Dlaczego Komunia Święta jest taka ważna ?

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Dlaczego Komunia Święta jest taka ważna ?

Post autor: Zebra » 2021-08-10, 21:29

miłośniczka Faustyny pisze: 2021-08-09, 11:24
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-09, 11:21 Bo bez niej - co do zasady - nie można być zbawionym.
Wyjsnij to dokładniej (zwłaszcza co oznacza zwrot "co do zasady"), bo można bardzo mylnie to zdanie zrozumieć.
Chyba chodzi o to, że mogą być takie sytuacje (wojna, obozy koncentracyjne) kiedy przyjmowanie komunii jest tak naprawdę nie możliwe. Ale przecież i w tedy Pan Bóg może zbawić.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Komunia Święta jest taka ważna ?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-10, 23:05

miłośniczka Faustyny pisze: 2021-08-09, 11:24
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-09, 11:21 Bo bez niej - co do zasady - nie można być zbawionym.
Wyjsnij to dokładniej (zwłaszcza co oznacza zwrot "co do zasady"), bo można bardzo mylnie to zdanie zrozumieć.
To jak z byciem katolikiem - teoretycznie (prawdopodobnie - pewności nie mamy) możliwe są sytuacje, kiedy osoba niewierząca może osiągnąć zbawienie (bywa, że ktoś nie ma szans nim zostać - z różnych powodów nie zawinionych przez siebie).
Jednak normalną drogą do zbawienia jest "formalnie" bycie w Kościele.
Z Komunią Świętą tak samo.

Jezus nie pozostawił żadnych wątpliwości:
"Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie.
Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem.
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim."
/J 6,53-56/

Skąd takie dramatyczne oświadczenie?

W 1.Liście do Koryntian znajdujemy stwierdzenie, z którym zapewne się już „osłuchaliśmy” (więc nie za bardzo się nad nim zastanawiamy). Jednak jeśli spojrzeć „świeżym okiem”, zapomniawszy na chwilę dziesiątki nauczań, które na ten temat słyszeliśmy, przedstawia ono dość egzotyczną tezę:
„Wy przeto jesteście Ciałem Chrystusa i poszczególnymi [Jego] członkami."/1Kor 12,27/
Z kolei w Liście do Efezjan czytamy, że Jezus jest „Głową Kościoła: On - Zbawca Ciała”. Tak, On zbawił swoje Ciało – Kościół!
„Mężowie, miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, aby go uświęcić, oczyściwszy obmyciem wodą, któremu towarzyszy słowo, aby samemu sobie przedstawić Kościół jako chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany."/Ef 5,25-27 BT5/
Żebyśmy nie mieli wątpliwości, o czym mowa, Apostoł Narodów natychmiast dodaje:
„Mężowie powinni miłować swoje żony, tak jak własne ciało. Kto miłuje swoją żonę, siebie samego miłuje. Przecież nigdy nikt nie odnosił się z nienawiścią do własnego ciała, lecz [każdy] je żywi i pielęgnuje, jak i Chrystus - Kościół, bo jesteśmy członkami Jego Ciała. Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, a połączy się z żoną swoją, i będą dwoje jednym ciałem. Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła. "/Ef 5,28-32/

Tekst nie pozostawia wątpliwości – Jezus zbawia nas, włączając nas w Swoje Ciało. Bowiem jedyne, co jest zbawione, to właśnie Ciało Chrystusa (tylko On, jako jedyny z ludzi, mógł powiedzieć o swoim życiu „Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać”/J 10,18b /). I dlatego jedyny sposób zbawienia, to połączenie się z Chrystusem, bycie z Nim jednym Ciałem .
Ewangelia przekazuje nam zupełnie rewolucyjną koncepcję – przynajmniej wobec „ludowych” mniemań co do tego, od czego zależy nasze zbawienie. Mamy szansę trafić do Nieba nie z powodu tego, że jesteśmy „dobrymi ludźmi” (to mrzonka, nikt nie jest dość „dobry”, by zasłużył na zbawienie), lecz dlatego, że jesteśmy włączeni w Ciało Chrystusa.
„Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy, czyż nie jest udziałem we Krwi Chrystusa? Chleb, który łamiemy, czyż nie jest udziałem w Ciele Chrystusa? Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba. Przypatrzcie się Izraelowi według ciała! Czyż nie są w jedności z ołtarzem ci, którzy spożywają z ofiar na ołtarzu złożonych?"/1Kor 10,16-18/

