Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.

Moderator: Junior moderator

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
konik

Re: ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Św

Post autor: konik » 2019-02-08, 18:40

Tak ... oznaczaja i formalnie, i oznaczaja w kontekscie roznych zastosowan nie tylko tchnienie: rowniez barwe, dzwiek ... a nawet istnienie, jako analogia Istoty. Rowniez uzywane jest na oznaczenie formy ( w jakiej mozna wydac dzwiek - czyli instrument w znaczeniu dalszym ... czy materialnej).

Awatar użytkownika
Pod prąd

Post autor: Pod prąd » 2019-02-09, 07:42

Konkordancja Biblijna wyjaśnia że dusza to istota żyjąca, czyli człowiek lub zwierzę.

Awatar użytkownika
konik

Post autor: konik » 2019-02-09, 09:02

A ja zyd wyjasniam Tobie, ze ma to szersze konotacje. Konkordancja jest wykazem znaczen i odniesien bezposrednich. Nie ujmuje wszystkich odcieni.
Ostatnio zmieniony 2019-02-09, 09:03 przez konik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Pod prąd

Post autor: Pod prąd » 2019-02-09, 09:11

Czy Bóg przy stwarzaniu Adama włożył w jego ciało niematerialną nieśmiertelną duszę, czy Adam stał się duszą żyjącą ?

Awatar użytkownika
konik

Post autor: konik » 2019-02-09, 09:46

I jedno i drugie znaczenie. Ale technologia jest nam nieznana.
no chyba ze uwazasz, ze Bog byl garncarzem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 641 razy
Otrzymał podziękowań: 416 razy

Post autor: Dezerter » 2019-02-17, 00:21

Pod prąd pisze:
2019-02-08, 15:01
Jakie jest biblijne pojęcie duszy ?
Takie jek przedstawione jest w tym watku.
Przeczytałeś , ustosunkowałeś się do tego co tu jest zebrane?
Czy przyszedłeś głosić :ymblushing:
Albo zaczniesz dyskutować merytorycznie, albo przestań pisać
Dodano po 13 minutach 33 sekundach:
Posiadam Konkordancję Biblijną , Gliwice 1991 w której czytamy : dusza - ( heb , neh-phesh, greck, psyche.łac.anima. To hebrajskie słowo jest jako ,,dusza'' ( 436 ) w Starym Testamencie, a które właściwie znaczy ,,ożywioną , czującą istotę ". (...) dalej czytamy że to słowo jest przełożone 1 raz jako ciało, 2 razy zwierzę itd.
Dlaczego cytujesz wybiórczo i wprowadzasz czytających w błąd? nefesz/psyche w Biblii ma szersze znaczeni, które podaje poniżej

