Komunia święta na rękę?

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: abigail » 2020-10-04, 13:21

nie razi, ale na wszelki wypadek dyskretnie wylizalam wnętrze dłoni juz w ławce po Komunii :)
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

ElEuler
Początkujący
Początkujący
Posty: 57
Rejestracja: 10 cze 2020
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 21 times
Been thanked: 8 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: ElEuler » 2020-10-04, 13:25

apis pisze: 2020-10-04, 12:18 A kiedy słyszę, że Komunia na rękę to profanacja, to już w ogóle mam ochotę oczami przewrócić.
W trakcie Mszy Św. gdy hostia już jest konsekrowana kapłan po spożyciu wyciera ręce nad kielichem aby żadna cząstka już nie opłatka, a ciała Pana Jezusa nie spadła na ziemię i by nie było profanacji, a tu się nagle okazuje, że spokojnie można na rękę przyjmować Komunię Świętą? Jeśli prawdą jest to, co napisał Dezerter to Kościół zaprzecza sam sobie i w biały dzień zezwala na profanację ciała samego Zbawiciela

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: abigail » 2020-10-04, 13:30

fragment artykułu
https://www.biblista.pl/ukryte/pytania/ ... -rece.html
W okresie przed zburzeniem świątyni jerozolimskiej praktykowano zwyczaj umywania rąk przed czytaniem Tory, a także posiłkiem, dlatego też czwarty ewangelista mówi w kontekście uroczystości weselnej o sześciu stągwiach przeznaczonych do oczyszczeń (J 2,6). Każdy, kto dotknął osoby nieczystej, stawał się nieczysty aż do momentu obmycia, dlatego też niektórzy faryzeusze już w czasach starożytnych stosowali kąpiele każdego ranka o raz po zakończeniu działań publicznych.


Gdy świątynia została zburzona, tradycja ta zyskała na znaczeniu jeszcze bardziej. Jej rola wzmocniła się na tyle, że często zadawano sobie pytanie, czy rzeczywiście tak brzmiała pierwotna i autentyczna wola Boga? Ponieważ kult świątynny ustał, faryzeusze, jedyne stronnictwo żydowskie, które przetrwało zburzenie świątyni, zaczęli wypełniać ten brak starając się osiągnąć jeszcze większą świętość życia poprzez zachowanie wszystkich możliwych przepisów Prawa wraz z ich implikacjami.
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Dezerter » 2020-10-04, 13:39

ElEuler pisze: 2020-10-04, 13:25
apis pisze: 2020-10-04, 12:18 A kiedy słyszę, że Komunia na rękę to profanacja, to już w ogóle mam ochotę oczami przewrócić.
W trakcie Mszy Św. gdy hostia już jest konsekrowana kapłan po spożyciu wyciera ręce nad kielichem aby żadna cząstka już nie opłatka, a ciała Pana Jezusa nie spadła na ziemię i by nie było profanacji, a tu się nagle okazuje, że spokojnie można na rękę przyjmować Komunię Świętą? Jeśli prawdą jest to, co napisał Dezerter to Kościół zaprzecza sam sobie i w biały dzień zezwala na profanację ciała samego Zbawiciela
Czy ty zdajesz sobie sprawę, że takim wpisem stawiasz sie poza Kościołem, ponad Papieżami (ostatnimi 3, którzy na to zezwalali i sami tak przyjmowali, ponad Prymasem Polski Polakiem, ponad Episkopatem, swoim Biskupem i proboszczem :?: :!:
Kim ty jesteś Prorokiem Innej Ewangelii, który ma misję od Jezusa budowania Innego kościoła =; [-( :-w
sorry, że tak ostro, ale czasami trzeba,
Ostatnio zmieniony 2020-10-04, 15:23 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Andej » 2020-10-04, 14:41

ElEuler pisze: 2020-10-04, 13:25 Kościół zaprzecza sam sobie i w biały dzień zezwala na profanację ciała samego Zbawiciela
Przeczytałem ponownie komunikat wklejony przez Deza i nie znalazłem tam nic, co by świadczyło o profanacji.
Czy chodzi Ci o puryzację? Właściwie jej brak? Jeśli tak, to sprawdź, czego ona dotyczy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

apis

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: apis » 2020-10-04, 15:13

Macie komentarz ojca profesora: http://mateusz.pl/ksiazki/js-npp/js-npp_18.htm

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Dezerter » 2020-10-04, 15:30

apis pisze: 2020-10-04, 15:13 Macie komentarz ojca profesora: http://mateusz.pl/ksiazki/js-npp/js-npp_18.htm
To jest was dwóch - teraz wybierzcie sobie biskupa
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ElEuler
Początkujący
Początkujący
Posty: 57
Rejestracja: 10 cze 2020
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 21 times
Been thanked: 8 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: ElEuler » 2020-10-04, 16:20

