Tajemnica spowiedzi

Awatar użytkownika
itsjustmemichelle1
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 779
Rejestracja: 17 sty 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 132 times

Tajemnica spowiedzi

Post autor: itsjustmemichelle1 » 2021-01-18, 20:15

Dawno temu czytałam artykuł w "Gościu Niedzielnym" na temat tajemnicy spowiedzi. Było opisane, że władze australijskiego stanu Wiktoria chciały ściągnąć z księży obowiązek zachowania "dla siebie" grzechów wiernego. Zastanawiam się, czy to nie miałoby sensu, gdyby osoba spowiadająca się na przykład wyznała grzech pedofilii...
Ciężki temat :(
za dużo dzieci nie ma już swoich tatusiów i swoich mam

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Tajemnica spowiedzi

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-18, 20:25

Nie miałoby. Skutek byłby tylko jeden - zboczeńcy przestaliby walczyć z tym grzechem przez spowiedź.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Tajemnica spowiedzi

Post autor: Andej » 2021-01-18, 21:20

itsjustmemichelle1 pisze: 2021-01-18, 20:15władze australijskiego stanu Wiktoria chciały ściągnąć z księży obowiązek zachowania "dla siebie" grzechów wiernego.
Nie tylko tam. W jednym ze stanów USA walka jest w toku. W Dakocie Północnej starają się wprowadzić obowiązek zdradzania tajemnicy spowiedzi. A odmowa, wg projektu tego prawa, ma być karana 30 dniowym więzieniem, lub grzywną do 1500 USD.

Ale koniecznym jest sprostowanie. Oni nie chcieli "ściągnąć z księży obowiązku zachowania dla siebie grzechów wiernego". Tego nie mogą zrobić, gdyż jest to zasada prawa kanonicznego. Sankcjonowana jednak przez prawo cywilne. Nie moga tego zrobić, bo to nie one nakazały.
Oni chcą wymusić na spowiednikach obowiązek łamania prawa kanonicznego i donoszenie władzom cywilnym o grzechach, które stanowią łamanie prawa cywilnego.
To samo usiłowano wprowadzić w krajach komunistycznych. Także w Polsce. I wielu księży było surowo karanych za odmowę. W wielu przypadkach śmiercią. Działo się tak w wielu krajach. A w XX wieku, instalowano też pluskwy w konfesjonałach.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
itsjustmemichelle1
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 779
Rejestracja: 17 sty 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 132 times

Re: Tajemnica spowiedzi

Post autor: itsjustmemichelle1 » 2021-01-18, 21:29

Tak, wiem o takich formach przymusu wobec księży i zupełnie nie podoba mi się to. W dużych miastach mogłoby być trudno. Jednak jeżeli parafianin nie jest anonimowy dla księdza, uważam, że powinniśmy rozważyć taką możliwość. Ostatecznie gdy wiemy o przestępstwie, to niezgłoszenie go też nim jest i jest grzechem, co nie?

Dodano po 2 minutach 11 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2021-01-18, 20:25 Nie miałoby. Skutek byłby tylko jeden - zboczeńcy przestaliby walczyć z tym grzechem przez spowiedź.
Ale np. skłonności pedofilskie to jest coś, co może bardzo skrzywdzić innych. I przede wszystkim raczej się nie udaje go zwalczyć. Chodzi mi o ochronę innych dzieci przed takim czymś.
za dużo dzieci nie ma już swoich tatusiów i swoich mam

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Tajemnica spowiedzi

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-18, 21:55

itsjustmemichelle1 pisze: 2021-01-18, 21:29 Dodano po 2 minutach 11 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2021-01-18, 20:25 Nie miałoby. Skutek byłby tylko jeden - zboczeńcy przestaliby walczyć z tym grzechem przez spowiedź.
Ale np. skłonności pedofilskie to jest coś, co może bardzo skrzywdzić innych. I przede wszystkim raczej się nie udaje go zwalczyć. Chodzi mi o ochronę innych dzieci przed takim czymś.
Nie ma skłonności, których nie można zwalczyć. I jedną z metod zwalczania (a także wpływu na osoby dotknięte zboczeniem by się leczyły) jest spowiedź.
Naruszenie tajemnicy usuwa tę możliwość i tyle. Zero korzyści.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Tajemnica spowiedzi

