Dzień święty święcić

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Jacoob

Dzień święty święcić

Post autor: Jacoob » 2017-11-12, 19:04

Witam,
mam kilka wątpliwości co do czynności wykonywanych w niedziele i święta.
1. Czy zrobienie małych zakupów w sklepie "pod domem" jest grzechem gdy zadzwonią do nas niespodziewani goście z chęcią wizyty i trzeba kupić jakieś ciastko albo coś innego jeśli nie ma się nic w domu? Bo ostatnio tak zrobiłem.
2.Czy szybkie ogarnięcie stanu pokoju w ten dzień też jest wykroczeniem? Ostatnio okazało się że zapomniałem odkurzyć dywan w pokoju. nie brałem już odkurzacza lecz tylko kilka razy miotłą przeleciałem aby nie było jakoś wielce brudno.
3. Czy poświęcenie około godzinki w niedziele na przypomnienie materiału nauki na następny dzień jest grzechem?

Proszę o odpowiedź ogólną ale też chciałbym uzyskać odpowiedzi na poszczególne pytania. Z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Dezerter » 2017-11-12, 19:15

Witaj na forum grzeszniku ;) niedzielny :ymhug:
Spróbuję subiektywnie ocenić, ale nie pytaj nas tylko własnego sumienia i słuchaj odpowiedzi, czy ci wyrzuca ten czyn czy nie!
1. co najwyżej grzech lekki
2. To już grzech, ale jaki nie wiem - raczej lekki
3. nauka nie jest grzechem

Skupiaj się w życiu na czynieniu miłości a nie na grzechach, Jahwe jest Bogiem Miłości a nie grzechu.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Jacoob

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Jacoob » 2017-11-12, 20:09

Dezerter pisze:Witaj na forum grzeszniku ;) niedzielny :ymhug:
Spróbuję subiektywnie ocenić, ale nie pytaj nas tylko własnego sumienia i słuchaj odpowiedzi, czy ci wyrzuca ten czyn czy nie!
1. co najwyżej grzech lekki
2. To już grzech, ale jaki nie wiem - raczej lekki
3. nauka nie jest grzechem

Skupiaj się w życiu na czynieniu miłości a nie na grzechach, Jahwe jest Bogiem Miłości a nie grzechu.
Co do 2. to teraz nie wiem. trwało to tylko 2 minuty więc się zastanawiam. A czy taka postawa jest zła: Mam wątpliwości co do ciężkości grzechu ale jednak myśle że jest to lekki i idę do komuni. A później i tak na spowiedzi mówię o tych wątpliwościach i ważnych komuniach.Czy jest to tak jakby igranie z Bogiem, że idę do komuni chociaż wiem że będe miał nadal jakieś wątpliwości oraz powiem o tym na spowiedzi?
Ps. Zegar na forum pokazuje złą godzinę( jako czas letni) :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Andej » 2017-11-13, 10:46

Ocena co jest grzechem i jakim nie należy do mnie.

Uważam, że wykonywania czynności prac koniecznych nigdy nie jest grzechem

Uważam, że zaniedbanie jest grzechem Tym bardziej zaniedbanie wymuszające konieczność wykonania jakiejś pracy w dzień święty.

Na podstawie powyższych kryteriów można ocenić opisane działania. Ale czy obiektywnie? Czy jednoznacznie?

Czy słowa Jezusa: I ja cię nie potępiam oznaczają aprobatę zła? One nawet nie zawierają oceny czynów. One są tylko i wskazaniem drogi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

JanN

Re: Dzień święty święcić

Post autor: JanN » 2017-11-13, 15:07

Sam już nie wiem. Czynność która trwa 2 minuty i zrobiona była tylko dlatego ze było brudno wydaje mi sie nie być grzechem ciężkim. Ja po prostu wszedłem do pokoju A siostra mówi odkurz. Mysle sobie nie będę tego robił dziś . Więc wziąłem dywan wywrócilem na drugą stronę i później znowu odwrócilem. Było czysto a odkurze nie w dzień święty.

Benjamin

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Benjamin » 2017-11-13, 20:11

JanieN - niedziela (Dzien panski) nie jest ku temu, zeby Bog mial kogos dreczyc i na sile oskarzac. Obchodz ten dzien ( jak i kazdy) w tym celu, zeby Boga wielbic, skladac mu dziekczynienie i wypraszac wszelkie laski. Z milosci do Boga czyn wszystko - jesli trzeba sprzatnac, a nie bylo mozliwe tego w inny dziem zrobic, to wszystko uczyn tak jak trzeba: z milosci do Boga, bo Bog nie chce, aby s mieszkal na smietniku.
Wszystko co robisz, z milosci do Boga rob ... i problemy sie skoncza.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-14, 00:23

