Eucharystia - geneza, znaczenie, moje przeżywanie

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14995
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2957 times
Kontakt:

Eucharystia - geneza, znaczenie, moje przeżywanie

Post autor: Dezerter » 2016-06-05, 12:00

Anna Krystyna ledwo weszła na forum a już uświadomiła mi, że nie mamy chyba najważniejszego wątku ... o Eucharystii
Nie ma wątpliwości, że cytując papieża, Eucharystia jest szczytem i kulminacją a zarazem źródłem naszego bliskiego kontaktu z Bogiem.
Szukając źródeł w starożytnym Kościele - jak to było w erze po apostolskiej natknąłem się na 2 publikacje
Ojcowie Kościoła Wschodniego o Eucharystii
i
Ojcowie Kościoła Zachodniego o Eucharystii

oprac. ks. Marek Starowieyski

http://www.apostolicum.pl/shop/?p=2&id_product=356
postaram się je na bieżąco relacjonować

Zapraszam do szukania razem ze mną źródeł powstania czegoś co teraz nazywamy Mszą świętą, poznajmy jej historię na przestrzeni wieków i wszystkie inne ciekawostki z wiązane z powstaniem obrzędów eucharystycznych.
Zastanówmy się również
Czym jest dla mnie Eucharystia i jak ją przeżywam - gdzie bardziej osobiście i teologicznie, a może i mistycznie podzielimy się swoimi przeżyciami i przemyśleniami a nawet wiedzą na temat tego wydarzenia gdzie to co ludzkie spotyka się i styka z tym co Boskie
Pomóżmy innym odkryć głębię Eucharystii
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14995
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2957 times
Kontakt:

Re: Eucharystia - geneza, znaczenie, moje przeżywanie

Post autor: Dezerter » 2016-06-10, 21:36

Pierwszy pozabiblijny opis Eucharystii z Didache - dla mnie zdumiewające jest, że KRK nadal kontynuuje tą starożytną tradycję i wiele z tych słów powtarzamy i dziś :-)

IX
Dziękczynienie przy winie i chlebie

1 Co się z kolei tyczy dziękczynienia - dziękujcie w następujący sposób.
2 Najpierw przy kielichu:
?Dziękujemy Ci, nasz Ojcze, za świętą winorośl* Dawida, Twojego sługi.
Tobie chwała na wieki.?
3 Natomiast przy połamanym* [chlebie]:
?Dziękujemy Ci, nasz Ojcze, za życie i poznanie, które dałeś poznać nam przez Jezusa, Twego Sługę.
Tobie chwała na wieki.
4 Tak jak ten połamany* [chleb] był rozproszony na górach i zgromadzony, stał się jednym, tak niech zostanie zgromadzona Twoja Społeczność* z krańców ziemi do Twego Królestwa,
jako że do Ciebie należą chwała i moc przez Jezusa Pomazańca na wieki.?
5 Niech nikt nie je, ani nie pije z dziękczynienia waszego poza tymi, którzy zostali zanurzeni w imię Pana, ponieważ i o tym powiedział Pan:
Nie dawajcie świętości psom.*


*9:2 ?winorośl? ? por. Jer. 2:21, 6:9; Ez. 19:10-14; Mat. 26:29; Mk. 14:25; Łk. 22:18; Jan. 15:1-17.
*9:3,4 ?połamanym [chlebie]? ? gr. ?????? ? dosł. ?złamanie, połamanie, połamaniec?.
*9:4 ?Społeczność? ? gr. ???????? ? ?zgromadzenie, zebranie, społeczność, zwołanie?.
*9:5 Por. Mat. 7:6.
X
Dziękczynienie