II.- "nefeš" w uproszczeniu proponuję dusza-duch - jako jedno bo ST nie rozróżniał ducha i duszy (ta która "jest we krwi" )
"Nefeš" dla Hebrajczyka znaczy "oddech" i "tchnienie", pozostaje wskaźnikiem życia i identyfikuje się z krwią - "krew to życie" (por. Rdz 9, 4; Pwt 12, 23; Kpł 17, 11.14). Z "nefeš" Stary Testament nie łączy funkcji duchowych, ani nie widzi w niej funkcji życiowej. "Nefeš" - duszą nazywa się wszystko co żyje, nawet zwierzę (por. Rdz 1, 20n). Najczęściej jednak chodzi tutaj o człowieka. Od strony subiektywnej dusza ludzka odpowiada człowieczemu "ja", np.: w wyrażeniu: "Tak, ja żyję na wieki" (Am 6, 8)[34]. Omawiany termin "nefeš" występuje w jahwistycznym opisie stworzenia istoty ludzkiej: "Bóg tchnął w jego nozdrza tchnienie "nesamah" życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą "nefeš" (Rdz 2, 7). W tym kontekście należy rozumieć całość bytu ludzkiego jako istoty żywej i jedynie przez to tchnienie człowiek jest nazywany istotą żywą "nefeš hajjah"[35].
O tym samym za Luteranie.pl:
DUSZA (hebr. nepheg, gr. psyche) związana jest bezpośrednio z samym tchnieniem, gdyż dusza to żywy człowiek - ciało będące w nieustannym ruchu z powodu tchnienia jakie ma w sobie. Jest to ruch nie tylko zewnętrzny - ręką lub głową, bieg lub pływanie, ale także ruch wewnątrz naszego ciała. Ujmując rzecz medycznie, starożytni izraelici utożsamiali duszę w człowieku z tym życiodajnym elementem naszego ciała jakim jest krew (Kpł 17,10n; Pp 12,23). Biblia często na określenie duszy zamiennie używa słowa życie (Ps 74, 19; Ex 21,23). W pierwszej księdze Samuelowej 26,24 czytamy, iż życie jest najcenniejszym darem, więc ocalenie duszy - życia jest równoznaczne z ocaleniem samego siebie. To właśnie Jezus składa swe życie - duszę za wielu (Mt 20, 28). Idąc dalej tropem synonimu dusza - życie, możemy na nowo odczytać wiele tekstów Pisma Świętego, jak np. ten z ewangelii wg Mateusza 10,39: Kto stara się zachować życie swoje, straci je, a kto straci życie swoje dla mnie, znajdzie je. Możemy powiedzieć, iż dusza to nasze życie nasza codzienna odpowiedź na wezwanie Jezusa - nasze ciągłe wzrastanie,
Dodano po 13 minutach 50 sekundach:
Natomiast słowo duch, ma zupełnie inne znaczenie. Słowa oddawane w Biblii wyrazem „duch” (po hebrajsku rúach, po grecku pneúma) właściwie oznaczają „tchnienie, oddech”.
Pozwolisz, że uzupełnię
III. -Trzecim "składnikiem" człowieka, ale tylko tymczasowym (na życie ziemskie i powtórnie po Sądzie Ostatecznym i zmartwychwstaniu), "przynależnym Bogu" i po śmierci do Niego wracającym jest
Istnienie/tchnienie - to :"nesamah"/ruah/ gr. pneuma czyli duch z małej litery, bo to nasz duch.
To "istnienie" czyli wg mnie jest to opisywany w Ks. Rodzaju duch, którego Bóg tchnął w nas "po ulepieniu". Ten duch/życie/"istnienie" jest obecny w każdej żywej ludzkiej istocie! - po śmierci ciała fizycznego - wg Biblii "wraca do Boga".
Istnienie/tchnienie - to: "nesamah" - "w jahwistycznym opisie stworzenia istoty ludzkiej:
"Bóg tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą "nefeš" (Rdz 2, 7).
W tym kontekście należy rozumieć całość bytu ludzkiego jako istoty żywej i jedynie przez to tchnienie człowiek jest nazywany istotą żywą "nefeš hajjah".
Ruah - W znaczeniu pierwotnym oznacza wiatr lub jego powiew i jest używane na oznaczenie "tchnienia życiodajne" lub "siła żywotna" (por. Sdz 15, 19; Lb 16, 22). "Ruah" pochodzi od Boga i nie jest związane z żadnym z organów ciała ludzkiego. Kiedy Bóg zabiera "ruah" człowiek umiera (por. Ps 104, 29-30; 146, 4; Hi 34, 14-15), warunkuje życie i śmierć człowieka i podkreśla żywy związek człowieka z Bogiem, gdyż Bóg jest "ożywczą siłą".

ale to nie wszytko co składa się na człowieka, bo jest jeszcze ciało a wierzący i ochrzczeni mają jeszcze Ducha Świętego
moje ustalenia na podstawie Biblii są następujące:

człowiek = (I)ciało + (II)dusza/duch + (III) istnienie/tchnienie

I żeby była jasność w takim trójskładnikowym człowieku - "w nas" działa :
drugi (IV) Duch (tym razem z dużej litery) Duch Święty/Boży/Chrystusowy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
Pod prąd

Re: Ciało, dusza, duch, tchnienie, Duch Święty

Post autor: Pod prąd » 2019-02-25, 08:23

Czy twierdzisz że dusza jest niematerialną częścią czy powłoką która w momencie śmierci odrywa się od ciała i wędruje do nieba ?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 339 razy
Otrzymał podziękowań: 758 razy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-25, 09:39

Pod prąd pisze:
2019-02-25, 08:23
Czy twierdzisz że dusza jest niematerialną częścią czy powłoką która w momencie śmierci odrywa się od ciała i wędruje do nieba ?
Ani jedno, ani drugie. Ale to chyba za trudny temat dla Ciebie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Dezerter » 2019-02-25, 16:37

