Matka chrzestna a świadek chrztu

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
modliahkav

Matka chrzestna a świadek chrztu

Post autor: modliahkav » 2018-11-10, 09:09

Witam! Poproszono mnie ostatnio o zostanie "matką chrzestną" dla dziecka. Zostałam wychowana w rodzinie katolickiej, przyjęłam w KK chrzest, komunię, bierzmowanie i sakrament ślubu. Moja droga z Kościołem Katolickim rozeszła się (ale nie dokonałam apostazji) - chodziłam przez jakiś czas na nabożeństwa do KZ jako sympatyk Kościoła (bez chrztu). Siebie nazywam Chrześcijaninem, wierzę w Boga, czytam Biblię w domu. Jak to wszystko wygląda formalnie gdybym chciała zostać świadkiem chrztu a nie matką chrzestną, jeśli nadal widnieje jako członek Kościoła Katolickiego? Nie będę przysięgać, że będę pomagać wychować dziecko "po katolicku", nie przyjmę też komunii podczas sakramentu.

mondfa

Re: Matka chrzestna a świadek chrztu

Post autor: mondfa » 2018-11-10, 15:49

A dlaczego tak? Co stoi na Twojej przeszkodzie?

Rola matki chrzestnej jest oczywista i ogromnie ważna. Na pewno nie chodzi tylko o nałożenie szatki, bycie świadkiem i kupienie prezentu. To rola na całe Twoje życie.

Osoba z Twoim podejściem nie jest właściwa na tym miejscu.
Mam nadzieje, że to się zmieni. :)

modliahkav

Re: Matka chrzestna a świadek chrztu

Post autor: modliahkav » 2018-11-10, 16:46

Właściwie to podchodzę do tematu bardzo poważnie, chciałabym uczestniczyć w życiu dziecka w sposób wychodzący poza kupienie prezentu i dawania kasy. Zależy mi na tym by dziecko poznało chrześcijańskie wartości i takimi się kierowało w życiu. Nie zgadzam się z naukami Kościoła Katolickiego, dlatego chcąc żyć w zgodzie ze sobą nie przyjmę komunii i nie pomogę w katolickim wychowaniu dziecka. Jeśli rodzice uważają, że chrzest dziecka jest właściwym posunięciem, niech ochrzczą, ja dziecku nie odmówię. Dlatego też uważam, że zachowuję się właściwie - nie chcę być matką chrzestną tylko świadkiem chrztu.

mondfa

Re: Matka chrzestna a świadek chrztu

Post autor: mondfa » 2018-11-10, 18:52

Rozumiem Twoje stanowisko. A z jakimi naukami się nie zgadzasz? Może warto porozmawiać. :)

modliahkav

Re: Matka chrzestna a świadek chrztu

Post autor: modliahkav » 2018-11-10, 23:18

Po prostu bliżej mi do protestantów, nie zależy mi na przekonywaniu innych do swoich racji. Post jest na inny temat i chciałabym uzyskać odpowiedź :)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Matka chrzestna a świadek chrztu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-11-10, 23:43

Ależ możesz być świadkiem Chrztu. Rodzince będą chrzcili swoje dziecko, rodzice chrzestni będą je trzymali do Chrztu, a Ty siedząc w tym czasie w ławce będziesz - podobnie jak wszyscy inni siedzący w ławkach - świadkiem Chrztu.

modliahkav

Re: Matka chrzestna a świadek chrztu

Post autor: modliahkav » 2018-11-11, 09:41

Czyli, mam odmówić rodzicom? 😉

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Matka chrzestna a świadek chrztu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-11-11, 12:51

Tak, uczciwie powinieneś.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Matka chrzestna a świadek chrztu

Post autor: Dezerter » 2018-11-11, 19:50

Witaj na forum, fajnie, że pytasz i że poważnie podchodzisz, do życia duchowego.
Moim zdaniem nie możesz być matka chrzestna, nie zmam instytucji świadka chrztu, poza tym jakie podał Marek.
Może pogadasz z nami w dziale protestantyzm, albo ekumenizm, albo w jakimś innym - mamy byłego zielonoświątkowca na forum, który został katolikiem. Nie musimy się przekonywać, ale możemy lepiej poznać.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