1 A gdy się najecie, dziękujcie w ten sposób:
2 ?Dziękujemy Ci, święty Ojcze,
za Twoje święte Imię, które rozbiło namiot w naszych sercach,
i za poznanie, wiarę oraz nieśmiertelność, którą dałeś nam poznać przez Jezusa, Twego Sługę.
Tobie chwała na wieki.
3 Ty, Władco Wszechmogący, stworzyłeś wszystko z powodu Twojego imienia,
dałeś ludziom pokarm i napój dla korzystania z niego z przyjemnością, aby Tobie dziękowali,
nam z kolei łaskawie udzieliłeś duchowego pokarmu i napoju oraz życia wiecznego przez Twego Sługę.
4 Przede wszystkim dziękujemy Ci za Twoje potężne działanie [względem nas].
Tobie chwała na wieki.
5 Wspomnij, Panie, Twoją Społeczność, aby w Twojej miłości uratować ją i zgromadź ją z czterech stron świata uświęconą do Twojego Królestwa, które przygotowałeś jej,
jako że do Ciebie należą moc i chwała na wieki.
6 Niechaj nadejdzie łaska,
a przeminie ten świat!
Hosanna* Bogu Dawida!
Jeśli kto jest święty, niech przyjdzie!
Jeśli ktoś nie jest, niech pokutuje!
Maran atha!* Amen.?
7 A prorokom pozwólcie dziękować, ile zechcą.

(...)
XIV
Wspólne posiłki


1 Zgodnie zaś z Pańskim [przykazaniem lub dniem] Pana* zgromadziwszy się, łamcie chleb i dziękujcie, przyznając się do waszych upadków tak, aby czysta była wasza ofiara. 2 A nikt, kto jest poróżniony ze swoim towarzyszem, niech nie schodzi się z wami, dopóki się nie pogodzą, aby nie została skalana wasza ofiara, 3 bo to o niej jest powiedziane przez Pana:
W każdym miejscu i czasie [macie] składać mi czystą ofiarę, jako że jestem Wielkim Królem, mówi Pan, i imię moje cudowne [jest] pośród pogan.*


*14:1 ?Zgodnie zaś z Pańskim [przykazaniem] Pana? ? gr. ???? ???????? ?? ?????? ? tekst grecki nie zawiera rzeczownika, który jest określony przymiotnikiem pański i rzeczownikiem Pana, pozostaje on w domyśle. Pewnym jest, ze powinien on byc rodzaju żeńskiego - tradycyjnie wstawia się tutaj słowo dzień (gr. ?????), jednak wydaje się, że może bardziej prawdopodobnie jest słowo przykazanie (gr. ??????) ze względu na końcówkę 13:7, a także w nawiązaniu do Łk. 22:14-20; 1Kor. 11:17-34.
*14:3 Por. Mal. 1:11-14.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: Eucharystia - geneza, znaczenie, moje przeżywanie

Post autor: konik » 2016-06-10, 21:50

Nie ma innej tradycji, jak ta starozytna, ktorej Kosciol Katolicki daje centralne miejsce.
Kazda inna ( pamiatka symboliczna ) jest bledem i odstepstwem od nauki Jezusa i Apostolow.

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Re: Eucharystia - geneza, znaczenie, moje przeżywanie

Post autor: Jaabes » 2016-06-11, 16:50

Dzielę się wiedzą co oznacza słowo Eucharystia w języku greckim. Oznacza nie mniej nie więcej jak dziękczynienie Tak więc nakaz apostoła w 1 Kor 11;23-25 ? Albowiem ja przejąłem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, której był wydany, wziął chleb,  a podziękowawszy, złamał i rzekł: Bierzcie, jedzcie, to jest ciało moje za was wydane; to czyńcie na pamiątkę moją.  Podobnie i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to nowe przymierze we krwi mojej; to czyńcie, ilekroć pić będziecie, na pamiątkę moją. ?
Nakaz ten jest wspominaniem kluczowego wydarzenia, a Ostatnia Wieczerza jedynie zawierała eucharystię, czyli podziękowanie.

Wieczerza Pańska nie jest pamiątką/wspominaniem ostatniej wieczerzy przed Śmiercią Jezusa...LECZ...wspominaniem Jego Ofiary na Golgocie !!!