Dezerter pisze: 2020-10-04, 13:39 Czy ty zdajesz sobie sprawę, że takim wpisem stawiasz sie poza Kościołem, ponad Papieżami (ostatnimi 3, którzy na to zezwalali i sami tak przyjmowali, ponad Prymasem Polski Polakiem, ponad Episkopatem, swoim Biskupem i proboszczem :?: :!:
Kim ty jesteś Prorokiem Innej Ewangelii, który ma misję od Jezusa budowania Innego kościoła =; [-( :-w
sorry, że tak ostro, ale czasami trzeba,
Spokojnie, skąd ta skrajność w osądzaniu mnie? Po prostu jestem przeciwnikiem czegoś takiego jak PROFANACJA, co u praktykującego katolika powinno być chyba oczywistością, a nie dylematem. Poza tym po to chyba został założony ten wątek, by o nim dyskutować, a nie przemilczeć go, prawda? (Żeby się z czyjegoś punktu widzenia nie stać kimś ponad papieżem etc.)
Andej pisze: 2020-10-04, 14:41 Przeczytałem ponownie komunikat wklejony przez Deza i nie znalazłem tam nic, co by świadczyło o profanacji.
Czy chodzi Ci o puryzację? Właściwie jej brak? Jeśli tak, to sprawdź, czego ona dotyczy.
Serio uważasz, że np. spadnięcie na ziemię cząstek Komunii Św. nie jest profanacją?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Andej » 2020-10-04, 17:30

ElEuler pisze: 2020-10-04, 16:20 Serio uważasz, że np. spadnięcie na ziemię cząstek Komunii Św. nie jest profanacją?
Jeśli zdarzyło się to pomimo szczególnej atencji i uwagi, to nie uważam tego za profanację. Profanacją jest świadome działanie.

Okruch może spaść, praktycznie rzecz biorąc, między kielichem o ręką wzgl. ustami. Jeśli patena nie wędruje dokładnie pod ręką trzymającą Hostię. Biorąc pod uwagę, że droga między kielichem a ręką jest krótsza niż droga z kielicha do ust, to możliwość upadnięcia Ciała Chrystusa na posadzkę jest znacznie mniejsze.

Moje obawy, bo też je mam, dotyczą zachowania ludzi. Dziś facio przyjął na rękę, zwinął lewą w garść, a prawą coś robił. Dopiero po kilku krokach (bacznie go obserwowałem, bo to nietypowe zachowanie) wziął Hostię do ust. Uważam, że księża powinni bezwzględnie przestrzegać przyjmowania Ciała z szacunkiem. Człowiek nie powinien zrobić kroku przez włożeniem sobie do ust. Kilka lat temu rozmawiałem z zaprzyjaźnionym proboszczem, który mówił, że przestrzega tego bezwzględnie. Stoi i patrzy, dopóki nie upewni się, że nie będzie profanacji.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

apis

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: apis » 2020-10-04, 17:59

Dezerter pisze: 2020-10-04, 15:30
apis pisze: 2020-10-04, 15:13 Macie komentarz ojca profesora: http://mateusz.pl/ksiazki/js-npp/js-npp_18.htm
To jest was dwóch - teraz wybierzcie sobie biskupa
Możesz wyjaśnić, o co chodzi? Podałam racjonalną opinię za Komunią na rękę.

I szkoda, że nikt nie odpowiedział na moje rozterki.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Andej » 2020-10-04, 18:23

apis pisze: 2020-10-04, 12:18Czy Was to nie razi, że wierny nie może obmyć rąk przed przyjęciem Komunii na rękę i potem?
Wcześniej umknęło mi to pytanie.
Nie razi mnie. To sprawa higieny. W fastfoodach też ludzie biorą do łapy hotdogi czy hamburgery. Teoretycznie przez papier, ale niemal zawsze częściowo ręką. Nie mytą.
Idąc na mszę świętą zwykle wyrusza się z domu, w który jest woda i mydło. W kościele są spryskiwaczki. W kieszeni też. Można w każdej chwili zdezynfekować ręce. Ksiądz? Nie wiem. W kościółku drewnianym na brudnie, obok tabernakulum stał spryskiwacz dezynfekcyjny i księże podchodząc po Hostię odkażali sobie ręce.
Dotykanie ławek nie jest konieczne. Ani niczego innego, poza własnymi dłońmi składanymi w trakcie modlitwy. Nie dotykami czego dłońmi podczas mszy. Jeno Hostii.