Pod prąd pisze:
Ja na podstawie analizy Biblii i w oparciu o rozumienie katolickie i protestanckie nauk tejże Biblii, zebrałem co Biblia mówi na temat "składników" człowieka w tym wątku - jeśli chcesz ze mną dyskutować, to ustosunkuj się do tego do czego w badaniach/wątku doszedłem.
Czyli PRZECZYTAJ ze ZROZUMIENIEM przynajmniej powyższy post i zacytuj wybrany fragment i ustosunkuj się do niego. To są moje poglądy, można je krytykować a ja jestem otwarty na ich doskonalenie i zmianę - czy ty też czy już z góry zakładasz, że wiesz lepiej i swego poglądu nie zmienisz , .... bo nie możesz, bo jesteś niewolnik jakiśtam :(
Czy u ŚJ jest popularny cytat, że
Do wolności Chrystus nas wyswobodził.

Awatar użytkownika
robbo1
Gawędziarz
Gawędziarz
Ostrzeżenia: 2
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Post autor: robbo1 » 2019-02-26, 14:43

Dezerter pisze:
2019-02-25, 16:37
Pod prąd pisze:
Ja na podstawie analizy Biblii i w oparciu o rozumienie katolickie i protestanckie nauk tejże Biblii, zebrałem co Biblia mówi na temat "składników" człowieka w tym wątku - jeśli chcesz ze mną dyskutować, to ustosunkuj się do tego do czego w badaniach/wątku doszedłem.
Czyli PRZECZYTAJ ze ZROZUMIENIEM przynajmniej powyższy post i zacytuj wybrany fragment i ustosunkuj się do niego. To są moje poglądy, można je krytykować a ja jestem otwarty na ich doskonalenie i zmianę - czy ty też czy już z góry zakładasz, że wiesz lepiej i swego poglądu nie zmienisz , .... bo nie możesz, bo jesteś niewolnik jakiśtam :(
Czy u ŚJ jest popularny cytat, że
Do wolności Chrystus nas wyswobodził.
W istocie jest tak jak napisałeś heb.nephesz ma kilka znaczeń i jest treściowo wielce bogate.
Ja mam tylko pytanie,które zacytowane twoim zdaniem miejsca wskazują,że człowiek ma
w
s o b i e
nieśmiertelny składnik,który przeżywa śmierć ciała,jest nieśmiertelny?
I czy tym składnikiem jest [dusza]?
Ewentualnie "duch,który powraca"...?
Co jest tym składnikiem,jeżeli taki istnieje?
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2019-02-26, 14:45 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 339 razy
Otrzymał podziękowań: 758 razy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-26, 15:09

Dusza jest tym składnikiem. A racej aspektem nieśmiertelnym człowieka.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Dezerter » 2019-02-26, 19:05

Z moich badań wyraźnie Biblia i nawet sam Jezus mówi wyraźnie
duch/ruach
46 Wtedy Jezus zawołał donośnym głosem: Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego12. Po tych słowach wyzionął ducha. Łk 23
Kochelet się z nim oczywiście zgadza
7 i wróci się proch do ziemi, tak jak nią był,
a duch powróci do Boga, który go dał7.

Koh 12
59 Tak kamienowali Szczepana, który modlił się: «Panie Jezu, przyjmij ducha mego!» 60 A gdy osunął się na kolana, zawołał głośno: «Panie, nie poczytaj im tego grzechu!» Po tych słowach skonał.
Dz 7

Zacytuję sam siebie z tego wątku
tchnienie Boże:
- 11 razy jest użyte jako tchnienie/duch/oddech - dający życie, objaw życia

a więc ma je każda żywa istota, również niewierzący i zwierze
a dalej
człowiek staje się istotą żyjącą dzięki tchnieniu - tak jak i zwierze.
Nie widzę podstaw by rozumieć to zdanie inaczej.
Ale by być dobrze zrozumiany - podkreślę, że wierzę, że neszama wraca do Boga po naszej śmierci i powtórnie do nas przy naszym zmartwychwstaniu
więc
czy to można rozumieć jako "duszę nieśmiertelną" ?
Jeśli przechowuje w sobie nasze ja, naszą pamięć - to tak - ma to sens

