Komunia święta na rękę?

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Zakk
Przybysz
Przybysz
Posty: 7
Rejestracja: 7 sie 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 2 times

Komunia święta na rękę?

Post autor: Zakk » 2020-08-09, 11:31

Podczas dzisiejszej Mszy ksiądz poprosił by ludzie przyjmowali Pana Jezusa tylko i wyłącznie na rękę w związku z koronawirusem.

Ja na należę do tych osób które przyjmują Go tylko i wyłącznie do ust.


Znalazłam taki ciekawy fragment:

Pan Jezus mówi do współczesnej boliwskiej mistyczki Cataliny Rivas:
"Katów, którzy rozdzierają Moje Ciało, nie jest ani dziesięciu, ani dwudziestu. Jest bardzo wiele dłoni, które zadają ból Mojemu Ciału przyjmując Komunię Świętą na rękę - świetokradzkie dzieło szatana!
Jak można patrzeć na Mnie w tym morzu bólu i goryczy, a serce mieć nieporuszone współczuciem? To jednak nie kaci mają Mnie pocieszać, ale wy, dusze wybrane, macie Mi przynosić ulgę w bólu."
fragment książki: "Męka Pańska"
Ostatnio zmieniony 2020-08-09, 11:31 przez Zakk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: abigail » 2020-08-09, 11:39

"wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie, połamał go i podał im"
mi sie wydaje ze każdemu dał do reki
:-?
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Magnolia

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Magnolia » 2020-08-09, 12:02

Zapraszam do zapoznania się:
viewtopic.php?f=80&t=10261
tamten temat jest zamknięty, rozmowę można kontynuować tu.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 918 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Albertus » 2020-08-09, 12:38

Zakk pisze: 2020-08-09, 11:31 Podczas dzisiejszej Mszy ksiądz poprosił by ludzie przyjmowali Pana Jezusa tylko i wyłącznie na rękę w związku z koronawirusem.

Ja na należę do tych osób które przyjmują Go tylko i wyłącznie do ust.


Znalazłam taki ciekawy fragment:

Pan Jezus mówi do współczesnej boliwskiej mistyczki Cataliny Rivas:
"Katów, którzy rozdzierają Moje Ciało, nie jest ani dziesięciu, ani dwudziestu. Jest bardzo wiele dłoni, które zadają ból Mojemu Ciału przyjmując Komunię Świętą na rękę - świetokradzkie dzieło szatana!
Jak można patrzeć na Mnie w tym morzu bólu i goryczy, a serce mieć nieporuszone współczuciem? To jednak nie kaci mają Mnie pocieszać, ale wy, dusze wybrane, macie Mi przynosić ulgę w bólu."
fragment książki: "Męka Pańska"

Jeśli przyjąć że przyjmowanie Komunii Swietej na rękę to świętokradztwo to by oznaczało że przez setki lat pierwotnego Kościoła wszyscy przyjmowali ją świętokradczo...

Czy nie lepiej skupić się na tym co jest najważniejsze czyli na prawidłowej postawie wewnętrznej podczas przyjmowania Komunii?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2954 times
Kontakt:

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Dezerter » 2020-08-09, 13:52

Zakk pisze: 2020-08-09, 11:31 Podczas dzisiejszej Mszy ksiądz poprosił by ludzie przyjmowali Pana Jezusa tylko i wyłącznie na rękę w związku z koronawirusem.

Ja na należę do tych osób które przyjmują Go tylko i wyłącznie do ust.


Znalazłam taki ciekawy fragment:

