Czy to grzech- Niebieskaaa

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14817
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4120 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czy to grzech ciężki

Post autor: Dezerter » 2020-12-20, 22:43

Czyli jeśli świadomie nie poszłaś za pojawiającym się podnieceniem i np nie zaczęłaś fantazjować w tym temacie lub w inny sposób podtrzymywacz podniecenia, to znaczy, że nie zgrzeszyłaś.
Pojawiające się myśli, odczucia, emocje nie są same w sobie grzechem
jeśli po zauważeniu ich i uświadomieniu sobie ich grzesznej natury nie będziemy ich podtrzymywać, rozwijać, realizować.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy to grzech ciężki

Post autor: Andej » 2020-12-20, 22:49

I bardzo dobrze.
Ale w samym odczuwaniu podniecenia nie widzę zła. To naturalne, że człowiek się podnieca. Na widok osoby, na wieść o wygranej, na myśl o czekającej podróży. Gdy podniecenie jest reakcją, to ok. Ale gdy ktoś czyni cos w tym celu, aby je wywołać, to już niedobrze.
Jezus tłumaczył że złem nie jest to, co wchodzi do człowieka, ale to, co z niego wychodzi. To, co jest efektem naszej świadomej woli. Dopóki sama nie wyszukujesz podniet, jest ok. Ale zważ, że czasem stąpamy wzdłuż cienkiej czerwonej linii, którą łatwo przekroczyć.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Czy to grzech ciężki

Post autor: Magnolia » 2020-12-21, 11:21

Niebieskaaa pisze: 2020-12-20, 22:38 Nie zrobiłam nic. Kiedy drugi raz wyświetliło się zdjęcie po prostu je wyłączyłam
To nie było grzechu ciężkiego. Lekkiego tez nie. Przecież nie był to Twój świadomy wybór. Zdjęcie obejrzłaś przypadkiem przeglądając aplikację. A to ze ciało reaguje, gdy jest bodziec to tez rzecz naturalna i biologiczna, bez wpływu naszej woli.

Sytuacja grzechu byłaby gdyby to był twój świadomy wybór i zamiar przeglądania nagich zdjęć w celu podniecenia się, masturbacji itd.

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Wątpliwości

Post autor: Niebieskaaa » 2020-12-21, 15:20

Mam teściową która czasem irytuje mnie swoim zachowaniem. Myśląc o tym do głowy przyszła mi myśl że lepiej byłoby gdyby jej nie było. Wystraszyła mnie ta myśl nie wiem skąd się wzięła. Raczej jej nie wywołałam po prostu denerwowała mnie sytuacja o której myślałam Ogólnie mam skrupulanckie sumienie i czasem takie myśli nie dają spokoju. Dziwnie mi z tą myślą. Czuję dezorientację czy chciałam jej czy nie. Czy mam ciężki grzech?

Magnolia

Re: Wątpliwości

Post autor: Magnolia » 2020-12-21, 15:38

Nie, nie powiedziałaś tego na głos w formie złorzeczenia teściowej, ani nie podjęłaś planu zabicia jej, ani nie życzysz jej tak naprawdę śmierci.... pomyślałaś tylko, że poczułabyś ulgę gdyby jej nie było....

Mysl, o ile jest tylko pokusą, ale zostanie odrzucona, nie przekształcona w działanie, jest tylko pokusą...

Niebieska, zadawaj swoje pytania w jednym wątku.
Ostatnio zmieniony 2020-12-21, 15:38 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Re: Wątpliwości

Post autor: Niebieskaaa » 2020-12-21, 22:09

A czy będąc w małżeństwie czy przeglądanie na Facebooku profili byłych chłopakowi ma się grzech?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14817
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4120 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Wątpliwości

Post autor: Dezerter » 2020-12-21, 23:57

Niebieskaaa pisze: 2020-12-21, 22:09 A czy będąc w małżeństwie czy przeglądanie na Facebooku profili byłych chłopakowi ma się grzech?
Też to robię, to naturalne, przecież kiedyś kochaliśmy tych ludzi, i ja moim byłym życzę jak najlepiej i myślę o nich ciepło.
Nie widzę tu nawet grzechu lekkiego, pod warunkiem, że nie przechodzi to w fantazjowanie, czy głupie myślenie jak by to było gdybym był/była z nim/nią
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Wątpliwości

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-22, 00:44

No nie Dezerterze.Byłych chłopaków?! (joke)

Magnolia

Re: Wątpliwości

Post autor: Magnolia » 2020-12-22, 10:37

Niebieskaaa pisze: 2020-12-21, 22:09 A czy będąc w małżeństwie czy przeglądanie na Facebooku profili byłych chłopakowi ma się grzech?
Niebieska, ja mam do ciebie inne pytanie: czy całymi dniami robisz tylko to: siedzisz i zastanawiasz się nad wymyślaniem grzechów?

