Przykazania kościelne

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Przykazania kościelne

Post autor: Sebastian » 2018-05-10, 12:13

Przykazania kościelne:
1. W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych.
2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.
3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą.
4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach.
5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.

Przestrzegacie wszyscy :)?
Totus Tuus

Wolfi

Re: Przykazania kościelne

Post autor: Wolfi » 2018-05-10, 14:53

szczerze, zadnego

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Przykazania kościelne

Post autor: Andej » 2018-05-10, 15:11

Sebastianie, czy uważasz, że można się ograniczyć do tego minimum?

Czy uważasz, że wystarczy spełnić to minimum, aby czuć się członkiem Kościoła?

To trochę tak, jakbyśmy stworzyli przykazania rodzinne:
1. W wyznaczone dni pojawiać się domu.
2. Przynajmniej raz w roku pomóc żonie w pracach domowych.
3. Przynajmniej raz w roku porozmawiać z dziećmi.
4. Zachowywać obowiązujące zakazy, nie sprowadzać kochanek do domu.
5. Troszczyć się o potrzeby rodziny przynosząc przynajmniej raz w roku jakieś pieniądze.

Czy przestrzeganie takiego kanonu pozwalałoby twierdzić, że ktoś jest mężem i ojcem w realu?

To jest pytanie takie jak: Czy przynajmniej raz na minutę nabierasz powietrza do płuc? Albo: Czy przynajmniej raz na 3 dni wypijasz jakiś napój?

Nie da się być wierzącym i nie spełniać przykazań. Nie da się być katolikiem i nie spełniać.
Co nie znaczy, że czasem, komuś, może się zdarzyć, któreś złamać. Jednak regułą jest zachowywanie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

wędrowiec

Re: Przykazania kościelne

Post autor: wędrowiec » 2018-05-10, 16:32

Przeczytałem post powyżej dwa razy i wydaje mi się, że przedmówca używa w nim pytania retoryczne, na które nie nalezy odpowiadać, bo znowu zrobi się przepychanka.
Dlatego odpowiem na pytania Sebastiana w kontekście odpowiedzi Wolfa:
Tak, staram się zachowywać te przekazania.

Niech wasza mowa będzie: Tak - Tak, Nie - Nie.
A wszystko inne od diabła pochodzi.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Przykazania kościelne

Post autor: W drodze » 2018-05-10, 19:00

Wolf pisze: 2018-05-10, 14:53szczerze, zadnego
szczerze, zadnego
Napisze Ci rowniez szczerze-podobasz mi sie.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Przykazania kościelne

Post autor: W drodze » 2018-05-10, 19:07

Andej pisze: 2018-05-10, 15:11 Sebastianie, czy uważasz, że można się ograniczyć do tego minimum?

Czy uważasz, że wystarczy spełnić to minimum, aby czuć się członkiem Kościoła?

To trochę tak, jakbyśmy stworzyli przykazania rodzinne:
1. W wyznaczone dni pojawiać się domu.
2. Przynajmniej raz w roku pomóc żonie w pracach domowych.
3. Przynajmniej raz w roku porozmawiać z dziećmi.
4. Zachowywać obowiązujące zakazy, nie sprowadzać kochanek do domu.
5. Troszczyć się o potrzeby rodziny przynosząc przynajmniej raz w roku jakieś pieniądze.

Czy przestrzeganie takiego kanonu pozwalałoby twierdzić, że ktoś jest mężem i ojcem w realu?

To jest pytanie takie jak: Czy przynajmniej raz na minutę nabierasz powietrza do płuc? Albo: Czy przynajmniej raz na 3 dni wypijasz jakiś napój?

Nie da się być wierzącym i nie spełniać przykazań. Nie da się być katolikiem i nie spełniać.
Co nie znaczy, że czasem, komuś, może się zdarzyć, któreś złamać. Jednak regułą jest zachowywanie.

Sebastianie, czy uważasz, że można się ograniczyć do tego minimum?