REASUMUJĄC.
W czasie Ostatniej Wieczerzy była jedynie prezentacja tego co Jego uczniowie mieli czynić ilekroć się spotykają.
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

konik

Re: Eucharystia - geneza, znaczenie, moje przeżywanie

Post autor: konik » 2016-06-11, 19:17

Hej, witaj Jaabes :-D
Milo widziec Cie ( tzn: literalnie literki posylane elektroniczna droga z Twego sprzetu na moj konski, bardzo zapozniony w rozwoju sprzet :-D )
A wedlug slow samego Jezusa w Wieczerniku chodzi o Jego realne Cialo i Krew, a nie jedynie wspominanie meki na Golgocie.
A potwierdzil to jeszcze , ze bedzie :
a) tam gdzie dwoch lub trzech spotyka sie w Jego imie ( literalnie gdy bedzie czterech albo wiecej, to juz GO nie bedzie ;-) ) tam On jest
b) w innym aspekcie - bedzie z nami ( z Kosciolem ) az do skonczenia swiata
c) a Kosciol bedzie prowadzony przez Ducha i w Duchu Swietym
Dopiero te wszystkie zaleznosci stanowia calosc.

Eucharystia to punkt "b" ( bardzo wyraznie przypieczetowany historia z Wieczernika)

Zycze milego Wochenende :->

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Re: Eucharystia - geneza, znaczenie, moje przeżywanie

Post autor: Jaabes » 2016-06-12, 08:32

Jak mogło chodzić o realne Ciało i Krew, skoro faktyczne wydarzenie nastąpiło kilkanaście godzin później, a w kielichu był napój z winnej latorośli. Uczniowie nawet nie domyślali się że ich Mistrz niebawem poniesie Śmierć, ale Jezus doskonale wiedział że Jego Krew zostanie przelana. Przechylając kielich wiedział że pije własną Krew ?

W kwestii znaczenia słowa Eucharystia ? podziękowanie, co możesz napisać ? Jest tam napisane tak : ? Pan Jezus tej nocy, której był wydany, wziął chleb,  A podziękowawszy, złamał i rzekł: ?
A przecież są tutaj dwa wydarzenia, PODZIĘKOWANIE i ZŁAMANIE...
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

konik

Re: Eucharystia - geneza, znaczenie, moje przeżywanie

Post autor: konik » 2016-06-12, 08:47

Hm ... wiedzial.
Jest podziekowanie, lamanie i ... nakaz czynienia - czynienia czego?
Ano spozywania Ciala i Krwi.
A to dlatego, poniewaz Pan Jezus nie rzekl: Ja jestem Cialem i Krwia ; rzekl natomiast: to jest Moje Cialo I Moja Krew.

Analogicznie pozniej apostolowie rowniez pisza o spozywaniu Ciala i Krwi Pana.

W tym zawiera sie calosciowe posluszenstwo Slowu Bozemu, a nie wybiorczosc z tegoz Slowa.

Trzymaj sie. Pozdrawiam niedzielmie.

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Re: Eucharystia - geneza, znaczenie, moje przeżywanie

Post autor: Jaabes » 2016-06-12, 11:06

Jezus wiedział że spożywa Siebie Samego, co za absurd !

Podziękowanie jest wyrazem wdzięczności, a złamanie obrazuje Śmierć na Golgocie. Bo tak Nowa Biblia Gdańska to przedstawia ?Bierzcie, jedzcie, to jest moje, za was łamane ciało?. Następnie tłumaczy ?to czyńcie na moją pamiątkę?. Dalej mówi że ten kielich jest Nowym Przymierzem. A chyba zgodzisz się że w czasie Ostatniej Wieczerzy to Przymierze nie było jeszcze ratyfikowane/zatwierdzone, gdyż Ofiara jeszcze żyła ?
Tak więc to spożywanie Ciała i Krwi, to inaczej mówiąc reprezentuje Nowe Przymierze, w tym to raczej jesteśmy zgodni ?

