Pogrzeb osoby niewierzącej a zbawienie

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Magnolia

Re: Pogrzeb osoby niewierzącej a zbawienie

Post autor: Magnolia » 2020-08-28, 12:32

Kochani msza św ma wartośc sama w sobie, dlatego wystarczy znaleźć kapłanów w zakonach, na pewno przyjmą. Nie musimy koniecznie uczestniczyć w tych mszach, choc powinniśmy się łaczyc modlitwą za tą duszę, np u siebie w domu. Ja za wszystkich zmarłych z naszych rodzin dałam na gregorianki w Toruniu u jezuitów, a mieszkam w Warszawie, a Ci bliscy pochodzili ze Śląska...

W małych parafiach faktycznie moga przeważac względy czysto praktyczne... tzn jeden kapłan nie może nie przyjmować intencji pozostałych parafian, by poświęcic 30 dni/mszy jednej intencji.
Msze gregorianki są wyłacznie za zmarłych.
Ostatnio zmieniony 2020-08-28, 12:34 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Pogrzeb osoby niewierzącej a zbawienie

Post autor: Czarny » 2020-08-28, 13:18

Tak rozumiem że tylko za zmarłych, Abi chyba miała na myśli zmarłe dziecko. Bo napisała że teraz pogrzeby niezależnie od wieku się organizuje.
Dlatego pomyślałem że ksiądz może uznal że dziecko nie potrzebuje wykupienia z Czysca.
No ale to moje przypuszczenia tylko
Ostatnio zmieniony 2020-08-28, 13:24 przez Czarny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Pogrzeb osoby niewierzącej a zbawienie

Post autor: abigail » 2020-08-28, 13:30

wlasnie o tym myslalam - czy ksiądz decyduje kiedy gregorianka potrzebna a kiedy nie? ja sie wtedy uparlam i zamowilam u innego księdza podając imie które moze nosic osoba kazdej płci (maria) i nie mówiąc żadnych informacji o tej osobie
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Pogrzeb osoby niewierzącej a zbawienie

Post autor: Andej » 2020-08-28, 13:58

Magnolia pisze: 2020-08-28, 12:32 Kochani msza św ma wartośc sama w sobie,
Tak, tak, tak. Niezależnie od tego, czy odprawione w trakcie pożegnania, czy każdym innym czasie. Nie ma znaczenia, w którym kościele, ani kto będzie ją celebrował. Także nie ma znaczenia ile księży ją będzie celebrowało i czy będą grały organy. Każda msza święta jest tą samą Ofiarą. Ma taką samą rangę.
Kiedyś obrzęd pogrzebowy niemowlęcia nazywany był pokropkiem. I rzeczywiście ksiądz odmawiał mszy świętej żałobnej. I było to przyczyn,ą wielkiego bólu. Czy teraz tak jest, tego nie wiem.
Ale nikt nigdzie nie odmawia mszy świętej za zamarłych niezależnie od wieku. Ksiądz nie wypytuje o to, za kogo. Wystarczy podać imię. Ale można księdza oszukać i podać inne imię. Czy Bóg czytając księgi parafialne nie odkryje mistyfikacji? I jeśli poda się fałszywe dane, to w czyjej intencji będzie msza święta? Lubię kombinować jak koń pod górę. Ale lubię też osiągać efekt.

Obecnie księża odprawiają msze święte także za dzieci nienarodzone. Zmordowane w aborcji, poronione ... Wrażliwość na los zmarłych osób, które praktycznie nie zaznały życia cały czas wzrasta.

Do słów Magnolii dodam, że obok znaczenia mszy samej w sobie, wielkie znaczenie ma udział w niej wiernych. Przystąpienie do Stołu Pańskiego. Ważne jest też ofiarowanie własnego przystąpienie do komunii świętej, nawet w innym czasie i miejscu, ale w intencji zamówionej mszy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Pogrzeb osoby niewierzącej a zbawienie

Post autor: abigail » 2020-08-28, 14:15

"Ale nikt nigdzie nie odmawia mszy świętej za zamarłych niezależnie od wieku. Ksiądz nie wypytuje o to, za kogo."
możesz jedynie napisać ze tego nie doswiadczyles a nie ze tak nie jest
poza tym co to znaczy oszukać? jeśli zmarły nie byl ochrzczony wystarczy samemu wybrać imie. czyż nie?
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Pogrzeb osoby niewierzącej a zbawienie

