Czy żyjemy w czasach apokaliptycznych?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy żyjemy w czasach apokaliptycznych?

Post autor: Jozek » 2021-03-20, 12:15

Apokalipsa jest czesto mylona z koncem swiata, bo okreslenie "koniec swiata" ma wiele roznych znaczen.
Moze oznaczac armagedown, koniec cywilizacji, koniec dotychczasowych porzadkow, koniec dotychczasowych rzadow , itp. itd, mozna by dlugo wyliczac.
Niemniej, konkretne zdarzenia nastapia, czy w to wierzymy czy nie.
Tak samo jak Przyjscie Zbawiciela nastapilo, tak i nastapi Jego Krolowanie. W Pismach mamy wyraznie wszystko opisane i te opisane zdarzenia nastapily, choc wiele pokolen na nie czekalo i niedoczekalo sie.
Tak samo bedzie z Apokalipsa, bez wzgledu na to jak ja zinterpretujemy. Po prostu to musi predzej czy pozniej nastapic, Tak samo jak nastapilo Przyjscie Zbawiciela.
Tak czytajac wiele wypowiedzi na temat Apokalipsy daje sie zauwazyc ze wiekszosc ludzi mysli ze nasz swiat bedzie trwal wiecznie i niezmiennie, ale zapominaja ze Apokalipsa, to ostatnia czesc calosci i wyraznie zapisana w Pismach, czyli musi nastapic i taka jest kolej rzeczy, bo tak stanowi Slowo.
Nawrocenia tego nie zmienia, bo nawrocenia nie sa po to by nie bylo Apokalipsy, tylko po to by jak najwiecej ludzi bylo zbawionych, gdy nadejdzie koniec.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Czy żyjemy w czasach apokaliptycznych?

Post autor: Andej » 2021-03-20, 20:07

Jozek pisze: 2021-03-20, 12:15Apokalipsa jest czesto mylona z koncem swiata, bo okreslenie "koniec swiata" ma wiele roznych znaczen.
Nie sądzę. Apokalipsa jest stanem poprzedzającym koniec świata takiego, który znamy. Materii, którą znamy. Poprzedza sąd.

Apokalipsa trwa. Od ponad 2000 lat. Dla każdego w wymiarze indywidualnym. Dla każdego w wymiarze tego, co go spotyka i dotyka. Dla każdego docierają znaki oznaczające zbliżający się koniec, a zarazem początek. Ale nie wszyscy je widzą. Wielu też takich, którzy je widzą, nie tam, gdzie one są. I nie takie jak są. I błędnie odczytują treść. Czasy eschatologiczne trwają (co najmniej) od zapowiedzi Chrystusa. A kończą się wraz z końcem czasu. Z indywidualnym końcem czasu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy żyjemy w czasach apokaliptycznych?

Post autor: Jozek » 2021-03-21, 11:35

Andej, to o czym pisalem nie zaprzecza temu ze kazdy ma swoja indywidualna Apokalipse, ale Apokalipsa jako konkretne i w konkretnym czasie wydarzenie i tak nastapi, nie dla kazdego z osobna, tylko dla wszystkich w danym czasie zyjacych jednoczesnie, dokladnie tak samo sie zdarzy jak zdarzylo sie Przyjscie Zbawiciela i nie na tu zadnych przenosni co do tego ze sie zdarzy, tak samo jak zdarzylo sie dla wszystkich zyjacych w czasach Jezusa ze Przyszedl Zbawiciel.
To ze Apokalipsa ma 6 poziomow znaczen, nie wyklucza, ani jeden poziom drugiego, ani tego ze stanie sie faktem tak jak Przyjscie Zbawiciela bylo faktem
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Czy żyjemy w czasach apokaliptycznych?

Post autor: Andej » 2021-03-21, 11:49

Apokalipsa trwa. W różnym wymiarze, ale trwa. Kiedy apogeum, nie wiem. I bardzo dobrze. Bo to nie jest ważne. Ważne, aby żyć tak, by być gotowym.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18853
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Czy żyjemy w czasach apokaliptycznych?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-21, 12:19

Co macie na myśli, mówiąc "Apokalipsa"? Apokalipsa to gatunek literacki. Mówiąc "Apokalipsa" zazwyczaj mamy na myśli Apokalipsę św Jana.
W jakim sensie ma "nastąpić" albo "trwa"?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Czy żyjemy w czasach apokaliptycznych?

Post autor: Dezerter » 2021-05-16, 15:18

Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-21, 12:19 Co macie na myśli, mówiąc "Apokalipsa"? Apokalipsa to gatunek literacki. Mówiąc "Apokalipsa" zazwyczaj mamy na myśli Apokalipsę św Jana.
W jakim sensie ma "nastąpić" albo "trwa"?
No nie wiem czy zazwyczaj, bo ja i SJP na pierwszym miejscu umieszczamy
apokalipsa

1. koniec świata przepowiedziany w Biblii;
2. katastroficzna przepowiednia;
3. dzieło sztuki lub utwór przedstawiający groźną wizję przyszłości
Doprecyzuję 1. koniec świata przepowiedziany w Biblii przez Jana w Apokalipsie
Ostatnio zmieniony 2021-05-16, 15:18 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
dromax
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 219
Rejestracja: 2 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Czy żyjemy w czasach apokaliptycznych?

Post autor: dromax » 2021-05-19, 22:14

:arrow: Mój szef z pracy mawiał: Koniec świata jest bliski>. I miał rację. Bo rzeczywiście zbliżamy się do końca! Ale to nie jest zła informacja. :) dobra dla tych oczywiście co: ...lecz właśnie głosimy, jak zostało napisane, to, czego ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują.
(1 list do Koryntian 2:9)

:) Przecież człowiek stworzony jest na wieczność.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18853
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Czy żyjemy w czasach apokaliptycznych?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-20, 00:09

dromax pisze: 2021-05-19, 22:14 :arrow: Mój szef z pracy mawiał: Koniec świata jest bliski>.
Nigdy jeszcze tak blisko końca świata nie byliśmy...
Tylko, że to jest prawdą w każdej chwili - było również prawdą 100 lat temu.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Czy żyjemy w czasach apokaliptycznych?