Pan Jezus mówi do współczesnej boliwskiej mistyczki Cataliny Rivas:
"Katów, którzy rozdzierają Moje Ciało, nie jest ani dziesięciu, ani dwudziestu. Jest bardzo wiele dłoni, które zadają ból Mojemu Ciału przyjmując Komunię Świętą na rękę - świetokradzkie dzieło szatana!
Jak można patrzeć na Mnie w tym morzu bólu i goryczy, a serce mieć nieporuszone współczuciem? To jednak nie kaci mają Mnie pocieszać, ale wy, dusze wybrane, macie Mi przynosić ulgę w bólu."
fragment książki: "Męka Pańska"
Na 99% jest to fałszywa mistyczka - słowa Jezusa nie mogą być sprzeczne z wielowiekową, od apostolska praktyką starożytnego Kościoła i współczesnym nauczaniem tegoż Kościoła, bo Głowa tego Kościoła jest Jezus, a Duch Święty nim kieruje. Jeśli wierzył bym inaczej, to powtórzę za Św Pawłem
Daremna by była nasza wiara i
pisanie na tym forum
słuchaj Kościoła i siostry i braci w wierze z tego forum a nie samozwańczych i nie uznanych przez Kościół pseudo mistyków i proroków, czy zbłąkanych pasterzy w koloratkach
... prostuj Panie ich ścieżki i daj światło Prawdy.

Ksiądz zachował się niewłaściwie :!:
Jeśli jest 2 Szafarzy to 1 podaję TYLKO do ust a drugi TYLKO na rękę - tak jest w Archidiecezji Gnieźnieńskiej
Jesli jest jedn, to najpierw podchodzą przyjmujący na rękę a na końcu ci co do ust
sprawa prosta i łatwa do zastosowania i zadowalająca wszystkich
powołaj się na praktykę Kościoła Matki z Gniezna od Prymasa Polaka - ksiądz powinien zrozumieć
jeśli nie przyjmie propozycji pisz, dzwoń do swojego biskupa/kurii z interwencją - zobaczysz, że zadziała

Ps
Jako szafarz nadzwyczajny Komunii Świętej rozdając, kilka razy zostałem dotknięty językiem przez osobę przyjmującą Komunię, ... a gdyby była zakażona wirusem to co ....
Ostatnio zmieniony 2020-08-09, 16:45 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: abigail » 2020-08-09, 14:14

po prostu polizany.. czemu ludzie unikają nazywania rzeczy dosłownie...
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2954 times
Kontakt:

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Dezerter » 2020-08-09, 16:43

abigail pisze: 2020-08-09, 14:14 po prostu polizany.. czemu ludzie unikają nazywania rzeczy dosłownie...

Tak pisałem ..., ale zmieniłem :ymblushing: przyznaje ;) ;)
Znajoma z fejsa wstawiła taki post:
Czemu przyjmuję Komunie na rękę ?
Bo nie czuję potrzeby lizania mojego proboszcza
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: abigail » 2020-08-09, 16:50

wiec ja jeśli jestem w parafii to do pyszczka przyjmuję, ale jeśli odprawia obcy ksiądz albo jestem w innej parafii to proszę na reke, bo ogarnia mnie tak silny niepokój, ze wtedy nie powinno sie isc do Komunii chyba
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Andej » 2020-08-09, 17:02

abigail pisze: 2020-08-09, 16:50 wiec ja jeśli jestem w parafii to do pyszczka przyjmuję, ale jeśli odprawia obcy ksiądz albo jestem w innej parafii to proszę na reke, bo ogarnia mnie tak silny niepokój, ze wtedy nie powinno sie isc do Komunii chyba
Komunią św na rękę, to dla mnie okazja do króciutkiej, ale szczególnej adoracji. W moim przypadku to podnosi doniosłość aktu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: abigail » 2020-08-09, 17:04

8-| tak... jedyna korzyść z tej okropnej epidemii...
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Andej » 2020-08-09, 17:21

Jedyna, nie jedyna.
Przeżywanie Komunii przyjmowanej przez monitor zwiększało świadomość tego aktu. A jednocześnie powdowiało poczucie głodu Ciała Pańskiego. To uwrażliwienie jest też pozytywnym efektem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4450
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2020-08-09, 17:26

Andej pisze: 2020-08-09, 17:21 Jedyna, nie jedyna.
Przeżywanie Komunii przyjmowanej przez monitor zwiększało świadomość tego aktu. A jednocześnie powdowiało poczucie głodu Ciała Pańskiego. To uwrażliwienie jest też pozytywnym efektem.
Nie dołuj mnie. Ze względu na duże stany podgorączkowe znacznie ograniczam chodzenie do kościoła. Więc tego głodu nie chcę po raz kolejny, mam dosyć tego. Na razie jeszcze ok, ale za jakiś czas znowu będę tęsknić.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Andej » 2020-08-09, 17:28

Ta tęsknota jest bardzo pozytywna. Jest dobra. Trwaj przy Bogu, On nie opuści.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2954 times
Kontakt:

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Dezerter » 2020-10-04, 11:54

Mamy oficjalne stanowisko Episkopatu - Komunia na rękę jest właściwa
Warszawa, 3 października 2020 r.

