czy Twojego dziecka? Bo tak się zastanawiam - skąd byś pamietała czy było trzykrotne polanie skoro jest się niemowlęciem podczas chrztu ;)

Tak jak poprzednicy - jest ważny. Również mam skrupuły wiec wiem co czujesz, ciagle do mnie cos wraca i wzbudza niepewność, zachwiewa moją ufnością i wiarą. Jest ciężko ale mam nadzieje ze kiedyś to minie.
Pierwsze pytanie dotyczy mnie, a drugie dziecka :)
No to widzę, że się rozumiem i mamy podobne problemy.

Magnolia

Re: Chrzest

Post autor: Magnolia » 2020-06-11, 08:27

Szafarzem chrztu św jest kapłan, to On dba o to by wszystko zrobić jak należy.
Skoro macie takie wątpliwości to polegajcie czasem na innych ludziach, przecież nie jesteście same za wszystko odpowiedzialne.

Arletta Bolesta
Bywalec
Bywalec
Posty: 102
Rejestracja: 11 cze 2019
Has thanked: 79 times
Been thanked: 47 times

Re: Chrzest

Post autor: Arletta Bolesta » 2020-06-11, 09:33

Kodeks Prawa Kanonicznego w prosty i przystępny sposób "wyjaśnia", co jest wymagane do ważności, a co do godziwości.
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Marysia0109
Bywalec
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 25 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 90 times
Been thanked: 5 times

Re: Chrzest

Post autor: Marysia0109 » 2020-06-11, 11:17

Arletta Bolesta pisze: 2020-06-11, 09:33 Kodeks Prawa Kanonicznego w prosty i przystępny sposób "wyjaśnia", co jest wymagane do ważności, a co do godziwości.
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny
To wiem, ale jako, że miałam dwa miesiące nie pamiętam swojego Chrztu i stąd mój lęk czy wszystko było zgodnie z wymogami. Co do Chrztu mojego dziecka, pytałam się o to księdza i mówił, że nawet jeśli rodzice są w ciężkim grzechu to i tak jest ważny chrzest dziecka. W KKK pisze, że rodzice powinni być po spowiedzi. A kartki do spowiedzi nikt mi nie dał.

Arletta Bolesta
Bywalec
Bywalec
Posty: 102
Rejestracja: 11 cze 2019
Has thanked: 79 times
Been thanked: 47 times

Re: Chrzest

Post autor: Arletta Bolesta » 2020-06-12, 06:47

Ex opere operato non operantis - Sakrament działa na mocy działania a nie działającego.
Pozdrawiam
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

ps. przy okazji dziękuję za podziękowanie!
Ostatnio zmieniony 2020-06-12, 06:48 przez Arletta Bolesta, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Chrzest

Post autor: marcin07 » 2020-06-12, 06:57

Co ma kartka do ważności chrztu , czy warto sie zamartwiać tym czy nasz chrzest w wieku niemowlęcym był ważny i zgodny z regułami ? uważam ze nie , gdyż każdy ksiądz to zawodowiec i wie co czyni , zresztą w wielu parafiach mogą się odbywać rożne male odstępstwa , widziałem jak chrzczono dziecko nad chrzcielnica , wyglądało to dość oryginalnie i dawało wrażenie .
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

AnnaS
Bywalec
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: 21 maja 2020
Has thanked: 50 times
Been thanked: 11 times

Re: Chrzest

Post autor: AnnaS » 2020-06-12, 07:38

Ja też mam takie czasem różne myśli. Nie warto się tym martwić. Przecież Chrzest jest ważny. Ksiądz też na pewno wie jak ochrzcić dziecko. Robi to już odruchowo. Z tego co wiem to już w wielu parafiach przynajmniej w mojej miejscowości nie wymaga się spowiedzi przed chrztem. Dam Ci przykład z życia wzięty, czasem chrzczą dziecko rodzice co nie mają ślubu, a razem mieszkają czyli żyją w konkubinacie czyli są grzechu ciężkim i do spowiedzi nie pójdą bo rozgrzeznia nie dostaną no i co taki Chrzest jest nie ważny? Oczywiście, że ważny. To nie wina dziecka.
Ostatnio zmieniony 2020-06-12, 07:42 przez AnnaS, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Chrzest

Post autor: Magnolia » 2020-06-12, 08:53

Chrzest dotyczy dziecka i znakiem tego sakramentu jest polanie wodą główki dziecka wraz ze słowami "Chrzczę Cię w Imię Ojca i Syna i Ducha św" - to jest sedno. Nie ma znaczenia ilość wody, ilość polań, a nawet osoba kapłana, ani kto trzyma do chrztu na rekach (jesli jest zagrożenie życia dziecka, chrzci rodzic, albo pielęgniarka w szpitalu).
Więc proszę was, dajcie spokój wątpliwościom.

Poczytajcie lepiej o głębi chrztu św:
viewtopic.php?f=80&t=9694

Marysia0109
Bywalec
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 25 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 90 times
Been thanked: 5 times

Re: Chrzest

Post autor: Marysia0109 » 2020-06-12, 10:47

Magnolia pisze: 2020-06-12, 08:53 Chrzest dotyczy dziecka i znakiem tego sakramentu jest polanie wodą główki dziecka wraz ze słowami "Chrzczę Cię w Imię Ojca i Syna i Ducha św" - to jest sedno. Nie ma znaczenia ilość wody, ilość polań, a nawet osoba kapłana, ani kto trzyma do chrztu na rekach (jesli jest zagrożenie życia dziecka, chrzci rodzic, albo pielęgniarka w szpitalu).
Więc proszę was, dajcie spokój wątpliwościom.

Poczytajcie lepiej o głębi chrztu św:
viewtopic.php?f=80&t=9694
Masz rację Magnolio :)

ODPOWIEDZ