Przykazania kościelne

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Przykazania kościelne

Post autor: Dezerter » 2018-05-13, 23:54

Dezerter pisze: 2018-05-11, 20:45 Ja i moja zona korzystamy czasami, w formie wybiegu, ;) z rachuby dnia biblijnego...
No nie wiem Marku, czy jak ktoś pisze, że "czasami w formie wybiegu" i tu stawia emotkę z przymrużeniem oka - to taki tekst wymaga "sprostowania" - dla mnie klasyczny przykład na:
"obronę wiary nawet tam gdzie jej nie atakują"
, że zacytuję sam siebie ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przykazania kościelne

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-14, 08:24

Po prostu podałeś coś błędnego, a ja - pro publiko bono - sprostowałem. O co konkretnie masz pretensję?
Ostatnio zmieniony 2018-05-14, 08:33 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Przykazania kościelne

Post autor: Magnolia » 2018-05-14, 09:44

Dezerter pisze: 2018-05-13, 23:54
Dezerter pisze: 2018-05-11, 20:45 Ja i moja zona korzystamy czasami, w formie wybiegu, ;) z rachuby dnia biblijnego...
No nie wiem Marku, czy jak ktoś pisze, że "czasami w formie wybiegu" i tu stawia emotkę z przymrużeniem oka - to taki tekst wymaga "sprostowania" - dla mnie klasyczny przykład na:
"obronę wiary nawet tam gdzie jej nie atakują"
, że zacytuję sam siebie ;)
Marek_Piotrowski pisze: 2018-05-14, 08:24 Po prostu podałeś coś błędnego, a ja - pro publiko bono - sprostowałem. O co konkretnie masz pretensję?
Marku Ty jesteś głową stale na konferencji apologetycznej, a my siedzimy przy stole w kuchni przy kawie i herbacie, tak sobie gadamy jak nam wychodzi przestrzeganie przykazań kościelnych... a nawet chwilami się śmiejemy z samych siebie, jakie wybiegi stosujemy... ja tak zrozumiałam wypowiedź Deza ;)
Przysiądziesz się do nas? :ymhug:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przykazania kościelne

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-14, 10:22

Też tak zrozumiałem Deza. Niemniej wypowiedź mogła kogoś wprowadzić w błąd - stąd uściślenie. A że Dez ma najwyraźniej uraz osobisty - stąd taka nieproporcjonalna reakcja.
Poruszam się w przestrzeni konkretów, prawd itd. a nie emocji (nawet tych towarzyszącym wirtualnemu przysiadaniu się gdziekolwiek). Nie uprawiam "gadania sobie" bo nie mam nie zrealizowanych potrzeb towarzyskich, które bym zaspokajał w necie.

Magnolia

Re: Przykazania kościelne

Post autor: Magnolia » 2018-05-14, 10:33

Marek_Piotrowski pisze: 2018-05-14, 10:22 Nie uprawiam "gadania sobie" bo nie mam nie zrealizowanych potrzeb towarzyskich, które bym zaspokajał w necie.
Pięknie nas oceniasz.... ;))

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przykazania kościelne

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-14, 10:43

Magnolia pisze: 2018-05-14, 10:33
Marek_Piotrowski pisze: 2018-05-14, 10:22 Nie uprawiam "gadania sobie" bo nie mam nie zrealizowanych potrzeb towarzyskich, które bym zaspokajał w necie.
Pięknie nas oceniasz.... ;))
Ja?
Przecież to Twoje słowa:
tak sobie gadamy
, ja tylko mówię że tak się staram nie robić.
Nadto (w przeciwieństwie do Was... "wyluzuj się" itd) nie wypowiadam się na Wasz temat, tylko na temat merytoryczny.
A konkretnie o tym, że twierdzenie
wiesz zapewne, że biblijnie, ale i chrześcijańsko/liturgicznie rzecz ujmując, po zmroku, mamy już następny dzień
dotyczy wyłącznie liturgii, a nie innych spraw.

W ogóle nie wiem skąd te żale. Zupełnie jakbym komuś zrobił krzywdę - przytoczyłem prosty fakt, a tu widzę zraniona duma.
A potem będziecie opowiadać (na sąsiednim wątku) z czym to się Wam kojarzy apologetyka (z kłótniami) i ważne, żeby nie chodziło o "wyjście na moje"...
A kto tu "robi konflikt"?
Ostatnio zmieniony 2018-05-14, 10:49 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Przykazania kościelne

Post autor: Andej » 2018-05-14, 10:58

z Mt 3.3 ...
Głos wołającego na pustyni:
Przygotujcie drogę Panu,
Dla Niego prostujcie ścieżki!