Komunikat Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

W związku z zapytaniem o publiczne inicjatywy krytyczne wobec Komunii świętej na rękę, przypominamy, że chociaż główną formą przyjmowania Komunii w Polsce jest Komunia do ust (Wskazania KEP z 2005 r. nr 40), to jednak nie oznacza to, że inne zatwierdzone przez Kościół formy miałyby być same z siebie niegodne, niewłaściwe, złe lub grzeszne, jeśli spełnia się warunki stawiane w tej kwestii przez prawo liturgiczne.

Niewłaściwe i krzywdzące wiernych jest twierdzenie, że przyjmowanie Komunii świętej na rękę, jest brakiem szacunku wobec Najświętszego Sakramentu. Podobnie niesprawiedliwe jest ukazywanie osób przyjmujących Komunię świętej na rękę jako tych, którzy „winni są Ciała i Krwi Pańskiej”, z założeniem, że czynią to bez uszanowania, którego domaga się św. Paweł w 1 Liście do Koryntian. Co prawda Sobór Trydencki używa tego fragmentu na przypomnienie o godnym i pełnym czci przyjmowaniu Ciała Pańskiego, ale nadaje mu również wymiar duchowy, ukazując że niegodnym jest przyjmowanie Komunii w grzechu (Dekr. o Euch., sesja 13: 1/A, r. 7). Dodajmy, że słowo „niegodne” oznacza to, czego się nie godzi czynić, a tymczasem Kościół w swoim prawie uznaje za „godny” zarówno jeden, jak i drugi sposób przyjmowania Komunii. Potępiając jeden z godziwych sposobów przyjmowania Komunii świętej, wprowadza się nieład i podział w rodzinie Kościoła.

Nie można też stwierdzić, iż Komunia święta na rękę jest sama z siebie profanacją. W ten sposób zarzucałoby się Stolicy Apostolskiej, która dopuszcza Komunię na rękę, że akceptuje profanację (por. Mszał Rzymski, OWMR 161, rzymska instrukcja Redemptionis Sacramentum nr 92). Tymczasem faktyczna profanacja Eucharystii to czyn “mający znamiona dobrowolnej i poważnej pogardy okazywanej świętym postaciom” (instr. Redemptionis Sacramentum 107, por. KPK kan. 1367). Nie można więc zarzucać profanowania Eucharystii osobom, które z różnych powodów pragną przyjąć z wiarą i czcią Komunię świętą na rękę, zwłaszcza w okresie pandemii.
kościół
Kard. Parolin o sytuacji w w Chinach: udało się zachować wiarę

Przypominamy także wszystkim szafarzom Komunii, zwyczajnym i nadzwyczajnym, że są oni zobowiązani do przestrzegania prawa liturgicznego, które stanowi, że kiedy nie ma niebezpieczeństwa profanacji, nie można ani zmuszać, ani zabraniać Komunii w jednej czy drugiej formie (por. Redempt. Sacr. nr 12). Szafarze nie mogą twierdzić, że samo udzielenie Komunii na rękę stanowi niebezpieczeństwo profanacji, jeśli wierny z wiarą i szacunkiem prosi o tę formę Komunii. Prawo oceniania i zmieniania praktyki liturgicznej należy do Stolicy Apostolskiej i dopóki ona uznaje Komunię na rękę za godziwy sposób udzielania wiernym Ciała Pańskiego, nikt nie powinien tego sposobu potępiać. Kto zaś to czyni, wprowadza nieład i podział w rodzinie Kościoła. Może się natomiast zdarzyć, że w okresach nadzwyczajnych, jak np. trwająca epidemia, biskupi na swoim terenie tymczasowo zawężą obowiązujące prawo (por. List kard. Saraha z 3 września br.), czemu należy być zawsze posłusznym, aby zachować w Kościele pokój, o który modlimy się we Mszy przed samą Komunią.

