Komunia święta

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Komunia święta

Post autor: Andej » 2021-08-29, 09:20

Tak ogólnie (i szczególnie) na temat tego sakramentu. Trafiłem bowiem na krótki tekścik, który wkleję poniżej. I przypomniał mi się mój Tata który pilnował, aby nie wychodzić z kościoła zaraz po mszy świętej. Tata, po prostu, już po zakończeniu mszy, jeszcze klęczał. Modlił się. Z konieczności zostawałem. A potem, nie raz, udawaliśmy się do zakrystii porozmawiać z Bozowskim, czasem trafiając też na Twardowskiego (kościół sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bc ... _Warszawie).

Jak długo Chrystus jest we mnie po przyjęciu Komunii?
Choć w pytaniu tym zdaje się być coś infantylnego, to od wieków chrześcijanie zastanawiają się, jak długo Pan Jezus jest obecny w Eucharystii po przyjęciu Komunii. Pytanie to stawiał również św. Filip Neri, a ostatecznie odpowiada na nie Katechizm Kościoła Katolickiego.
Znana i często wykorzystywana przez kaznodziejów jest historia z życia św. Filipa Neri. Pewnego razu, kiedy ten włoski kapłan sprawował Mszę św., pewien mężczyzna przyjął Ciało Chrystusa, po czym natychmiast, bez chwili modlitwy i adoracji, wyszedł z kościoła. Wówczas św. Filip wysłał za nim dwóch ministrantów ze świecami. Zdezorientowany mężczyzna wrócił do kościoła i pytał księdza, co to ma znaczyć.
- „Musisz oddać należny hołd Panu, którego nosisz ze sobą. Ponieważ Go nie uwielbiałeś, postanowiłem wysłać za tobą dwóch ministrantów, aby zrobili to za ciebie” - miał mu odpowiedzieć św. Filip.
Kiedy więc przyjmę Komunię, jak długo jestem monstrancją, noszącą w sobie ciało Chrystusa?
- „Eucharystyczna obecność Chrystusa zaczyna się w chwili konsekracji i trwa, dopóki trwają postacie eucharystyczne” - wyjaśnia Katechizm Kościoła Katolickiego (1377).
W tak dosłowny sposób Chrystus jest w nas obecny do momentu rozpuszczenia się hostii, a więc przez kilkanaście minut. Dlatego tak ważne jest, aby po przyjęciu Komunii i później, po zakończeniu Mszy św., trwać jeszcze przez moment na uwielbieniu i dziękczynieniu.
Kilkanaście minut trwa fizyczna obecność Chrystusa w Komunii św. Owoce Komunii pozostają w nas jednak znacznie dłużej i jesteśmy szczególnie zjednoczeni z Jezusem tak długo, jak długo trwamy w stanie łaski uświęcającej.

https://www.fronda.pl/a/jak-dlugo-chrys ... 64798.html

Czy zostawać dłużej? Tym bardziej, że zaraz zaczyna się kolejna msza św? Albo niezależnie od tego, czy zostawać jeszcze kwadrans?>
Czy nie ważniejszym jest, aby nieść Chrystusa do ludzi? Do domu? Aby wychodzić z kościoła zę świadomością, że On jest ze mną. Najbardziej, jak się da w obecnym życiu. Mieć świadomość doniosłości tego faktu. Czuć radość i wdzięczność. I dzielić się tym szczęściem z innymi ludźmi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Komunia święta

Post autor: sądzony » 2021-08-29, 09:59

Ja podchodzę do tego w podobny sposób w jaki przedstawił to abp. G. Ryś:
"(...) kiedy spożywamy Chleb, którym jest Jezus, to trawienie następuje w drugą stronę – to On nas trawi i my stajemy się Nim!"

https://www.archidiecezja.lodz.pl/aktua ... ucharystii

Ja osobiście (choć jestem początkującym) nie odczuwam konieczności "dodatkowej" adoracji.
Staram się "być zjadany" również poza eucharystią.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komunia święta

Post autor: Andej » 2021-08-29, 10:39

To nie tylko adoracja, ale to, czy po przyjęciu komunii wychodzimy z kościoła tacy sami, jak weszliśmy. Czy Sakramentalny Jezus ma na nas jakiś wpływ?
To adoracja, szacunek i wpływ. To niesienie Go do ludzi.

