Drugi Chrzest

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Awatar użytkownika
Ras.
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 22 maja 2021
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Drugi Chrzest

Post autor: Ras. » 2021-05-23, 02:24

Witam mam takie pytanie, chodzi mi po glowie w kółko czy moge jeszcze raz przystąpić do chrztu wodą... Jako dziecko byłem chrzczony, komunie mialem, niestety pozniejsza drogę olałem, czuje taka potrzebe odnowy... Czy moge poprosić o ponowny chrzest?
Ostatnio zmieniony 2021-05-23, 02:25 przez Ras., łącznie zmieniany 1 raz.
My God is Jah

Arletta Bolesta
Bywalec
Bywalec
Posty: 102
Rejestracja: 11 cze 2019
Has thanked: 79 times
Been thanked: 47 times

Re: Drugi Chrzest

Post autor: Arletta Bolesta » 2021-05-23, 04:37

Nie ma w prawie czegoś takiego jak ponowny Chrzest św.
Pozdrawiam
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5312
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 840 times
Been thanked: 1402 times

Re: Drugi Chrzest

Post autor: abi » 2021-05-23, 08:14

moze pomysl o bierzmowaniu?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Drugi Chrzest

Post autor: Andej » 2021-05-23, 09:24

Jedynym wyjątkiem dopuszczającym powtórny chrzest jest chrzest warunkowy. Ale nie ma to miejsca w Twojej sytuacji.

Chrzest działa zawsze. Raz się człowiek rodzi. Dobrą radą jest przystąpienie do bierzmowania, jeśli jeszcze nie przystępowałeś do tego sakramentu. Sądzę, że dobrą drogą będzie dla Ciebie Neokatechumenat. Umożliwi ponowne wzbudzenie wiary. Ukierunkuje religijną aktywność. Zwłaszcza w odniesieniu do tego, jakie zobowiązania przyjmujesz na siebie wyznając Boga.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2937 times
Kontakt:

Re: Drugi Chrzest

Post autor: Dezerter » 2021-05-23, 10:40

Ras. pisze: 2021-05-23, 02:24 Witam mam takie pytanie, chodzi mi po glowie w kółko czy moge jeszcze raz przystąpić do chrztu wodą... Jako dziecko byłem chrzczony, komunie mialem, niestety pozniejsza drogę olałem, czuje taka potrzebe odnowy... Czy moge poprosić o ponowny chrzest?
Chrzest jest jednorazowy, taka jest litera NT, tradycja apostolska i Kościoła Starożytnego
ale rozumiem twoje pragnienie, sam chcę zrobić symboliczne odnowienie chrztu jak pojadę kiedyś wreszcie do Ziemi Świętej (gdzie my o tym dyskutowaliśmy, nie mogę znaleźć?)
Bierzmowanie z nałożeniem rąk biskupa, a więc w prostej linii następcy apostołów, mającego ich sukcesję nakładania rąk "dopełni" twoje wejście świadome w dorosłość chrześcijańską - zobacz sam:
A gdy apostołowie w Jerozolimie usłyszeli, że Samaria przyjęła Słowo Boże, wysłali do nich Piotra i Jana, którzy przybywszy tam, modlili się za nimi, aby otrzymali Ducha Świętego. Na nikogo bowiem z nich nie był jeszcze zstąpił, bo byli tylko ochrzczeni w imię Pana Jezusa. Wtedy wkładali na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego. Dzieje Apostolskie 8,14-19
Poszukaj księdza - najlepiej jakiegoś z Odnowy, albo Nowej Ewangelizacji, albo Kościoła Domowego, Oazy itp, on cię dobrze przygotuje i będzie to dla ciebie wielkie duchowe przeżycie, ale jak cię czytam, to droga daleka do tego- niemniej warto!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18847
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4594 times
Kontakt:

Re: Drugi Chrzest

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-23, 11:43

To tak, jakby coś CI w życiu nie wyszło i chciałbyś jeszcze raz sie urodzić.
Nie można, ale i nie trzeba.
Ale warto podkreslić swoje nawrócenie jakims aktem.

