Planowanie

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Planowanie

Post autor: lambda » 2021-05-21, 08:52

Czy katolik może planować przyszłość odkładać pieniądźe np na budowe domu, mieskzaniu lub pomnażania pieniędzy aby zostawić majątek dzieciom?
Jak to się ma do słow Ewangelii o braku zbytniej troski o jutro?

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Planowanie

Post autor: Morkej » 2021-05-21, 10:03

lambda pisze: 2021-05-21, 08:52 Czy katolik może planować przyszłość odkładać pieniądźe np na budowe domu, mieskzaniu lub pomnażania pieniędzy aby zostawić majątek dzieciom?
Oczywiście, że tak. To normalne, że ktoś ma jakieś plany i chce zacząć oszczędzać, aby móc zakupić zaplanowaną rzecz, albo po prostu zaspokajania bieżących potrzeb i korzystania z tego, co oferuje świat. I naturalnym jest też troska o to, aby pozostawić swój majątek dla potomnych. Kwestia leży też w tym, w jaki sposób te pieniądze pomnażasz i jak je wydatkujesz.
Wiemy, że można dorabiać się majątku nie uczciwie, na ludzkiej krzywdzie, oszustwie, wyzysku itd.
lambda pisze: 2021-05-21, 08:52 Jak to się ma do słow Ewangelii o braku zbytniej troski o jutro?
W tym kontekście, aby nie przywiązywać się do pieniędzy, bo po śmierci nikomu z nas się to nie przyda i nie pomoże. Bogatszy nie będzie miał taryfy ulgowej, bo miał większy status społeczny. Zauważ, że są osoby, które gromadzą majątek bez żadnego celu. Zbierają i zbierają, aby poczuć się lepiej.
My mamy troszczyć się, w jakim kontekście gospodarowaliśmy tym majątkiem i jaki wpływ to będzie miało na naszą wieczność.
Czy dostrzegaliśmy wokół siebie tych, którzy potrzebowali pomocy, a byliśmy w stanie im pomóc? A może dbaliśmy tylko i wyłącznie o własne zaspokajanie potrzeb?
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
itsjustmemichelle1
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 779
Rejestracja: 17 sty 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 132 times

Re: Planowanie

Post autor: itsjustmemichelle1 » 2021-05-21, 13:48

lambda pisze: 2021-05-21, 08:52 Czy katolik może planować przyszłość odkładać pieniądźe np na budowe domu, mieskzaniu lub pomnażania pieniędzy aby zostawić majątek dzieciom?
Jak to się ma do słow Ewangelii o braku zbytniej troski o jutro?
ma, w sumie to powinien nawet
za dużo dzieci nie ma już swoich tatusiów i swoich mam

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Planowanie

Post autor: lambda » 2021-05-21, 17:30

Morkej pisze: 2021-05-21, 10:03
lambda pisze: 2021-05-21, 08:52 Czy katolik może planować przyszłość odkładać pieniądźe np na budowe domu, mieskzaniu lub pomnażania pieniędzy aby zostawić majątek dzieciom?
Oczywiście, że tak. To normalne, że ktoś ma jakieś plany i chce zacząć oszczędzać, aby móc zakupić zaplanowaną rzecz, albo po prostu zaspokajania bieżących potrzeb i korzystania z tego, co oferuje świat. I naturalnym jest też troska o to, aby pozostawić swój majątek dla potomnych. Kwestia leży też w tym, w jaki sposób te pieniądze pomnażasz i jak je wydatkujesz.
Wiemy, że można dorabiać się majątku nie uczciwie, na ludzkiej krzywdzie, oszustwie, wyzysku itd.
lambda pisze: 2021-05-21, 08:52 Jak to się ma do słow Ewangelii o braku zbytniej troski o jutro?
W tym kontekście, aby nie przywiązywać się do pieniędzy, bo po śmierci nikomu z nas się to nie przyda i nie pomoże. Bogatszy nie będzie miał taryfy ulgowej, bo miał większy status społeczny. Zauważ, że są osoby, które gromadzą majątek bez żadnego celu. Zbierają i zbierają, aby poczuć się lepiej.
My mamy troszczyć się, w jakim kontekście gospodarowaliśmy tym majątkiem i jaki wpływ to będzie miało na naszą wieczność.
Czy dostrzegaliśmy wokół siebie tych, którzy potrzebowali pomocy, a byliśmy w stanie im pomóc? A może dbaliśmy tylko i wyłącznie o własne zaspokajanie potrzeb?
Wg mnie słowa Jezusa o tym aby nie martwić się o jutro kompletnie kłócą się z zabePiecNaiem swojego bytu ziemeskiego. Ewangelia nie mówi o wyzysku czy krzywdzie tylko wyraźnie mówi aby się o to nie troszczyć.
Ostatnio zmieniony 2021-05-21, 17:31 przez lambda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Planowanie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-21, 17:45

Ważne, by każdą wypowiedź biblijna umieścić w kontekście. Oprócz przywoływanego fragmentu jest wszak przypowieść o mądrych i głupich pannach, a także o nierozsądnym człowiekiem, który rozpoczyna budowę wieży nie licząc, czy stać go będzie na jej wykończenie.
Zapewnienie o Opatrzności Bożej (bo o tym chodzi we fragmencie o nie troszczeniu się) nie stoi w sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Planowanie