To doskonale, że to On Ciebie przenika. Ale czy ludzie to widzą, czy widzą, że coś się zmieniło? Jak się przejawia Jego obecność w Tobie?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Komunia święta

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-29, 11:03

Można różnie do tego podchodzić. Ja mam inne podejście - oczywiscie zrozumiała jest krótka modlitwa po Mszy Świętej, ale ważne, żeby nie traktować jej jako "uzupełnienie" Eucharystii, która się właśnie zakończyła i była pełnią.
Co do obecności w postaciach eucharystycznych, to przecież jest po to, by Chrystus był we mnie na stałe.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Komunia święta

Post autor: sądzony » 2021-08-29, 14:08

(Odnoszę się jedynie do czasu odkąd dane mi jest przyjmować Chrystusa czyli od 24.07.2021r.)
Andej pisze: 2021-08-29, 10:39 Ale czy ludzie to widzą, czy widzą, że coś się zmieniło?
Z pewnością widzą, że chodzę do kościoła i przyjmuję eucharystię. Staram się być częścią Kościoła. To wyraźna zmiana.
Andej pisze: 2021-08-29, 10:39 Jak się przejawia Jego obecność w Tobie?
Nie wiem.
Może to głupie, ale zaczęły nachodzić mnie myśli o próbie rzucenia palenia.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komunia święta

Post autor: Andej » 2021-08-29, 19:13

sądzony pisze: 2021-08-29, 14:08
Andej pisze: 2021-08-29, 10:39 Jak się przejawia Jego obecność w Tobie?
Nie wiem.
Może to głupie, ale zaczęły nachodzić mnie myśli o próbie rzucenia palenia.
Jeśli tak, to musi się skończyć sukcesem. Kiełkuje powoli.
Jeśli czujesz obecność Chrystusa i to skłania Ciebie do rzucenia nałogu, to jest to powód do radości. A gdy się uda, do rozgłaszania wszędzie, jak działa na Ciebie Eucharystia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 967
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 264 times

Re: Komunia święta

Post autor: Repart » 2021-08-29, 19:29

Pamiętam za młodu gdy mama tłumaczyła nam (mi i bratu), że msza kończy się dopiero po błogosławieństwie, a gdy wyjdzie się wcześniej to uczestnictwo w niej było jakby niepełne. Ja wierzę, że Chrystus jest we mnie cały czas, tylko ode mnie zależy kiedy Go ukazuję na zewnątrz. Eucharystia ma umacniać moja komunikację z Nim. Każdy potrzebuje nieco innej formy i długości dziękczynienia, jednemu wystarczy krótka modlitwa, innemu pozostanie pół godziny po mszy. Czasami wchodzę na chwilę do kaplicy adoracji i po prostu patrzę się na Jezusa, bez żadnych słów, na kilka minut. Czasami dziękuję Mu za moje życie albo oddaje Mu co mi leży.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komunia święta

Post autor: Andej » 2021-08-29, 19:34

Repart pisze: 2021-08-29, 19:29 tylko ode mnie zależy kiedy Go ukazuję na zewnątrz.
Tak, to od Ciebie zależy. Od każdego z nas. A Mateusz pouczam aby ukazywać zawsze. Nie tylko wtedy, gdy nam się to podoba.
Ale tak, jak napisałeś, aby podejmować obligatoryjną decyzję o ukazywaniu Go na zewnątrz. To piękne.

Mt 5,14-16 Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Komunia święta

Post autor: Albertus » 2021-08-29, 20:15

Repart pisze: 2021-08-29, 19:29 Pamiętam za młodu gdy mama tłumaczyła nam (mi i bratu), że msza kończy się dopiero po błogosławieństwie, a gdy wyjdzie się wcześniej to uczestnictwo w niej było jakby niepełne. Ja wierzę, że Chrystus jest we mnie cały czas, tylko ode mnie zależy kiedy Go ukazuję na zewnątrz. Eucharystia ma umacniać moja komunikację z Nim. Każdy potrzebuje nieco innej formy i długości dziękczynienia, jednemu wystarczy krótka modlitwa, innemu pozostanie pół godziny po mszy. Czasami wchodzę na chwilę do kaplicy adoracji i po prostu patrzę się na Jezusa, bez żadnych słów, na kilka minut. Czasami dziękuję Mu za moje życie albo oddaje Mu co mi leży.
\
I mama ci dobrze mówiła bo Eucharystia to nie tylko indywidualna relacja z Bogiem ale przede wszystkim wspólnotowa

Awatar użytkownika
Maciej
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 264
Rejestracja: 14 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 128 times
Been thanked: 46 times

Re: Komunia święta

Post autor: Maciej » 2021-08-30, 22:06

I mama ci dobrze mówiła bo Eucharystia to nie tylko indywidualna relacja z Bogiem ale przede wszystkim wspólnotowa
I w związku z tym mam pytanie do wiernych, którzy nie przyjmują Ciała Chrystusa na klęczkach i bezpośrednio do ust, a są zdrowymi, młodymi (...) wyrażaj się kulturalnie - Dezerter. Dlaczego wprowadzacie zachowania protestanckie?
Ostatnio zmieniony 2021-08-30, 23:26 przez Maciej, łącznie zmieniany 3 razy.
Przykazanie nowe dał nam Bóg, abyśmy się wzajemnie miłowali, ale L-) jak nas Jezus Chrystus nauczył i umiłował.
https://youtu.be/WiMfmDWz1-k
Dlaczego należy gasić świece chanukowe
https://youtu.be/M1-7JohtcbU?si=wU9WJc_T6lDAEEO1