A o co zapytal Sebastian, ja nie tylko o przykazania koscielne, ktore sa powielaniemDekalogu, a w dodatku lamiacego Slowa Ewangelii.
Cokolwiek dodacie do tych slow, bedzie i wam dodane.Wersetu nie pamietam, ale mysle, ze to mniej istotne.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Przykazania kościelne

Post autor: W drodze » 2018-05-10, 19:12

wędrowiec pisze: 2018-05-10, 16:32 Przeczytałem post powyżej dwa razy i wydaje mi się, że przedmówca używa w nim pytania retoryczne, na które nie nalezy odpowiadać, bo znowu zrobi się przepychanka.
Dlatego odpowiem na pytania Sebastiana w kontekście odpowiedzi Wolfa:
Tak, staram się zachowywać te przekazania.

Niech wasza mowa będzie: Tak - Tak, Nie - Nie.
A wszystko inne od diabła pochodzi.
bo znowu zrobi się przepychanka.

Mysle, ze nie boisz sie tej tzw przepychanki.Zawsze mozna cos ciekawego od drugich sie dowiedziec.A mysli Sebastiana nie znasz, wiec skad wiesz, ze wlasnie to zalkadal.
Ciekaw wiec jestem reakscji Sebastiana.

wędrowiec

Re: Przykazania kościelne

Post autor: wędrowiec » 2018-05-10, 20:24

W drodze pisze: 2018-05-10, 19:12 A mysli Sebastiana nie znasz, wiec skad wiesz, ze wlasnie to zalkadal.
Ciekaw wiec jestem reakscji Sebastiana.
W pojęciu "post powyżej" miałem na myśli post Andeja :D
I nie wiem co on zakładał a co nie i nie interesuje mnie to, tylko przeczytałem dwukrotnie, by zrozumieć o co chodzi!

A post Sebastiana jest normalnym pytaniem bez podtekstów.
I na niego odpowiedziałem. :)

Co do strachu, niczego się nie boję.
Tylko przepychanki na forum ewidentnie są szkodliwe dla jego podstawowego celu - rozmowy i dyskusji.
I choćby dlatego staram się ich unikać.
Ostatnio zmieniony 2018-05-10, 20:26 przez wędrowiec, łącznie zmieniany 1 raz.

Wolfi

Re: Przykazania kościelne

Post autor: Wolfi » 2018-05-10, 23:03

W drodze pisze: 2018-05-10, 19:00
Wolf pisze: 2018-05-10, 14:53szczerze, zadnego
szczerze, zadnego
Napisze Ci rowniez szczerze-podobasz mi sie.
W jakim sensie?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14938
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Przykazania kościelne

Post autor: Dezerter » 2018-05-11, 18:24

Sebastian pisze: 2018-05-10, 12:13 Przykazania kościelne:
1. W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych.
2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.
3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą.
4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach.
5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.

Przestrzegacie wszyscy :)?
1. Uczestniczę, ale chyba mam problem z tym co" niekonieczne" - chętnie przedyskutuje i pogłębię zrozumienie
2. i 3. to bezwzględne minimum i kto tego nie przestrzega, to ma bardzo duży problem ze swoją wiarą i zapaliła mu się lampka czerwona :!: .
4. Zachowuje posty, gorzej chyba z powstrzymywaniem się, bo koncerty, wesela 18 w piątki coraz częściej :(
5. Gdy obudził się we mnie Duch, to mnie pouczył i doprowadził do zrozumienia, że jestem częścią Kościoła i że on jest mój , a o swoje się dba w sposób naturalny. Kiedyś uważałem Kościół za ich - księży.
Ostatnio zmieniony 2018-05-11, 18:25 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wędrowiec

Re: Przykazania kościelne

Post autor: wędrowiec » 2018-05-11, 19:45

Dezerter pisze: 2018-05-11, 18:24 Kiedyś uważałem Kościół za ich - księży.
Całe szczęście, że to minęło.

Kościół księży chyba nigdy nie istniał. Był kreowany w nowożytnych czasach przez liderów Rewolucji Francuskiej, Rewolucji Październikowej, twórców nazizmu, a za moich czasów przedstawicieli partii komunistycznej i jej lewackich epigonów.

Przyglądałem się Kościołowi od dawna i nigdy nie zauważyłem czegoś takiego, co kreowały lewackie i komunistyczne media: Kościoła klerykalnego.
To, że panie przy parafii czy przy kurii tworzą wraz z lokalnymi duchownymi swoiste grupy wsparcia i zainteresowań jest faktem, jednak to nie oznacza, ze te panie i grupki tworzą jakiś kościół. Kościół tworzą przede wszystkim wierni, którzy przybywają na Msze Święte i na nabożeństwa, a potem niosą Chrystusa w świat. To oni są sola tej ziemi.

