Kiedy nie rezygnować z komunii świętej?

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Magnolia

Kiedy nie rezygnować z komunii świętej?

Post autor: Magnolia » 2020-08-02, 20:09

U wielu z nas pokutuje przekonanie, że aby przyjąć Najświętszy Sakrament, trzeba być absolutnie bez winy. A ponieważ rzadko bywamy w takim idealnym stanie (zazwyczaj maksymalnie przez kwadrans po spowiedzi), to boimy się popełnić świętokradztwo. Często nie podchodzimy do Komunii z powodu niepewności, czy nam wolno.

Nie chodzi tu o sytuacje, kiedy mamy faktyczne wątpliwość, czy nasze grzechy należą do kategorii „lekkich” czy „ciężkich”. W takim wypadku właściwa droga do ołtarza rzeczywiście wiedzie przez konfesjonał. Często jednak można spotkać się z myśleniem: Ja nie jestem godzien. Moje serce nie jest idealnie czyste, więc nie mogę przyjąć Jezusa w Eucharystii. Ten sposób podchodzenia do praktyki Komunii Świętej ma niestety długi i twardy żywot, jak każdy pogląd, który bazując na prawdziwych przesłankach, wyprowadza z nich fałszywe, ale pobożnie brzmiące wnioski.

Ale powiedz tylko słowo…
Prawdą jest to, że w Eucharystii przyjmujemy absolutnie świętego Boga. Prawdą jest także to, że wobec Niego nikt z nas nie jest wystarczająco święty i czysty. Nikt z nas nie jest Go godzien. Powtarzamy to na każdej mszy tuż przed Komunią: „Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie”. Ale mówimy też: „Powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja”. Co to za „słowo”? To, w którym tłumaczy, że nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, którzy źle się mają; i że On przyszedł właśnie do grzeszników, czyli do nas (Mk 2,17).

Nie nagroda, lecz lekarstwo
Komunia nie jest nagrodą za wzorowe zachowanie, ale lekarstwem dla słabych. Nie świętość jest przepustką do sakramentów, ale sakramenty są drogą do świętości. Możemy przystępować do Komunii także wówczas, gdy ciążą nam na sumieniu zwykłe, powszednie „lekkie” grzechy. Mało tego! Eucharystia, w której w pełni uczestniczymy, przyjmując Komunię Świętą, gładzi te grzechy.

I to nie jest jakieś tam pobożno-liberalne bajanie, ale nauka Kościoła zapisana w Katechizmie: Eucharystia umacnia miłość, a ożywiona miłość gładzi grzechy powszednie (KKK 1394). Jasne, że warto je wyznać potem także w sakramencie pokuty i pojednania, ale faktycznie doświadczamy ich odpuszczenia już w Eucharystii, jeśli ona rzeczywiście ożywia naszą miłość do Boga i ludzi.

https://pl.aleteia.org/2017/03/19/lekar ... z-komunii/

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Kiedy nie rezygnować z komunii świętej?

Post autor: abigail » 2020-08-02, 20:12

(dzis zostawilam klucze w ławce aby pójść do Komunii)
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Magnolia

Re: Kiedy nie rezygnować z komunii świętej?

Post autor: Magnolia » 2020-08-02, 20:27

abigail pisze: 2020-08-02, 20:12 (dzis zostawilam klucze w ławce aby pójść do Komunii)
Abi, cieszę się, że przyjęłaś Ciało Pańskie, ale to nie było bezpieczne zachowanie, na pewno masz w domu torebkę... albo kieszenie... przecież można przemyśleć co zrobić z przedmiotami osobistymi w kościele aby nie wystawiać się na kradzież... ("strzeżonego Pan Bóg strzeże" albo "okazja czyni złodzieja.")

Jednax

Re: Kiedy nie rezygnować z komunii świętej?

Post autor: Jednax » 2020-08-03, 09:38

Nigdy nie rzygnować. Bog, jak ojciec marnotrawnego przyjmie. Ważna postawa.

Magnolia

Re: Kiedy nie rezygnować z komunii świętej?

Post autor: Magnolia » 2020-08-03, 09:45

Jednax pisze: 2020-08-03, 09:38 Nigdy nie rzygnować. Bog, jak ojciec marnotrawnego przyjmie. Ważna postawa.
Jednak są takie sytuacje gdy mamy grzech ciężki na sumieniu wtedy najpierw trzeba skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, a dopiero potem przyjąć komunię św.

