grób/zaśnięcie czy pójście do nieba czy zmartwychwstanie ?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
ODPOWIEDZ
Aron

Post autor: Aron » 2015-11-16, 14:30

Dezerter pisze: "Więc nie czym jest dusza ? tylko czym jest człowiek. Człowiek nie istnieje sobie jako dusza bez ciała".

Zgadza się! Człowiek jest duszą:

"Tak też jest napisane: Stał się pierwszy człowiek , Adam, duszą żyjącą, a ostatni Adam duchem ożywiającym" (1 Kor. 15:45).

Adam stał się duszą i był duszą. Kiedy Adam umarł - umarła dusza czyli człowiek o imieniu Adam.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: grób/zaśnięcie czy pójście do nieba czy zmartwychwstanie ?

Post autor: Dezerter » 2016-12-29, 21:33

Może, ale i Jezus na krzyżu i Św. Szczepan męczennik w chwili śmierci mówią wyrazie:
W ręce twoje Boże oddaje ducha mego
- oddaje - a więc przekazuję, powierzam opiece
- ducha - a więc nasz indywidualny najbardziej duchowy "składnik", ten, który na obraz i podobieństwo jest zdolny/stworzony do współdziałania ze światem duchowym/Bogiem, to w duchu prorokujemy i współdziałamy z Duchu Św.
- mego - a więc nie twego czy Ducha Św, czy tchnienie/neszmach ale ruah/pneuma
takie jest moje rozumienie "tego" co pójdzie do nieba na czas od naszej śmierci fizycznej do zmartwychwstania, do czasu połączenia się na nowo z ciałem, by powstała dusza żyjąca - człowiek
takie jest moje chrześcijańskie i katolickie rozumienie - (patrz moje poprzednie posty)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: grób/zaśnięcie czy pójście do nieba czy zmartwychwstanie ?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-12-29, 22:13

Dusza to w Piśmie Świętym pojęcie WIELOZNACZNE.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: grób/zaśnięcie czy pójście do nieba czy zmartwychwstanie ?

Post autor: Dezerter » 2016-12-29, 22:18

ale my to wszyscy raczej wiemy Marku ...
a skomentujesz jakoś moje 2 poprzednie/starsze posty, gdzie dość szokujące nawet jak dla mnie poczyniłem odkrycia na temat nauki KRK o duszy. Nie zauważyłeś, nie sądzisz, że ta nauka się zmienia - o przepraszam ;-) - udoskonala ...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: grób/zaśnięcie czy pójście do nieba czy zmartwychwstanie ?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-12-29, 23:39

SKomentuję tak, że to co napisałeś to prawda (zresztą chyba to samo sam pisałem?) - tylko nie bardzo widze gdzie tu zmiana. To akurat dość mało rozwijające się pojęcie. Jesli mozna mówić o szoku to wyłącznie w kontekście ludowych wyobrażeń o duszy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: grób/zaśnięcie czy pójście do nieba czy zmartwychwstanie ?

Post autor: Dezerter » 2018-10-13, 20:37

Temat w najbardziej zaskakującym momencie zasnął.
Spytam nowych forumowiczów, czy to co zostało napisane w ostatnich 5 postach (jeśli nie chce wam się czytać od początku) zgadza się z waszą wiedzą?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: grób/zaśnięcie czy pójście do nieba czy zmartwychwstanie ?

Post autor: Sebastian » 2018-10-14, 14:57

Dlatego czyńmy dobro, dużo się módlmy i przestrzegajmy dekalogu, dzień święty święcić i będzie upragnione niebo lub ewentualnie czyściec dla odpuszczenia grzechów.
Totus Tuus

mondfa

Re: grób/zaśnięcie czy pójście do nieba czy zmartwychwstanie ?

Post autor: mondfa » 2018-10-14, 17:36

Jak dla mnie pojąć te wszystkie zagadnienia to jakby usiłować wepchnąć wieloryba do akwarium. Próbuje z każdej strony i nie ogarniam :)

Sebastian jak zwykle prostolinijnie nam wyjaśnił co mamy czynić i tyle w temacie :)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: grób/zaśnięcie czy pójście do nieba czy zmartwychwstanie ?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-10-15, 14:30

Przyznam że nie bardzo rozumiem istotę tego szoku. Czy ktoś mógłby jakos zestawić "przed" i "po"? Co się według Was zmieniło w nauce o duszy?

sam2

Re: grób/zaśnięcie czy pójście do nieba czy zmartwychwstanie ?

