Spowiedź Święta a pokuta

ODPOWIEDZ
dsw1904
Przybysz
Przybysz
Posty: 4
Rejestracja: 5 cze 2021

Spowiedź Święta a pokuta

Post autor: dsw1904 » 2021-06-05, 17:25

Witam.
Mój problem jest nastepujacy: Chciałbym w najbliższym czasie przystąpić do spowiedzi. Jednak ostatni raz byłem w drugiej klasie podstawówki. Chciałbym nadrobić ten stracony czas jednak nie wiem co zrobić odnośnie pokuty gdyż z tego co pamiętam to takowej chyba nie dostałem, gdyż spowiedź była w cerkwi a tam chyba formuła spowiedzi jest nieco inna.(Jestem wyznania prawosławnego). Chciałbym jednak spowiadać się w Kościele, gdyż z tego co przeczytałem w internecie to osoby prawosławne mogą także spowiadać się. Nie wiem tylko czy mam uwzględnić fragment formuły"zadana pokutę odprawiłem" gdyż nie pamiętam czy ksiądz prawosławny mi takową zadał.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Spowiedź Święta a pokuta

Post autor: Albertus » 2021-06-05, 18:49

Witaj!

Najlepiej jak o tym wszystkim powiesz księdzu przed spowiedzią. Nie martw się, na pewno ci wszystko wytłumaczy i pomoże.

Lizzie
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 476
Rejestracja: 4 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 75 times
Been thanked: 79 times

Re: Spowiedź Święta a pokuta

Post autor: Lizzie » 2021-06-05, 18:54

Witaj
''Modlitwa to przebywanie z Tym który mnie kocha '' św Teresa z Lisieux @};- :x

dsw1904
Przybysz
Przybysz
Posty: 4
Rejestracja: 5 cze 2021

Re: Spowiedź Święta a pokuta

Post autor: dsw1904 » 2021-06-05, 18:59

Dziękuję za pomoc i otuchę. Bóg zapłać.

Krnabrny
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Spowiedź Święta a pokuta

Post autor: Krnabrny » 2021-06-05, 20:23

Szczerze, ja nigdy tego fragmentu nie stosuję, chyba mnie nie nauczyli. Robię znak krzyża, Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, Ostatni raz u spowiedzi byłem...Pana Boga obraziłem następującymi grzechami...Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję, proszę o rozgrzeszenie. Nigdy żaden spowiednik nie zwrócił mi na to uwagi, formuła nie jest najważniejsza, choć pozwala uporządkować i ułatwia. Kiedyś jeszcze na początku mówiłem kilka zdań o sobie - że jestem uczniem, itd. nie pamiętam dokładnie. Udzielam się w LSO i od lat spowiadam tylko w swojej parafii, gdzie księża mnie kojarzą, więc z tego zrezygnowałem.Co więcej słyszałem dwie niewiele się różniące, ale jednak nie identyczne formuły rozgrzeszenia plus zdarzało mi się, że w ogóle ksiądz ograniczył formułę do: Ja odpuszczam tobie grzechy, idź w pokoju. Tak więc formuła nie jest najważniejsza.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Spowiedź Święta a pokuta

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-06-05, 21:29

Myślę, ze warto powiedzieć dokładnie tak, jak napisałeś tutaj.

ODPOWIEDZ