Czy to jest powód, abym nie przyjmował Komunii?

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Adam1638
Przybysz
Przybysz
Posty: 1
Rejestracja: 9 paź 2021

Czy to jest powód, abym nie przyjmował Komunii?

Post autor: Adam1638 » 2021-10-09, 20:43

Szczęść Boże wszystkim,
mam szybkie i treściwe pytanie dla swojego spokoju... pisałem dzisiaj na czacie internetowym z losowo poznaną dziewczyną i tematy zeszły na erotykę... Niestety temat i myśli były długo ciągnięte i zastanawiam się czy mogę jutro przystąpić do Sakramentu Eucharystii? Pragnę też dodać, że jestem nastolatkiem i często miewam nieczyste myśli ale dziś je podtrzymywałem podczas rozmowy i nie wiem co mam z tym faktem zrobić i czy mnie to usprawiedliwia. Dziękuję za odpowiedź wszystkim
Ostatnio zmieniony 2022-10-11, 17:23 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Czy mogę przyjąć Sakrament Komunii Świętej?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-10-09, 20:49

Lepiej się wyspowiadaj. Z tego co opisałeś wynika, że to mógł być grzech ciężki.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy mogę przyjąć Sakrament Komunii Świętej?

Post autor: Dezerter » 2021-10-09, 23:47

Zależy jak daleko w tych myślach się posunąłeś
kryterium jest proste - jeśli tak daleko, że czyn byłby grzechem i to myśli powinieneś uznać za grzeszne
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy mogę przyjąć Sakrament Komunii Świętej?

Post autor: Jozek » 2021-10-10, 01:46

mysle ze okreslenie Sakrament Komunii Sw. jest bledne bo Komunia Sw. sama w sobie nie jest Sakramentem tylko jest czescia Sakramentu Pojednania, w ktory wchodzi zal za grzechy, spowiedz i Komunia Sw.
dlatego tez jesli mamy watpliwosci to powinnismy odnowic niektore czesci tego Sakramentu czyniac zal za grzechy i przystepujac do spowiedzi.
mozna by to porownac do trzech etapow, zal za grzech- przygotowanie, spowiedz-wypelnienie, Komunia Sw. dopelnienie.
Ostatnio zmieniony 2021-10-10, 01:59 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Czy mogę przyjąć Sakrament Komunii Świętej?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-10-10, 10:44

Jozek pisze: 2021-10-10, 01:46 mysle ze okreslenie Sakrament Komunii Sw. jest bledne bo Komunia Sw. sama w sobie nie jest Sakramentem tylko jest czescia Sakramentu Pojednania, w ktory wchodzi zal za grzechy, spowiedz i Komunia Sw.
dlatego tez jesli mamy watpliwosci to powinnismy odnowic niektore czesci tego Sakramentu czyniac zal za grzechy i przystepujac do spowiedzi.
mozna by to porownac do trzech etapow, zal za grzech- przygotowanie, spowiedz-wypelnienie, Komunia Sw. dopelnienie.
Komunia jest sama w sobie sakramentem. Nie jest częścią sakramentu spowiedzi (pojednania), ale żeby przyjąć Komunię trzeba być w łasce uświęcającej. Jeśli jest się w grzechu ciężkim to przed przyjęciem Eucharystii trzeba się wyspowiadać. Nie mieszaj niepotrzebnie tego, co nie jest skomplikowane.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy mogę przyjąć Sakrament Komunii Świętej?

Post autor: Andej » 2021-10-10, 11:51

Tak, mF ma świętą rację.
Dla przypomnienia:

W Kościele katolickim istnieje siedem sakramentów:
- chrzest (łac. baptismum)
- bierzmowanie (s. zstąpienia Ducha Świętego) (confirmatio)
- eucharystia (eucharistia)
- pokuta (spowiedź, s. pojednania) (paenitentia)
- namaszczenie chorych (unctio infirmorum)
- kapłaństwo (sacri ordines)
- małżeństwo (matrimonium)

Skuteczność sakramentów należy do dziedziny misterium. Jeżeli zostały udzielone zgodnie z rytuałem przez upoważnioną osobę, sakramenty są ważne "ex opere operato" (same w sobie, same przez się), czyli niezależnie od sprawiedliwości udzielającego (szafarza) i przyjmującego sakrament. Chrzest i bierzmowanie należą do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. Są przyjmowane tylko raz i wiążą się na ogół z narodzinami i wejściem w okres dojrzałości. Eucharystia - najważniejszy sakrament - jest znakiem pożywienia i wspólnoty; pokuta - misterium przebaczania grzechów, a namaszczenie chorych - misterium pomocy w chorobie. Kapłaństwo upoważnia chrześcijanina do wypełniania urzędu kapłańskiego, a małżeństwo upoważnia dwoje ludzi do założenia chrześcijańskiego związku małżeńskiego. Skutki sakramentów zależą jednak także od dyspozycji tego, kto je przyjmuje.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy mogę przyjąć Sakrament Komunii Świętej?

Post autor: Dezerter » 2021-10-10, 12:05

Jozek rozpoczął nauki więc będzie lepiej :)
formalnie nie miał racji ale to co pisał ma sens, bo trudno te 2 sakramenty rozpatrywać osobno.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Skaza
Gaduła
Gaduła
Posty: 996
Rejestracja: 7 wrz 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1414 times
Been thanked: 366 times

Re: Czy mogę przyjąć Sakrament Komunii Świętej?

Post autor: Skaza » 2021-10-10, 12:57

Wyspowiadaj się bracie. To, że jesteś nastolatkiem nie tłumaczy złego postępowania.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy mogę przyjąć Sakrament Komunii Świętej?

Post autor: Jozek » 2021-10-11, 04:15

Dezerter pisze: 2021-10-10, 12:05 Jozek rozpoczął nauki więc będzie lepiej :)
formalnie nie miał racji ale to co pisał ma sens, bo trudno te 2 sakramenty rozpatrywać osobno.
Dez, wyliczanki Sakramentow to nie to samo co ich sens i znaczenie, bo one sa ze soba powiazane. Wyliczanki Sakramentow nie daja zadnego ich zrozumienia.
Sakramenty to droga, drogowskazy, pomoc i laski na drodze miedzy ziemska, a niebianska rzeczywistoscia.
Ta droga jest Msza Sw i Eucharystia.
Zwroc uwage na ta wyliczanke Sakramentow ktora podal Andej, nie ma tam okreslenia Komunia Sw. a to dlatego ze Komunia Sw. to tylko element Eucharystii, a nie sama i cala Eucharystia. Eucharystia to przyjscie Krola i Jego Syna na uczte weselna.
Te trzy etapy ktore podalem to czesc drogi ktorej opisem jest zaproszenie wszystkich na uczte weselna, wlozenie szat weselnych i uczta weselna.
Eucharystia to polaczenie nieba i ziemi, a dokladniej to otwarcie sie Nieba na ziemi. cala przestrzen prezbiterium w czasie Eucharystii to przestrzen Nieba wypelniona obecnoscia Krola, a Komunia Sw. to wspolne spozywanie Pokarmu z Nieba przez przybylych weselnikow
Ostatnio zmieniony 2021-10-11, 04:38 przez Jozek, łącznie zmieniany 5 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy mogę przyjąć Sakrament Komunii Świętej?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-11, 09:10

Wymyślasz, Józek.

ODPOWIEDZ