Spowiedź poza konfesjonałem

ODPOWIEDZ
Marysia0109
Bywalec
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 25 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 90 times
Been thanked: 5 times

Spowiedź poza konfesjonałem

Post autor: Marysia0109 » 2020-06-26, 13:49

Witam. Co myślicie o spowdzi poza konfesjonałem , czy jest ona ważna? Byłam właśnie kiedyś na spowiedzi generalnej poza konfesjonałem. Wyczytałam chyba w KKK, że tylko konfesjonał jest przeznaczony do sakramentu pokuty. Wiadomo z wyjątkami np. osoby chore. No ale ciężko z całego życia śpowiadać się na Mszy, a na dodatek miałam przy okazji spowiedzi rozmowę z księdzem. Czy taka spowiedź jest na równi z taką w konfesjonale ? Oczywiście tak oprócz tego to chodzę normalnie do konfesjonału się spowiadać.

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Spowiedź poza konfesjonałem

Post autor: Niezapominajka » 2020-06-26, 13:50

Tak, moim zdaniem tak.
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

xdiec29
Początkujący
Początkujący
Posty: 55
Rejestracja: 4 cze 2020
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 41 times

Re: Spowiedź poza konfesjonałem

Post autor: xdiec29 » 2020-06-26, 14:03

Szczęść Boże!

Jeśli spowiednikiem był ważnie wyświęcony Ksiądz z posłaniem Biskupa, to spowiedź jest ważna.
Idąc tropem Autorki można zapytać czy ważna jest spowiedź podczas Lednicy, albo innych wydarzeń, na zewnątrz, podczas pielgrzymek, w drodze...
Spowiedź jest WAŻNA!

Pozdrawiam i życzę wytrwałości!

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Spowiedź poza konfesjonałem

Post autor: Morkej » 2020-06-26, 14:06

Ja również uważam, że tak. Konfesjonał ma na celu zapewnienie anonimowości i po prostu działa, jest dobry. Wyznanie grzechów jest bardzo intymną wręcz sprawą i patrzenie się prosto w oczy księdzu może być krępujące. Ja w maju będąc u spowiedzi, spowiadałem się właśnie nie w konfesjonale, ale przy wejściu do kościoła, na stojąco. Nie ukrywam, była to moja taka pierwsza forma spowiedzi w innym miejscu. Ale pamiętajmy, nie mebel decyduje czy sakrament będzie ważny, a nasza postawa i obecność spowiednika, no i przede wszystkim Bóg.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

TOMVAD 45

Re: Spowiedź poza konfesjonałem

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-06-26, 15:01

Podstawą ważności spowiedzi jest udzielenie tego sakramentu przez wyświęconego księdza Kościoła katolickiego oraz spełnienie warunków dobrej spowiedzi:

Rachunek sumienia.
Żal za grzechy.
Mocne postanowienie poprawy.
Wyznanie grzechów.
Zadośćuczynienie Bogu i bliźnim.

Samo miejsce nie jest istotne,bo nie zawsze jest możliwość wyspowiadania się w konfesjonale. Oczywiście konfesjonał jest tym podstawowym miejscem na spowiedź, ale nie traci ważności spowiedź w innych miejscach.

Jaśmina

Re: Spowiedź poza konfesjonałem

Post autor: Jaśmina » 2020-06-26, 18:30

Oczywiście, że ważna. W dobie koronowirusa miałam spowiedź w Ogrodzie Winogronowym. 😇

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Spowiedź poza konfesjonałem

Post autor: Niezapominajka » 2020-06-26, 18:40

TOMVAD 45 pisze: 2020-06-26, 15:01 Podstawą ważności spowiedzi jest udzielenie tego sakramentu przez wyświęconego księdza Kościoła katolickiego oraz spełnienie warunków dobrej spowiedzi:

Rachunek sumienia.
Żal za grzechy.
Mocne postanowienie poprawy.
Wyznanie grzechów.
Zadośćuczynienie Bogu i bliźnim.

