Komunia święta na rękę?

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-10-06, 09:25

Pompieri pisze: 2020-10-06, 09:19 Szatan wprowadzil przymus na reke? Dlatego sa problemy? A moze szatan wprowadzil zwyczaj do ust?
W sumieniu nie ma Kosciol ani razu prawa przymusic mnie do komunii na reke.
Korzystam i domagam sie zwyczajnego prawa do komunii do ust.
Kościół ma prawo. Twoje sumienie nie jest żadnym kryterium liturgicznym.
Jednak Kosciół, w swojej wyrozumiałości, postanowił, by jesli ktoś ma z tym problem, należy mu udzielać, jak chce.
Nie masz jednak prawa oskarżać innych, z powodu swojego widzimisię o rzekomą "profanację".
Ostatnio zmieniony 2020-10-06, 09:25 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Jozek » 2020-10-06, 10:15

Pompieri pisze: 2020-10-06, 09:19 Szatan wprowadzil przymus na reke? Dlatego sa problemy? A moze szatan wprowadzil zwyczaj do ust?
W sumieniu nie ma Kosciol ani razu prawa przymusic mnie do komunii na reke.
Korzystam i domagam sie zwyczajnego prawa do komunii do ust.
To wszystko.
Szat nie rozdzieram, anie i Ty nie hamletyzuj, prosze.
Czy nie pojmujesz ze nawet gdy ksiadz cie pominie bo kleczysz i nie wystawiles dloni to i tak przyjales Komunie Sw.
Chrystus przychodzi do tych co tego chca, a nie tylko do tych ktorzy dostana Hostie.
"kto mi otworzy, wejde i bede z nim wieczerzal".
Jesli w twoim sercu jest zlosc, pretensja, czy jakiekolwiek temu podobne, to twoje serce jest zamkniete. Musisz je pierw otworzyc dla Chrystusa.
Ostatnio zmieniony 2020-10-06, 10:40 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Andej » 2020-10-06, 10:50

Jozek pisze: 2020-10-06, 10:15 Czy nie pojmujesz ze nawet gdy ksiadz cie pominie bo kleczysz i nie wystawiles dloni to i tak przyjales Komunie Sw.
Chrystus przychodzi do tych co tego chca, a nie tylko do tych ktorzy dostana Hostie.
O ile zgadzam się z tym, że Jezus przyjdzie do każdego, do kogo chce przyjść, to nie zgadzam się a "automatycznym przyjęciem" bez własnego aktu woli. Nie po to Bóg dał człowiekowi wolną wolę, aby przychodzić do niego bez zaproszenia. Jest wszechwładny i może. Ale nie czyni tego, bo jest konsekwentny. Jesli człowiek ze względu na formę która mu nie odpowiada odrzuca Chrystusa, to Jezus nie ma powodów, aby doń przyjść.
Co jest ważniejsze? Forma czy treść?
Jeśli ktoś panicznie się boi innej formy, niż wcześniej zaakceptowana, to świadczy o problemie zdrowotnym. Albo o niezrozumieniu czym jest Eucharystia. Niezrozumiałym jest dla mnie wyższe stawianie własnych zwyczajów od otworzenia drzwi Panu.

Otwórzcie drzwi Panu! Nie starajcie się być świętszymi od papieża, księży i duchownych. Bo nie na tym polega dążenie do świętości. Starajcie sie być świętszymi od samych siebie. Codziennie troszkę lepsi. I nie na pokaz, a cichej skromności.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Jozek » 2020-10-06, 11:00

Przeczytaj calosc, bo oderwales to co wyjasnia twoj wpis.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Andej » 2020-10-06, 11:09

Kochany Józiu, czytałem całość. A odnoszę się do tych kwestii, które uznałem za ważne.
Odnoszę się do konkretnych spraw. Nie polemizuję z Tobą, ale z tezami, które głosisz. Nie mam obowiązku dokonywania analizy każdego zdania, całego testu ani dokonywania logicznego rozbioru całej wypowiedzi.