Jeśli już mówimy o całościowym podejściu, to w J 6;63 powiedziane jest że ciało na nic się nie przydaje, a Jego Słowa są duchem i życiem...
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

konik

Re: Eucharystia - geneza, znaczenie, moje przeżywanie

Post autor: konik » 2016-06-12, 19:26

Oczywiscie masz dowod, ze nie wiedzial?
Czas dla ludzi ( czyli nastepstwo zdarzen) jest przymusem i zobowiazaniem do czasowego, czyli zgodnego z uplywem czasu postrzegania rzeczywistosci.
Bog nie podlega temu ograniczeniu. BOG NIE PODLEGA ZADNYM OGRANICZENIOM, chyba, gdy sam sie unizy, i narzuci w jakims aspekcie ograniczenie na siebie.
A o tym , ze tak bywa, iz Jezus, zanim sie narodzil na ziemi, juz byl zertwa , wiemy z planu Boga objawionego pierwszym ludzim po ich upadku w Raju.

Dochodzi do tego sens Ostatniej Wieczerzy - jedna , jedyna Ofiara zostaje dokonana na Krzyzu ... i jej upamietnianie , ktore dokonalo sie na mocy slow Chrystusa, kiedy objawil sie jako zertwa ( czyli Cialo I Krew) spozyte podczas ostatniej Wieczerzy pod postaciami chleba i wina : jest to jednoznaczne nawiazanie do ofiar pokarmow w Swiatyni - ktore po zlozeniu na oltarzu, zanim zostaja spalone, juz sa pokarmem swietym, czyli zertwa ( to wszystko jest w Biblii).
Tak wiec na mocy slow i postanowienia Chrystusa wiemy i wierzymy, ze jest On jako ofiara pokarmu pod postacia chleba ( Eucharystiii) i Krwi ( Wina eucharystcznego) obecny jako Cialo i Krew teraz i az do konca czasow.
I tak to rowniez rozumieli i nauczali Apostolowie i Kosciol starozytny - az do czasu, gdy ludzie malej wiary ( niedowiarkowie) zaczeli temu przeczyc i atakowac Prawde.
Wiec z takimi nie ma co sie zadawac - niech ida swoja droga i niech bacza, aby ku zgubie nie zbladzili.
To wszystko.
Pozdrawiam serdecznie i zycze milego wieczoru.

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Re: Eucharystia - geneza, znaczenie, moje przeżywanie

Post autor: Jaabes » 2016-06-13, 09:07

Dowodem na to że Jezus nie mógł spożywać krwi jest fakt że był w pełni Człowiekiem, czyli miał zwyczajne odruchy jak każdy śmiertelnik. Jego uczniowie nauczali tak :
? Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, by nie nakładać na was żadnego innego ciężaru oprócz następujących rzeczy niezbędnych:  Wstrzymywać się od mięsa ofiarowanego bałwanom, od krwi, od tego, co zadławione, i od nierządu; jeśli się tych rzeczy wystrzegać będziecie, dobrze uczynicie...?
[Dz 15;28-29].
Tak postanowił Duch Święty, czyli również Syn Boży i Jego Ojciec. Poza tym dla Żyda spożywanie krwi było ohydą.
A oprócz tego w chwili spożywania Ostatniej Wieczerzy, Jezus Chrystus jeszcze był w tym poniższym postanowieniu :
? lecz wyparł się samego siebie, przyjął postać sługi i stał się podobny ludziom; a okazawszy się z postawy człowiekiem,  uniżył samego siebie i był posłuszny aż do śmierci, i to do śmierci krzyżowej. ?
[Fil 2;7-8].
OGRANICZYŁ SIĘ SAM DO CZASU OFIARY NA GOLGOCIE !

Boże postanowienie (Ojca i Syna) zrealizowało się dopiero na Golgocie...Trudno jest to przyrównać do zwyczajów ludzkich.

Jeśli uważasz z całym przekonaniem że już zbłądziłem i jestem zgubiony, oraz że nie warto się zadawać z takimi. To też stwierdzam, to wszystko z mojej strony. Reszta należy do Ducha Świętego, gdyż to On przekonuje.

