Czy Komunia Święta jest konieczna do zbawienia?

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
PawelKrakow
Początkujący
Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2021
Has thanked: 29 times
Been thanked: 5 times

Czy Komunia Święta jest konieczna do zbawienia?

Post autor: PawelKrakow » 2021-09-10, 00:05

Naszlo mnie takie pytanie po tym jak ogladalem w internecie swiadectwa objawien Chrystusa u ludzi z innych odlamow chrzescijanstwa ktorzy Komunii Swietej nie przyjmuja. Czesto w trakcie takich objawien Jezus nakierowywal ludzi na dobra droge, np rezygnacje z roznych nalogow, zmiana sposobu zycia. Nie natknalem sie jednak na zadne objawienie w ktorym Jezus mowil zeby dana osoba zaczela przyjmowac Komunie Swieta. Czy jesli Komunia Swieta jest niezbedna do zbawienia to czy Chrystus nie powinien o tym czesto wspominac?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Czy Komunia Święta jest konieczna do zbawienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-10, 08:59

Pytanie, na ile wiarygodne są te objawienia.

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Czy Komunia Święta jest konieczna do zbawienia?

Post autor: bei » 2021-09-10, 09:59

Czy Komunia to nie wiem, ale Łaska Boża tak. To jedna z prawd wiary.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy Komunia Święta jest konieczna do zbawienia?

Post autor: Andej » 2021-09-10, 10:06

Nie jest niezbędna. Gdyby tak było, to niewiele osób miałoby szanse na zbawienia. Dzieci, więźniowie, żyjący na odludziu.
Przyjmowanie Ciała Chrystusa nie jest conditio sine qua non zbawienia. Ale jest bardzo pomocna. Jest doskonałym środkiem, drogą.
Natomiast świadome rezygnowanie z Komunii świętej jest wielkim zagrożeniem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Czy Komunia Święta jest konieczna do zbawienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-10, 10:40

Co do zasady jest:
J 6,53-54 "Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym."
Oczywiście, Bóg nie jest związany swoimi sakramentami - podobnie jak prawdopodobnie możliwe jest "wyjątkowe" zbawienie bez chrztu tak i zapewne zbawienie bez Komunii Świętej też. Ale jako wyjątek, a nie jako reguła.

PawelKrakow
Początkujący
Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2021
Has thanked: 29 times
Been thanked: 5 times

Re: Czy Komunia Święta jest konieczna do zbawienia?

Post autor: PawelKrakow » 2021-09-10, 13:06

Marek_Piotrowski pisze: 2021-09-10, 08:59 Pytanie, na ile wiarygodne są te objawienia.
Filmików jest mnóstwo i o ile niektóre mogą faktycznie być fałszywe to wszystkie na pewno nie.

Dodano po 3 minutach 43 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2021-09-10, 10:40 Co do zasady jest:
J 6,53-54 "Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym."
Oczywiście, Bóg nie jest związany swoimi sakramentami - podobnie jak prawdopodobnie możliwe jest "wyjątkowe" zbawienie bez chrztu tak i zapewne zbawienie bez Komunii Świętej też. Ale jako wyjątek, a nie jako reguła.
Ale z tego by wynikało że wszystkie odłamy chrześcijaństwa gdzie nie przyjmuje się Komunii Świętej pójdą na potępienie, bo ciężko nazwać miliony ludzi wyjątkami którym Bóg pozwoli pójść do nieba. I ci ludzie często mówią o swoich dobrych relacjach z Bogiem. A jeżeli nie kłamią(bo ciężko posądzić tak wielkie rzesze ludzi o kłamstwo), to znaczy że Bóg w żaden sposób nie naprowadza ich na to żeby zacząć przyjmować Komunię Świętą bo gdyby tak było to staliby się katolikami.