Łatwo zauważyć, że przy takim ewangelicznym spojrzeniu, tracą sens wszystkie spory p.t. „czy Kościół jest potrzebny do zbawienia” i postulaty w rodzaju „Chrystus tak, Kościół nie!”. Kosciół jest Ciałem Chrystusa i nie ma innej drogi niż On. Dlatego właśnie – wiem jak wiele osób żachnie się na tę tezę, a jednak ją przedstawię – celem ewangelizacji jest włączenie ewangelizowanego do Ciała Chrystusa. Tak, aby mógł zawołać za świętym Pawłem: „Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus.”/Ga 2,20a/

Nie jesteśmy włączani dlatego, że jesteśmy dobrzy, lecz stajemy się dobrzy poprzez włączenie w Chrystusa. On jest „przebłagalnią” , nieskończenie skuteczny „system immunologiczny” Jego Ciała w chwili połączenia z naszymi – dotkniętymi chorobą grzechu – ciałami uzdrawia je natychmiast .
Nie działa jednak bez naszej zgody – możemy odrzucić tę „Bożą ofertę przemienienia” – jednak wówczas ten sam „system immunologiczny” spowoduje odrzucenie naszego wszczepu w Ciało Chrystusa (święty Paweł wyraził to w przerażających słowach: „Jeśli bowiem dobrowolnie grzeszymy po otrzymaniu pełnego poznania prawdy, to już nie ma dla nas ofiary przebłagalnej za grzechy"/Hbr 10,26/).

Nie da rady żyć w Ciele Jezusa, w pełnym zjednoczeniu i jednocześnie nosić śmiertelną chorobę. Dlatego pierwszym krokiem jest Chrzest Święty, w którym następuje odrzucenie chorej tkanki. Musi ona po prostu umrzeć – czytamy o chrzcie, który Paweł nazywa „Jezusowym obrzezaniem”:
„I w Nim też otrzymaliście obrzezanie, nie z ręki ludzkiej, lecz Chrystusowe obrzezanie, polegające na zupełnym wyzbyciu się grzesznego ciała, jako razem z Nim pogrzebani w chrzcie, w którym też razem zostaliście wskrzeszeni przez wiarę w moc Boga, który Go wskrzesił. I was, umarłych na skutek występków i „nieobrzezania” waszego [grzesznego] ciała, razem z Nim przywrócił do życia. Darował nam wszystkie występki, (14) skreślił zapis dłużny, przygniatający nas nakazami. To właśnie, co było naszym przeciwnikiem, usunął z drogi, przygwoździwszy do krzyża."/Kol 2,11-14/
Tak przygotowany chrześcijanin jest gotów do wszczepienia w Ciało Chrystusa.

