Czy cierpienie ma sens?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
ODPOWIEDZ
Lizzie
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 476
Rejestracja: 4 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 75 times
Been thanked: 79 times

Re: Czy cierpienie ma sens?

Post autor: Lizzie » 2021-05-30, 18:05

Mi wyskakuje kolano w bok Cierpię nawracającą niestabilność rzepki . Ból i cierpienie jest okropny uwierzcie mi na słowo . Czy to ma sens ? Cóż myślę że dzięki cierpieniu człowiek rozumie tajemnicę krzyża . To znaczy wie czym on jest fizycznie czuje go na własnej skórze i może połączyć do z Krzyżem Pana Jezusa . @};- (*)
Ostatnio zmieniony 2021-05-30, 18:06 przez Lizzie, łącznie zmieniany 2 razy.
''Modlitwa to przebywanie z Tym który mnie kocha '' św Teresa z Lisieux @};- :x

Awatar użytkownika
Lalka Prusa
Przybysz
Przybysz
Posty: 6
Rejestracja: 2 cze 2021

Re: Czy cierpienie ma sens?

Post autor: Lalka Prusa » 2021-06-02, 16:13

Cóz dałaś ciekawe świadectwo Dziękuję
Ostatnio zmieniony 2021-06-02, 17:42 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy cierpienie ma sens?

Post autor: sądzony » 2021-06-02, 20:43

Czy cierpienie ma sens?
Dziwne pytanie. Lepiej zapytać: "czy grzech ma sens?"
Był pierwszy. On zrodził cierpienie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

orzeszku

Re: Czy cierpienie ma sens?

Post autor: orzeszku » 2021-06-02, 22:26

Ten temat nawraca jak bumerang, choć jest na wysokim poziomie "przepracowany" przez teologię. Ale czym innym jest suche teoretyzowanie, a czym innym realne zetknięcie się ze złem... Później trzeba bardzo mozolnie odbudowywać w sobie te podstawy wiary, wracać do tego jak do tego św. Pawłowego "duchowego mleka"....

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Czy cierpienie ma sens?

Post autor: adampiotr » 2021-06-03, 11:31

Na coś trzeba umrzeć co nie. Choroby to kwestia naturalna. A ogólnie życie nie ma sensu, cierpienie też.
Ostatnio zmieniony 2021-06-03, 11:31 przez adampiotr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy cierpienie ma sens?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-06-03, 11:40

Cierpienie ma sens, jesli jest przyjęte i ofiarowane.
Perspektywa chrześcijańska wobec choroby (i w ogóle cierpienia) jest taka, że krzyż Chrystusa nie zdejmuje z nas doczesnych niedomagań, lecz nadaje im sens.
Święty Jan Paweł II, w liście apostolskim Salvifici doloris, tak przedstawiał to zagadnienie:
„W wyniku zbawczego czynu Chrystusa człowiek bytuje na ziemi z nadzieją życia i świętości wiecznej. A chociaż to przezwyciężenie grzechu i śmierci, jakiego dokonał Chrystus swym Krzyżem i Zmartwychwstaniem, nie usuwa cierpień doczesnych z życia ludzkiego, nie uwalnia od cierpienia całego historycznego wymiaru ludzkiego bytowania — to jednak i na cały ten wymiar i na każde cierpienie rzuca nowe światło, które jest światłem zbawienia. (...)
Można powiedzieć, że wraz z męką Chrystusa całe cierpienie ludzkie znalazło się w nowej sytuacji. (...) W Krzyżu Chrystusa nie tylko Odkupienie dokonało się przez cierpienie, ale samo cierpienie ludzkie zostało też odkupione. (...)
Kościół, który wyrasta z tajemnicy Odkupienia w Krzyżu Chrystusa, winien w szczególny sposób szukać spotkania z człowiekiem na drodze jego cierpienia.”