Zgadzam się. Nie idź drogą Żydów, którym Bóg podarował Dzień Odpoczynku, a oni zrobili z tego najgorszy dzień w tygodniu, w którym trzeba było się pilnować żeby "odpoczywać". Nie przemieniaj radosnego daru w dzień udręki.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Dezerter » 2017-11-19, 16:15

Nie pamiętam kto, ale miał konferencję o tym, że w dniu pańskim mamy zachowywać się po pańsku, że by było to widać, że to święto, tak z rozmachem! Najważniejsze, by w tym dniu uczcić Pana naszego Jezusa Chrystusa i zrealizować Jego przykazanie miłości w praktyce! Reszta to dodatek i szczegóły ...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

podkowa

Re: Dzień święty święcić

Post autor: podkowa » 2017-11-24, 22:36

Naprawde uderzajace slowa. Bardzo do mnie przemowily Dezerterze.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Dezerter » 2017-12-14, 23:34

Do mnie też, dlatego się dzielę :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Sebastian » 2017-12-18, 11:07

wszystkie 3 - grzechy lekkie
Totus Tuus

Karoll

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Karoll » 2018-01-20, 21:04

Dezerter pisze: 2017-11-12, 19:15 Witaj na forum grzeszniku ;) niedzielny :ymhug:
Spróbuję subiektywnie ocenić, ale nie pytaj nas tylko własnego sumienia i słuchaj odpowiedzi, czy ci wyrzuca ten czyn czy nie!
1. co najwyżej grzech lekki
2. To już grzech, ale jaki nie wiem - raczej lekki
3. nauka nie jest grzechem

Skupiaj się w życiu na czynieniu miłości a nie na grzechach, Jahwe jest Bogiem Miłości a nie grzechu.
Niedawno miałem podobną sytuacje, trochę dziwną. Otóż wieczorem w sobotę w salonie oglądaliśmy jakiś film i przypomniałem sobie że jutro goście. A o odkurzeniu zapomniałem,myślę nie będe budzić rodziców odkurzaczem, wezmę miotłą jakoś może ogarnę ;) Tylko, że podczas oglądania z siostrą nie będe ganiał z miotłą o 22 bo tak będzie dziwnie, jak sie film skończy to wtedy pójde. No i film skończył sie kilka minut przed północą to ja szybko po miotłę, 5 minut i zrobione tyle, że 2 minuty to była już niedziela. Co w takiej sytuacji? Grzech? Mnie się wydaje że 2 minuty to nie no ale nie wiem.

Jakub2

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Jakub2 » 2018-01-20, 21:20

Karoll pisze: 2018-01-20, 21:04
Dezerter pisze: 2017-11-12, 19:15 Witaj na forum grzeszniku ;) niedzielny :ymhug:
Spróbuję subiektywnie ocenić, ale nie pytaj nas tylko własnego sumienia i słuchaj odpowiedzi, czy ci wyrzuca ten czyn czy nie!
1. co najwyżej grzech lekki
2. To już grzech, ale jaki nie wiem - raczej lekki
3. nauka nie jest grzechem

Skupiaj się w życiu na czynieniu miłości a nie na grzechach, Jahwe jest Bogiem Miłości a nie grzechu.
Niedawno miałem podobną sytuacje, trochę dziwną. Otóż wieczorem w sobotę w salonie oglądaliśmy jakiś film i przypomniałem sobie że jutro goście. A o odkurzeniu zapomniałem,myślę nie będe budzić rodziców odkurzaczem, wezmę miotłą jakoś może ogarnę ;) Tylko, że podczas oglądania z siostrą nie będe ganiał z miotłą o 22 bo tak będzie dziwnie, jak sie film skończy to wtedy pójde. No i film skończył sie kilka minut przed północą to ja szybko po miotłę, 5 minut i zrobione tyle, że 2 minuty to była już niedziela. Co w takiej sytuacji? Grzech? Mnie się wydaje że 2 minuty to nie no ale nie wiem.
Jestes wyznawca Judaizmu?
Jak bys ugotowal obiad w Niedziele, czy zawiazal sznurowadla, albo przewrocisz sie na drugi bok w lozku, to polecisz do spowiedzi z tego powodu?
Ostatnio zmieniony 2018-01-20, 21:23 przez Jakub2, łącznie zmieniany 1 raz.

Karoll

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Karoll » 2018-01-20, 21:23

Nie, od teraz wiem, że Szabat jest dla człowieka a nie odwrotnie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dzień święty święcić

Post autor: Dezerter » 2018-01-20, 21:29

Za 2 minut pracy masz 2 lata w czyśćcu!



;) żartuje oczywiście
ale teraz poważnie - za pokutę masz przez 2 minuty tak się zachowywać, by siostra poczuła , że ją kochasz jak bliźniego najbliższego.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