Niech szafarze udzielający Komunii na rękę poczuwają się do szczególnie wielkiej dbałości o cześć wobec Najśw. Sakramentu, zwracając uwagę na to, aby przy Komunii nie dopuścić do gubienia okruszyn Hostii. W tym celu powinni dbać o jakość stosowanych do Mszy hostii, z wielką uwagą dbając o to, aby się nie kruszyły i nie pozostawiały na dłoniach wiernych okruszyn. Warto też przypomnieć za Mszałem, że “ilekroć przylgnie do palców jakaś cząstka Hostii, zwłaszcza po łamaniu Chleba i Komunii wiernych, kapłan powinien otrzeć palce nad pateną, a jeśli to konieczne, obmyć je. Ma również zebrać cząstki znajdujące się poza pateną.” (OWMR 278). Kongregacja ds. Nauki Wiary w 1972 r. wyjaśniła, że “zasadniczo otarcie palców nad pateną powinno wystarczyć. Ale mogą się zdarzyć i takie przypadki, w których konieczna jest ablucja palców, jeśli np. wyraźnie widoczne partykuły pozostaną przyklejone do palców z powodu pocenia się.” (dekl. De fragmentis eucharisticis). Jeśli kapłani są zobowiązani do sprawdzenia, czy na dłoniach nie pozostały okruszyny Hostii (OWMR 278), podobnie powinni postępować wierni. Dlatego ci, którzy z uzasadnionych powodów proszą o Komunię na rękę, zaraz po spożyciu Ciała Pańskiego powinni uważnie obejrzeć dłonie oraz zebrać i spożyć ze czcią każdą widoczną okruszynę, która mogła oderwać się od Hostii.
Bp Adam Bałabuch Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
Konferencji Episkopatu Polski
https://ekai.pl/episkopat-komunia-na-re ... goiIfbs4J4
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

apis

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: apis » 2020-10-04, 12:18

Czytałam to. Dobrze się stało. Już mam dosyć tego chełpienia się innych: „A ja byłam dziś w kościele i przyjęłam Komunię na kolanach i do ust”. To piękna postawa, ale kiedy słyszę te słowa, myślę za każdym razem, że jest w tym jakaś ostentacja i poczucie bycia lepszym. A kiedy słyszę, że Komunia na rękę to profanacja, to już w ogóle mam ochotę oczami przewrócić.

Ja nie przyjęłam dotychczas na rękę, bo nie było stanowczego wymogu; u mnie w parafii są kolejki rozdzielone i ja jestem bliżej tej, gdzie jest Komunia Święta rozdawana do ust, ale gdybym była bliżej tych, którzy przyjmują na rękę, musiałabym przyjąć w taki sposób. Mam jednak spory problem: jestem osobą słabowidzącą i niezdarną. Jeśli zdarzy mi się, że będę zmuszona przyjąć Pana Jezusa na rękę, będę się bała, że chociaż obejrzę dłonie, nie zauważę jakiejś małej drobinki. Ponadto przez moją niezdarność bałabym się, że biorąc Komunię drugą dłonią do ust, niechcący bym ją upuściła na ziemię (a przecież trzeba się oddalić od księdza/szafarza na bok, nie ma już pateny w razie konieczności). W domu kiedyś ćwiczyłam na ciastku, ale to nie to samo.

I jedno mnie niepokoi: księża myją ręce, więc im żadna drobinka na dłoniach nie zostanie, a przed Komunią chyba też mają czyste ręce. Wierni nie mają czystych rąk, chociaż teraz w kościołach, gdzie chodzę, są płyny do dezynfekcji, ale przecież dotyka się ławek itd. Latem ręce się pocą, kleją. Ja wiem, że język człowieka też nie jest czysty, są na nim bakterie, czasem w zębach utkną cząsteczki tego, co się zjadło – obrazowe, ale prawdziwe. Ale jednak tu jeszcze do tego są brudne ręce. Czy Was to nie razi, że wierny nie może obmyć rąk przed przyjęciem Komunii na rękę i potem?

ODPOWIEDZ