Bierzmowanie. Kto inny był świadkiem, kto inny jest w księgach.

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Konwalia

Bierzmowanie. Kto inny był świadkiem, kto inny jest w księgach.

Post autor: Konwalia » 2020-07-16, 11:34

Kiedy przystępowałam do bierzmowania, nie czułam się na to gotowa i robiłam wszystko na szybko. Na szybko wybrałam patronkę (imię do bierzmowania) i na szybko – świadka bierzmowania.

A zatem kiedy zapytałam moją ciocię (na potrzeby tekstu nazwijmy ją Marzena), czy zostanie moim świadkiem do bierzmowania, ona odpowiedziała, że ma już na ten czas coś zaplanowane, więc nie może. Zapytałam ją za późno. Tak późno, że już wcześniej podałam księdzu jej imię i nazwisko, jako świadka bierzmowania, zanim ją jeszcze zapytałam. Ona została wpisana w jakieś tam księgi, nie wiem jakie. Było to krótko przed bierzmowaniem, ale nie pamiętam już dokładnie ile czasu.

W tej sytuacji świadkiem mojego bierzmowania została ciocia, nazwijmy ją Sylwia, i to ona nakładała mi ręce na głowę zgodnie z wszystkimi zasadami. Po prostu realnie była świadkiem mojego bierzmowania.

Nie poinformowałam księdza o tej zmianie ani przed bierzmowaniem, ani potem.

Czy moje bierzmowanie jest ważne?
Kto jest prawdziwym świadkiem, ciocia Marzena czy ciocia Sylwia?
Czy wypadałoby powiedzieć o tym proboszczowi, czy trzeba wprowadzić zmianę w księgach i wpisać ciocię Sylwię? Czy ma to wszystko znaczenie?

Tylko, proszę, nie piszcie mi, że byłam kompletnie niedojrzała. To było dawno temu.
Ostatnio zmieniony 2020-07-16, 11:37 przez Konwalia, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Zły_Człowiek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 230
Rejestracja: 6 lip 2020
Has thanked: 105 times
Been thanked: 78 times

Re: Bierzmowanie. Kto inny był świadkiem, kto inny jest w księgach.

Post autor: Zły_Człowiek » 2020-07-16, 11:40

Ktoś tam poświadczył nieprawdę w dokumentach i niedojrzałe były przetrzymywanie tego faktu w tajemnicy ileś lat.
Sprawę najlepiej jak najszybciej przedstawić proboszczowi miejsca bierzmowania i zgłosić się tam najlepiej z obydwiema świadkami z dowodami, jeśli żyją, dla spisania wspólnego jednoznacznego oświadczenia w sprawie.

Konwalia

Re: Bierzmowanie. Kto inny był świadkiem, kto inny jest w księgach.

Post autor: Konwalia » 2020-07-16, 11:42

Aż tak? A to nie przesada trochę? Mam obie ciocie do mojego proboszcza prowadzić?

Awatar użytkownika
Zły_Człowiek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 230
Rejestracja: 6 lip 2020
Has thanked: 105 times
Been thanked: 78 times

Re: Bierzmowanie. Kto inny był świadkiem, kto inny jest w księgach.

Post autor: Zły_Człowiek » 2020-07-16, 11:48

Ja sobie to tak wyobrażam, dla równowagi świadków przeprowadzenia dowodu w sprawie.
Jednak by nie robić zamieszania w rodzinie, może najpierw sama idź do proboszcza i powiedz mu co się stało.
On zdecyduje co należy zrobić.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Bierzmowanie. Kto inny był świadkiem, kto inny jest w księgach.

Post autor: Tek de Cart » 2020-07-16, 14:19

bierzmowanie na pewno jest ważne, natomiast czy w księgach trzeba coś prostować to się proboszcza spytaj
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

ODPOWIEDZ