Ale ważne jest kwestia stosunku do Ciała Chrystusa. Biorąc do dłoni skupiam się na Nim. Przez moment adoruję Jezusa spoczywającego na mej dłoni. Potem w skupieniu delikatnie ujmuje i powoli wkładam do ust. Jeszcze moment stoję z szacunkiem. Dopiero wtedy odchodzę. Co nie znaczy, że widzę czasem zachowanie jak w fabryce na taśmie. To boli. Ciach na dłoń, od razu powrót i w drodze do ławki łykanie. Tak jakby to był opłatek, albo cukierek, a nie Najświętsze Ciało.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ElEuler
Początkujący
Początkujący
Posty: 57
Rejestracja: 10 cze 2020
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 21 times
Been thanked: 8 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: ElEuler » 2020-10-04, 18:32

Andej pisze: 2020-10-04, 17:30 Jeśli zdarzyło się to pomimo szczególnej atencji i uwagi, to nie uważam tego za profanację. Profanacją jest świadome działanie.

Okruch może spaść, praktycznie rzecz biorąc, między kielichem o ręką wzgl. ustami. Jeśli patena nie wędruje dokładnie pod ręką trzymającą Hostię. Biorąc pod uwagę, że droga między kielichem a ręką jest krótsza niż droga z kielicha do ust, to możliwość upadnięcia Ciała Chrystusa na posadzkę jest znacznie mniejsze.

Moje obawy, bo też je mam, dotyczą zachowania ludzi. Dziś facio przyjął na rękę, zwinął lewą w garść, a prawą coś robił. Dopiero po kilku krokach (bacznie go obserwowałem, bo to nietypowe zachowanie) wziął Hostię do ust. Uważam, że księża powinni bezwzględnie przestrzegać przyjmowania Ciała z szacunkiem. Człowiek nie powinien zrobić kroku przez włożeniem sobie do ust. Kilka lat temu rozmawiałem z zaprzyjaźnionym proboszczem, który mówił, że przestrzega tego bezwzględnie. Stoi i patrzy, dopóki nie upewni się, że nie będzie profanacji.
Owszem, inną wagę ma działanie z premedytacją, a inne niechcący, jednak mimo wszystko kapłan do obrzędu powinien podchodzić jak najostrożniej oddając oczywistą cześć. Niejednokrotnie spotykałem się ze słowami krytyki (chyba z resztą słusznymi) wobec rozdawania Komunii św. przez kapłana, lecz bez pateny (jest to dość częste, jeszcze przez pandemią już było).

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Czarny » 2020-10-04, 18:38

apis pisze: 2020-10-04, 12:18
I Ale jednak tu jeszcze do tego są brudne ręce. Czy Was to nie razi, że wierny nie może obmyć rąk przed przyjęciem Komunii na rękę i potem?
Ależ oczywiście że może. Nawet dziś będąc nie u siebie w parafii tylko w Tarnowie to na własne oczy widziałem.
Są chusteczki nasączone środkami dezynfekującymi lub innymi.
Albo można psiknąć na dłoń tym sprejem odkażającym, w małych buteleczkach i przetrzeć zwykłą lub higieniczną chusteczką.

Dodano po 4 minutach 18 sekundach:
abigail pisze: 2020-10-04, 13:21 nie razi, ale na wszelki wypadek dyskretnie wylizalam wnętrze dłoni juz w ławce po Komunii :)
,
No to masz dobrze :)
Ja u siebie w parafii mam do wyboru albo palec proboszcza, albo szafarza .
Z całym szacunkiem dla szafarza, wybieram palec proboszcza.
Tak naiwnie sobie za większą nobilitacje przypisuje i głębszą więź ze wspólnotą parafialną.
Bo chyba więcej Komunii Św rozdaje.
U nas nie ma na dłoń.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: abigail » 2020-10-04, 19:38

przy epidemii nawet grypy, brak możliwości przyjęcia Komunii na dłoń daje opcje ze niektórzy przyjmują do ust ale pod strachem... nawet nie wiem czy to jest wazne

Dodano po 2 minutach 14 sekundach:
a jeszcze dla tych którzy sie martwia co z ew okruszkami.... a jak upadnieta Komunia rozpuszczana jest w wodzie i proboszcz mówił ze potem moze podlac tym rośliny w zakrystii....
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1002
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 440 times
Been thanked: 174 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Pompieri » 2020-10-04, 20:20

przestalem starac sie o Komunie w tych sytuacjach, gdy jest tylko na reke.

ODPOWIEDZ