Weź proszę znajdź na forum definicję grzechu (w Biblioteczce wiedzy na forum znajdziesz wątek o sakramencie pojednania), a potem zastanów się czy w ogóle dana sprawa spełnia definicję grzechu.
Wskaż mi proszę zło w czynności przeglądania FB i profili chłopaków.

Umiejętność rozróżniania zła i dobra mamy zakodowaną w sumieniu. Każdy to potrafi zrobić w sumieniu. Zarówno ludzie prości jak i wykształceni. Do pracy nad sumieniem jest zobowiązany każdy z nas i to właśnie za życie w zgodzie z własnym sumieniem będziemy osądzani na sądzie po śmierci.
Mając tą świadomość na uwadze należy najpierw zastanowić sie czy warto daną rzecz zrobić, najpierw ocenić czy to dobre czy złe. Od złego się powstrzymać a do dobrego się zmotywować.
Bóg dał nam rozum i sumienie byśmy postępowali zgodnie z nim.
Ono działa przed i po naszych uczynkach.
Osobiście zalecam używanie go przed uczynkiem, mocno to ogranicza robienie głupot/grzechów/błędów.

Drugie bardzo ważne pytanie : czy codziennie zastanawiasz się (i rozliczasz się z tego) ile dobrych/miłosiernych uczynków danego dnia zrobiłaś?

Zdecydowanie doradzam skupić się nad tym drugim pytaniem i odwrócić uwagę z wymyślania grzechów na realne czynienie dobra. Przeniesienie akcentu z grzechów na dobro może zmienić twoje życie na spełnione i szczęśliwe.

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Wątpliwości

Post autor: Niebieskaaa » 2020-12-22, 15:50

1.czy jeśli czasem na modlitwie np nad czyimś grobem ma się złe myśli o osobie za którą jest modlitwa jakieś nie wiadomo skąd to jest to grzech ciężki? Czy jeśli się tego zapomniało wyznac na spowiedzi jest ona ważna?
2.bylam w małżeństwie które z winy byłego męża było unieważnione. Czy jesli chcąc zrobic mu na złość umówiłam się kiedyś na czacie z mężczyzna ale nie podałam danych swoich i kiedy przyszedł na spotkanie nie podeszłam tylko chciałam zobaczyc czy przyjdzxie a on nawet nie wiedział że to ja to czy jest to zdrada? To sprawa z przeszłości nie wierm czy się z tego spowiadałam i nie wiem czy to zrobić. Mąż był uzależniony od erotyki i czasami z bezsilności i zlosci wchodzilam na czat i pisałam do kogoś jako inna osoba. Czy poprzednie spowiedzi byly dobre jeśli o tym nie pamiętałam?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Wątpliwości

Post autor: sądzony » 2020-12-22, 15:55

Widzę tu grubszy kaliber.
@Niebieska ogarnij się, wyspowiadaj, wybacz
i zacznij od nowa.

aha
i pamiętaj

„Trzeba wiele wybaczyć samemu sobie, aby przyzwyczaić się wybaczać innym.”
Anatole France
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Re: Wątpliwości

Post autor: Niebieskaaa » 2020-12-22, 16:13

Ja już jestem po spowiedzi przedświątecznej stąd może te natręctwa 😔😔😔😔

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Wątpliwości

Post autor: sądzony » 2020-12-22, 16:28

Wyluzuj. Ja jestem jeszcze przed, i jeszcze mi daleko.

Pozwól się przytulić Jezusowi
i nie staraj się umierać za swoje grzechy,
bo to już Ktoś za Ciebie to zrobił.

Więc zmartwychpowstań
i "życie to surfing więc nie bój się fal(l)".
Ostatnio zmieniony 2020-12-22, 16:54 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Wątpliwości

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-22, 16:47

@Sądzony dobrze pisze. Bóg Ci wybaczył, uwierz w to.
I żyj radośnie.
Mamy tu wątek o natręctwach (nawet kilka). Może tam znajdziesz pomoc?

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Nastolatki i grzech

Post autor: Niebieskaaa » 2020-12-23, 08:45

Doradźcie mi czy dobrze myślę. Mam 12 letniego syna. Dziś przyszedł do mnie i spytał czy ma grzech. Jako dziecko nie zna jeszcze pewnych pojęć. Powiedział że podczas snu śniło mu się że się dotyka i jest mu przyjemnie. Zaraz po przebudzeniu nie wiem czy już to robił rzeczywiście czy w tym półśnie zaczął. Z tego co mówił to pomyślał że jest mu smutno że był do spowiedzi nic nie poczuł i przestał. Mówił że poleciało mu parę kropelek siku. Ale nie czuł przyjemności więc to nie mógł być orgazm. Powiedziałam mu że jeśli zrobił to nie do końca świadomie nie ma grzechu ciężkiego tym bardziej że przestał. Czy dobrze mu powiedziałam? Doradźcie

ODPOWIEDZ