Nie wyrywam z kontekstu. Odnoszę się do niektórych z poruszonych problemów. A dokładnie do dwóch spośród poruszonych przez Ciebie.

Przepraszam, że sprawiam Ci zawód, ale jeśli się z czymś zgadzam, to nie zawsze muszę pochwalić, a gdy się nie zgadzam, to nie zawsze muszę się sprzeciwić lub przynajmniej zademonstrować votum separatum. Pozwól mi pisać na te tematy, które mnie zainteresowały. i w takim stopniu, jaki mi się podoba. I proszę, tak ja nie oczekuję, że Ty będziesz odnosił się do każdej wypowiedzi nie pomijając żadnej zawartej w niej myśli, tak i Ty nie wymagaj tego ode mnie.

Jesli nie rozumiesz tego co napisałem, to napisz o tym otwarcie. Jeśli nie zgadzasz się z tym co napisałem, to nie bój się wyrazić tego w poście. Ale, błagam, nie miej do mnie żalu, że odpowiadając na Twój post, nie wklejam go w całości, a jeno to, co jest istotne dla mojej wypowiedzi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Pompieri » 2020-10-06, 11:11

To Jozku pojmuje, ale jednak nie pojmuje - czy teraz pojmujesz Jozku.
To tak, jakbys byl znakomitym gosciem a ktos Tobie zlosliwie zabieral potrawe sprzed nosa.
A poza tym - ksiadz ma tez swoje obowiazki - jesli ich zlosliwie nie wykonuje, to ja mam go w nosie - on jest duszpasterzem ale w sluzbie swojej trzody. A nie jakims udzielnym dyktatorem.
Marku - to oskarzenie o profanacje to Twoja tworczosc.
Ostatnio zmieniony 2020-10-06, 11:13 przez Pompieri, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Jozek » 2020-10-06, 11:35

A czy twoim obowiazkiem jest ocena dzialan kaplanow?
"czyncie co wam mowia, ale ich postepowania nie nasladujcie".
Oni sami odpowiadaja za to co robia, nie ty.

Dodano po 11 minutach 44 sekundach:
Andej pisze: 2020-10-06, 11:09 Kochany Józiu, czytałem całość. A odnoszę się do tych kwestii, które uznałem za ważne.
Odnoszę się do konkretnych spraw. Nie polemizuję z Tobą, ale z tezami, które głosisz. Nie mam obowiązku dokonywania analizy każdego zdania, całego testu ani dokonywania logicznego rozbioru całej wypowiedzi.

Nie wyrywam z kontekstu. Odnoszę się do niektórych z poruszonych problemów. A dokładnie do dwóch spośród poruszonych przez Ciebie.

Przepraszam, że sprawiam Ci zawód, ale jeśli się z czymś zgadzam, to nie zawsze muszę pochwalić, a gdy się nie zgadzam, to nie zawsze muszę się sprzeciwić lub przynajmniej zademonstrować votum separatum. Pozwól mi pisać na te tematy, które mnie zainteresowały. i w takim stopniu, jaki mi się podoba. I proszę, tak ja nie oczekuję, że Ty będziesz odnosił się do każdej wypowiedzi nie pomijając żadnej zawartej w niej myśli, tak i Ty nie wymagaj tego ode mnie.

Jesli nie rozumiesz tego co napisałem, to napisz o tym otwarcie. Jeśli nie zgadzasz się z tym co napisałem, to nie bój się wyrazić tego w poście. Ale, błagam, nie miej do mnie żalu, że odpowiadając na Twój post, nie wklejam go w całości, a jeno to, co jest istotne dla mojej wypowiedzi.
Ciekawe podejscie, zadasz czegos czego jednoczesnie chcialbys odebrac innym. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Pompieri » 2020-10-06, 11:36

Oni odpowiadaja, a ja musze zyc dalej i nie jestem zobowiazany czynic to, do czego ich widzimisie niezgodne z caloscia tradycji Kosciola, a zalezne od ich kaprysu chce mnie przymusic.
Nie maja wladzy do takiegoprzymuszenia ani od Ducha swietego, ani od instytucjonalnego Kosciola.
Ot, i to wszystko.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-10-06, 12:19