Jak następuje włączenie nas do Ciała Chrystusa?
Wróćmy do stanowczego oświadczenia Jezusa:
„Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało, [wydane] za życie świata. (…)
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. (…)
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.
Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. "
/J 6/
Czemu nasze zbawienie Jezus uzależnia od spożywania swojego Ciała i Krwi? Zauważmy: jest to nie tylko obietnica (np. „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.”) ale i warunek sine qua non („Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie”). Na pierwszy rzut oka wydaje się to absurdalne: spodziewalibyśmy się raczej jakichś słów o pokucie, nawróceniu, oddaniu Jezusowi…
Pierwszej wskazówki udziela nam niepozorne zdanie: „Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.”. Chodzi więc o to, by włączyć się w Ciało Chrystusa – by być częścią Jego Ciała i pozwolić na to, by On wypełnił nas. Eucharystia nie ma być w pierwszym rzędzie „sposobem, jaki Bóg wymyślił, by być z nami aż do końca świata”, jak często możemy spotkać się w tekstach literatury pobożnościowej na ten temat (choć oczywiście jest Ona sposobem Jego obecności i ten aspekt ma wielkie znaczenie). Jednak Jej główna, najistotniejsza rola to rola jednająca – przyjmując Eucharystię stajemy się Ciałem Chrystusa, a On zaczyna żyć w nas.
Jest to dokładnie to działanie, jakie w soteriologii chrześcijańskiej ma spełniać ofiara.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Dlaczego Komunia Święta jest taka ważna ?

Post autor: lambda » 2021-08-24, 16:10

Czy wystarczy raz w roku przystępować do Komuni aby być zbawionym?
Znam osobę która nie przystępuje do Komuni ze względu na pandemię i obawę o zarażenie. Tłumaczy to że przecież wystarczy raz w roku przystapic tak jak nakazuje Kościół oraz że Pan Bóg jest miłosierny. Mówi też że się codiznnie modli różańcem i Koronka i że to wystarczy.
Czy należy tę osobę zachęcać do częstszego przystępowania czy raczej nie?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego Komunia Święta jest taka ważna ?

Post autor: Andej » 2021-08-24, 16:16

Ograniczanie się do absolutnego minimum, nie jest, według mnie, właściwe. Ale, gdy wielka obawa, to rozumiem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Komunia Święta jest taka ważna ?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-24, 16:21

Nie jestesmy w stanie ocenić, czy ktoś będzie zbawiony, czy nie.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego Komunia Święta jest taka ważna ?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-20, 18:24

Logan pisze: 2021-08-08, 07:52 KKK 1391 Komunia święta pogłębia nasze zjednoczenie z Chrystusem. Pierwszym owocem przyjmowania Eucharystii w Komunii jest głębokie zjednoczenie z Chrystusem Jezusem, który powiedział: "Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim" (J 6, 56).

KKK 1392 Komunia święta w przedziwny sposób dokonuje w naszym życiu duchowym tego, czego pokarm materialny w życiu cielesnym. Przyjmowanie w Komunii Ciała Chrystusa Zmartwychwstałego, podtrzymuje, pogłębia i odnawia życie łaski otrzymane na chrzcie. Wzrost życia chrześcijańskiego potrzebuje pokarmu Komunii eucharystycznej, Chleba naszej pielgrzymki, aż do chwili śmierci, gdy zostanie nam udzielony jako Wiatyk.

KKK 1393 Komunia chroni nas przed grzechem. [...] Dlatego Eucharystia nie może jednoczyć nas z Chrystusem, nie oczyszczając nas równocześnie z popełnionych grzechów i nie zachowując nas od grzechów w przyszłości.

KKK 1394 Jak pokarm cielesny służy do przywracania utraconych sił, tak Eucharystia umacnia miłość, która słabnie w życiu codziennym, a ożywiona miłość gładzi grzechy powszednie Chrystus, dając nam siebie, ożywia naszą miłość i uzdalnia nas do uwolnienia się od nieuporządkowanych przywiązań do stworzeń; sprawia także, że zakorzeniamy się w Nim.

KKK 1395 Eucharystia przez miłość, którą w nas rozpala, zachowuje nas od przyszłych grzechów śmiertelnych. Im bardziej uczestniczymy w życiu Chrystusa i pogłębiamy przyjaźń z Nim, tym trudniej jest nam zerwać więź z Nim przez grzech śmiertelny. Celem Eucharystii nie jest jednak odpuszczenie grzechów śmiertelnych. Jest ono właściwe dla sakramentu pojednania. Eucharystia jest natomiast sakramentem tych, którzy pozostają w pełnej komunii z Kościołem.