Nawiązując do Kol 1,24 papież dodaje:
„O ile człowiek staje się uczestnikiem cierpień Chrystusa — w jakimkolwiek miejscu świata i czasie historii — na swój sposób dopełnia tego cierpienia, przez które Chrystus dokonał Odkupienia świata”
Święty papież uściśla to zagadnienie w wygłoszonym w 1999 roku przemówieniu do chorych w podczas wizyty w Meksyku:
„Chrystus (…) mówi: Pójdź za Mną! Pójdź! Weź udział swoim cierpieniem w tym zbawieniu świata, które dokonuje się przez moje cierpienie! Przez mój Krzyż». Dlatego gdy stajemy jako chrześcijanie w obliczu tajemnicy cierpienia, możemy powiedzieć zdecydowanie: «niech się dzieje wola Twoja, Boże» i powtórzyć za Jezusem: «Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich! Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty» (Mt 26, 39).”

Zerknijmy do katechizmu Kościoła, a dokładniej do kanonu 1505. Ciekawe, iż zaczyna się on od zwycięstwa na krzyżu nad grzechem, będącym źródłem chorób i wszelkiego zła:
„1505 Wzruszony tylu cierpieniami, Chrystus nie tylko pozwala dotykać się chorym, lecz także bierze na siebie ich nędzę: "On wziął na siebie nasze słabości i nosił nasze choroby" (Mt 8, 17)96. Nie uleczył wszystkich chorych. Jego uzdrowienia były znakami przyjścia Królestwa Bożego, zapowiadały uzdrowienie bardziej radykalne: zwycięstwo nad grzechem i śmiercią przez Jego Paschę. Na krzyżu Chrystus wziął na siebie cały ciężar zła i zgładził "grzech świata" (J 1, 29), którego skutkiem jest właśnie choroba.”
I gdy już nam się zdaje, że za chwilę padną wnioski o uwolnieniu nas wszystkich od doczesnych chorób, kanon niespodziewanie kończy się wnioskiem, idącym w zupełnie inną stronę:
„Przez swoją mękę i śmierć na krzyżu Chrystus nadał cierpieniu nowe znaczenie; teraz może ono upodabniać nas do Niego i jednoczyć nas z Jego zbawczą męką.”
Również w punkcie 1506 Katechizmu czytamy:
„Chrystus wzywa swoich uczniów, by szli za Nim, niosąc z kolei własny krzyż. Idąc za Nim, uzyskują oni nowe spojrzenie na chorobę i chorych.”
Jak widać, sens zbawienia w odniesieniu do choroby jest całkowicie inny, niż wydaje się „uzdrawiaczom wszystkich”; nie uwolnienie od cierpienia, tylko nadanie cierpieniu sensu zbawczego .
Nie każde cierpienie ma sens; tylko takie, które jest połączone z cierpieniem Chrystusa.

Święty Jan Paweł II, w Orędziu na IV Światowy Dzień Chorego 1996, mówił:
„Drodzy bracia i siostry przeżywający czas próby, ofiarujcie wielkodusznie wasze cierpienie w komunii z cierpiącym Chrystusem i z Maryją, Jego najsłodszą Matką. A wy, którzy na co dzień stykacie się z cierpiącymi, starajcie się, aby wasza służba stanowiła cenny wkład w ewangelizację. Musicie czuć, że jesteście żywą cząstką Kościoła, ponieważ to w was wspólnota chrześcijańska staje w obliczu krzyża Chrystusa, aby uzasadnić przed światem nadzieję ewangeliczną (por. 1 P 3,15). "Prosimy Was wszystkich, którzy cierpicie, abyście nas wspierali. Właśnie Was, którzy jesteście słabi, prosimy, abyście stawali się źródłem mocy dla Kościoła i dla ludzkości. W straszliwym zmaganiu się pomiędzy siłami dobra i zła, którego widownią jest nasz współczesny świat — niech Wasze cierpienie w jedności z Krzyżem Chrystusa: przeważy!"/Salvifici doloris, 31/

Jezus dziś nie chce wszystkich uzdrowić, jak sądzą entuzjaści. Jezus chce wszystkich zbawić

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy cierpienie ma sens?