Jednax

Re: Kiedy nie rezygnować z komunii świętej?

Post autor: Jednax » 2020-08-03, 09:59

Marnotrawny okazal zal i skruche - odpowiedniki spowiedzi.

Magnolia

Re: Kiedy nie rezygnować z komunii świętej?

Post autor: Magnolia » 2020-08-03, 10:01

Obecnie żal i skrucha to warunki dobrej spowiedzi, ale nie wystarczą by nasze grzechy były przebaczone. Potrzebny jest sakrament.

Biserica Dumnezeu

Re: Kiedy nie rezygnować z komunii świętej?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-08-03, 10:48

Nie tylko okazal zal i skruche, ale przyszedl do ojca i wyznal jemu, ze zbladzil.
Wowczas otrzymal przebaczenie.

Magnolia

Re: Kiedy nie rezygnować z komunii świętej?

Post autor: Magnolia » 2020-08-04, 12:52

Znając wątpliwości wielu skrupulantów odwiedzających nasze forum poprosiłam kapłana z mojej parafii o jasną wypowiedź odnośnie przypominania się grzechów i kiedy komunia św jest przyjmowana niegodnie a nawet świętokradczo.:

Komunia święta żeby była przyjęta w sposób godny musi zakładać czystość serca, czyli wolność od grzechu ciężkiego. Każda sytuacja zatajenia takiego grzechu na spowiedzi łączy się ze świętokradztwem tego sakramentu i konsekwentnie że świętokradzkim przyjęciem Ciała Zbawiciela, jeśli dana osoba przystąpi po takiej spowiedzi do komunii. W przypadku świadomego zatajenia grzechu ciężkiego należy możliwie jak najszybciej wyspowiadać się mówiąc o wcześniejszym zatajeniu grzechu i ewentualnej świętokradzkiej komunii św.
W sytuacji zaś gdy ZAPOMNĘ grzechu nawet ciężkiego w czasie spowiedzi taka spowiedź jest ważna i przyjęcie komunii świętej jest możliwe i nie łączy się z grzechem. Przy następnej spowiedzi należy ten zapomniany grzech wyznać. Taka spowiedź nie musi być następnego dnia, ale wg stanu naszej duszy i wrażliwości- np jeśli spowiadam się raz w miesiącu to w następnym miesiącu. Brak świadomości że zapomniałem wyznać grzechu nie łączy się ze świętokradztwem ponieważ do zaistnienia grzechu konieczne jest popełnienie go świadomie i dobrowolnie.

ks. Piotr

Jednax

Re: Kiedy nie rezygnować z komunii świętej?

Post autor: Jednax » 2020-08-05, 10:06

Magnolia pisze: 2020-08-03, 10:01 Obecnie żal i skrucha to warunki dobrej spowiedzi, ale nie wystarczą by nasze grzechy były przebaczone. Potrzebny jest sakrament.
Aby przebaczone, musi zadośćuczynienie. Komunia gładzi grzechy. Ale to jak z wielkim uczta. Brudny się siadzie przy stole.

Magnolia

Re: Kiedy nie rezygnować z komunii świętej?

Post autor: Magnolia » 2020-08-05, 10:10

Jednax pisze: 2020-08-05, 10:06
Magnolia pisze: 2020-08-03, 10:01 Obecnie żal i skrucha to warunki dobrej spowiedzi, ale nie wystarczą by nasze grzechy były przebaczone. Potrzebny jest sakrament.
Aby przebaczone, musi zadośćuczynienie. Komunia gładzi grzechy. Ale to jak z wielkim uczta. Brudny się siadzie przy stole.
Czy korzystasz z sakramentu spowiedzi?

Jednax

Re: Kiedy nie rezygnować z komunii świętej?

Post autor: Jednax » 2020-08-05, 10:44

Oczywiście. Moge zapytać: Czy sie myjesz?
To konieczne. Zeby sie nie pograżyć z źle.
Ksiadz tez tłumaczy, że trzeba zal i skrucha. Spowiedz, nie zawsze warunek. Ważniej przystapić do Stołu, niż wymyslac przeszkody.

Xle widzi, dlatgo tek pisze. Zle trafi klawisze. Starosc.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Kiedy nie rezygnować z komunii świętej?

Post autor: abigail » 2020-08-05, 15:43

dobrze ze jest objaśnienie, bo juz sie zastanawiałam co z toba... moze naklejki na klawiszach sie starły?
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

ODPOWIEDZ