Kiedy spożywamy Eucharystię, dzieje się coś odwrotnego niż zwykle. Jedząc inny chleb przyswajasz go i po części za każdym razem chleb zmienia się w ciebie. Natomiast ten drugi Chleb jest silniejszy niż ty. Nie będziesz więc w stanie prze­mienić go, za to on przemieni ciebie: za każdym razem będziesz w części tym, czym jest ten Chleb.
św. Augustyn

Niech nikt mi nie mówi, że jest grzesznikiem i dlatego nie śmie zbliżyć się do Komunii św. To tak jakby ktoś powie­dział, że jest zbyt chory, dlatego nie chce lekarza ani lekarstw.
św. Jan Vianney

Tego, kto przyjmuje Zbawiciela w Komunii świętej, coraz bardziej będzie pociągało na co dzień życie Boże; będzie wzrastał w Mistycznym Ciele Chrystusa, a jego serce ukształtuje się na wzór serca Bożego.
św. Edyta Stein

Wszystko to pięknie się czyta, tak duchowo, ale problem jaki tu dostrzegam jest taki, że to nie bardzo działa w codziennym życiu tak jak powinno. Jeśli osoba się nawróci to pewnie przynosi "owoce Ducha" i pogłębia swoje życie duchowe podobnie jak osoby nie przyjmujące sakramentów w rozumieniu katolickim. Jak ktoś się nie nawróci, nie przeżyje "duchowego odrodzenia", to mam wrażenie, że nie bardzo te sakramenty czynią, to co tu pisze, że czynić powinny.
Moja parafia została bardzo mocno doświadczona przez proboszcza, który był na niej przez ok 30-lat i hierarchów kościelnych. Przez całe życie ci księża i biskupi przyjmowali sakramenty i udzielali sakramentów i jakoś widać wcale nie zadziałały, wręcz przeciwnie, wspomniany ksiądz był złem wcielonym. To jest tylko jeden przykład, ale takich sytuacji jest mnóstwo, że żadnych, duchowych cudów tu nie ma po przyjmowaniu sakramentów.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Komunia Święta jest taka ważna ?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-20, 19:09

No cóż, nawet mając dostęp do Łaski, można jej nie wykorzystać.
Z Łaską sakramentu małżeństwa jest tak samo.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego Komunia Święta jest taka ważna ?

Post autor: Andej » 2022-05-20, 19:24

Hildegarda pisze: 2022-05-20, 18:24 wspomniany ksiądz był złem wcielonym.
Widać, że doskonale go znałeś, skoro masz dane do takiej oceny. Skoro tyle o nim wiesz, o jego czynach i motywach działania, to zapewne też wiesz, jak się zmieniał.
I teram pomyśl, jakim byłby on człowiekiem, gdy sakrament eucharystii go nie powstrzymywała. Gdy nie miał żadnych hamulców. To dzięki komunii świętej nie stał się jeszcze gorszym.

A swoją drogą, skoro znałaś jego czyny, dlaczego nie zawiadomiłaś prokuratury? Wydaje mi się, ze jest to forma współudziału w czynieniu zła. Nie wolno obojętnie przechodzić obok zła. Zwłaszcza wcielonego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego Komunia Święta jest taka ważna ?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-20, 19:30

Andej pisze: 2022-05-20, 19:24 Widać, że doskonale go znałeś, skoro masz dane do takiej oceny. Skoro tyle o nim wiesz, o jego czynach i motywach działania, to zapewne też wiesz, jak się zmieniał.
I teram pomyśl, jakim byłby on człowiekiem, gdy sakrament eucharystii go nie powstrzymywała. Gdy nie miał żadnych hamulców. To dzięki komunii świętej nie stał się jeszcze gorszym.