Post autor: Logan » 2021-01-18, 22:00

itsjustmemichelle1 pisze: 2021-01-18, 21:29 Ale np. skłonności pedofilskie to jest coś, co może bardzo skrzywdzić innych. I przede wszystkim raczej się nie udaje go zwalczyć. Chodzi mi o ochronę innych dzieci przed takim czymś.
Nic nigdy nie da ochrony absolutnej od zła.
Najprawdopodobniej aktywni pedofile się wcale nie spowiadają. Zła nie zwalczy się złem. Nigdy. Cel nie uświęca środków. To logika Machiavellego.
Ostatnio zmieniony 2021-01-18, 22:09 przez Logan, łącznie zmieniany 2 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
itsjustmemichelle1
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 779
Rejestracja: 17 sty 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 132 times

Re: Tajemnica spowiedzi

Post autor: itsjustmemichelle1 » 2021-01-19, 08:14

Dobra, w sumie racja.
za dużo dzieci nie ma już swoich tatusiów i swoich mam

Tom Tom
Przybysz
Przybysz
Posty: 10
Rejestracja: 9 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 7 times

Re: Tajemnica spowiedzi

Post autor: Tom Tom » 2021-01-19, 17:27

Marek_Piotrowski pisze: 2021-01-18, 20:25 Nie miałoby. Skutek byłby tylko jeden - zboczeńcy przestaliby walczyć z tym grzechem przez spowiedź.
Czy spowiedź to walka z grzechem...hmmm

Spowiedź to wyznanie grzechów, walka ma miejsce podczas pokusy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Tajemnica spowiedzi

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-19, 18:45

Oczywiście że spowiedź to walka z grzechem. Oczywiście jedno z narzędzi.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Tajemnica spowiedzi

Post autor: Andej » 2021-01-19, 19:40

Wydaje mi się, że bardziej adekwatnym określeniem jest, że spowiedź jest zwycięstwem nad grzechem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Tajemnica spowiedzi

Post autor: Viridiana » 2021-01-20, 11:18

itsjustmemichelle1 pisze: 2021-01-18, 20:15 Dawno temu czytałam artykuł w "Gościu Niedzielnym" na temat tajemnicy spowiedzi. Było opisane, że władze australijskiego stanu Wiktoria chciały ściągnąć z księży obowiązek zachowania "dla siebie" grzechów wiernego. Zastanawiam się, czy to nie miałoby sensu, gdyby osoba spowiadająca się na przykład wyznała grzech pedofilii...
Ciężki temat :(
Jeżeli osoba spowiadająca się idzie do spowiedzi ze szczerą intencją pokuty i nawrócenia, to prawdopodobnie sama rozumie, że zadośćuczynieniem za grzech pedofilii przez nią popełniony jest oddanie się w ręce władz państwowych i taką pokutę powinien ksiądz tej osobie zadać.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
itsjustmemichelle1
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 779
Rejestracja: 17 sty 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 132 times

Re: Tajemnica spowiedzi

Post autor: itsjustmemichelle1 » 2021-01-20, 12:07

Viridiana pisze: 2021-01-20, 11:18
itsjustmemichelle1 pisze: 2021-01-18, 20:15 Dawno temu czytałam artykuł w "Gościu Niedzielnym" na temat tajemnicy spowiedzi. Było opisane, że władze australijskiego stanu Wiktoria chciały ściągnąć z księży obowiązek zachowania "dla siebie" grzechów wiernego. Zastanawiam się, czy to nie miałoby sensu, gdyby osoba spowiadająca się na przykład wyznała grzech pedofilii...
Ciężki temat :(
Jeżeli osoba spowiadająca się idzie do spowiedzi ze szczerą intencją pokuty i nawrócenia, to prawdopodobnie sama rozumie, że zadośćuczynieniem za grzech pedofilii przez nią popełniony jest oddanie się w ręce władz państwowych i taką pokutę powinien ksiądz tej osobie zadać.
Tak, myślę że to miałoby sens.
za dużo dzieci nie ma już swoich tatusiów i swoich mam