Jozek pisze: 2020-10-06, 10:15 Czy nie pojmujesz ze nawet gdy ksiadz cie pominie bo kleczysz i nie wystawiles dloni to i tak przyjales Komunie Sw.
Chrystus przychodzi do tych co tego chca, a nie tylko do tych ktorzy dostana Hostie.
Obawiam się, że to zbyt daleko idący wniosek.
I bardzo niebezpieczny.
Pompieri pisze: 2020-10-06, 11:11 Marku - to oskarzenie o profanacje to Twoja tworczosc.
Nie moja, ale też nie Twoja - przepraszam, nie spojrzałem, pisał to @ElEuler
Pompieri pisze: 2020-10-06, 11:36 Oni odpowiadaja, a ja musze zyc dalej i nie jestem zobowiazany czynic to, do czego ich widzimisie niezgodne z caloscia tradycji Kosciola, a zalezne od ich kaprysu chce mnie przymusic.
To oczywiście nieprawda. Chyba że za "całość tradycji Kościoła" uważasz jej wycinek.
Pompieri pisze:Nie maja wladzy do takiegoprzymuszenia ani od Ducha swietego, ani od instytucjonalnego Kosciola.
Przeciwnie. To nasi przełożeni w wierze, a nie Ty decydujesz o kształcie liturgii.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Jozek » 2020-10-06, 12:27

Ten wniosek moze byc niebezpieczny jesli brany powierzchownie i bez glebszego rozumienia wiary.
Zreszta jak kazda inna wypowiedz kogokolwiek, nawet Papieza.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: abigail » 2020-10-06, 12:29

natenczas pozwole sobie zacytowac apis
apis pisze: 2020-10-05, 11:40korzystajcie z tej możliwości, że w ogóle możecie przyjąć Komunię Świętą, bo był czas, że w kościele mogło być tylko 5 osób. I nikt nie wie, czy ten czas nie powróci, bo zamiast trwać na modlitwie, na jedności z Jezusem Eucharystycznym, część osób woli internetowe przepychanki.
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Dezerter » 2020-10-06, 15:38

drJanek pisze: 2020-10-05, 19:35 Polecam list św. Papieża JP II Dominicae cenae, jest trochę dobrych informacji w temacie.

https://ekai.pl/dokumenty/list-dominicae-cenae/
dzięki
taki fragment z tekstu JP II
Powinniśmy pamiętać o tym, szczególnie my, Kapłani Kościoła Rzymskiego łacińskiego, który do obrzędu święceń dołączył w ciągu wieków praktykę namaszczania rąk Kapłana. W niektórych krajach przyjęła się praktyka Komunii świętej na rękę. Praktykę taką postulowały poszczególne Konferencje Episkopatów i na ich wniosek zyskała ona zatwierdzenie Stolicy Apostolskiej. Dały się jednak słyszeć głosy o rażących wypadkach nieposzanowania Najświętszych Postaci, co bardzo obciąża nie tylko osoby bezpośrednio winne takiego postępowania, ale również Pasterzy Kościoła, którzy jakby mniej czuwali nad zachowaniem się wiernych względem Eucharystii. Zdarza się także, że czasem nie bierze się pod uwagę wolnego wyboru tych, którzy mimo pozwolenia na udzielanie Komunii świętej na rękę, pragną przyjmować ją bezpośrednio do ust. Trudno więc o tych wszystkich bolesnych sprawach nie wspomnieć w kontekście niniejszego listu. Pisząc to, w niczym nie chcę dotknąć tych osób, które w praktykę przyjmowania Chrystusa eucharystycznego “na rękę” – tam gdzie została ona zatwierdzona – wkładają ducha najgłębszej czci i pobożności. Nie należy jednakże zapominać o podstawowym urzędzie Kapłanów, którzy w czasie święceń zostali konsekrowani, aby reprezentowali Chrystusa Kapłana: dlatego też ich ręce, tak jak ich słowa i ich wola, stały się bezpośrednim narzędziem Chrystusa. Właśnie dlatego, tzn. jako szafarze Eucharystii, oni mają główną i całkowitą odpowiedzialność za Święte Postacie: ofiarują te Święte Postacie uczestnikom zgromadzenia, którzy pragną je przyjąć.
bardzo wyważone stanowisko- zgodne całkowicie z moim
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Pompieri » 2020-10-06, 15:41

