Wejście do kościoła tylko na Komunię.

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Wejście do kościoła tylko na Komunię.

Post autor: Aga1986 » 2020-08-14, 13:25

Witajcie. Mam pytanie. Jestem umówiona na spowiedź na pewną godzinę. Niestety od razu po spowiedzi nie będę mogła przyjąć Komunii ale mam możliwość po spowiedzi pójść do innej parafii. W zasadzie mogę tylko zdążyć na Komunię a nie na całą Mszę św. Czy mogę po prostu wejść w trakcie tylko na Komunię jeśli nie zdążę wcześniej być od początku na Mszy św? Zaznaczę że tu nie chodzi o niedzielę tylko dzień dzisiejszy.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Wejście do kościoła tylko na Komunię.

Post autor: Tek de Cart » 2020-08-14, 13:26

możesz
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

xdiec29
Początkujący
Początkujący
Posty: 55
Rejestracja: 4 cze 2020
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 41 times

Re: Wejście do kościoła tylko na Komunię.

Post autor: xdiec29 » 2020-08-14, 13:30

Witaj.
Jeśli to pierwsza Komunia św. w danym dniu to tak.
Dla przypomnienia drugi raz można przyjąć tylko podczas uczestnictwa w Mszy św. od początku do jej końca.
Pozdrawiam

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Wejście do kościoła tylko na Komunię.

Post autor: Aga1986 » 2020-08-14, 14:03

Dzięki Wam. Jeszcze jedna sprawa odnośnie żalu za grzechy i postanowienia poprawy. Chodzi tu np o mówienie imienia Boga czy Maryi nadaremno. Ludzie często przy mnie tak mówią a ja nie umiem im chociaż zwrócić uwagi a powinnam na zasadzie miłości bliźniego a nie poczucia wyższości. Ponieważ sama też wolałabym żeby mi ktoś zwrócił uwagę niż żebym źle postępowała. Bardzo żałuję że nie potrafię i nie mam odwagi, wstydzę się, jestem na siebie zła ale ten wstyd jest jakby silniejszy itd. Czy mój żal za grzechy jest wtedy ważny jeśli mam taką postawę- wstydu? Jest mi smutno że przez to mogę nie dostać rozgrzeszenia. Bo wydaje mi się że prawdziwy żal jest wtedy gdy cofnelibyśmy czas czy zrobilibyśmy znów to samo. I ja stwierdziłam że przy tym jednym nie jestem pewna ( upomnienie kogoś) a przy innych stwierdzam że tak chciałabym. Może trochę pokręciłam ale generalnie czuję dziś strach przed tą spowiedzią, boję się jej i różne myśli przychodzą mi do glowy( ( m.in ta o braku żalu) ale bardzo bym chciała pojednać się z Bogiem i przyjąć Komunię św. Czy słusznie się obawiam?
Ostatnio zmieniony 2020-08-14, 14:04 przez Aga1986, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Wejście do kościoła tylko na Komunię.

Post autor: Andej » 2020-08-14, 14:22

Aga1986 pisze: 2020-08-14, 14:03Chodzi tu np o mówienie imienia Boga czy Maryi nadaremno.
Zwykle, w takich sytuacjach, mówię: Ależ ty musisz mocna wierzyć, skoro nawet w rozmowie tak często się modlisz. Lub coś innego w tym sensie. Niektórzy chwytają.
Ale przyznam się, że księdzu, który wciąż tak czyni, nie ośmieliłem się przygadać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Wejście do kościoła tylko na Komunię.

Post autor: abigail » 2020-08-14, 20:33

ja znowu jeśli wykrzykuje w nagłych emocjach "Boże święty!! " i ktos mi zwraca uwagę ze wzywam imienia bożego nadaremno
to zawsze odpowiadam - mam nadzieje ze nie nadaremno
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Wejście do kościoła tylko na Komunię.

Post autor: Aga1986 » 2020-08-14, 22:16

Już jestem po spowiedzi. Jednak było ok☺️
Ostatnio zmieniony 2020-08-14, 22:19 przez Aga1986, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Wejście do kościoła tylko na Komunię.