A swoją drogą, skoro znałaś jego czyny, dlaczego nie zawiadomiłaś prokuratury? Wydaje mi się, ze jest to forma współudziału w czynieniu zła. Nie wolno obojętnie przechodzić obok zła. Zwłaszcza wcielonego.
To głośna sprawa, ksiądz i biskup zostali już ukarani "po kościelnemu", w prokuraturze toczy się sprawa całej archidiecezji i jest jakaś sprawa z kardynałem Dziwiszem, tyle, że nie wiem czy w prokuraturze, czy gdzie indziej się to toczy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Dlaczego Komunia Święta jest taka ważna ?

Post autor: sądzony » 2022-05-20, 20:11

Hildegarda pisze: 2022-05-20, 18:24 Wszystko to pięknie się czyta, tak duchowo, ale problem jaki tu dostrzegam jest taki, że to nie bardzo działa w codziennym życiu tak jak powinno. Jeśli osoba się nawróci to pewnie przynosi "owoce Ducha" i pogłębia swoje życie duchowe podobnie jak osoby nie przyjmujące sakramentów w rozumieniu katolickim. Jak ktoś się nie nawróci, nie przeżyje "duchowego odrodzenia", to mam wrażenie, że nie bardzo te sakramenty czynią, to co tu pisze, że czynić powinny.
Moja parafia została bardzo mocno doświadczona przez proboszcza, który był na niej przez ok 30-lat i hierarchów kościelnych. Przez całe życie ci księża i biskupi przyjmowali sakramenty i udzielali sakramentów i jakoś widać wcale nie zadziałały, wręcz przeciwnie, wspomniany ksiądz był złem wcielonym. To jest tylko jeden przykład, ale takich sytuacji jest mnóstwo, że żadnych, duchowych cudów tu nie ma po przyjmowaniu sakramentów.
Wydaje mi się, że z "przyjmowaniem komunii" może być jak z nawróceniem. Jeżeli "zachodzi" jedynie na płaszczyźnie "płytkiej, zewnętrznej, fizycznej, cielesnej, materialnej, zmysłowej" jest zupełnie czymś innym czego doświadczamy gdy rozgrywa się w "głębi" na płaszczyźnie duchowej.

Spożywając Jezusa "stajemy się" Nim na tyle fizycznie, na ile zbliżamy się duchowo ku Ojcu.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego Komunia Święta jest taka ważna ?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-20, 20:13

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-20, 19:09 No cóż, nawet mając dostęp do Łaski, można jej nie wykorzystać.
Z Łaską sakramentu małżeństwa jest tak samo.
Wychodzi na to, że sakramenty działają tylko u ludzi świadomie wierzących, odrodzonych z Ducha (tak jak mówi Biblia o Narodzeniu na nowo), pozostali mogą je przyjmować całe życie, spełniać wszystkie obowiązki katolickia, a Ducha i Jego owoców w tym brak. Z drugiej strony są ludzie, którzy nawracają się poza KK, nie przyjmują sakramentów, nie spełniają obowiązków katolickich, a Duch jest i doświadczanie Żywego Boga i świadoma wiara, która się rozwija. Sam rozumiesz jaki wniosek się nasuwa, jak ktoś się temu przyjrzy z boku. Co z tego, że jest ładnie opisane jak sakramenty powinny działać, skoro nie ma odzwierciedlenia tego w realnej rzeczywistości.

sądzony pisze: 2022-05-20, 20:11 Wydaje mi się, że z "przyjmowaniem komunii" może być jak z nawróceniem. Jeżeli "zachodzi" jedynie na płaszczyźnie "płytkiej, zewnętrznej, fizycznej, cielesnej, materialnej, zmysłowej" jest zupełnie czymś innym czego doświadczamy gdy rozgrywa się w "głębi" na płaszczyźnie duchowej.

