Komunia święta na rękę?

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Dezerter » 2020-10-04, 20:36

Pompieri pisze: 2020-10-04, 20:20 przestalem starac sie o Komunie w tych sytuacjach, gdy jest tylko na reke.
Jak podejdziesz na końcu to przecież ksiądz ci nie odmówi do ust - nie ma takiego prawa
U nas dzisiaj nie rozdawałem - rozdawał tylko ksiądz i powiedział
- najpierw podchodzą tylko ludzie co przyjmują na rękę, a później ci co do ust
i problem rozwiązany
macie jakichś dziwnych księży :-\
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

apis

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: apis » 2020-10-04, 20:58

Jeśli ktoś nie idzie do Komunii tylko dlatego, że jest na rękę, to czas się zastanowić, co jest ważniejsze: Komunia czy własna duma...

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 972
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 433 times
Been thanked: 170 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Pompieri » 2020-10-04, 21:00

zadna wlasna duma.
Tutaj sa miejsca, w ktorych sie sciga wiernych chcacych Komunie do ust. Czyli - ksiadz nie chce jej tak podac i odchodzi.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Dezerter » 2020-10-04, 21:22

Podejdź na końcu!
A robi to polski ksiądz?
Ostatnio zmieniony 2020-10-04, 21:23 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 972
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 433 times
Been thanked: 170 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Pompieri » 2020-10-04, 22:03

Nie ma mnie w Polsce.
Pisze wyraznie - ksiadz ignoruje kleczacych. A wierni rowniez coraz bardziej ignoruja tego ksiedza (proboszcza ) i kosciol swieci pustkami.
Po prostu staramy sie w innych miejscach.
Ostatnio zmieniony 2020-10-04, 22:05 przez Pompieri, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Dezerter » 2020-10-04, 22:32

Ja wiem, że cię nie ma w Polsce, ale w A. też miałeś polskich księży
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 972
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 433 times
Been thanked: 170 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Pompieri » 2020-10-04, 22:44

A takze innych. Polscy ksieza sa raz na miesiac. Albo raz na 200 kilometrow. Albo i ich niema. Zalezy.
Niektorzy bardziej sie boja od najbardziej bojacych. Inni maja w nosie strachy.
Jest jak wszedzie .

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Andej » 2020-10-05, 07:51

Chyba nic nie wniosę do dyskusji, dlatego ograniczę się do zacytowania głosu KEP i podaniu linku do całego komunikatu KEP https://episkopat.pl/komisja-liturgiczn ... rofanacja/.

A w skrócie:
„Nie można zarzucać profanowania Eucharystii osobom pragnącym z różnych powodów przyjąć z wiarą i czcią Komunię Świętą do rąk, zwłaszcza w okresie pandemii” – podkreśla Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

W komunikacie wydanym w związku z zapytaniem o publiczne inicjatywy krytyczne wobec Komunii świętej na rękę, Komisja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że chociaż główną formą przyjmowania Komunii w Polsce jest Komunia do ust, to jednak „nie oznacza to, że inne zatwierdzone przez Kościół formy miałyby być same z siebie niegodne, niewłaściwe, złe lub grzeszne”.

Komisja uznaje za niesprawiedliwe sugerowanie, jakoby osoby przyjmujące Komunię na rękę automatycznie nie miały szacunku wobec Najświętszego Sakramentu.

Przypomniano także w komunikacie Komisji, że prawo oceniania i zmieniania praktyki liturgicznej należy do Stolicy Apostolskiej i dopóki ona uznaje Komunię na rękę za godziwy sposób udzielania wiernym Ciała Pańskiego, nikt nie powinien tego sposobu negować. Kto zaś to czyni, wprowadza nieład i podział w rodzinie Kościoła.


Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18917
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-10-05, 09:28

1
Pompieri pisze: 2020-10-04, 20:20 przestalem starac sie o Komunie w tych sytuacjach, gdy jest tylko na reke.
Zrobiłeś DOKŁADNIE to, do czego dążył szatan, wywołując tę awanturę.
Jemu jest wszystko jedno, czy nie zrezygnujesz z Komunii Świętej z powodu uzasadnianego wzniośle, czy nisko. KAŻDY pretekst jest dla niego dobry, jeśli z jego powodu nie przyjmiesz.
Stąd też te tabuny fałszywych objawień na ten temat.