Post autor: Andej » 2021-05-21, 22:28

Oddawaj Bogu co boskie, a cesarzowi co cesarskie. Nie zapominając przy tym, kto jest ważniejszy.
Troska o dzieci, także w zakresie materialnym, jest przejawem miłości.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Planowanie

Post autor: sądzony » 2021-05-22, 21:45

"Chcąc się całkowicie uwolnić od (…) podniecenia i niepokoju, musimy nie tylko oderwać się od bezpośrednich wyników naszej pracy (…) ale także od całego zamiaru układów i celów kierujących naszym życiem. Musimy być oderwani od naszego zdrowia i zabezpieczenia, od przyjemności i posiadania, od ludzi, miejsc, warunków i rzeczy. Powinniśmy w znaczeniu ewangelicznym stać się obojętni nawet wobec naszego istnienia i żyć jak lilie polne, szukając najpierw Królestwa Bożego i ufając, że Bóg zatroszczy się o zaspokojenie wszystkich naszych istotnych potrzeb materialnych."
T. Merton

No ale ....
chrześcijanin jest wolny ...
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Planowanie

Post autor: Praktyk » 2021-05-22, 22:58

Modlimy się:
„Chleba daj nam dzisiaj”
Co sugerowałoby zainteresowanie jedynie dniem dzisiejszym.
A Bóg w odpowiedzi mówi „zasiej pole człowieku to będziesz miał co jeść” :)
Ta mądrość pochodzi od niego.
Sztuka, żeby z braku wiary, że Bóg tą mądrość (a przez nią chleb) da, nie zacząć nadmiernie gromadzić odbierając innym.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Planowanie

Post autor: Jozek » 2021-05-23, 02:44

Ale gromadzenie tez ma rozne cele, jednym moze byc spochlerz by kazdy mogl skozystac z zapasow, a moze to byc tylko dla siebie, choc inni beda glodem przymierali, to nie podzieli sie.
To samo z gromadzeniem majatku ponad miare, ktorego czestym skutkiem jest zepsucie spadkobiercow, a za zycia wielu bliznich nie ma co jesc.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Planowanie

Post autor: lambda » 2021-05-24, 03:10

Jozek pisze: 2021-05-23, 02:44 Ale gromadzenie tez ma rozne cele, jednym moze byc spochlerz by kazdy mogl skozystac z zapasow, a moze to byc tylko dla siebie, choc inni beda glodem przymierali, to nie podzieli sie.
To samo z gromadzeniem majatku ponad miare, ktorego czestym skutkiem jest zepsucie spadkobiercow, a za zycia wielu bliznich nie ma co jesc.
Co tzn ponad miarę?

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Planowanie

Post autor: adampiotr » 2021-08-29, 17:23

Pytanie takie czy w ogóle katolik powinien pracować skoro ma się nie troszczyć o jutro..
bo ja zupełnie tego nie rozumiem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Planowanie

Post autor: sądzony » 2021-08-29, 20:59

adampiotr pisze: 2021-08-29, 17:23 Pytanie takie czy w ogóle katolik powinien pracować skoro ma się nie troszczyć o jutro..
bo ja zupełnie tego nie rozumiem.
Zwierzęta raczej nie myślą o jutrze, co nie oznacza, że nie pracują.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

inżynier
Bywalec
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 18 kwie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 11 times

Planowanie przyszłości a Ewangelia.

Post autor: inżynier » 2023-06-24, 20:04

Cześć,
Od iks czasu trapi mnie taka rozterka: gdzieś w Ewangelii jest napisane, żeby się nie troszczyć zanadto o rzeczy przyszłe, już nie pamiętam w której to było. Z drugiej strony planuję na przykład: tego i tego dnia zrobię to, a może innego wybiorę się tu i tu na wycieczkę, albo wydam tyle i tyle pieniędzy. A gdyby się tak od tego wszystkiego uwolnić i tu Ewangelia ma rację, ale z drugiej strony jak pogodzić zaplanowane czynności czy własne pasje życiowe z tym zapisem w Ewangelii?

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5928
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 687 times

Re: Planowanie

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-24, 20:43

Najpierw wklej fragment o który Ci chodzi. Bo to tekst wyjściowy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Planowanie

Post autor: Andej » 2023-06-24, 22:29

Łk 12.22-23 Potem rzekł do swoich uczniów: «Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się zbytnio o życie, co macie jeść, ani o ciało, czym macie się przyodziać. życie bowiem więcej znaczy niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie.
Słowo "zbytnio" nadaje sens. Chodzi o to, aby nie przykładać głównej wagi do spraw materialnych. I aby żyć ze świadomością, że w każdej chwili może nastąpić epilog. Warto zestawić z przypowieścią o niegodziwym rządcy. Został pochwalony za planowanie przyszłości.
Troszczcie się o przyszłość. Tę ziemską i tę niebiańską. Ale zachowujcie proporcje. Jeśli będziecie mieć właściwą hierarchię wartości, to wszystko będzie ok. Gdy Bóg na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