Spożywając Jezusa "stajemy się" Nim na tyle fizycznie, na ile zbliżamy się duchowo ku Ojcu.
Myślę, że jeśli Eucharystia jest taka jak w opisie nauk KK, to sama w sobie powinna powodować nawrócenie i uduchowienie, w szczególności ludzi z dużymi problemami duchowymi, którzy jednak poprzez chrzest i inne sakramenty są członkami Kościoła i ją przyjmują. Tutaj wychodzi na to, że doświadczenia duchowe są wtedy, gdy ktoś uwierzy, że będą, podobnie jak charyzmatycy np. wierzą że mówią językami inspirowanymi przez Ducha św. Tak to widzę
Ostatnio zmieniony 2022-05-20, 20:24 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego Komunia Święta jest taka ważna ?

Post autor: Andej » 2022-05-20, 20:41

Hildegarda pisze: 2022-05-20, 19:30 ksiądz i biskup zostali już ukarani
To nie ma znaczenia. To co napisałem odnosiło się wyłącznie do wyroku, który Ty wydałaś.
Bezapelacyjnie potępiłaś. Skazałaś na piekło. Zatem to Ty, a nie prokuratura mają wiedzę na temat "samego zła".

NA szczęście człowiek wierzący potrafi dostrzec dobro w każdym człowieku. Mi bardziej podoba się postawa wybaczania, niz potępiania.
Ostatnio zmieniony 2022-05-20, 20:52 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Dlaczego Komunia Święta jest taka ważna ?

Post autor: sądzony » 2022-05-20, 20:50

Hildegarda pisze: 2022-05-20, 20:13 Myślę, że jeśli Eucharystia jest taka jak w opisie nauk KK, to sama w sobie powinna powodować nawrócenie i uduchowienie, w szczególności ludzi z dużymi problemami duchowymi, którzy jednak poprzez chrzest i inne sakramenty są członkami Kościoła i ją przyjmują.
Przyjmowanie Eucharystii to nie jedynie spożywanie fizyczne. Ciało Chrystusa jest "lekarstwem" jedynie gdy przyjmujemy również Jego Ducha.
Hildegarda pisze: 2022-05-20, 20:13 Tutaj wychodzi na to, że doświadczenia duchowe są wtedy, gdy ktoś uwierzy, że będą, ...
No nie do końca. Doświadczenia duchowe, rozwój duchowy są wtedy gdy wierzymy ku Bogu.
Hildegarda pisze: 2022-05-20, 20:13 .. podobnie jak charyzmatycy np. wierzą że mówią językami inspirowanymi przez Ducha św. Tak to widzę
Nigdy tego nie analizowałem, ale oczywiście można spróbować wytłumaczyć oby dwa stany za pomocą psychologii, jak zresztą wszelką "relację z Bogiem".
To jednak nic nie zmienia. Przynajmniej dla mnie. Liczy się "efekt", a nie "efektowność".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego Komunia Święta jest taka ważna ?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-20, 20:51

Andej pisze: 2022-05-20, 20:41 To nie ma znaczenia. To co napisałem odnosiło się wyłącznie do wyroku, który Ty wydałaś.
Bezapelacyjnie potępiłaś. Skazałaś na piekło. Zatem to Ty, a nie prokuratura mają wiedzę na temat "samego zła".
O sprawie jest głośno w mediach więc wiedzę mają wszyscy. Mieszkam niedaleko ofiary księdza

Andej pisze: 2022-05-20, 20:41 NA szczecie człowiek wierzący potrafi dostrzec w każdym człowieku. Mi bardziej podoba się postawa wybaczania, niz potępiania.

Jasne, ja akurat wolę stawać po stronie ofiar zwyrodniałych pedofilów niż mówić piękne hasła o wybaczeniu w takiej sytuacji. Na szczęście jestem wierząca inaczej ;)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego Komunia Święta jest taka ważna ?

Post autor: Andej » 2022-05-20, 21:03

"I odpuść nam nasze winy tak, jak my wybaczamy naszym winowajcom"
Świadomy wybór. Konsekwencje oczywiste.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