Dodano po 4 minutach 5 sekundach:
Andej pisze: 2021-09-10, 10:06 Nie jest niezbędna. Gdyby tak było, to niewiele osób miałoby szanse na zbawienia. Dzieci, więźniowie, żyjący na odludziu.
Przyjmowanie Ciała Chrystusa nie jest conditio sine qua non zbawienia. Ale jest bardzo pomocna. Jest doskonałym środkiem, drogą.
Natomiast świadome rezygnowanie z Komunii świętej jest wielkim zagrożeniem.
Taki argument mnie najbardziej przekonuje. Na swoim przykładzie wiem że gdyby nie komunia i spowiedź święta to nie udałoby mi się wejść na dobrą drogę i walczyć z grzechem. W moim przypadku te sakramenty mogą przesądzić o zbawieniu albo potępieniu, ale być może w innych przypadkach wcale nie są konieczne i Bóg tam działa w inny sposób.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Czy Komunia Święta jest konieczna do zbawienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-10, 14:34

PawelKrakow pisze: 2021-09-10, 13:06
Marek_Piotrowski pisze: 2021-09-10, 08:59 Pytanie, na ile wiarygodne są te objawienia.
Filmików jest mnóstwo i o ile niektóre mogą faktycznie być fałszywe to wszystkie na pewno nie.
Dlaczego? Filmików o spotkaniu z duchami, z porwaniem przez UFO, filmików z różnymi niezwykłymi rzeczami jest mnóstwo i wszystkie są fałszywe.
Marek_Piotrowski pisze: 2021-09-10, 10:40 Co do zasady jest:
J 6,53-54 "Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym."
Oczywiście, Bóg nie jest związany swoimi sakramentami - podobnie jak prawdopodobnie możliwe jest "wyjątkowe" zbawienie bez chrztu tak i zapewne zbawienie bez Komunii Świętej też. Ale jako wyjątek, a nie jako reguła.
Ale z tego by wynikało że wszystkie odłamy chrześcijaństwa gdzie nie przyjmuje się Komunii Świętej pójdą na potępienie, bo ciężko nazwać miliony ludzi wyjątkami którym Bóg pozwoli pójść do nieba.
Moj drogi, jeszcze więcej ludzi w ogóle nie uznaje Boga. Cóż to za argument?
Poza tym nie twierdzę, że pójdą na potępienie - tego nikt nie wie. Choć niestety zagrożenie istnieje.
Mówiłem o tym, jak jest co do zasady.
I ci ludzie często mówią o swoich dobrych relacjach z Bogiem. A jeżeli nie kłamią(bo ciężko posądzić tak wielkie rzesze ludzi o kłamstwo), to znaczy że Bóg w żaden sposób nie naprowadza ich na to żeby zacząć przyjmować Komunię Świętą bo gdyby tak było to staliby się katolikami.
Ależ naprowadza. Przykładem sa powyższe słowa z Pisma. Przecież oni twierdzą, że kierują się Pismem.
Objawienia prywatne (prawdziwe czy nie) nie są głównym sposobem komunikacji z Bogiem.


Taki argument mnie najbardziej przekonuje.
A Pismo Święte Cię nie przekonuje?

PawelKrakow
Początkujący
Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2021
Has thanked: 29 times
Been thanked: 5 times

Re: Czy Komunia Święta jest konieczna do zbawienia?