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Tajemnica spowiedzi

Post autor: Andej » 2021-01-20, 21:37

Viridiana pisze: 2021-01-20, 11:18 rozumie, że zadośćuczynieniem za grzech pedofilii przez nią popełniony jest oddanie się w ręce władz państwowych i taką pokutę powinien ksiądz tej osobie zadać.
Uważam, że zgłoszenie się do władz nie ma nic wspólnego z zadośćuczynieniem. Komu tak zadośćuczyni? I czy zadośćuczynienie? Chyba tylko osobom pragnącym zemsty. I ponoszenia kary.
Istotą zadośćuczynienia jest naprawienie wyrządzonej szkody. Czy jesteście pewne, że czyjaś odsiadka jest dobrem do kogokolwiek? Czy to, że jakiś współwięzień zgwałci lub zamorduje pedofila przyniesie coś dobrego? Komu?
Czy ksiądz może żądać od kogoś, aby dobrowolnie naraził się na szykany więźniów?

Zadośćuczynieniem byłaby walka z pedofilią. Chodzenie po szkołach i uświadamianie dzieciaków, jak się obronić, jak rozpoznać i instruowanie co czynić, aby zapobiec. Aby nie dopuścić. Uważam, to byłoby prawdziwym zadośćuczynieniem. Ale też przydałoby się zadośćuczynienie skrzywdzonemu dziecku. Tutaj nie mam prostego pomysłu. Bo raz to może być prośba o przebaczenie, innym razem wyprowadzenie się na drugi koniec świata. A na pewno zawsze modlitwa w intencji osoby skrzywdzonej i innych skrzywdzonych w podobny sposób. Ofiarowanie mszy św. za te osoby. I ofiara własna w ich intencji. A nade wszystko całkowite wyrzucenie z siebie ponowienia tego grzechu ponownie.

Kary, zemsty nie można mylić z zadośćuczynieniem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Tajemnica spowiedzi

Post autor: Magnolia » 2021-01-21, 09:14

Oddanie się w ręce władz państwowych, czyli sądu, kojarzy się też ludziom ze sprawiedliwością, @Andej.
Wyrok za taką krzywdę może być różny, więzienie jest przede wszystko ograniczeniem wolności i izolacją od społeczeństwa, aby nie doszło do kolejnych krzywd.

Naprawdę wyobrażasz sobie, że jakiś pedofil, nawet nawrócony, zostanie wpuszczony przez dyrektora do szkoły aby mógł przemawiać do dzieci?! Jacy rodzice na to spokojnie przystaną?
Jakoś mam za małą wyobraźnię by to mogło się udać....
Wierzę w nawrócenie i całkowite uleczenie z pedofila za sprawą łaski Bożej, ale ludzie się boją i dużo dłużej wybaczają niż Bóg...

Zapewne dobrym zadośćuczynieniem byłoby sfinansowanie terapii dla swoich ofiar.... bo leczyć się muszą z takiej traumy długimi latami, ponosząc ogromne koszty....nie tylko psychicznego cierpienia, ale właśnie finansowe.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Tajemnica spowiedzi

Post autor: Viridiana » 2021-01-21, 11:46

Andej pisze: 2021-01-20, 21:37
Viridiana pisze: 2021-01-20, 11:18 rozumie, że zadośćuczynieniem za grzech pedofilii przez nią popełniony jest oddanie się w ręce władz państwowych i taką pokutę powinien ksiądz tej osobie zadać.
Uważam, że zgłoszenie się do władz nie ma nic wspólnego z zadośćuczynieniem. Komu tak zadośćuczyni? I czy zadośćuczynienie? Chyba tylko osobom pragnącym zemsty. I ponoszenia kary.
Wymiar sprawiedliwości nie powstał dla wymierzania zemsty - powstał dla, cóż, sprawiedliwości. W ten sposób chroni społeczeństwo.
Poza tym, jest jeszcze jeden ważny aspekt - osoba oddająca się władzom państwowym zgadza się nie tylko na więzienie, ale też na resocjalizację (przynajmniej system powinien tak funkcjonować).
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ODPOWIEDZ