Marku drogi - samowolka ksiezy, nawet proboszcza nie jest nauka Kosciola.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Jozek » 2020-10-06, 16:04

A skad pewnosc ze to samowolka?
Nie brales pod uwage ze to moze wynikac takze z innych powodow niz ci sie wydaje?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Dezerter » 2020-10-06, 16:30

Znalazłem opracowanie naukowe a więc obiektywne
Ks. Martin Lugmayr FSSP

Historia obrzędu udzielania Komunii świętej
3. Obrzęd Komunii w dziejach

1) Miejsce rozdzielania Komunii

Prezbiterium było oddzielone od reszty kościoła przez przegrodę służącą za zasłonę, której kształt zmieniał się w ciągu historii. Duchowni przyjmowali Komunię św. przy ołtarzu, a wierni przed kratą chóru . Synod w Laodycei w IV w. wspomina już, że świeccy przystępują do Komunii przy ołtarzu, podczas gdy podchodzenie tam kobiet jest wyraźnie zakazane . Udzielanie Komunii przed ołtarzem, wzmiankowane jako zwyczaj w jakimś stopniu utrwalony, jest wzmiankowane tylko w Galii . W epoce karolińskiej także tutaj przyjęto normę Kościoła powszechnego . Później Komunii św. udzielano świeckim czasami przy ołtarzu bocznym, a od czasu pojawienia się lektorium dokonywano tego najczęściej przy ustawionym przed nim ołtarzu św. Krzyża . Począwszy od XIII w. dwóch akolitów rozkładało obrus z białego płótna przed przystępującymi do Komunii, którzy klękali przed ołtarzem ; w XVI w. zaczęto rozkładać ten obrus na swego rodzaju ławie, ustawionej na granicy prezbiterium i nawy, którą potem zastąpiły nasze balaski.

2) Sposób udzielania Komunii

1/ Przegląd historyczny

Począwszy od III w. napotykamy na świadectwa z różnych prowincji Kościoła, pozwalające na wnioskowanie o udzielaniu eucharystycznego Ciała Pańskiego osobom świeckim na rękę.

W odniesieniu do Aleksandrii i diecezji egipskich można przytoczyć Klemensa Aleksandryjskiego († przed 216/217) i Dionizego Aleksandryjskiego († 264/265) , w odniesieniu do Palestyny: św. Cyryla Jerozolimskiego († 386) . W przypadku regionu syryjskiego znajdujemy odpowiednie teksty u Afrahata († ok. 345) , Efrema Syryjczyka († 373) , Jana Chryzostoma († 407) i prawdopodobnie u Cyryllonasa . W odniesieniu do V w. można wspomnieć np. o Teodorecie z Cyru († ok. 466) . Spośród Kapadocczyków zacytujmy Bazylego Wielkiego († 379) i Grzegorza z Nazjanzu († 390) . Na Wschodzie znajdujemy jeszcze późniejsze świadectwa u Anastazego Synaity († niedługo po 700) i Jana Damasceńskiego († ok. 750) . W Afryce północnej o wspomnianym zwyczaju świadczy Tertulian († po 220) , Cyprian († 258) , Augustyn († 430) w dwóch pismach polemicznych , oraz Quodvultusdeus († ok. 453) . W Rzymie i Italii to samo czynią: papież Korneliusz (251-253) - w liście przekazanym przez Euzebiusza , Ambroży († 397) w opisie człowieka po przedstawieniu jego stworzenia , Gaudencjusz z Brescii († po 406) , Piotr Chryzolog († 450) i Kasjodor († ok. 580) . W Hiszpanii znajdujemy odpowiednie teksty w aktach synodu w Saragossie (380) i w Toledo (400) . W Galii Cezary z Arles († 542) wspomina w swych kazaniach ten sposób udzielania Komunii . Beda Czcigodny († 753) potwierdza go w odniesieniu do Anglii .