Dziękuję za wszystkie pozdrowienia, te w innych wątkach też. Również życzę wszystkiego najlepszego. Chcę wyraziście zakomunikować, że pomimo tak wielkiej różnicy w naszych poglądach, jesteś moim Rodakiem i Bożym stworzeniem i jestem Ci przychylny.
:-)
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

konik

Re: Eucharystia - geneza, znaczenie, moje przeżywanie

Post autor: konik » 2016-06-13, 13:10

hej witaj - dowodem to nie jest, jedynie twoim przypuszczeniem, a na prywatnych przypuszczeniach nawet Apstol Piotr przestrzegal, zeby nie polegac, lecz na nauce Kosciola ( wwwmowiac np. o tym, aby Pismo czytac w Kosciele, gdyz sa miejsca trudne, ktore niektorzy na walsna reke sobie tlumacza ku wlasnej zgubie ).
Cytat przytoczony przez Ciebie dotyczy wlasnie zwyklego ppokarmu na okreslony czas ( to zarzadzenie zreszto zostalo ogloszone jedynie ze wzgledu na neofitow jeszcze nie umocnionych w wierzr, poniewazto sam Stworca w widzeniu danym ( a komu :-P -zajrzyj do Dziejow :-D ) jasno dal do zrozumienia, iz nie ma zadnych stworzen nieczystych.
Nawiazanie do posluszenstwa rowniez blednie odczytales - jest to posluszenstwo ku Ofirze za nas, aby moglo dokonac sie Odkupienie - gdyz sensem i celem wcielenia Chrystusa byla, jest i bedzie zawsze Ofiara Krzyza.

Jak chcesz bladzic po chaszczach i bezdrozach, n ic na to nie poradze.

Zycze obfitosci Lask Bozych.

Aron II

Re: Eucharystia - geneza, znaczenie, moje przeżywanie

Post autor: Aron II » 2016-08-10, 13:26

konik pisze:Jak chcesz bladzic po chaszczach i bezdrozach, n ic na to nie poradze.
To nie Jaabes błądzi po chaszczach i bezdrożach ...

Pan Jezus powiedział o sobie:

"Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić" (Mt. 5:17).

A jedno z przykazań brzmiało:

"To jest ustawa wieczysta na wszystkie czasy i na wszystkie pokolenia, we wszystkich waszych siedzibach. Ani tłuszczu, ani krwi jeść nie będziecie!" (Kpł. 3:17).

konik

Re: Eucharystia - geneza, znaczenie, moje przeżywanie

Post autor: konik » 2016-08-10, 14:19

Doprawdy? Pan Bog ustanawia Prawo, i w Nowym testamencie wypelnia je w formie - bierz i spozywaj, bo nic nie jest nieczyste, co Ja stworzylem. To mowi do Piotra - bo On jako jezus jest Stworca i tworca ... i to On stanowi Prawo, a nie Prawo stanowi Boga.
Siedz sobie w tych chaszczach dalej ... lecz nie wciskaj, ze to komnaty prezydenta. :-o

Aron II

Re: Eucharystia - geneza, znaczenie, moje przeżywanie

Post autor: Aron II » 2016-08-10, 14:28

Pan Jezus przyszedł Prawo wypełnić i ściśle się do niego stosował. Z pewnością nie zachęcałby do łamania prawa Bożego. Pismo mówi, że był bez grzechu. Dlatego masz do wyboru: Albo przyjąć wersję biblijną albo tkwić w niebiblijnych teoriach.

Pozdrawiam!

konik

Re: Eucharystia - geneza, znaczenie, moje przeżywanie

Post autor: konik » 2016-08-10, 16:34

A kto napisal, ze Jezus lamie Prawo? C hyba Ty i Zydzi, bo o tym czytamy w Ewangelii ( o ich oburzeniu Jezusem).
Jezus nie lamie niczego, nie lamie Prawa -On jest tworca Prawa i On jedynie wie, jak je wypelnic, I dlatego On ma moc i autorytet, aby to, w jaki sposob bylo Prawo w starym Zakonie ustalone, okreslic na nowy sposob.
I tak tez uczynil.
Przylmij wreszcie wersje biblijna, a nie tkwij w swoioch chaszczach :arrow: :idea:

ODPOWIEDZ