Post autor: PawelKrakow » 2021-09-10, 16:18

Marek_Piotrowski pisze: 2021-09-10, 14:34
PawelKrakow pisze: 2021-09-10, 13:06
Marek_Piotrowski pisze: 2021-09-10, 08:59 Pytanie, na ile wiarygodne są te objawienia.
Filmików jest mnóstwo i o ile niektóre mogą faktycznie być fałszywe to wszystkie na pewno nie.
Dlaczego? Filmików o spotkaniu z duchami, z porwaniem przez UFO, filmików z różnymi niezwykłymi rzeczami jest mnóstwo i wszystkie są fałszywe.
Marek_Piotrowski pisze: 2021-09-10, 10:40 Co do zasady jest:
J 6,53-54 "Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym."
Oczywiście, Bóg nie jest związany swoimi sakramentami - podobnie jak prawdopodobnie możliwe jest "wyjątkowe" zbawienie bez chrztu tak i zapewne zbawienie bez Komunii Świętej też. Ale jako wyjątek, a nie jako reguła.
Ale z tego by wynikało że wszystkie odłamy chrześcijaństwa gdzie nie przyjmuje się Komunii Świętej pójdą na potępienie, bo ciężko nazwać miliony ludzi wyjątkami którym Bóg pozwoli pójść do nieba.
Moj drogi, jeszcze więcej ludzi w ogóle nie uznaje Boga. Cóż to za argument?
Poza tym nie twierdzę, że pójdą na potępienie - tego nikt nie wie. Choć niestety zagrożenie istnieje.
Mówiłem o tym, jak jest co do zasady.
I ci ludzie często mówią o swoich dobrych relacjach z Bogiem. A jeżeli nie kłamią(bo ciężko posądzić tak wielkie rzesze ludzi o kłamstwo), to znaczy że Bóg w żaden sposób nie naprowadza ich na to żeby zacząć przyjmować Komunię Świętą bo gdyby tak było to staliby się katolikami.
Ależ naprowadza. Przykładem sa powyższe słowa z Pisma. Przecież oni twierdzą, że kierują się Pismem.
Objawienia prywatne (prawdziwe czy nie) nie są głównym sposobem komunikacji z Bogiem. Musze się poprawić bo znalazłem fragment gdzie św Paweł w liście do koryntian wspomina o Komunii Św.


Taki argument mnie najbardziej przekonuje.
A Pismo Święte Cię nie przekonuje?
Wszystko co pisałem, pisałem jednak w przekonaniu że część z tych osób nie kłamie i faktycznie ma bliskie relacje z Bogiem, dlatego nie porównuje ich do ludzi niewierzących. Stąd też moje zdziwienie że w tej relacji nie dostali żadnego znaku aby zacząć przyjmować Komunię Świętą skoro jest ona niezbędna do zbawienia. Jeżeli uznamy że te świadectwa są fałszywe no to dyskusja faktycznie nie ma sensu. Problem w tym ze Pismo Święte w tej kwestii nie daje jednoznacznej odpowiedzi, o czym świadczy fakt ze nigdzie w Biblii nie jest wspomniane aby uczniowie Jezusa udzielali komukolwiek Komunii Świętej. A znali oni słowa Chrystusa z pewnością lepiej od nas. Z tego co czytałem to pierwsze doniesienia o tym sakramencie pojawiaja sie dopiero w 3 wieku. Gdyby to było tak oczywiste jak piszesz i niezbędne do zbawienia to wydaje mi się że jednym z podstawowych obowiązków apostołów powinna być nauka o tym.
Ostatnio zmieniony 2021-09-10, 16:22 przez PawelKrakow, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy Komunia Święta jest konieczna do zbawienia?

Post autor: Jozek » 2021-09-10, 17:07

poczytaj napomnienia, chyba Piotra, albo Pawla aby wierni nie przychodzili pijani i nie obzerali sie podczas gdy inni nie maja co jesc.
napisz pozniej jak rozumiesz co i jak sie dzialo na spotkaniach pierwszych wspolnot.
pozniej poczytaj w jaki sposob Abracham przyjmowal przybyszow-gosci, a pozniej jak traktowal ludzi i braci Jozef w Egipcie gdy byl rzadca, a pozniej jak dzialal w tym wzgledzie Mojzesz.

kiedys na innym forum opisywalem zdarzenie ktore Marek zmieszal z blotem, a ono bylo i jest dokladnym opisem czym jest Eucharystia i Komunia Sw. i jak ja rozumiec.
Ostatnio zmieniony 2021-09-10, 17:20 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Czy Komunia Święta jest konieczna do zbawienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-10, 21:47

