Sakrament małżeństwa

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Sakrament małżeństwa

Post autor: Niebieskaaa » 2020-06-30, 17:09

Czy sakrament małżeństwa jest ważny jeśli na mszy przez głowę przelatywały mi niechciane złe myśli o narzeczonym. Nie jestem pewna czy podczas przysięgi też bo to był dla mnie ogromnym stres ale podczas Komunii Św tak było i na mszy. Nie chciałam ich polecałam to Bogu. Czy sakrament jest ważny? Proszę o poważne odpowiedzi

Magnolia

Re: Sakrament małżeństwa

Post autor: Magnolia » 2020-06-30, 17:48

Tak, sakrament jest ważny, bo istotą jest świadome i dobrowolne złożenie przysięgi małżeńskiej.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Sakrament małżeństwa

Post autor: Tek de Cart » 2020-06-30, 17:59

zostały Wam na pewno zadane takie 3 pytania:
1) Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?
2) Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i w chorobie, w dobrej i złej doli aż do końca życia
3) Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym was Bóg obdarzy?

czy odpowiedziałaś na nie szczerze "tak" / "chcę" / "chcemy" ?

a potem w czasie przysięgi wypowiadałaś takie słowa:
"Ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci" - czy te słowa wypowiadałaś świadomie i dobrowolnie?

jeśli tak - to sakrament jest ważny, cała reszta nie zmienia ważności / nieważności sakramentu
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Arletta Bolesta
Bywalec
Bywalec
Posty: 102
Rejestracja: 11 cze 2019
Has thanked: 79 times
Been thanked: 47 times

Re: Sakrament małżeństwa

Post autor: Arletta Bolesta » 2020-07-01, 05:33

KPK dokładnie podaje, kiedy małżeństwo jest nieważne.
Pozdrawiam
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

TOMVAD 45

Re: Sakrament małżeństwa

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-20, 10:21

Niebieskaaa pisze: 2020-06-30, 17:09 Czy sakrament małżeństwa jest ważny jeśli na mszy przez głowę przelatywały mi niechciane złe myśli o narzeczonym. Nie jestem pewna czy podczas przysięgi też bo to był dla mnie ogromnym stres ale podczas Komunii Św tak było i na mszy. Nie chciałam ich polecałam to Bogu. Czy sakrament jest ważny? Proszę o poważne odpowiedzi
Sprawy wiary, sakramentów czy inne związane z Bogiem traktujemy poważnie.

Do tego co napisała ci Magnolia i Tek de Cart dodam że jeśli nie było ukrycia w czasie zawierania związku ważnych informacji jak np zdrady,choroby czy innych które mogłyby czynić sakrament małżeństwa nieważnym a chodzi tylko o te myśli to sakrament jest ważny więc możesz spać spokojnie. Myśli nie są powodem do stwierdzenia nieważności małżeństwa.
Ostatnio zmieniony 2020-07-20, 10:22 przez TOMVAD 45, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