Samo miejsce nie jest istotne,bo nie zawsze jest możliwość wyspowiadania się w konfesjonale. Oczywiście konfesjonał jest tym podstawowym miejscem na spowiedź, ale nie traci ważności spowiedź w innych miejscach.
zgoda, ale to są warunki dobrej spowiedzi a nie ważnej - warto o tym pamiętać. Do ważności prócz święceń księdza potrzebny jest żal za grzechy połączony z postanowieniem poprawy i szczera spowiedź.
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

TOMVAD 45

Re: Spowiedź poza konfesjonałem

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-06-27, 01:32

Niezapominajka pisze: 2020-06-26, 18:40
TOMVAD 45 pisze: 2020-06-26, 15:01 Podstawą ważności spowiedzi jest udzielenie tego sakramentu przez wyświęconego księdza Kościoła katolickiego oraz spełnienie warunków dobrej spowiedzi:

Rachunek sumienia.
Żal za grzechy.
Mocne postanowienie poprawy.
Wyznanie grzechów.
Zadośćuczynienie Bogu i bliźnim.

Samo miejsce nie jest istotne,bo nie zawsze jest możliwość wyspowiadania się w konfesjonale. Oczywiście konfesjonał jest tym podstawowym miejscem na spowiedź, ale nie traci ważności spowiedź w innych miejscach.
zgoda, ale to są warunki dobrej spowiedzi a nie ważnej - warto o tym pamiętać. Do ważności prócz święceń księdza potrzebny jest żal za grzechy połączony z postanowieniem poprawy i szczera spowiedź.

Dobra spowiedź to ważna spowiedź. Bez spełnienia tych warunków spowiedź jest nic nie warta a więc nie ważna.

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Spowiedź poza konfesjonałem

Post autor: Niezapominajka » 2020-06-27, 06:36

TOMVAD 45 pisze: 2020-06-27, 01:32
Niezapominajka pisze: 2020-06-26, 18:40
TOMVAD 45 pisze: 2020-06-26, 15:01 Podstawą ważności spowiedzi jest udzielenie tego sakramentu przez wyświęconego księdza Kościoła katolickiego oraz spełnienie warunków dobrej spowiedzi:

Rachunek sumienia.
Żal za grzechy.
Mocne postanowienie poprawy.
Wyznanie grzechów.
Zadośćuczynienie Bogu i bliźnim.

Samo miejsce nie jest istotne,bo nie zawsze jest możliwość wyspowiadania się w konfesjonale. Oczywiście konfesjonał jest tym podstawowym miejscem na spowiedź, ale nie traci ważności spowiedź w innych miejscach.
zgoda, ale to są warunki dobrej spowiedzi a nie ważnej - warto o tym pamiętać. Do ważności prócz święceń księdza potrzebny jest żal za grzechy połączony z postanowieniem poprawy i szczera spowiedź.

Dobra spowiedź to ważna spowiedź. Bez spełnienia tych warunków spowiedź jest nic nie warta a więc nie ważna.
nie zgodzę się z tym. szczerze mówiąc - pierwsze słyszę gdyż nawet kapłan tłumaczył mi to całkowicie inaczej
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

TOMVAD 45

Re: Spowiedź poza konfesjonałem

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-06-27, 11:57

Niezapominajko, spójrz na to co napisałaś wcześniej:
zgoda, ale to są warunki dobrej spowiedzi a nie ważnej - warto o tym pamiętać. Do ważności prócz święceń księdza potrzebny jest żal za grzechy połączony z postanowieniem poprawy i szczera spowiedź.
Co jest podane w warunkach spowiedzi? Żal za grzechy jest? Jest. Postanowienie poprawy jest? Jest. Szczera spowiedź to wyznanie grzechów? Jest? Jest. Jeśli ukrywasz grzechy to będzie spowiedź ważna? Przyjmiesz wtedy Komunię świętokradczo. Ile wtedy jest warta spowiedź?

Ale masz jeszcze tutaj warunki ważnej spowiedzi a dokładniej powody dla których spowiedź może byc nieważna.

ODPOWIEDZ