Czy po śmierci zachowamy swoje wspomnienia?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Czy po śmierci zachowamy swoje wspomnienia?

Post autor: Piootr » 2020-12-31, 06:56

Witam
Czy po śmierci zachowamy swoje wspomnienia? Czy będziemy pamiętać osoby, wydarzenia, to co lubiliśmy, a czego nie? Podam taki przykład: czy gdybyśmy przed śmiercią nauczyli się jakiejś piosenki, to czy po śmierci nadal będziemy ją pamiętać?
Pozdrawiam.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Czy po śmierci zachowamy swoje wspomnienia?

Post autor: Pompieri » 2020-12-31, 10:12

Miliony ludzi ( wraz ze mna osobiscie ) wolaloby wspomnienia z ziemii calkowicie zapomniec.
To tak, jakby kogos uszczesliwic niesmiertelnoscia, a potem skazac na dozywotnie kamieniolomy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy po śmierci zachowamy swoje wspomnienia?

Post autor: Dezerter » 2020-12-31, 11:22

Pamięć jest częścią świadomości, a świadomość raczej mamy zachować po śmierci, więc raczej tak. A uspokajając Pompieri powiem tak - nigdzie nie jest powiedziane, że cała nasza pamięć ma być zachowana, bo skoro wszytko ma być przemienione, czyli uświęcone, przebustwione, to i dobry filtr może być założony ja naszą pamięć - pozwoliło by to i nam samym stać się lepszym, szczęśliwszym itd
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy po śmierci zachowamy swoje wspomnienia?

Post autor: sądzony » 2020-12-31, 11:24

Myślę, że nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie.
W niebie (bo zakładam, że o to pytasz) nie będzie pamiętania,
bo nie będzie zapomnienia.

Narzędzie, które w sobie masz, a które chce pamiętać bądź zapominać nie będzie istnieć.
Nie zrodzi się w tobie żadne pytanie, ani wątpliwość,
bo w Bogu
będziesz odpowiedzią i pewnością.

Jak nakarmione, śpiące na rękach swej matki, grzane przez ciepło jej ciała dziecko
ono nie pyta,
a Jest.
Ostatnio zmieniony 2020-12-31, 11:25 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy po śmierci zachowamy swoje wspomnienia?

Post autor: Viridiana » 2021-01-01, 13:35

Wydaje mi się, że będziemy pamiętać, w końcu to element naszej świadomości, osobowości. Nasza pamięć przecież jest też związana z relacją z Bogiem, dzięki niej mamy wspomnienia tego, jak Bóg działał w naszym życiu.
Ale pewności nie mam, w końcu nikt do końca nie wie, jak będzie w Niebie.
Pompieri pisze: 2020-12-31, 10:12 Miliony ludzi ( wraz ze mna osobiscie ) wolaloby wspomnienia z ziemii calkowicie zapomniec.
To tak, jakby kogos uszczesliwic niesmiertelnoscia, a potem skazac na dozywotnie kamieniolomy.
Cóż, może rzeczywiście będzie tak jak mówi Dezerter, czyli nie wszystko będziemy pamiętać.
A może też będzie tak, że nawet jeśli te wspomnienia będą, to jednak zniknie ból, trauma, przebaczymy wszystkim swoim oprawcom, więc będzie nam łatwiej się z tym pogodzić i nie będziemy do tych wspomnień wracać.
A może się mylę i nic nie będziemy pamiętać. :p
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

orzeszku

Re: Czy po śmierci zachowamy swoje wspomnienia?

Post autor: orzeszku » 2021-01-01, 14:24

Wydaje mi się, że będziemy pamiętać przynajmniej do czasu Sądu. A później nie mam pojęcia, ale ogólnie refleksje Viridiany są mi bliskie :P

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy po śmierci zachowamy swoje wspomnienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-01, 14:29

W Niebie nasze możliwości będą większe, a nie mniejsze. Z tego wyciągam wniosek, że będziemy pamiętać, i to dużo lepiej.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy po śmierci zachowamy swoje wspomnienia?

