Partykuły, a profanacja?

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Pixel

Partykuły, a profanacja?

Post autor: Pixel » 2018-11-21, 19:02

Ostatnio miałem taką sytuację: Służe jako ministrant, byłem pewien raz z pateną u Komunii Świętej. Po skonczonej Komunii u nas przechyla się patenę aby ksiądz mógł zgarnąć Okruszki Najświętszego Sakramentu. I szczerze powiedziawszy nie wiem czy teraz to ja po prostu wyolbrzymiam i nic takiego nie miało miejsca ale chyba ksiądz zostawił może okruszek. A ja nic nie powiedziałem o tym, wtedy generalnie to nie wiedziałem o tym, dopiero później przypomniało mi się jak byłem ostatnio u pateny i chyba okruszek został. Czy popełniłem grzech Profanacji??? Nie chcę też histeryzowac ale dostać odpowiednia odpowiedź !!!
Ostatnio zmieniony 2022-10-11, 17:28 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Czy to była profanacja?

Post autor: Efezjan » 2018-11-21, 19:06

A poinformowałeś księdza, że okruszek został? Może trzeba by go rozpuścić w waskulum - jak robi się z Hostiami, które upadną na ziemię.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Pixel

Re: Czy to była profanacja?

Post autor: Pixel » 2018-11-21, 20:35

Efezjan pisze: 2018-11-21, 19:06 A poinformowałeś księdza, że okruszek został? Może trzeba by go rozpuścić w waskulum - jak robi się z Hostiami, które upadną na ziemię.
Jak już napisałem: Zawsze gdy chodziłem do pateny nie zwracałem na to uwagi generalnie. Ale ostatnio akurat tak się zdarzyło że juz to było chyba w domu po Kościele przyponiało mi się czy aby na pewno nie został tam okruszek. Napiszę tak: Nie byłem tego swiadomy w tamtym momencie. Ja szczerze powiedziawszy nie jestem nawet pewnien czy ten okruszek w ogóle tam był. Może to są moje skrupuły albo nie wiem, jakieś natręctwa i myśli czy aby na pewno było tak, czy inaczej, czy dobrze zrobiłem a może źle.
Jakby to napisać, to była taka jednosekundowa myśl która teraz zapadła mi w pamięc i dlatego proszę o radę.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Czy to była profanacja?

Post autor: Efezjan » 2018-11-21, 21:32

Napiszę tak: nie byłeś pewien, więc nie musisz się martwić. Gdybyś był 100% pewny, że okruszek był i to zaniedbał, to mógłby być problem, a tak to nie ma się czym martwić.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Dominik

Re: Czy to była profanacja?

Post autor: Dominik » 2018-11-21, 21:34

Jak dla mnie wszystko jest OK. Ksiądz wytarł patenę, Ty nic nie zauważyłem wtedy by był okruszek, więc jest OK.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czy to była profanacja?

Post autor: Dezerter » 2018-11-21, 22:53

Ksiądz jest odpowiedzialny za okruszki, które gdyby były, to i on i ty byście zauważyli, skoro nie zauważyliście po skończeniu komunikowania, to nie ma problemu - rozmyślanie o tym jest bezcelowe, a nawet szkodliwe.
W ostatnią niedziele rozdawałem Komunie, na koniec ministrant przechylił mi patenę - a ja nic nie dostrzegłem, ale wykonałem gest zgarniania palcem. A może jednak nie zauważyłem i jakaś drobina została ;) - jeśli tak , to na pewno nie ministrant jest odpowiedzialny tylko ja.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