Post autor: Andej » 2020-08-15, 07:51

Aga1986 pisze: 2020-08-14, 22:16 Już jestem po spowiedzi. Jednak było ok☺️
Po spowiedzi jest zawsze OK. I o to chodzi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Wejście do kościoła tylko na Komunię.

Post autor: Niezapominajka » 2020-08-15, 10:47

Aga1986 pisze: 2020-08-14, 14:03 Dzięki Wam. Jeszcze jedna sprawa odnośnie żalu za grzechy i postanowienia poprawy. Chodzi tu np o mówienie imienia Boga czy Maryi nadaremno. Ludzie często przy mnie tak mówią a ja nie umiem im chociaż zwrócić uwagi a powinnam na zasadzie miłości bliźniego a nie poczucia wyższości. Ponieważ sama też wolałabym żeby mi ktoś zwrócił uwagę niż żebym źle postępowała. Bardzo żałuję że nie potrafię i nie mam odwagi, wstydzę się, jestem na siebie zła ale ten wstyd jest jakby silniejszy itd. Czy mój żal za grzechy jest wtedy ważny jeśli mam taką postawę- wstydu? Jest mi smutno że przez to mogę nie dostać rozgrzeszenia. Bo wydaje mi się że prawdziwy żal jest wtedy gdy cofnelibyśmy czas czy zrobilibyśmy znów to samo. I ja stwierdziłam że przy tym jednym nie jestem pewna ( upomnienie kogoś) a przy innych stwierdzam że tak chciałabym. Może trochę pokręciłam ale generalnie czuję dziś strach przed tą spowiedzią, boję się jej i różne myśli przychodzą mi do glowy( ( m.in ta o braku żalu) ale bardzo bym chciała pojednać się z Bogiem i przyjąć Komunię św. Czy słusznie się obawiam?
Nie rozumiem, przecież żałuje się za własne grzechy i zaniedbania, nie czyjeś. Ty jedyne co możesz zrobić w takiej sytuacji to pomodlić się za te osoby które nadaremnie wzywają Imię Boże. Przecież to, że nie upominasz ich na forum nie jest grzechem.. Ja kiedyś napominałam właśnie tak innych i wychodziły z tego niepotrzebne dyskusje i kłótnie. Nie wiem czy moje nastawienie jest dobre. jeśli nie prosze o pouczenie
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Wejście do kościoła tylko na Komunię.

Post autor: Aga1986 » 2020-08-15, 13:59

Po wczorajszej spowiedzi ( po Mszy św) kapłan spytał czy byłam na tej mszy, a ja zgodnie z prawdą powiedziałam że nie, a byliśmy umówieni tylko na spowiedź po mszy. I ksiądz stwierdził że nie udzieli mi Komunii po spowiedzi, ale gdybym była na tej mszy to by mi udzielił, więc nie jechałam już do innego kościoła na samą tylko Komunię. Dziś za to przyjęłam:-). Mam jeszcze pytanie przypomniało mi się że chyba źle sprecyzowałam pewne okoliczności jednego grzechu, w zasadzie nie miałam chęci ani zamiaru zatajania żadnego, ale jednak czuję potrzebę sprostowania tego i czy mogę na następnej spowiedzi a Komunię jutro jeszcze przyjąć? Po prostu źle dobrałam słowa ( niby za bardzo nie różnią się od faktów ale jednak nie do końca precyzyjnie).
Ostatnio zmieniony 2020-08-15, 14:08 przez Aga1986, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Wejście do kościoła tylko na Komunię.

Post autor: Magnolia » 2020-08-15, 14:06

Bóg zna okoliczności tego grzechu, a po rozgrzeszeniu już tych wszystkich grzechów nie ma... nie dręcz się, ciesz się przyjmowaniem Ciała Pańskiego i przyjmij Jezusa ze wszystkimi łaskami i błogosławieństwami jakimi chce Cię obdarzyć.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Wejście do kościoła tylko na Komunię.

