Dusza - jak ją rozumieć

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 6245
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Wysłał podziękowań: 701 razy
Otrzymał podziękowań: 471 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: Dezerter » 2019-11-07, 23:07

A to ciekawe co napisałeś i dość zaskakujące dla prostego, normalnego katolika. To co dokopiemy się do aktualne nauki KK odnośnie duszy, bo jak pytam księży uczonych w Piśmie i Wysokiej teologii, to tylko banały słyszę, albo jakieś niestworzone nieortodoksyjne teorie.


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
Biserica Dumnezeu
Gaduła
Gaduła
Posty: 934
Rejestracja: 25 kwie 2019
Wysłał podziękowań: 203 razy
Otrzymał podziękowań: 72 razy

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-11-08, 18:07

No coz. Witam i przystepuje do hmmm ... konstruktow 8-|

Nefesz - czyli pojmowanie na plaszczyznie semantycznej.
Bedzie mowa w tym aspekcie o roli/funkci/kierunku Nefesz w dazeniach istoty: Nefesz to w tym rozpatrywaniu istota zywa. Istota zywa odznacza sie funkcja oddychania. A wiec Nefesz zyje i oddycha.

Uwypuklajac w tych zalozeniach plaszczyzne semantyczna slowo nefesz w formie czasownikowej znaczy:
- odpoczywac
- odprezac sie ... jak rowniez
- pobudzac
- ozywiac

W formie rzeczownikowej semantycznie odnosi sie to do:
- dusza
- zycie
- oddychanie ... a w sensie potocznym
- osoba
- istota zywa

Gdy bysmy sprobowali znalezc szersze rozumienie tego slowa, to znaczenie nefesz przejawia sie jako:
- wola
- pragnienie
- uczucie
- namietnosc
- piers/popiersie/biust
- pomnik

W zastosowaniu prostym, bezposrednim Nefesz jest zywa istota. Zywa istota charakteryzuje sie tym, ze moze odpoczac po wysilku.
Tak wiec w tym znaczeniu nefesz jako istota pozostaje w dialektycznym, przemiennym ruchu "praca-spoczynek" , "napiecie-odprezenie" .
I ta przemiennosc Nefesz pozwala jej "odetchnac", odpoczac - a wysilek nie jest dzieki temu posuniety do skrajnego wyczerpania, do smierci.

Wynika z tego, ze ta osobliwosc duszy, osobliwosc ubrana w Nefesz jest i "cielesna" ( pojmowanie duszy jako formy - schemat cielesny ) i obrazowa; w tym znaczeniu obraz ciala odpowiada wyzszym, kolejnym poziomom duszy, a zwlaszcza poziomowi "ruach".

Czyli forma, ktora ma zycie; istota , ktora oddycha, a samo oddychanie nie jest jedynie wyznacznikiem fizjologicznej czynnosci: oddychanie jest sensem zycia, ruchem zycia wplecionym w infrastrukture ciala ... w jego komorki, ktore sa miejscem nieustannej wymiany, pobierania substancji niezbednych do wytworzenia energii zyciowej i do pozbycia sie substancji niepozadanych powstalych przy aktywnosci energrtycznej.

Ps: pragne zaznaczyc, ze te opisy sa proba zdefiniowania formy, struktury i funkcji duszy na drodze mistycyzmu, korzeniami tkwiacego w semickiej kulturze. I na bazie tej kultury jest prowadzone definiwanie wedlug nurtu zydowskiego, ktory wytworzyl i kabalistyke, i talmudyzm ... ale przede wszystkim ksiegi biblijne Starego Testamentu.

W nastenym wpisie postaram sie omowic spojrzenie na Nefesz w kontekscie znaczeniowym krwi.
Czyli: Nefesz i krew.
Ostatnio zmieniony 2019-11-08, 18:09 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.Zapraszamy na bloga Pani Zofii https://zchrystusem.pl/wedruj
ODPOWIEDZ