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komunia święta

Post autor: Andej » 2021-08-30, 22:15

Nie wprowadzamy. Dostosowujemy się do stanu faktycznego. Choć uważamy, że dawny sposób przyjmowania byłe pełen godności i uszanowania. Gdy klękało się przy balaskach okrytych śnieżnobiałym obrusem pełniącym rolę Stołu. To była piękna tradycja. Choć, w niektórych sytuacjach, gdy było wielu wiernych, to też bywało na stojąco, w kolejce.
Ale to forma. Ważniejsza jest treść. Potrzeba przyjmowania.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Komunia święta

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-30, 22:31

Maciej pisze: 2021-08-30, 22:06 (...) mam pytanie do wiernych, którzy nie przyjmują Ciała Chrystusa na klęczkach i bezpośrednio do ust, a są zdrowymi, młodymi (...) wyrażaj się kulturalnie - Dezerter. Dlaczego wprowadzacie zachowania protestanckie?
Tak zwane "pytanie z tezą".
Z tym, że zupełnie fałszywą.
Komunię Świętą przyjmowano na rękę do IX wieku. Jeszcze dłużej przyjmowano procesjonalnie (na stojąco) - wprowadzono to powszechnie w XVI wieku (choć lokalnie czyniono to już gdzieniegdzie w XIII wieku).
Nie jestem przeciwnikiem przyjmowania bezpośrednio do ust i na klęcząco, ale prawdę mówiąc, przyjmowanie na rękę i procesjonalnie jest lepiej uzasadnione w historii i tradycji. Co więcej, przyjmowanie do ręki jest lepiej uzasadnione co do samego znaku.

Przypisywanie źródeł protestantyzmowi jest - wybacz - świadectwem, że ktoś Cię wprowadził w błąd. Tym bardziej, że akurat protestanci także przyjmują w różny sposób. Jak nie wierzysz, to proszę: "Wieczerza Pańska" w parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lubaniu:
Obrazek
za https://luban.luteranie.pl/2006/05/2158/

Chociaż mówiąc szczerze, spotkałem się z jeszcze bardziej absurdalnymi "hipotezami" - są tacy, którzy usiłują przekonywać, że komunikowanie na rękę ma źródło w praktykach... ariańskich! :))
Ostatnio zmieniony 2021-08-30, 23:08 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Maciej
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 264
Rejestracja: 14 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 128 times
Been thanked: 46 times

Re: Komunia święta

Post autor: Maciej » 2021-08-30, 23:17

Panowie, a co Wy na to co przekazał nam, nie zaprzeczycie, mądry Ksiądz Stanisław Koczwara

?

Dodano po 26 minutach 10 sekundach:
Dlaczego określenie: "młody byk" jest ocenzurowane? :D @Dezerter , czy to nieporozumienie, czy Ty naprawdę uważasz, że to trzeba ocenzurować i jeszcze pouczać o kulturalnym wyrażaniu się?
Przykazanie nowe dał nam Bóg, abyśmy się wzajemnie miłowali, ale L-) jak nas Jezus Chrystus nauczył i umiłował.
https://youtu.be/WiMfmDWz1-k
Dlaczego należy gasić świece chanukowe
https://youtu.be/M1-7JohtcbU?si=wU9WJc_T6lDAEEO1

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Komunia święta

Post autor: Dezerter » 2021-08-30, 23:30

Nazywanie, czy porównywanie ludzi do byków uważasz za normalne? - ja sobie nie życzę, byś tak nazywał część forumowiczów, czy moich młodych znajomych.
Ostatnio zmieniony 2021-08-30, 23:32 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Maciej
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 264
Rejestracja: 14 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 128 times
Been thanked: 46 times

Re: Komunia święta

Post autor: Maciej » 2021-08-30, 23:33

Weź się nie wygłupiaj.

Dobranoc

Z Panem Bogiem
Przykazanie nowe dał nam Bóg, abyśmy się wzajemnie miłowali, ale L-) jak nas Jezus Chrystus nauczył i umiłował.
https://youtu.be/WiMfmDWz1-k
Dlaczego należy gasić świece chanukowe
https://youtu.be/M1-7JohtcbU?si=wU9WJc_T6lDAEEO1

ODPOWIEDZ