Dzień święty święcić

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
JanN

Re: Dzień święty święcić

Post autor: JanN » 2018-02-04, 14:19

Jacoob pisze: 2017-11-12, 19:04 1. Czy zrobienie małych zakupów w sklepie "pod domem" jest grzechem gdy zadzwonią do nas niespodziewani goście z chęcią wizyty i trzeba kupić jakieś ciastko albo coś innego jeśli nie ma się nic w domu? Bo ostatnio tak zrobiłem.
Dla mnie robienie zakupów w niedzielę to grzech ale w takim przypadku to już nie. Ale ostatnio moja siostra była w sklepie w niedzielę i kupiła coś tam do jedzenia( to takie małe zakupy m.in. pieczywo. Czy mogę jeść to co ona kupiła? Nie dlatego ze ona to kupiła ale dlatego ze po prostu juz przygotowala coś do jedzenia z tego co kupiła? Czy będzie to grzech?

Jakub2

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Jakub2 » 2018-02-05, 11:27

Mysle ze sam zakup, koniecznych produktow, jesli juz znalezlismy sie w takiej sytuacji, nie jest grzechem, natomiast zaniedbanie takich zakupow w dzien powszedni gdy moglismy to zrobic by w niedziele bylo wszystko co potrzeba i nie trzeba bylo chodzic do sklepu, to juz jest grzechem, wlasnie to zaniedbanie.

JanN

Re: Dzień święty święcić

Post autor: JanN » 2018-02-05, 12:49

Nie chodzi mi o zakup ale o jedzenie tego co kupione.

Magnolia

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Magnolia » 2018-02-05, 13:29

Dla mnie ta opisana sytuacja i zadane pytania maja taki wydźwięk faryzejski...czyli jakby ważniejsze jest przestrzeganie prawa i życie zgodne z tysiącami różnych przepisów religijnych, niż istota świętowania.

Niedziela jest po to by ją święcić, spędzać czas z Bogiem i rodziną. Także przy stole i to co jemy powinno być na tyle dobre i syte, żebyśmy wiedzieli że świętujemy, radujemy się. Msza św w niedzielę jest szczytem tego świętowania, ale ważne jest też by znaleźć czas na czytanie Pisma św i modlitwę. A w drugiej kolejności zadbanie o relacje.
Dlatego powinniśmy zadbać o to, by ten dzień się różnił od dni powszednich, dni pracujących i np zaplanować zakupy w innym dniu.
Ale jeśli już tego się nie dopilnowało i wcale się nie przejmuje prawdziwym świętowaniem, to zastanawianie się czy zjeść posiłek przygotowany przez siostrę... wydaje mi się już... sorry ... zabawne... :))
Oczywiście że zjeść i jeszcze podziękować i być miłym!!! A następnej niedzieli zrobić dla siostry kanapki, ale z zakupów zrobionych w sobotę. ;)
Chodzi o to, że najpierw trzeba zrozumieć dlaczego coś robimy, czegoś przestrzegamy, a potem to zacząć przestrzegać.
Chodzi też o to by doceniać jedzenie, dziękować Bogu, że mamy co jeść, że mamy pracę dzięki, której mamy co jeść, że mamy bliskich wokół siebie - tak ja rozumiem świętowanie i przesłanie niedzieli. :)

Trzeba także pamietać, że współczesne życie nie jest takie samo jak w czasach Jezusa, teraz czasem rodzina ma jeden dzień w tygodniu na zakupy, budowanie relacji i odpoczynek, nie rzucajmy od razu kamieniami w tych, którzy w niedzielę robią zakupy...
Inna perspektywa, studenci ze studiów dziennych w weekendy pracują by się utrzymać na studiach dziennych... lekarze tez musza pracować na dyżurach i w szpitalach inaczej życie ludzkie byłoby zagrożone...a jak idzie rodzina do restauracji w niedziele świętować to ktoś inny pracuje by ich obsłużyć...
Patrząc na te i wiele innych sytuacji i zastanawiając się czy to grzech... pomyślmy najpierw czy mogłem zrobić to inaczej? jeśli tak, to zrób inaczej następnym razem, a jeśli nie, bo była konieczność, to grzechu nie ma bo nie było dobrowolności (pełnej zgody).

Jakub2

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Jakub2 » 2018-02-05, 13:30

JanN pisze: 2018-02-05, 12:49 Nie chodzi mi o zakup ale o jedzenie tego co kupione.
A czy to ze cos bylo zakupione w Niedziele zmienia cos w tych produktach i przez to nie sa przeznaczone do spozycia? Wyrzucisz to?
Marnowanie jedzenia to tez grzech.