Jakoś tak się dzieje, że często „cudze chwalimy, swego nie znamy, sami nie wiemy co posiadamy”. Tak chętnie przyjmowana protestancka praktyka „wyznania Jezusa” jest jedynie cieniem znanego w Kościele katolickim i praktykowanego od wieków odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych . W nim zawiera się nie tylko wyznanie wiary w Jezusa, ale i wiele, wiele więcej:
  • wyrzeczenie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych,
  • wyrzeczenie się Szatana i wszystkiego, co do grzechu prowadzi,
  • wyznanie wiary w Boga Ojca Stworzyciela,
  • wyznanie wiary w Jezusa jako Jedynego Syna Bożego, naszego Pana, który przyszedł na ziemię przez narodzenie z Maryi Dziewicy, został umęczony i pogrzebany, który powstał z martwych i zasiada po prawicy Ojca,
  • wyznanie wiary w Ducha Świętego i prowadzony przez Niego Kościół powszechny,
  • wyznanie wiary w odpuszczenie grzechów i oczekiwania na nasze zmartwychwstanie oraz życie wieczne.
Na koniec aktu odnowienia kapłan, zgodnie z Pismem (Rz 5,1-2), wyraża naszą dumę z przynależności do Chrystusa: „Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą w Chrystusie Jezusie, Panu naszym”.
Wydaje się że odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych jest godne tego, aby stać się ukoronowaniem każdej reewangelizacji i każdych rekolekcji nawróceniowych. Przemawia za tym nie tylko jego treść, ale także wewnętrzny związek z momentem naszego nowego narodzenia w sakramencie Chrztu Świętego. Dlaczego mamy się ograniczać do praktyki, która stanowi jedynie fragment tego, co od wieków jest praktykowane w Kościele Katolickim?

Awatar użytkownika
Ras.
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 22 maja 2021
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Drugi Chrzest

Post autor: Ras. » 2021-05-23, 13:16

A czy ochrzcic sie w domu innym niz katolicki a podążać droga Chrystusowa to grzech?
My God is Jah

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Drugi Chrzest

Post autor: Andej » 2021-05-23, 14:31

Czy możesz wyjaśnić, o co Ci chodzi?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2937 times
Kontakt:

Re: Drugi Chrzest

Post autor: Dezerter » 2021-05-23, 15:55

Ras. pisze: 2021-05-23, 13:16 A czy ochrzcic sie w domu innym niz katolicki a podążać droga Chrystusowa to grzech?
Hm ... no nie wiem pomyślmy głośno - jeśli chrzest u katolików jest ważny (w co wierzę ja, forumowicze a nawet w prawosławniu i część protestantów) i otrzymałeś Ducha świętego, to jak On "się poczuje" jak ty będziesz chciał , ... no właśnie
- unieważnić? tamten chrzest i przyjąć nowy, lepszy? , jakiegoś innego Ducha ?, czy co?
- zastanów się i rozważ proszę, czy nie obrażasz Ducha - ja bym był ostrożny
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Ras.
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 22 maja 2021
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Drugi Chrzest

Post autor: Ras. » 2021-05-23, 16:06

Przemyśle
My God is Jah

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18847
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4594 times
Kontakt:

Re: Drugi Chrzest

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-23, 19:10

Ras. pisze: 2021-05-23, 13:16 A czy ochrzcic sie w domu innym niz katolicki a podążać droga Chrystusowa to grzech?
Tak. Bo to rozłam, który Biblia umieszcza pomiędzy takimi grzechami, jak... zresztą sam przeczytaj Ga 5:19-21
Podążanie drogą Chrystusową to uczestnictwo w Kościele.
Ostatnio zmieniony 2021-05-23, 19:11 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Drugi Chrzest

Post autor: sądzony » 2021-05-23, 21:27

Marek_Piotrowski pisze: 2021-05-23, 19:10 (...)
Podążanie drogą Chrystusową to uczestnictwo w Kościele.
to także
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18847
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4594 times
Kontakt:

Re: Drugi Chrzest

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-23, 22:21

sądzony pisze: 2021-05-23, 21:27
Marek_Piotrowski pisze: 2021-05-23, 19:10 (...)
Podążanie drogą Chrystusową to uczestnictwo w Kościele.
to także
Zgoda. To warunek konieczny, ale nie wystarczający.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Drugi Chrzest

Post autor: Efezjan » 2021-05-25, 20:09

Ras. pisze: 2021-05-23, 02:24 Witam mam takie pytanie, chodzi mi po glowie w kółko czy moge jeszcze raz przystąpić do chrztu wodą... Jako dziecko byłem chrzczony, komunie mialem, niestety pozniejsza drogę olałem, czuje taka potrzebe odnowy... Czy moge poprosić o ponowny chrzest?
A po co ci ponowny chrzest? Uważasz ten pierwszy za nieważny?
Chrztu powtarzać nie trzeba - to sakrament, który włącza cię do Ciała Chrystusowego - Kościoła. Jesteś już zanurzony w Chrystusie.
Po co Ci drugi chrzest? Żeby co?
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Ras.
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 22 maja 2021
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Drugi Chrzest

Post autor: Ras. » 2021-05-29, 02:38

Bo dopiero zdaje sobie sprawę co znaczy być człowiekiem... Teraz zrobiłbym to świadomie
My God is Jah

ODPOWIEDZ