Jeden spowiednik mówi tak, a drugi nie

ODPOWIEDZ
Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Jeden spowiednik mówi tak, a drugi nie

Post autor: Aga1986 » 2021-11-21, 11:34

Witajcie. Co jeśli jeden ksiądz podczas spowiedzi uważa coś za grzech a inny mówi że to absolutnie nie jest grzechem? Mieliście kiedyś taką sytuację?
Ostatnio zmieniony 2022-10-11, 16:58 przez Morkej, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Pytanie

Post autor: sądzony » 2021-11-21, 12:55

Ja osobiście nie, ale wiem, że tak się zdarza. Moja koleżanka miała podobną sytuację podczas spowiedzi przedślubnej.
Nie wiem co o tym sądzić.
1. idź do trzeciego
2. rozeznaj sama
3. poradź się na forum
4. zaufaj standardom ostrzejszym.
:)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14938
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Pytanie

Post autor: Dezerter » 2021-11-22, 22:08

Aga1986 pisze: 2021-11-21, 11:34 Witajcie. Co jeśli jeden ksiądz podczas spowiedzi uważa coś za grzech a inny mówi że to absolutnie nie jest grzechem? Mieliście kiedyś taką sytuację?
Zależy od kontekstu, okoliczności, od tego czy jesteś uzależniona, od tego co ksiądz zrozumiał itd.
Jak ktoś powie, że jechał 140 km na godzinę to jeszcze nie jest przesądzone, czy to brak grzechu, grzech lekki, grzech ciężki
- zawsze kieruj się swoim sumieniem jako wskazówką i to ważną
jak ci wyrzuca to jako grzech, to tak jest
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Pytanie

Post autor: Aga1986 » 2021-11-22, 22:28

Nie. Opowiadałam o tej samej sytuacji jednemu i drugiemu. Tu chodzi o konkretne sytuacje a nie kontekst. Jeden ksiądz mi powiedział, że to w żadnym wypadku nie jest grzechem i żeby już nie poruszać tego tematu i żeby się nie martwić( coś w tym stylu, tak to zrozumiałam) a drugi i jeszcze mi się przypomniało że jeszcze inny kiedyś , że jest grzechem... Sumienie jednoznacznie nie mówi, a gdy ksiądz powiedział że to nie jest grzech to poczułam niesamowitą ulgę, ale wątpliwości zostały.
Ostatnio zmieniony 2021-11-22, 22:38 przez Aga1986, łącznie zmieniany 2 razy.

orzeszku

Re: Pytanie

Post autor: orzeszku » 2021-11-22, 22:38

Ja w ogóle bym się nie konsultowała w sprawie jednego grzechu z kilkoma księżmi, bo wychodzę z założenia, że Duch Święty mnie prowadzi właściwie za pierwszym razem. Kolejne razy to byłoby z mojej strony niepotrzebne mącenie lub wyraz niedowierzania Duchowi Świętemu za pierwszym razem. Nie wydaje mi się, by Duch Swięty działał tak, że możemy sobie pójść do kilku księży i wyciągnąć tego średnią.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1413
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 542 times
Been thanked: 780 times

Re: Pytanie

Post autor: AdamS. » 2021-11-23, 15:20

Myślę podobnie - trzymam się zawsze tych aktualnych "ustaleń z góry", więc nie wyznaję grzechu dwukrotnie, a jeśli powtórnie mi się on zdarzy, nie wnikam w to, że jeden ksiądz ujął go tak, a drugi inaczej. Wierzymy przecież, że w spowiedzi przez Kapłana działa sam Duch Święty, więc jednym razem dostajemy takie tchnienie, innym razem inne. To wystarczy, nie trzeba wchodzić w analizy, bo każda chwila jest inna, nawet gdy grzech wydaje się powtarzalny.

Kiedyś ksiądz na spowiedzi wypalił mi, żebym mu nie zawracał głowy, tylko poszedł z tym do papieża. Ale pokutę zadał. Początkowo byłem tym poruszony i odezwać się we mnie bunt: jak on mógł mi tak powiedzieć?! Ale po chwili dotarło do mnie, że tam siedzi człowiek i kapłan w jednym. Niecierpliwość była ludzka, pokuta prosto od Boga.
Ostatnio zmieniony 2021-11-23, 15:23 przez AdamS., łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