Post autor: sam2 » 2018-10-16, 01:33

mondfa pisze: 2018-10-14, 17:36 Jak dla mnie pojąć te wszystkie zagadnienia to jakby usiłować wepchnąć wieloryba do akwarium. Próbuje z każdej strony i nie ogarniam :)

Sebastian jak zwykle prostolinijnie nam wyjaśnił co mamy czynić i tyle w temacie :)
To zalezy jak duze masz akwarium, a jesli za male to czy nie pomyslalas o jego powiekszeniu? :-)
Kiedys jak amatorsko zajmowalem sie hodowla ryb akwariowych to pierw rozpoznawalem potrzeby danych ryb i wtedy budowalem odpowiednie akwarium.
Np. piranie potrzebuja min. 50l pojemnosci na jedna sztuke, wiec na "planowane" 10 sztuk musiallem pierw zrobic odpowiednie akwarium. czy to byly skallary czy danio zebrowane, czy pielegnice to przynosilo zawsze dobre owoce, ryby sie same rozmnazaly. :-)
Oczywiscie gdy musialem wyjechac i wszystkie akwaria mialy zostac pod opieka dzieciakow oddalem dorosle piranie do sklepu zoologicznego.
Wlasciciel przyjal je chetnie, i byl bardzo zaskoczony ich rozmiarem (25 cm) co bylo bardzo rzadkie w warunkach akwariowych.
Strach bylo wkladac palec do wody bo wygladal jak cienka paroweczka w porownaniu z rozmiarem szczek tych rybeczek. :-)
Oczywiscie nie sa one takie straszne, bo bardziej sie boja takiej dloni do ktore nalezy ten palec i uciekaja w poplochu, ale mimo to ryzyko ciagle istnieje.

Zawsze staraj sie znalesc lub rozwinac pojemnosc na to co chcesz poznac.
Dla chcacego nic trudnego. Nawet takiego wieloryba o jakim piszesz mozesz poznac a nawet rozmnozyc. (pomnozyc)
Ostatnio zmieniony 2018-10-16, 02:00 przez sam2, łącznie zmieniany 2 razy.

mondfa

Re: grób/zaśnięcie czy pójście do nieba czy zmartwychwstanie ?

Post autor: mondfa » 2018-10-16, 09:10

:D nie będę ukrywać, że Twój post, sam2, wywołał szczery uśmiech na mej twarzy. O taki :arrow: :D
O hodowli rybek też co nieco wiem :)) przyznasz jednak, że wieloryb i akwarium to chyba niemożliwe :-\ :-j Może i bym upchnęła, ale hmm... raczej se nie popływa :D
Piranie i owszem.
:ymapplause: :-j
Ostatnio zmieniony 2018-10-16, 09:11 przez mondfa, łącznie zmieniany 1 raz.

sam2

Re: grób/zaśnięcie czy pójście do nieba czy zmartwychwstanie ?

Post autor: sam2 » 2018-10-16, 10:40

Wieloryba wcale nie msisz upychac w akwarium i bedzie swobodnie plywal.
Akwarium robisz takie zewnetrzne, a sama do srodka. :) Bedziesz miala wtedy akwarium o pojemnosci oceanyu do ktorego je wstawisz i nie musisz nawet go napelniac. :)

agust
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 425
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 98 times

Re: grób/zaśnięcie czy pójście do nieba czy zmartwychwstanie ?

Post autor: agust » 2018-10-17, 20:50

A ja nie mam żadnych rozterek związanych z tym, co będzie ze mną po śmierci. Ja po prostu wierzę Jezusowi, że dla tych co Go kochają, przygotował mieszkań wiele. Nie interesuje mnie, czy będę Tam siedział na miękkim fotelu i co będzie na obiad. Przyznam, że wszystkie analizy świątobliwych żyjących, trochę mnie dziwią, bo ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało... Czy na pewno dobrze trafię? - doskonały przecież nie jestem, ale ufam Jezusowi i na co dzień staram się wypełniać swoje obowiązki wobec tych, których Bóg postawił na mojej drodze życia.

konik

Re: grób/zaśnięcie czy pójście do nieba czy zmartwychwstanie ?

Post autor: konik » 2018-10-18, 23:06

Oczywiscie agust, ze ze stony formalnej samo zaufanie jest zwiazane z brakiem rozterek. Ale z praktycznej strony, to sam brak rozterek jest motywem, aby nie zasypiac w bezczynnosci, lecz glosic, dlaczego warto wierzyc w Boga i uwierzyc Bogu, ze znajdziemy sie w jednym z mieszkan, ktore nam przygotowal. A to wiaze sie juz z gloszeniem pewnych tez i ich argumentowaniem. Gdyz bez gloszenia tez i bez argumentowania nie ma ewangelizacji.

sam2

Re: grób/zaśnięcie czy pójście do nieba czy zmartwychwstanie ?

Post autor: sam2 » 2018-10-18, 23:15

Trzeba tylko pamietac ze to nie jest zadanie dla kazdego, bo wiekszosc ma jedynie zadanie swiadczenia swoim zyciem, a nie teologiczne czy jakiekolwiek inne wyjasnianie prawd wiary, jak to wielu robi, uwazajac ze to obowiazek kazdego Chrzescijanina.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”