Czy będąc samotną matką mogę przyjąć sakrament bierzmowania?

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Oliwia67
Przybysz
Przybysz
Posty: 1
Rejestracja: 3 kwie 2021

Czy będąc samotną matką mogę przyjąć sakrament bierzmowania?

Post autor: Oliwia67 » 2021-04-03, 07:37

Dzień dobry. Jestem tu nowa. Chciałam zapytać czy posiadanie dziecka jest przeszkodą do przyjęcia sakramentu bierzmowania? Niestety nie poszłam będąc nastolatką a teraz chciałabym ale nie wiem czy mam szansę.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Czy będąc samotną matką mogę przyjąć sakrament bierzmowania?

Post autor: Albertus » 2021-04-03, 08:14

Oliwia67 pisze: 2021-04-03, 07:37 Dzień dobry. Jestem tu nowa. Chciałam zapytać czy posiadanie dziecka jest przeszkodą do przyjęcia sakramentu bierzmowania? Niestety nie poszłam będąc nastolatką a teraz chciałabym ale nie wiem czy mam szansę.
Moim zdaniem to nie tylko możesz ale powinnaś do sakramentu bierzmowania przystąpić. Z tego co wiem to są specjalne kursy w diecezjach przygotowujące do sakramentu bierzmowania osoby w starszym wieku niż ten w którym zazwyczaj się ten sakrament u nas przyjmuje. Nie wiem tylko czy w obecnej sytuacji epidemiologicznej nie są one zawieszone.

Najlepiej zapytać się księdza proboszcza w swojej parafii, on na pewno wszystko wyjaśni i odpowiednio pokieruje.
Ostatnio zmieniony 2021-04-03, 08:36 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy będąc samotną matką mogę przyjąć sakrament bierzmowania?

Post autor: Andej » 2021-04-03, 08:51

Nie wiem, czy są jakieś warunki uniemożliwiające przyjęcie sakramentu bierzmowania. Chyba tylko apostazja, ateizm i permanentne życie w grzechu. Brak świadomego wyrzeczenia się grzechu jest przeszkodą do udzielenia, chyba wszystkich sakramentów. (Nie wiem, jak jest w takiej sytuacji z sakramentem chorych).
Bycie matką nie jest grzechem. Macierzyństwo jest czymś pięknym. W wychowaniu dziecka konieczna jest łaska Boże, którą dzielisz się z dzieckiem. Bierzmowanie jest słusznym krokiem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Czy będąc samotną matką mogę przyjąć sakrament bierzmowania?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-04-03, 14:55

Nie ma żadnych przeszkód w przyjęciu bierzmowania w późniejszym wieku, posiadanie dziecka też nie jest przeciwskazaniem. Ja przyjęłam bierzmowanie rok temu, w wieku 21 lat, więc jak najbardziej, przyjęcie tego sakramentu później jest możliwe.

Dodano po 12 minutach 40 sekundach:
Tylko w momencie przyjmowania bierzmowania trzeba być w łasce uświęcającej, po spowiedzi. To właściwie, tak jak napisał Andej, jedyny warunek. W zeszłym roku chyba przygotowanie do bierzmowania odbywało się online, z powodu pandemii, nie wiem jak teraz, może już stacjonarnie. Przez dłuższy czas (zwykle rok albo pół roku) trwa okres przygotowujący do przyjęcia bierzmowania. Trzeba uczestniczyć w spotkaniach formacyjnych. Tam Ci o wszystkim powiedzą, możesz poszukać w Internecie albo zapytać w swojej parafii. Czasem są też w niektórych kościołach przyspieszone kursy.
Ostatnio zmieniony 2021-04-03, 14:57 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 3 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Arletta Bolesta
Bywalec
Bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 11 cze 2019
Has thanked: 78 times
Been thanked: 47 times

Re: Czy będąc samotną matką mogę przyjąć sakrament bierzmowania?

Post autor: Arletta Bolesta » 2021-04-04, 04:36

Pod tym linkiem są prawne przepisy odnośnie do przyjmującego Bierzmowanie:
http://www.intratext.com/IXT/POL0025/_P2D.HTM
Pozdrawiam
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Czy będąc samotną matką mogę przyjąć sakrament bierzmowania?

Post autor: Albertus » 2021-04-04, 12:32

Arletta Bolesta pisze: 2021-04-04, 04:36 Pod tym linkiem są prawne przepisy odnośnie do przyjmującego Bierzmowanie:
http://www.intratext.com/IXT/POL0025/_P2D.HTM
Pozdrawiam
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Czyli jednak myliłem się i wiek tutaj ma znaczenie.
Chyba jednak przyjęcie sakramentu nie jest ograniczone w wieku dorosłym tylko do sytuacji niebezpieczeństwa śmierci bo są przecież grupy dorosłych przygotowywane do przyjęcia tego sakramentu. Sam kiedyś uczestniczyłem raz w takim przygotowaniu na zasadzie wsparcia dla prowadzących i tak na oko to wiek niektórych uczestników był około trzydziestki.
Ostatnio zmieniony 2021-04-04, 12:36 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy będąc samotną matką mogę przyjąć sakrament bierzmowania?

Post autor: Andej » 2021-04-04, 19:07

Albertus pisze: 2021-04-04, 12:32 Czyli jednak myliłem się i wiek tutaj ma znaczenie.
Nie myliłeś się. Pytanie dotyczy tego, czy można. A można w każdym wieku. Wiek nie jest żadnym warunkiem. Warunkiem jest etap rozwoju duchowego. Jedni dojrzewają do wiary wcześniej inni później. Jestem przekonany, że lepiej później, ale w pełni świadomie i przekonaniem, że się tego potrzebuje.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Czy będąc samotną matką mogę przyjąć sakrament bierzmowania?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-08-04, 08:47


Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy będąc samotną matką mogę przyjąć sakrament bierzmowania?

Post autor: Dezerter » 2021-08-04, 09:24

Bardzo ciekawe to takie tam ;) - polecam przeczytać każdemu
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