Post autor: Jozek » 2021-01-01, 14:30

Mysle ze wlasnie tu jest wiekszosci problem, bo wspomnienia, to tez nasz czyny, nasze ja, a po smierci wszystkie beda nie tylko nam samym znane.
Czy wtedy uniesiemy ich ciezar? I czy nie bedziemy chcieli uciec przed samym soba?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy po śmierci zachowamy swoje wspomnienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-01, 14:45

Jozek pisze: 2021-01-01, 14:30 Mysle ze wlasnie tu jest wiekszosci problem, bo wspomnienia, to tez nasz czyny, nasze ja, a po smierci wszystkie beda nie tylko nam samym znane.
Czy wtedy uniesiemy ich ciezar? I czy nie bedziemy chcieli uciec przed samym soba?
Nie ekstrapolujmy naszych doczesnych reakcji na czasy i stany eschatologiczne. To zawsze nas zmyli

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy po śmierci zachowamy swoje wspomnienia?

Post autor: Jozek » 2021-01-01, 14:49

Tylko ze wiekszosc tresci Pism, jest tak napisana, bysmy mogli zrozumiec wedlug stanow i reakcji z zycia ziemskiego. Czyz nie?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy po śmierci zachowamy swoje wspomnienia?

Post autor: Andej » 2021-01-01, 22:40

Pamięć jest elementem tożsamości. Zostanie zachowana. Ale nie ma się czego obawiać. Po drodze znajduje się doskonały filtr. Zwany czyśćcem. W tym odcedzone zostanie wszystko to, co było złe. Czyściec da możliwość (i konieczność zarazem) "naprawienia" błędów. Dzięki temu, te wspomnienia złe, staną się dobrymi.

Jest takie przysłowie: Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. A w czyśćcu całe zło zamieni sie w dobro. Bo jeśli nie, to nie przejdziemy do następnego poziomu (lub jak wolą młodzi, levelu). DO nieba maja wstęp tylko czyści, odziani w szaty weselne.
Tam będzie (właściwie jest) ino dobro, miłość, zrozumienie, wspólnota, a przede wszystkim bezpośrednia obecność Boga i świadomość tego).

Po śmierci zachowamy wszystko, co stanowi naszą świadomość i stanowi o naszym pięknie. Które zapewne musiało się będzie wypalać w czyśćcu, aby osiągnąć idealną czystość.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy po śmierci zachowamy swoje wspomnienia?

Post autor: Jozek » 2021-01-02, 05:41

Andej, tam nie ma zadnych poziomow, jak w jakichs grach komputerowych, a pisanie w podobny sposob to wprowadzanie w blad.
Jest sie albo dobrym, albo zlym, albo swietym, albo przekletym.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy po śmierci zachowamy swoje wspomnienia?

Post autor: Dezerter » 2021-01-02, 11:27

Jozku chyba nie zrozumiałeś Andeja - pisze całkowicie poprawnie i ja się z nim zgdzam
choć ja tam do czyśćca się nie wybieram tylko do nieba, ale kłócił się z Zwierzchnością nie będę, jak skierują ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy po śmierci zachowamy swoje wspomnienia?

Post autor: Viridiana » 2021-01-02, 12:39

Jozek pisze: 2021-01-01, 14:49 Tylko ze wiekszosc tresci Pism, jest tak napisana, bysmy mogli zrozumiec wedlug stanow i reakcji z zycia ziemskiego. Czyz nie?
Czy mógłbyś rozwinąć swoją myśl? Nie jestem pewna, czy dobrze zrozumiałam.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy po śmierci zachowamy swoje wspomnienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-02, 14:16

Dezerter pisze: 2021-01-02, 11:27 Jozku chyba nie zrozumiałeś Andeja - pisze całkowicie poprawnie i ja się z nim zgdzam
choć ja tam do czyśćca się nie wybieram tylko do nieba, ale kłócił się z Zwierzchnością nie będę, jak skierują ;)
Jesli pójdziesz, to prawdopodobnie sam będziesz tym "kierującym".

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”