Post autor: Andej » 2020-08-28, 14:18

Nie. Nie - odnośnie kwestii pierwszej jak i drugiej. Wyobrażenie nie kreują rzeczywistości.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Pogrzeb osoby niewierzącej a zbawienie

Post autor: abigail » 2020-08-28, 14:27

powtarzam - możesz pisac czego sam doswiadczyles. mi odmówili
a imie? podaj lepszy sposób madralo
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Pogrzeb osoby niewierzącej a zbawienie

Post autor: Andej » 2020-08-28, 14:30

Na kolejny przejaw arogancji oraz permanentne zaczepianie nie odpowiadam w ten sam sposób. Odnoszę wrażenie że celem "dyskusji" jest jest tylko dokopanie i nic poza tym.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Pogrzeb osoby niewierzącej a zbawienie

Post autor: abigail » 2020-08-28, 14:32

to jak nie wymyslisz nic lepszego to moglbys chociaz mojego sposobu nie krytykować
@Magnolia prosze o pomoc
Ostatnio zmieniony 2020-08-28, 14:33 przez abigail, łącznie zmieniany 1 raz.
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Magnolia

Re: Pogrzeb osoby niewierzącej a zbawienie

Post autor: Magnolia » 2020-08-28, 14:40

Ja napisałam co ja zrobiłam, napisałam do jezuitów w Toruniu i poprosiłam o takie mszy św za zmarłego, dostałam potem na maila rozpiskę w jakich godzinach codziennie jest msza w tej intencji.
Ale inne zakony tez na pewno pomogą, nie podaje się wieku bo to nie ma znaczenia.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Pogrzeb osoby niewierzącej a zbawienie

Post autor: abigail » 2020-08-28, 14:45

Andej pisze: 2020-08-28, 13:58 Ale nikt nigdzie nie odmawia mszy świętej za zamarłych niezależnie od wieku. Ksiądz nie wypytuje o to, za kogo. Wystarczy podać imię. Ale można księdza oszukać i podać inne imię. Czy Bóg czytając księgi parafialne nie odkryje mistyfikacji? I jeśli poda się fałszywe dane, to w czyjej intencji będzie msza święta?
kolejny watek gdzie żałuje ze sie odezwalam. zyskalam niepokój w duszy i nic poza tym
Ostatnio zmieniony 2020-08-28, 15:16 przez abigail, łącznie zmieniany 1 raz.
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Magnolia

Re: Pogrzeb osoby niewierzącej a zbawienie

Post autor: Magnolia » 2020-08-28, 14:58

Kochani, to tylko nieporozumienie, szkoda tracic spokój ducha.

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Pogrzeb osoby niewierzącej a zbawienie

Post autor: Czarny » 2020-08-28, 15:01

abigail pisze: 2020-08-28, 13:30 wlasnie o tym myslalam - czy ksiądz decyduje kiedy gregorianka potrzebna a kiedy nie? ja sie wtedy uparlam i zamowilam u innego księdza podając imie które moze nosic osoba kazdej płci (maria) i nie mówiąc żadnych informacji o tej osobie
.
Nie wiem czy ksiądz decyduje czy nie. I jakimi kryteriami się kieruje, prócz tu przytoczonych.
Natomiast Pan Bóg zapewne wiedział w czyjej intencji były te msze.
Moim zdaniem to jest najważniejsze w tym wszystkim.
Dodam tylko.
Czasem przy intencjach mszalnych podaje się intencję . .Bogu tylko wiadomą i to wystarcza.
Ostatnio zmieniony 2020-08-28, 15:10 przez Czarny, łącznie zmieniany 1 raz.

Doris
Przybysz
Przybysz
Posty: 1
Rejestracja: 6 lut 2022

Re: Pogrzeb osoby niewierzącej a zbawienie

Post autor: Doris » 2022-02-06, 22:44

Polecam książkę "Zaświaty" Fuli Horak. Mistyczka opisuje w niej moment śmierci, co dzieje się z duszą, jak wygląda, Sąd Boży, kiedy dusza oddala się od ziemi.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”