Inny autocytat
Neszama w ST występuje w następujących znaczeniach i częstotliwości:

Tchnienie życia, tchnienie, duch, dech, niewiele życia, przestał oddychać, nie zostało w nim tchu (dające życie, ożywiające, wychodzące z ciebie, fizyczny objaw życia) = 1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1 = 11
Istota żywa, żywa dusza (żyjąca, oddychająca, mająca tchnienie ) = 1+1+1+1+1 = 5
Tchnienie wichru, podmuch tchnienia, Tchnienie Pana (Jego nozdrzy) = 1+1+1+1 = 4
Tchnienie dające zrozumienie, mądrość, poznanie = 1+1 = 2

jakie wnioski z tego? - Tomaszku pomóż :!: -
- 11 razy jest użyte jako tchnienie/duch/oddech - dający życie, objaw życia
- 5 razy jest użyte do określenia całego człowieka - istoty żywej/żywej duszy (a więc tak samo jak duch, czy dusza :-o )
- 4 razy jest użyte jako techniczny opis wichru, podmuchu Jego nozdrzy (a więc jak typowy ruach/pneuma)
- 2 razy jest użyte jako dające zrozumienie, mądrość, poznanie

Trzecie możemy pominąć jako techniczne określenie
zostają więc 3 - staram się syntezować ;-)
ostatnie wyraźnie odstaje i jest dla mnie największym zaskoczeniem:
Tchnienie/neszama jako dające zrozumienie, mądrość, poznanie :?:
pomyślmy głośno - każdy ma to tchnienie - wierzący i nie, a nawet zwierzęta więc musi to być jakaś podstawowa zdolność wszystkich żywych istot do zrozumienia, mądrości, poznania ...
co o tym sadzicie?

Pierwsze znaczenie jest dla mnie oczywiste i tak właśnie do dzisiaj rozumiałem tchnienie/neszama

Natomiast drugie jest niezrozumiałe, bo co ma tchnienie/neszama do całego człowieka - skoro jest tylko jego cząstką - jedną z 3 ??
...głośno myślę ... faktem jest, że bez tchnienia Jego nie było by nas wcale, to to tchnienie powołuje nas do istnienia - stajemy się istotą żywą. Bez tchnienia nie stalibyśmy się wcale więc może stąd nadużycie jakiego się dopuszczają pisarze ST?

Awatar użytkownika
konik

Post autor: konik » 2019-02-26, 22:18

Dezerter wyjasnil logicznie i prawidlowo.

Awatar użytkownika
Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Wysłał podziękowań: 104 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Post autor: Fedorowicz » 2019-03-05, 08:49

Pod prąd pisze:
2019-02-09, 07:42
Konkordancja Biblijna wyjaśnia że dusza to istota żyjąca, czyli człowiek lub zwierzę.
Istnieją fundamentalistyczne konkordancje protestanckie, jak np.Jamesa Stronga, metodysty. Święty Augustyn (354-430) w swoim traktacie " O wielkości duszy", ukazywał niematerialność duszy, wskazując że jest substancją rozumną (rationis particeps), przystosowaną do ciała i mającą nim kierować. Dusza jest niematerialna i, choć z ciałem złączona na kształt małżeństwa, stoi wyżej od niego w hierarchii bytów. "Ty” jesteś kimś więcej niż ciało i osobowość. Istotą twojej osoby jest Boża iskra, przejaw najczystszej duchowości, która objawiła się w świecie materialnym. Jesteś żywą, wcieloną Duszą. Rodzisz się wyposażony w boską inteligencję, boski zamiar i plan, otoczony wsparciem Chrystusa. To nie wszystko, bo możesz też zgłębić niuanse swojego archetypu duszy i Boskiego Planu, a dzięki wolnej woli możesz podjąć świadomą decyzję o jego realizacji. :)
Ostatnio zmieniony 2019-03-05, 08:49 przez Fedorowicz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Dezerter » 2019-03-06, 20:56

Jesteś wcieloną duszą? w co wcieloną? czy ty aby chrześcijańskie nauki tu głosisz?

Zapraszamy na bloga Pani Zofii https://zchrystusem.pl/wedruj
ODPOWIEDZ