PawelKrakow pisze: 2021-09-10, 16:18 Wszystko co pisałem, pisałem jednak w przekonaniu że część z tych osób nie kłamie i faktycznie ma bliskie relacje z Bogiem, dlatego nie porównuje ich do ludzi niewierzących.
Nie twierdzę że kłamią; na pewno są o tym przekonani. Nie odmawiam im też relacji z Bogiem.
To jeszcze nie implikuje, iż ich objawienia są prawdziwe.
Stąd też moje zdziwienie że w tej relacji nie dostali żadnego znaku aby zacząć przyjmować Komunię Świętą skoro jest ona niezbędna do zbawienia.
Bóg raczej zwykle nie powtarza indywidualnie tego co powiedział już w swoim Objawieniu.
Pamiętasz przypowieść o bogaczu i Łazarzu?
Bogacz cierpiący męki mówi do Abrahama: „Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. e Mam bowiem pięciu braci: niech ich ostrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki”.
Lecz Abraham odparł: „Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!
„Nie, ojcze Abrahamie - odrzekł tamten - lecz gdyby ktoś z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą”.
Odpowiedział mu: „Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś z umarłych powstał, nie uwierzą”.

Jeżeli uznamy że te świadectwa są fałszywe no to dyskusja faktycznie nie ma sensu. Problem w tym ze Pismo Święte w tej kwestii nie daje jednoznacznej odpowiedzi, o czym świadczy fakt ze nigdzie w Biblii nie jest wspomniane aby uczniowie Jezusa udzielali komukolwiek Komunii Świętej.
Ale co to za argument? Nie ma ŻADNEJ wątpliwości, że to czynili; zgodnie zresztą z jednoznacznym nakazem Pańskim:
"to czyńcie na moją pamiątkę" (Łk 22,19).

Co więcej, Paweł podaje bardzo surowe zalecenia na ten temat:
1Kor 11:23-29 BT5 "Ja bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, której został wydany, wziął chleb (24) i dzięki uczyniwszy, połamał i rzekł: To jest Ciało moje za was [wydane]. Czyńcie to na moją pamiątkę! (25) Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: Kielich ten jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę! (26) Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb i pijecie kielich, śmierć Pana głosicie, aż przyjdzie. (27) Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny staje się Ciała i Krwi Pańskiej. (28) Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. (29) Kto bowiem spożywa i pije, nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije."
Z tego co czytałem to pierwsze doniesienia o tym sakramencie pojawiaja sie dopiero w 3 wieku.
Żartujesz? Ktoś Cię wprowadził w błąd.
Eucharystia jest już w najstarszym chyba zachowanym świadectwie pozabiblijnym, tj "Didache, czyli nauka dwunastu apostołów" datowanym na lata 70-120 (zależnie od autora). Są tam wręcz zalecenia co do liturgii!
I tak jest nieprzerwanie przez piśmiennictwo pierwszych wieków, tekstów jest wręcz zatrzęsienie.
Niektóre z nich przytoczyłem w artykule na temat Eucharystii: http://analizy.biz/marek1962/eucharystia.pdf , ale jeśli chcesz sie szerzej zapoznać z patrystyką na ten temat, polecam Ci gorąco niewielką książeczkę "Eucharystia pierwszych chrześcijan". Składa się ona praktycznie w całości ze świadectw z pierwszych wieków. Widziałem ją ostatnio na allegro za 19,99.

PawelKrakow
Początkujący
Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2021
Has thanked: 29 times
Been thanked: 5 times

Re: Czy Komunia Święta jest konieczna do zbawienia?

Post autor: PawelKrakow » 2021-09-10, 23:29

Marek_Piotrowski pisze: 2021-09-10, 21:47
PawelKrakow pisze: 2021-09-10, 16:18 Wszystko co pisałem, pisałem jednak w przekonaniu że część z tych osób nie kłamie i faktycznie ma bliskie relacje z Bogiem, dlatego nie porównuje ich do ludzi niewierzących.
Nie twierdzę że kłamią; na pewno są o tym przekonani. Nie odmawiam im też relacji z Bogiem.
To jeszcze nie implikuje, iż ich objawienia są prawdziwe.
Stąd też moje zdziwienie że w tej relacji nie dostali żadnego znaku aby zacząć przyjmować Komunię Świętą skoro jest ona niezbędna do zbawienia.
Bóg raczej zwykle nie powtarza indywidualnie tego co powiedział już w swoim Objawieniu.
Pamiętasz przypowieść o bogaczu i Łazarzu?
Bogacz cierpiący męki mówi do Abrahama: „Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. e Mam bowiem pięciu braci: niech ich ostrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki”.
Lecz Abraham odparł: „Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!
„Nie, ojcze Abrahamie - odrzekł tamten - lecz gdyby ktoś z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą”.
Odpowiedział mu: „Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś z umarłych powstał, nie uwierzą”.