Magnolia

Re: Przykazania kościelne

Post autor: Magnolia » 2018-05-11, 19:58

Sebastian pisze: 2018-05-10, 12:13 Przykazania kościelne:
1. W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych.
2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.
3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą.
4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach.
5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.

Przestrzegacie wszyscy :)?
1. Uczestniczę i nie jest to już uciążliwością czy obowiązkiem, tylko spotkaniem z Jezusem.
2. Spowiadam sie co miesiąc, nawet jak nie mam grzechów ciężkich, a po grzechu ciężkim idę do spowiedzi jak najszybciej.
3. Staram się przyjmować komunię św zawsze, gdy jestem na mszy, ale jeszcze nie dojrzałam do codziennej komunii św.
4. Z postami gorzej, bo mało jemy mięsa, więc to nie jest problem powstrzymać się, a trudno mi wymyślić jakiś zamiennik. posty ścisłe są dla mnie dużym wysiłkiem. Z tańcami nie mam problemu się powstrzymać, ale od razu wiem, że zaczyna się post albo adwent bo mam duże pokusy pląsów ;)
5. Staram sie troszczyć o potrzeby mojej parafii, pomagam, zorganizowałam wieczór modlitwy małżeńskiej, posługuję jako animator.

Ciekawym również dla mnie jest temat "prac niekoniecznych"
Czy jak wstawiam pralkę czy zmywarkę, czyli maszyna pracuje za mnie to oszukuję, że nie pracuję ?
Czy jak robimy duże zakupy w niedzielę to musimy czy mogliśmy w inny dzień?
Czy jak poprasuję mężowi koszulę na dzień następny, albo ubrania do kościoła to też grzeszę?
A jak koszę działkę bo nie mogłam innego dnia i znowu nie będe mogła kolejny tydzień, a trawa półmetrowa to czy to praca konieczna czy niekonieczna?
Znalazło by się jeszcze kilka podobnych pytań... a jak u Was?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14938
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Przykazania kościelne

Post autor: Dezerter » 2018-05-11, 20:45

Ja i moja zona korzystamy czasami, w formie wybiegu, ;) z rachuby dnia biblijnego...
- wiesz zapewne, że biblijnie, ale i chrześcijańsko/liturgicznie rzecz ujmując, po zmroku, mamy już następny dzień , więc...
prasuj po zmroku B-)
a moim zdaniem trawy koszenie, to zdecydowane łamanie przykazania! trawa tak szybko nie rośnie, by trzeba ją było kosić w dzień Pański. :!:
Ostatnio zmieniony 2018-05-11, 20:57 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18966
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Przykazania kościelne

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-12, 10:02

Dezerter pisze: 2018-05-11, 20:45 Ja i moja zona korzystamy czasami, w formie wybiegu, ;) z rachuby dnia biblijnego...
- wiesz zapewne, że biblijnie, ale i chrześcijańsko/liturgicznie rzecz ujmując, po zmroku, mamy już następny dzień , więc...
prasuj po zmroku B-)
Nie wypowiadając się na temat prasowania jako takiego, chciałbym sprostować: po zmroku niczego nie zmienia.
Następny dzień po zmroku dnia poprzedniego - ta rachuba dotyczy wyłącznie liturgii.

W innych sprawach (post czy wstrzymanie się od prac niekoniecznych) obowiązuje KPK kanon 202 par.1, który stanowi, że dzień to "stały czasokres obejmujący 24 kolejno liczone godziny i zaczyna się od północy, chyba że inaczej wyraźnie zastrzeżono."

Podobnie Kodeks Kanoniczny Kościołów Wschodnich Kan. 1545 § 1. mówi, że dzień to "stały czasokres obejmujący 24 kolejno liczone godziny i zaczyna się od północy."

BTW: Powstrzymanie się od pracy w święto to przede wszystkim przykazanie boże.
Ostatnio zmieniony 2018-05-12, 10:27 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Przykazania kościelne

Post autor: Andej » 2018-05-12, 15:10

Szabat jest dla człowieka, nie człowiek dla szabatu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