2
Niezależnie od p.1, pod względem epidemologicznym, nacisk na przyjmowanie na rękę wydaje mi się nieracjonalny. Przy właściwym podawaniu nie sądzę, by był to bezpieczniejszy sposób - ksiądz ma większe szanse na utrzymanie rąk w czystości od bakterii. Tak mi się wydaje.

3
Co do partykuł... Sorry, ale IMHO nie ma żadnej możliwości, by zjawisko zlikwidować. Nawet przy skrupulatnym podawaniu do ust. Nawet wówczas, gdy patena jest w zręczny sposób używana (a z tym bywa różnie).
Za to przy podawaniu do ust dużo częściej Hostia ląduje na ziemi (powód jest prosty - ksiądz uważa, by nie dotknąć palcem ust, co powoduje mniej pewne podanie).

4
Mimo p.3, jeśli mam wybór, przystępuję na klęcząco (jeśli to możliwe - przy balaskach) i przyjmuję Najświętszy Sakrament do ust. Ale nie widzę żadnego powodu do hamletyzowania, jeśli takiej możliwości nie ma. A na pewno przyjęcie do ust nie jest żadną "profanacją".

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: abigail » 2020-10-05, 09:33

moze "ksiądz ma większe szanse na utrzymanie rąk w czystości od bakterii" ( to jakoś dziwnie brzmi... ręce bakterii) ale kazdy kolejny wierny liże go w ta reke! samej mi sie zdarza mimo ostrożności no!
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18917
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-10-05, 11:03

abigail pisze: 2020-10-05, 09:33 moze "ksiądz ma większe szanse na utrzymanie rąk w czystości od bakterii" ( to jakoś dziwnie brzmi... ręce bakterii) ale kazdy kolejny wierny liże go w ta reke! samej mi sie zdarza mimo ostrożności no!
Nie upieram się. Ale... nie zdarzyło mi się chyba nigdy polizać.

apis

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: apis » 2020-10-05, 11:40

Ale mi wcale nie chodziło o to, że dłonie też są brudne i przenoszą zarazki. To swoją drogą, zresztą, w kościołach są płyny/spraye do dezynfekcji. Nie każdy z nich korzysta, ale ręki nie podajemy na znak pokoju, więc nie ma problemu.

Chodzi mi o szacunek do Ciała Pańskiego. Byłoby mi niezręcznie dotykać Hostii rękami, które wcześniej dotykały czegokolwiek innego np. mojej kurtki, na której mogą być pyłki czy małe kłaczki sierści (jeśli ktoś ma psa, ten wie, że sierść jest wszędzie). Tak samo po Komunii Świętej mogłabym niechcący strącić jakąś drobinkę z dłoni, otrzeć dłoń o kurtkę, włosy, cokolwiek, bo zanim wyjdę z kościoła i zdezynfekuję dłonie, trochę czasu upłynie. Podkreślam jeszcze raz: nie kłócę się o to, czy Komunia do ust jest lepsza (choć ja tak przyjmuję). Boję się, że popełniłabym grzech, bo słabo widzę i mogłabym nie zauważyć drobinek, to po pierwsze, a po drugie trochę to dziwne dotykać nieumytymi dłońmi Ciała Pańskiego, jeśli sam ksiądz myje.