Po roku 800 wspomniany sposób przystępowania do Komunii jest poświadczony jedynie jako przywilej duchowieństwa . Z powodu niebezpieczeństwa profanacji ze strony żydów i heretyków synod w Kordobie z 839 r. odrzuca pretensje kassjanistów do przyjmowania Komunii św. na rękę more levitarum . Réginon de Prüm w swoim dziele De Synodalibus causis, napisanym ok. 906 r. , przypisuje synodowi w Rouen następujący kanon o obowiązkach kapłana:

"Niech nie kładzie [Komunii] ani na rękę świeckiego, ani na rękę kobiety, ale tylko do ust, wypowiadając następujące słowa: Ciało i Krew Pańska niech przyczynią się do przebaczenia twoich grzechów i doprowadzą cię do życia wiecznego. Jeśli kto złamie to polecenie, niech będzie odłączony od ołtarza, gdyż gardzi Wszechmocnym i Jemu samemu czci nie okazuje" . Chociaż do dziś istnienie wspomnianego synodu jest przedmiotem dyskusji , możemy uznać ten tekst za ważne świadectwo kanoniczne, gdyż groźba kary tego rodzaju zakłada, że praktyka przeciwna, tzn. Komunia do ust, była normą. Jest ona również przedstawiona jako jedyna dozwolona w Missa illyrica i w liturgii bizantyńskiej .

Jednak świadectwa na ten temat znajdują się już u Grzegorza Wielkiego († 604) i w relacjach dotyczących chorych. Na podstawie tego, co ustalił Mario Righetti, wydaje się, że w VI w. Komunia do ust była już bardziej rozpowszechniona niż kiedyś sądzono . Według Klausa Gambera zniesienie Komunii na rękę dokonuje się od V/VI w.

Oczywiście praktykowanie Komunii na rękę było niemożliwe wszędzie tam, gdzie Komunii św. udzielano per intinctionem (czyli z zanurzeniem w Przenajdroższej Krwi), a więc według zwyczaju - odrzuconego przez synod w Braga z 675 r. - który był bardzo rozpowszechniony, zwłaszcza w przypadku Komunii chorych , do tego stopnia, że ostatecznie przyjął się w wielu parafiach. W tej samej epoce rozdzielanie Komunii dokonuje się na Wschodzie zarówno z zanurzeniem, jak z pomocą łyżeczki.

Jan z Avranche († 1079) podkreśla, że kapłan nie ma prawa komunikować z zanurzeniem, za to zezwala się na to ludowi, "nie z powodu władzy, ale z powodu konieczności wywołanej przez lęk przed rozlaniem Krwi Chrystusa" .

Jednak aby żadna kropla Przenajdroższej Krwi nie spadła na ziemię, kiedy kapłan przenosi Komunię św. do ust komunikującego, pod jego brodę podkładano obrus . W Cluny używano w tym wypadku płaskiej podstawki ze złota, którą akolita trzymał poniżej ręki kapłana, gdy ten ostatni - zanurzał fragment Hostii w kielichu trzymanym przez subdiakona i kładł go do ust komunikującego . W tym przedmiocie liturgicznym możemy widzieć pierwowzór naszej pateny komunijnej.

Aż do XII wieku Przenajdroższej Krwi udzielano także świeckim (niezależnie od przypadków Komunii z zanurzeniem). Jej uroczyste szafarstwo przysługiwało diakonowi. Używano albo kielicha konsekracyjnego, albo kielicha specjalnie przeznaczonego do rozdzielania Sakramentu (ten ostatni jest wciąż w użyciu u Etiopczyków i wschodnich Syryjczyków).
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