Post autor: adampiotr » 2021-06-19, 10:50

O bardzo ciekawy wątek. Nie wiem czy żyjemy w czasach apokaliptycznych ,ale wiem ,ze żyjemy najlepszych czasach jakich mogłem żyć.
Wiadomo ,ze od śmierci nie uciekniemy i nie chciałbym życ tutaj wiecznie jak coś. Ale po co to straszenie to nie rozumiem.
Ostatnio zmieniony 2021-06-19, 10:52 przez adampiotr, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Czy żyjemy w czasach apokaliptycznych?

Post autor: Zebra » 2021-06-20, 12:27

adampiotr pisze: 2021-06-19, 10:50 O bardzo ciekawy wątek. Nie wiem czy żyjemy w czasach apokaliptycznych ,ale wiem ,ze żyjemy najlepszych czasach jakich mogłem żyć.
Wiadomo ,ze od śmierci nie uciekniemy i nie chciałbym życ tutaj wiecznie jak coś. Ale po co to straszenie to nie rozumiem.
Ale kto Cię straszy?
Cały czas żyjemy w czasach apokaliptycznych. Przecież już apostołowie czekali na powtórne przyjście.

A czemu uważasz, że w najlepszych? Może później będzie lepiej... Choć myślę, że będzie trudniej, bo chyba tak jest napisane w apokalipsie, że im bliżej końca tym ludzie co raz bardziej będą oddalać się od Boga.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Czy żyjemy w czasach apokaliptycznych?

Post autor: adampiotr » 2021-06-20, 20:27

Z tym straszeniem to chodzi o np wojny ,ze przez orędzia mówia o nowych chorobach, wojnach nie wiem dlaczego i o co chodzi. No i ogólnie tak straszą.

Żyjemy w czasach gdzie jest Internet, elektryka można wiele rzeczy robić zdalnie co oczywiście też ma swoje minusy. Dlatego tak uważam, ze sa najlepsze.

A co do wiary w Boga masz racje pewnie ,ze co raz trudniej będzie.
Ostatnio zmieniony 2021-06-20, 20:29 przez adampiotr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Czy żyjemy w czasach apokaliptycznych?

Post autor: Logan » 2021-06-20, 22:12

Wydaje mi się, że orędzia skoncentrowane na budowaniu strachu i lęku przed przyszłością mogą być fałszywe. Dla mnie najbardziej wiarygodne proroctwa dotyczące przyszłości zawarte są w Starym Testamencie. ST na podstawie historii Izraela ukazuje nam również drogę jaką przechodzi ludzkość, a ta droga to nieustanne odejścia i powroty do Pana Boga. Po każdym odejściu następuje powrót i skrucha.
ST pokazuje nam również, że Bogu nie jest obojętny los narodu wybranego, ale zawsze interweniuje, gdy usłyszy wołanie o ratunek i autentyczne nawrócenia.
Dla mnie końcem tego świata będzie moja śmierć. Wraz ze śmiercią świat się dla mnie skończy, bez względu w jakim kierunku podąża.
Ostatnio zmieniony 2021-06-20, 22:14 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Czy żyjemy w czasach apokaliptycznych?

Post autor: Andej » 2021-06-20, 22:30

Logan pisze: 2021-06-20, 22:12Dla mnie końcem tego świata będzie moja śmierć. Wraz ze śmiercią świat się dla mnie skończy, bez względu w jakim kierunku podąża.
I słusznie. Bo przechodząc przez śmierć wyzwalamy się z czasu. To co przeszłe i przyszłe w rozumieniu czasu, który teraz znamy, staje się jednoczesne. Jednocząc się z Bogiem stajemy ponad czasem. Przestają mieć znaczenie jakiekolwiek daty.
Żyjemy w czasach apokaliptycznych. Każdy w swoich.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

skruszycsie
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 7 maja 2023
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Jezus

Post autor: skruszycsie » 2023-05-10, 00:15

Myślicie, że Jezus niedługo wróci?
Od jakiegoś czasu jest już taka narracja w przestrzeni publicznej/na świecie. Myślicie, że faktycznie żyjemy w czasach ostatecznych? Ktoś powiedział, że czasy ostateczne już trwają od dawna, ale chodzi mi o te znaki czasów (pandemia miniona, no i inne jak wzmożona działalność Szatana itd). A jeszcze ktoś tam napisał, że każde stulecie miało takie „znaki”, a tak naprawdę nikt nie zna dnia ani godziny. I tylko sam Pan Bóg to wie, więc nie da się i nie można przewidywać.
Jak wy to widzicie? Przeczuwacie coś lub sami zgadzacie się z tym?

Edit: dopiero przed chwilą przypomniałam sobie, że tutaj jest już podobny wątek, proszę więc o usunięcie tego mojego przez osobę, która może to zrobić :(
Ostatnio zmieniony 2023-05-10, 00:29 przez skruszycsie, łącznie zmieniany 8 razy.

Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 233
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Jezus

Post autor: Michał91 » 2023-05-10, 01:57

Jezus już wiele razy wracał na ziemię, nie ma jasno udokumentowanej historycznie śmierci jakiegokolwiek z uczniów lub uczennic Jezusa, są to mgliste dość niejasne pogłoski z wieków późniejszych.
Ostatnio zmieniony 2023-05-10, 01:57 przez Michał91, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”