Prostujcie, ale nie zaganiajcie kijem. Stawiajcie drogowskazy, ale nie krytykujcie każdego kroku w inna stronę. Tym bardziej, ktoś może chciał "na stronę", a wy mu w tym przeszkadzacie.
Sądzę, że i "kawiarni' należy zachować poziom. Sadzę, że dawanie po łapach, czy to w kawiarni, czy w kościele, nie jest najbardziej zachęcające. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni (to jest do mnie samego).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

wędrowiec

Re: Przykazania kościelne

Post autor: wędrowiec » 2018-05-14, 13:27

Marek_Piotrowski pisze: 2018-05-14, 10:43
A kto tu "robi konflikt"?
Ci którzy ponauczawszy się książkowych mądrości usiłują się wywyższać ponad tych którzy tego nie robili i uprawiają apologetykę rzucającą w proch ziemi adwersarzy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przykazania kościelne

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-14, 13:47

To znaczy kto się wywyższa? Jakaś projekcja?
I skąd ta złość?
Myślę, że jak ktoś wypełnienie obowiązku (czyli skorygowanie błędnego mniemania mogącego miec wpływ na grzech cudzy) ma za wywyższanie się, to jest sprawa jego ego - a nie osoby, która po prostu przekazuje informacje - i to bez podtekstów. Nie spodziewałem się, że taka prosta informacja poruszy kolejną lawinę hejtu.
(Nawiasem mówiąc, robisz - po raz już n-ty - aluzję w tym stylu do książek. Czy to jakiś kompleks? Bo ja nigdy nie powoływałem się na nie w sugerujący jakąś wyższość sposób - co byłoby to zresztą głupie).

Dużo tu było podczas mojego milczenia pisania o rekolekcjach ignacjańskich, pokorze, medytacji itd...
Jak to się ma do tego zbiorowego szczucia (uzywam tego słowa świadomie - byłem cierpliwy, ale czas to powiedzieć) na mnie, jakie tu usiłujecie przeprowadzić?
(mi to nie przeszkadza - ale odbiera wiarygodność tych wszystkich pięknych i gładkich słówek jakie wypisujecie na temat wiary)

"Forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko."
Dobre sobie.
Ostatnio zmieniony 2018-05-14, 14:33 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 11 razy.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Przykazania kościelne

Post autor: W drodze » 2018-05-14, 20:03

Wolf pisze: 2018-05-10, 23:03
W drodze pisze: 2018-05-10, 19:00
Wolf pisze: 2018-05-10, 14:53szczerze, zadnego
szczerze, zadnego
Napisze Ci rowniez szczerze-podobasz mi sie.
W jakim sensie?
Prosta,rzetelna u szczera odpowiedz,i za to mi sie podobasz.

Wolfi

Re: Przykazania kościelne

Post autor: Wolfi » 2018-05-14, 20:21

W drodze pisze: 2018-05-14, 20:03
Prosta,rzetelna u szczera odpowiedz,i za to mi sie podobasz.
Aha, bo na poczatku odebralem to jako jakis podtekst i wydawalo mi sie ze jakies wąty masz do mnie.

Takze dzieki ziomie.
Ostatnio zmieniony 2018-05-14, 20:22 przez Wolfi, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Przykazania kościelne

Post autor: Dezerter » 2018-05-14, 21:27

Marek_Piotrowski pisze: 2018-05-14, 10:22 Też tak zrozumiałem Deza. Niemniej wypowiedź mogła kogoś wprowadzić w błąd - stąd uściślenie. A że Dez ma najwyraźniej uraz osobisty - stąd taka nieproporcjonalna reakcja.(...)
Moja reakcja była spokojna i proporcjonalna, do twojego uściślenia i myslałem, że niekonfrontacyjna- bynajmniej nie było to moim zamiarem - urazu Marku do Ciebie żadnego nie czuję - jestem wolny od takich odczuć. Jak już to jest mi przykro i smutno, że traktujesz mnie jak jakiś zagrożenie dla wiary innych. :( Odbieram tak twoje zachowanie, bo w wielu wątkach "pilnujesz " tego co pisze i poprawiasz, lub uściślasz, nawet jak w tym przypadku, gdy żartuje ze swego wybiegu/niewłaściwego zachowania - co jak potwierdza Magnolia było jasne i czytelne.
Ale dziękuję Ci bardzo i za takie zachowanie, bo dzięki Tobie moja wiara się doskonali, a mój charakter wypala się w ogniu i doskonali B-) :ymhug: Zadaj sobie Marku pytanie, czy ty do mnie nie czujesz urazu?
To tak w ramach doskonalenia naszej braterskiej miłości bliźniego. :ymhug: O:-)

Ale wróćmy do przykazań kościelnych.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przykazania kościelne

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-14, 21:40

Jak już to jest mi przykro i smutno, że traktujesz mnie jak jakiś zagrożenie dla wiary innych.
Zagrożeniem było to, co napisałeś - ponieważ wprowadzałeś innych w błąd. Nie wątpię, że nieświadomie.
Twoje intencje, emotki itd nie mają tu nic do rzeczy - tylko błąd, jaki znajdował się w Twoim liście.
Ktokolwiek by to napisał, moja reakcja byłaby identyczna (taki jest zresztą obowiązek).
Dlatego Twoja reakcja, ewidentnie nawiązująca do Ciebie i Twojego ego, a nie do treści, była niewłaściwa.

A te słodkie gadki już sobie daruj. Już chyba z dwojga złego wolę szczere okazywanie niechęci przez Wędrowca (którego wyskoki wobec mnie zresztą skwapliwie - jako moderator - tolerujesz) od takiego "gładkiego gadania".
Ostatnio zmieniony 2018-05-14, 21:45 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 5 razy.

mamamondfa

Re: Przykazania kościelne

Post autor: mamamondfa » 2018-05-14, 22:33

Trzeba napis zrobić.


Zawsze myślałam, że nie znam człowieka, który byłby całkowicie wyzbyty choćby z cienia hipokryzji, ale widzę, że jest taki jeden /:) :ymapplause:
A emotkę se wstawię, bo lubię  :D

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przykazania kościelne

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-14, 22:49

Jak by co, mam krawat ;)
Obrazek

ODPOWIEDZ