Post autor: Andej » 2020-08-16, 09:12

Aga1986 pisze: 2020-08-15, 13:59 Po prostu źle dobrałam słowa
Owijanie w bawełnę jest, według mnie, poważną przeszkodą. Jednak, jeśli to sobie uświadomiłaś i żałujesz, to przystępuj do Stołu Pańskiego jak najczęściej, a przy następnej spowiedzi opowiedz o tym.
Każdy "kęs" Chleba daje siłę. Przygotowuje do kolejnego kroku. To dar, którego przecenić się nie da. Korzystaj.

Wyjaśniliście wiele. Że można wpaść tylko po to, aby przyjąć Jezusa. A ja sobie wyobrażam, że w środku uczty wydanej przez wielki autorytet uznany przeze mnie, wpadam na chwilę na salę, podchodzę so swojego krzesła, ale nie siadam. Tylko chwytam łapą ze stołu jakieś smaczniejsze kąski i wybiegam z przyjęcia. Czując na sobie wzrok pełen niezrozumienia, wyrzutu. Nie miałbym odwagi, poza sytuacją konieczną, tak postąpić. Co nie znaczy, że nie byłem w okolicznościowych takich, że tuż po jedzeniu, byle jak ubrany i niezbyt czysty, przyjmowałem komunię świętą. A kapłan, któremu wyjawiłem obiekcje, stwierdził, że takiej sytuacji okoliczności te nie mają znaczenia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Wejście do kościoła tylko na Komunię.

Post autor: abigail » 2020-08-16, 09:28

Andej pisze: 2020-08-16, 09:12 A ja sobie wyobrażam, że w środku uczty wydanej przez wielki autorytet uznany przeze mnie, wpadam na chwilę na salę, podchodzę so swojego krzesła, ale nie siadam. Tylko chwytam łapą ze stołu jakieś smaczniejsze kąski i wybiegam z przyjęcia. Czując na sobie wzrok pełen niezrozumienia, wyrzutu.
IMHO nie doceniasz Go
On patrzylby za toba z troska, oby ci sie wszystko powiodło tam gdzie sie musiales spieszyć
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Wejście do kościoła tylko na Komunię.

Post autor: Andej » 2020-08-16, 09:30

On wybaczy mi. Ja sobie nie potrafię.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Wejście do kościoła tylko na Komunię.

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2020-08-16, 13:18

Andej pisze: 2020-08-16, 09:12
Wyjaśniliście wiele. Że można wpaść tylko po to, aby przyjąć Jezusa. A ja sobie wyobrażam, że w środku uczty wydanej przez wielki autorytet uznany przeze mnie, wpadam na chwilę na salę, podchodzę so swojego krzesła, ale nie siadam. Tylko chwytam łapą ze stołu jakieś smaczniejsze kąski i wybiegam z przyjęcia. Czując na sobie wzrok pełen niezrozumienia, wyrzutu. Nie miałbym odwagi, poza sytuacją konieczną, tak postąpić. Co nie znaczy, że nie byłem w okolicznościowych takich, że tuż po jedzeniu, byle jak ubrany i niezbyt czysty, przyjmowałem komunię świętą. A kapłan, któremu wyjawiłem obiekcje, stwierdził, że takiej sytuacji okoliczności te nie mają znaczenia.
To zależy. Jeśli ktoś jest na Mszy świętej codziennie to nie zawsze może być na całej. Czasem też może zwyczajnie nie mieć ochoty. To może wydawać się nie w porządku, ale naprawdę, nie oceniacie pochopnie takich sytuacji. Ja miałam zalecenie spowiednika, żeby przyjmować Pana Jezusa codziennie. I bardzo pragnęłam Komunii. Więc wiem, że nie zawsze jest możliwe być na całej Mszy.
Wiem, że Msza jest czymś cudownym i pięknym darem dla nas. Ale wiecie, jak chodziłam codziennie to zwyczajnie nie zawsze chciało mi się być na całej Mszy.
Nie wynika to z lekceważenia. Wiem, że jest dużo osób, które przyjmują Komunię codziennie i są zawsze na całej Mszy. Ja mam z tym trudność mimo, że kocham Eucharystię. Jest dla mnie szczęściem i umocnieniem i nie chcę z tego rezygnować.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

ODPOWIEDZ