Post autor: sądzony » 2021-06-03, 11:44

Marek_Piotrowski pisze: 2021-06-03, 11:40 Cierpienie ma sens, jesli jest przyjęte i ofiarowane.
Ładne zdanie i chyba mówi wszystko.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

balech
Przybysz
Przybysz
Posty: 9
Rejestracja: 28 lut 2021

Re: Czy cierpienie ma sens?

Post autor: balech » 2021-08-09, 08:50

No i to co Marek Piotrowski napisał jasną daje odpowiedź - cierpienie nieświadomych dzieci nie ma sensu. Jakieś banialuki, że komuś tam to pomoże, budzą pusty śmiech.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Czy cierpienie ma sens?

Post autor: adampiotr » 2021-08-09, 12:01

"Cierpienie ma sens, jesli jest przyjęte i ofiarowane."

Zgadza się ,ale psychika też ma swoje granice tak samo cierpienie ma swoje granice.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy cierpienie ma sens?

Post autor: sądzony » 2021-08-09, 12:19

"Rozumiesz. Jest taka cierpienia granica,
Za którą się uśmiech pogodny zaczyna,
1 mija tak człowiek, i już zapomina,
O co miał walczyć i po co."

C. Miłosz

Zgadza się psychika ma swoje granice. Dlatego, by znieść cierpienia nieDoZniesienia jedyną możliwością jest być gdzieś ponad nią.
Oczywiście to trudne.
Ja tylko piszę. W praktyce pewnie bym upadł.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

orzeszku

Re: Czy cierpienie ma sens?

Post autor: orzeszku » 2021-09-10, 12:41

Dla jednych cierpienie jest przyczyną pogłębienia wiary, dla innych wręcz przeciwnie. Zastanawia mnie, co powoduje, że jedni ludzie w obliczu cierpienia potrafią mocniej przylgnąć do wiary, a w innych ludziach cierpienie wywołuje wprost przeciwną reakcję.

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Czy cierpienie ma sens?

Post autor: Czarny » 2021-09-10, 14:46

Jestem przekonany ze tu ogromne znaczenie ma rodzaj, dotkliwość i czas trwanie cierpienia.
Wytrzymałość ludzka też ma swoje granice i załamania są przecież realne, jeśli to trwa długo i jest bardzo bolesne.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy cierpienie ma sens?

Post autor: Andej » 2021-09-10, 20:55

orzeszku pisze: 2021-09-10, 12:41 Dla jednych cierpienie jest przyczyną pogłębienia wiary, dla innych wręcz przeciwnie. Zastanawia mnie, co powoduje, że jedni ludzie w obliczu cierpienia potrafią mocniej przylgnąć do wiary, a w innych ludziach cierpienie wywołuje wprost przeciwną reakcję.
To zależy od wiary. Jeśli jest prawdziwa, to cierpienie ofiarujemy. Jeśli powierzchowna, to rodzi się bunt.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Czy cierpienie ma sens?

Post autor: Zebra » 2021-09-12, 14:14

Też myślę, że to zależy od tego jak blisko Boga jesteśmy, jak bardzo rozumiemy naszą wiarę i to, że trzeba ufać Bogu.
Ale na pewno też ma znaczenie wielkość tego cierpienia. W tedy człowiek łatwiej może się załamać ale i przy dużym cierpieniu warto oddać wszystko Bogu.
Ostatnio zmieniony 2021-09-12, 14:14 przez Zebra, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 453
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Czy cierpienie ma sens?

Post autor: greg77 » 2021-10-18, 22:33

„Jezus przechodząc obok ujrzał pewnego człowieka, niewidomego od urodzenia. Uczniowie Jego zadali Mu pytanie: «Rabbi, kto zgrzeszył, że się urodził niewidomym - on czy jego rodzice?» Jezus odpowiedział: «Ani on nie zgrzeszył, ani rodzice jego, ale [stało się tak], aby się na nim objawiły sprawy Boże."

Osobiście ten cytat łatwiej pozwala mi zrozumieć cierpienie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”