Komunia Święta w intencji żyjących

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Kasia

Komunia Święta w intencji żyjących

Post autor: Kasia » 2019-08-08, 13:31

Kościół dał wiernym możliwość przyjmowania odpustów za siebie oraz za zmarłych i ta kwestia jest dość jasno wytłumaczona. Wiadomo też, że można przyjmować Komunię Świętą w intencji osób żyjących. Mam w związku z tym cztery pytania.
  1. Czy istnieją warunki konieczne, by intencja wyrażona w Komunii Świętej została przyjęta? Jakieś modlitwy, jak w przypadku modlitw w intencjach Ojca Świętego, kiedy przyjmuje się odpust?
  2. Jak właściwie to zrobić? Czy trzeba w myślach wypowiedzieć tę intencję tuż przed przyjęciem Komunii, kiedy się już przyjęło, a może inaczej?
  3. Odpust można przyjąć tylko za jedną osobę (w tym za siebie). Czy w przypadku przyjmowania Komunii Świętej w intencji żyjących jest tak samo?
  4. Czy można połączyć odpust oraz intencję za osobę żyjącą w jednej Komunii Świętej?
Jeśli ktoś jest zażenowany, czytając moje pytania, przepraszam, aczkolwiek dopiero od niedawna przyjmuję odpusty i wyrażam intencje w związku z Komunią Świętą, a chcę do tego wszystkiego świadomie podejść.

Magnolia

Re: Komunia Święta w intencji żyjących

Post autor: Magnolia » 2019-08-08, 15:02

Kasiu, ciekawe pytania.
O odpustach mamy watek, tam szerzej piszemy jakie sa warunki odpustu. Bo odpust można otrzymać za siebie albo za zmarłych. Nie ma odpustów za inne żyjące osoby.

Natomiast nie słyszałam o specjalnych warunkach przyjmowania komunii św w czyjejś intencji - to nie jest odpust - raczej to forma modlitwy za kogoś. Ja czasem także mam takie rozterki, kiedy wypowiedzieć intencję, czy ja Bogu "przypomnieć" tuz przed komunią, czy wystarczyło na początku mszy św. Ale przyznasz że jest to trochę śmieszne, Bóg wie wszystko i niczego Mu nie trzeba przypominać, słyszy każdą modlitwę, szczególnie to co mamy w sercach.
Ja po prostu w myślach w modlitwie przygotowując się do mszy św mówię Bogu intencję za kogo się w tej mszy modlę i za kogo przyjmę komunię św., najcześciej to jest ta sama osoba.
Ale nic nie stoi na przeszkodzie by tych osób, intencji było wiele w czasie jednej mszy św. i komunii św. Czyli mogę modlić się za całą rodzinę, za grzeszników, za kapłanów itd. jak szerokie mamy serce by wyprosić łaski dla danych osób.
Tak ja czynię, ale jeśli @Marek_Piotrowski zna jakieś warunki, to niech się podzieli. Zawsze można się czegoś nauczyć.

ODPOWIEDZ