Jeżeli uznamy że te świadectwa są fałszywe no to dyskusja faktycznie nie ma sensu. Problem w tym ze Pismo Święte w tej kwestii nie daje jednoznacznej odpowiedzi, o czym świadczy fakt ze nigdzie w Biblii nie jest wspomniane aby uczniowie Jezusa udzielali komukolwiek Komunii Świętej.
Ale co to za argument? Nie ma ŻADNEJ wątpliwości, że to czynili; zgodnie zresztą z jednoznacznym nakazem Pańskim:
"to czyńcie na moją pamiątkę" (Łk 22,19).

Co więcej, Paweł podaje bardzo surowe zalecenia na ten temat:
1Kor 11:23-29 BT5 "Ja bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, której został wydany, wziął chleb (24) i dzięki uczyniwszy, połamał i rzekł: To jest Ciało moje za was [wydane]. Czyńcie to na moją pamiątkę! (25) Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: Kielich ten jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę! (26) Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb i pijecie kielich, śmierć Pana głosicie, aż przyjdzie. (27) Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny staje się Ciała i Krwi Pańskiej. (28) Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. (29) Kto bowiem spożywa i pije, nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije."
Z tego co czytałem to pierwsze doniesienia o tym sakramencie pojawiaja sie dopiero w 3 wieku.
Żartujesz? Ktoś Cię wprowadził w błąd.
Eucharystia jest już w najstarszym chyba zachowanym świadectwie pozabiblijnym, tj "Didache, czyli nauka dwunastu apostołów" datowanym na lata 70-120 (zależnie od autora). Są tam wręcz zalecenia co do liturgii!
I tak jest nieprzerwanie przez piśmiennictwo pierwszych wieków, tekstów jest wręcz zatrzęsienie.
Niektóre z nich przytoczyłem w artykule na temat Eucharystii: http://analizy.biz/marek1962/eucharystia.pdf , ale jeśli chcesz sie szerzej zapoznać z patrystyką na ten temat, polecam Ci gorąco niewielką książeczkę "Eucharystia pierwszych chrześcijan". Składa się ona praktycznie w całości ze świadectw z pierwszych wieków. Widziałem ją ostatnio na allegro za 19,99.
Dziękuję za obszerną odpowiedź. Chętnie się zapoznam z artykułem który podesłałeś.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Czy Komunia Święta jest konieczna do zbawienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-11, 11:16

Jesli CIę temat Eucharystii interesuje, to zapraszam też do zapisu mojej konferencji , w której staram się opowiedzieć o istocie Eucharystii

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Czy Komunia Święta jest konieczna do zbawienia?

Post autor: sądzony » 2021-09-15, 19:45

«Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju» Łk 23.43
Jeśli to zbawienie to nie jest konieczna.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Czy Komunia Święta jest konieczna do zbawienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-15, 23:04

sądzony pisze: 2021-09-15, 19:45 «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju» Łk 23.43
Jeśli to zbawienie to nie jest konieczna.
Przyznasz, ze to raczej nadzwyczajna sytuacja. Podobnie mamy jasne przesłanie Ewangelii co do koniecznosci chrztu świętego - a ów łotr nie został ochrzczony.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy Komunia Święta jest konieczna do zbawienia?

Post autor: Jozek » 2021-09-16, 01:21

nie tak calkiem, bo mimo ze sytuacja byla nadzwyczajna, to jak sie zastanowisz i wlasciwie rozumiesz Chrzest i Komunie Sw. to one sie zawieraja takze w tej nadzwyczajnej sytuacji.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