Magnolia

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Magnolia » 2018-02-05, 13:44

Celna uwaga Jakubie.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Efezjan » 2018-02-05, 14:15

@JanN, mnie się wydaje, że masz zbyt przeczulone sumienie. Najistotniejsze w relacji z Bogiem powinno być miłowanie go z całego serca i duszy. Jeśli naprawdę będziesz go kochał i będziesz czujny, to podobne kwestie staną się drugo- albo i trzeciorzędne. Polecam znaleźć sobie jakiegoś kierownika duchowego i często przyjmować Komunię świętą - wtedy jesteś z Bogiem najbardziej zjednoczony. Możesz też często powtarzać, że go kochasz.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-02-05, 19:48

Zgadzam się z Jakubem, Magnolią i Efezjan (jak się odmienia Twój nick, Efezjan?!).
Żyjmy w Łasce, nie traktujmy tego jako Prawa.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Efezjan » 2018-02-06, 14:46

Mój nick, myślę, że można odmieniać jak imię Jan.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Jacoob

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Jacoob » 2018-08-05, 18:40

Trochę przeczytałem wcześniejsze posty w tym temacie, bo ja też mam pytanie. W domu na kolacje mało zostało. Oczywiście wszyscy każą iść do sklepu. Ja im mówię że przecież mogą coś tam zjeść. No ale nie da rady przemówić. Poszedłem do sklepu kupiłem jedną rzecz na kolację i wróciłem. Czy to grzech? Wątpię, bo troche z przymusu a do tego to była jedna rzecz i ja jako człowiek nie mam w głowie tego aby niedzielę poświęcać na zakupy. Bo gdybym robił to co tydzień to na pewno jakiś grzech. Prawda?
Ostatnio zmieniony 2018-08-05, 18:41 przez Jacoob, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Andej » 2018-08-05, 23:27

Łk 11.5-8 Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: "Przyjacielu, użycz mi trzy chleby, 6 bo mój przyjaciel przyszedł do mnie z drogi, a nie mam, co mu podać". Lecz tamten odpowie z wewnątrz: "Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci leżą ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie". Mówię wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje.
Ze słów Łukasza wnoszę, że sytuacji szczególnej zakupy są usprawiedliwione. Jeśli chodzi o poddanie się presji, to zważ, czy ważniejsze posłuszeństwo, czy rygoryzm.
Bardzo cenne to, że zwracasz uwagę na sprawy małe. W tej sprawie łukasz również zabiera głos: Łk 16.10 Każdy bowiem, kto jest wierny w rzeczach małych, jest też wierny i w rzeczach największych; a kto jest niegodziwy w małych rzeczach, również i w wielkich pozostaje niegodziwcem.

Kiedyś pewien spowiednik powiedział mi: Jeśli masz wątpliwości, to się wyspowiadaj. Otrzymasz podpowiedź.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jacoob

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Jacoob » 2018-08-06, 07:21

Ja czasem myślę że to jest tak:
Zakupy zaplanowane, kilkogodzinne np. w centrach handlowych, lub regularne zakupy w niedzielę( także np. ktoś zamiast pójść w sobotę kupić coś na niedzielny obiad chodzi co tydzień w niedziele)=grzech ciężki
Kupienie jednorazowe bo po prostu trzeba; jestem na spacerze i wstapie do sklepu po wodę, albo na lody,= grzech lekki

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Andej » 2018-08-06, 11:08

Dobrze jest swoje oceny zweryfikować z opinią tego, komu zostało powierzone ocenianie.
Generalnie rzecz biorąc, kupno lodów na spacerze, skorzystania z karuzeli, przejazd tramwajem, nawet w największe święto nie jest grzechem. Nic co służy uświetnianiu dnia świętego nie może być grzechem.
Szabat jest dla ludzi, a nie ludzie dla szabatu!
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Viridiana » 2018-08-06, 16:03

Jacoob pisze: 2017-11-12, 19:04 Witam,
mam kilka wątpliwości co do czynności wykonywanych w niedziele i święta.
1. Czy zrobienie małych zakupów w sklepie "pod domem" jest grzechem gdy zadzwonią do nas niespodziewani goście z chęcią wizyty i trzeba kupić jakieś ciastko albo coś innego jeśli nie ma się nic w domu? Bo ostatnio tak zrobiłem.
2.Czy szybkie ogarnięcie stanu pokoju w ten dzień też jest wykroczeniem? Ostatnio okazało się że zapomniałem odkurzyć dywan w pokoju. nie brałem już odkurzacza lecz tylko kilka razy miotłą przeleciałem aby nie było jakoś wielce brudno.
3. Czy poświęcenie około godzinki w niedziele na przypomnienie materiału nauki na następny dzień jest grzechem?

Proszę o odpowiedź ogólną ale też chciałbym uzyskać odpowiedzi na poszczególne pytania. Z góry dziękuję.
1. Wydaje mi się, że taki drobny zakup, szczególnie że wynikał z sytuacji niespodziewanej, to jeszcze nie grzech.
2. Na pewno nie jest to grzech ciężki.
3. To już zależy od tego, jak bardzo wymagający uwagi był materiał i czy powtarzanie go akurat w niedzielę wynikało z lenistwa w sobotę.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Jacoob

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Jacoob » 2018-08-06, 22:20

Zgadzam się z Tobą Andej. Takie postępowanie nie jest żadnym grzechem.
Lecz co mamy na myśli mówiąc zakupy?
Raz to może być jedna rzecz cz innym zaś zapasy na tydzień. U mnie w domu do sklepu to jestem często pierwszy. Nie to ze ja chcę ale ja " jestem młody " i szybko zajde i kupię.
Taka sytuacja jaką opisałem wcześniej na pewno nie pojawiła się ostatni raz. Jeżeli mama chce abym coś kupił bo ktoś chce to zrobię to no bo co, mam mamie odmówić i powiedzieć: nie pójdę po ten sos, o nie. Mama zapewne wtedy sama by poszła. Robię to już jako dobry uczynek ze pójdę, choć inni wiedzą że jestem bardzo przeciwnie nastawiony na niedzielne zakupy i to potępiam.

ODPOWIEDZ