Mnie irytują takie wypowiedzi, jak kilka postów wyżej, o tym, że ktoś nie przyjmuje Komunii, bo jest tylko na rękę. Kościół ZEZWALA I DOPUSZCZA, zrozumcie to wreszcie, a więc korzystajcie z tej możliwości, że w ogóle możecie przyjąć Komunię Świętą, bo był czas, że w kościele mogło być tylko 5 osób. I nikt nie wie, czy ten czas nie powróci, bo zamiast trwać na modlitwie, na jedności z Jezusem Eucharystycznym, część osób woli internetowe przepychanki. Mamy się modlić o ustąpienie pandemii, mamy wzrastać w świętości, a jak to ma się dziać bez Komunii Świętej, jeśli jest okazja, by ją przyjmować? Zamiast psioczyć w internecie na księży i biskupów, zacznijcie być wdzięczni Panu Bogu, że w czasie pandemii przy prawie 2000 zakażeń dziennie możecie iść do kościoła i przyjąć Komunię. Piszę to ogólnie, do wszystkich, którzy może tu zajrzą a niczego nie napiszą. Jak kiedyś na pewnym blogu przeczytałam, że ktoś tam był szóstą osobą w kościele (przy limicie pięciu), to się zastanowiłam, dokąd my zmierzamy. I teksty w stylu: „Ks. Dolindo był posłuszny, ale teraz są inne czasy”. Czasy są inne, ale bezmyślność i pycha ludzka przybrały niebotyczne rozmiary, a nieposłuszeństwo ukrywa się pod płaszczykiem gorliwości.

U mnie w parafii jest grupa osób, które też klękają przy balaskach do Komunii, tak jest od dawna. Świetnie, prawda? Tylko że znam jedną osobę z tej grupy, wiem też, jak niektóre się modlą rano w kościele – żeby Komunia była na kolanach i do ust... Napiszę Wam szczerze, że jakiś czas temu podczytywałam „W Obronie Wiary i Tradycji”. Początkowo myślałam, że promują tam radykalną i zdrową duchowość, taką jaką lubię. Bo ja lubię objawienia i teksty o świętych, nie mam nic do tego, a wręcz przeciwnie. Ale jeśli znacie tę stronę, to wiecie, jak wygląda czasami na „tradycyjna” pobożność.

Musiałam się wygadać, uff.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Andej » 2020-10-05, 14:19

apis pisze: 2020-10-05, 11:40 ktoś nie przyjmuje Komunii, bo jest tylko na rękę
To dokładnie tak, jak gdyby ktoś odmówił przyjmowania wszelkich pokarmów, bo nie podawane na miśnieńskiej porcelanie. To jest wylewanie dziecka z kąpielą.

Ja przyjmuję na rękę. Z wdzięcznością (kilka razy pisałem). Bo daje możliwość adoracji. A rękę lewą odkurzam, tj. mocno wciągam powietrze ustami, tuż nad dłonią.

Ale, gdybym zapytam Pana, jak postępować, to co by odpowiedział? Zapewne, że bardziej mu zależy na tym, aby gościć u mnie, niż na tym, abym nie uchybił Mu strącając mikroskopijny okruszek na posadzkę.

Z innej beczki. W pewnym kraju za naszą zachodnią granicą ksiądz po mszy świętej wszystko co miał w kielichu, w którym konsekrował, wsypał komunikanty z powrotem do pudła z opłatkami. Na nasze wielkie zdziwienie, (my wschodnie dzikusy nie zetknęliśmy się takimi praktykami, jak też ksiądz, który był z nami), odpowiedział, że on konsekrował selektywnie. Tylko te opłatki zostały przeistoczone, które trafiły do wiernych. A pozostałe, choć były w tym samym kielichu, nie były konsekrowane. Wobec tego nie ma problemu z wsypaniem ich z powrotem do kartonu. Jakoś nie przekonało mnie takie tłumacze nie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
drJanek
Bywalec
Bywalec
Posty: 151
Rejestracja: 22 mar 2020
Lokalizacja: Polska
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 53 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: drJanek » 2020-10-05, 19:35

Polecam list św. Papieża JP II Dominicae cenae, jest trochę dobrych informacji w temacie.

https://ekai.pl/dokumenty/list-dominicae-cenae/
„Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego;
tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła.”
Św. Ignacy Loyola

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 972
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 433 times
Been thanked: 170 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Pompieri » 2020-10-06, 09:19

Szatan wprowadzil przymus na reke? Dlatego sa problemy? A moze szatan wprowadzil zwyczaj do ust?
W sumieniu nie ma Kosciol ani razu prawa przymusic mnie do komunii na reke.
Korzystam i domagam sie zwyczajnego prawa do komunii do ust.
To wszystko.
Szat nie rozdzieram, anie i Ty nie hamletyzuj, prosze.

ODPOWIEDZ