Kara Śmierci

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: Abstract » 2021-10-15, 20:39

Obrona kraju to bardzo luźne pojęcie.
Rosjanie uważają, że podczas II wojny światowej najeżdżając nasze ziemie bronili swojego kraju, to nic że na terenie Polski :)
Amerykanie nalotami dywanowymi przyczyniając się do większych strat wśród cywili niż podczas ataków bomb atomowych również "bronili kraju".
Co do tekstów ST, są różne podejścia.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: greg77 » 2021-10-17, 22:47

Obrona kraju to bardzo luźne pojęcie.
Rosjanie uważają, że podczas II wojny światowej najeżdżając nasze ziemie bronili swojego kraju, to nic że na terenie Polski :)
Amerykanie nalotami dywanowymi przyczyniając się do większych strat wśród cywili niż podczas ataków bomb atomowych również "bronili kraju".
Co do tekstów ST, są różne podejścia.
Nie mnie oceniać czasy tak straszne jak II woja światowa, i dylematy przed jakimi musiał stawać wtedy przeciętny Kowalski. Z perspektywy czasu wiele rzeczy wydaje się czarno-białe. A co do podejścia do ST to temat jasno zamyka Jezus Chrystus. Wielu z nas nie może pogodzić się z Bogiem Starotestamentalnym, choć to ten sam Bóg co w NT. Nasz Ojciec Niebieski jest tajemnicą dla nas i dla aniołów, i nawet po śmierci jeżeli cudem trafimy do nieba też Go nie poznamy do końca, ponieważ jest Nieskończony.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: sądzony » 2021-10-18, 08:59

greg77 pisze: 2021-10-17, 22:47 A co do podejścia do ST to temat jasno zamyka Jezus Chrystus.
Ładne stwierdzenie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: Abstract » 2021-10-18, 13:09

greg77 pisze: 2021-10-17, 22:47 Nie mnie oceniać czasy tak straszne jak II woja światowa, i dylematy przed jakimi musiał stawać wtedy przeciętny Kowalski. Z perspektywy czasu wiele rzeczy wydaje się czarno-białe.
stąd luźne podejście, o którym pisałem
greg77 pisze: 2021-10-17, 22:47 A co do podejścia do ST to temat jasno zamyka Jezus Chrystus. Wielu z nas nie może pogodzić się z Bogiem Starotestamentalnym, choć to ten sam Bóg co w NT. Nasz Ojciec Niebieski jest tajemnicą dla nas i dla aniołów, i nawet po śmierci jeżeli cudem trafimy do nieba też Go nie poznamy do końca, ponieważ jest Nieskończony.
Moim zdaniem nie ma żadnego Boga starotestamentowego i nowotestamentowego, wszystko to kwestia interpretacji pism w ST. A przypisywanie Bogu rzeczy tłumacząc treści w ten a nie inny sposób, tworzy ten problem i pożywkę dla antyteistów, którzy później mącą w głowach młodych wierzących ludzi.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Kara Śmierci

Post autor: greg77 » 2021-10-18, 13:45

Moim zdaniem nie ma żadnego Boga starotestamentowego i nowotestamentowego, wszystko to kwestia interpretacji pism w ST. A przypisywanie Bogu rzeczy tłumacząc treści w ten a nie inny sposób, tworzy ten problem i pożywkę dla antyteistów, którzy później mącą w głowach młodych wierzących ludzi.
Amen.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6232
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 871 times
Been thanked: 704 times

Re: Uczynki miłosierne względem ciała

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-19, 19:07

@Andej w 2003 roku odbyło się referendum w sprawie wejścia PL do UE. Katolicki kraj, a 70 procent ludzi chciało kary śmierci. Na szczęście jako że żeby wejść do Unii, nie można być za karą śmierci, to właśnie to referendum pośrednio nam to blokuje.
Na szczęście w 2016 już mniejsza połowa Polaków chce kary śmierci.

krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Uczynki miłosierne względem ciała

Post autor: krz30 » 2023-06-19, 19:11

CiekawaXO pisze: 2023-06-19, 19:07 @Andej w 2003 roku odbyło się referendum w sprawie wejścia PL do UE. Katolicki kraj, a 70 procent ludzi chciało kary śmierci. Na szczęście jako że żeby wejść do Unii, nie można być za karą śmierci, to właśnie to referendum pośrednio nam to blokuje.
Na szczęście w 2016 już mniejsza połowa Polaków chce kary śmierci.
Można prosić o źródło?
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Uczynki miłosierne względem ciała

Post autor: Andej » 2023-06-19, 19:17

CiekawaXO pisze: 2023-06-19, 19:07 @Andej w 2003 roku odbyło się referendum w sprawie wejścia PL do UE. Katolicki kraj, a 70 procent ludzi chciało kary śmierci. Na szczęście jako że żeby wejść do Unii, nie można być za karą śmierci, to właśnie to referendum pośrednio nam to blokuje.
Na szczęście w 2016 już mniejsza połowa Polaków chce kary śmierci.
Pytanie brzmiało:
Czy wyraża Pani / Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?

Nie potrafię znaleźć pytania dotyczącego kary śmierci. Może podasz link.

Proszę też o jakiś link do info, że w Polsce jest lub było w którymiś ze wspomnianych lat 70% katolików.
I wyjaśnij, kto jest katolikiem. Wg mnie, tylko ci, którzy regularnie przystępują do sakramentów moga być tak nazywani. Ale i to będzie prowadzić do zawyżonego rachunku. Na wszelki wypadek wklejam wykres.

Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6232
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 871 times
Been thanked: 704 times

Re: Uczynki miłosierne względem ciała

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-19, 19:21

@Andej moze użyłam zbyt dużego skrótu myślowego, teraz będzie precyzyjniej : akceptując referendum Polaków, w sprawie wejścia do UE, gdzie większość była za, w takim razie, większość musi też być Przeciwko Karze Śmierci. Jeśli większość będzie za i to klepną, wylecimy z UE. To albo to. Skoro Polska chciała UE, automatycznie musi być przeciw. Karze śmierci. Ale nie można organizować referendum w tej sprawie odkąd jesteśmy w Unii.

Krzysztofie przykro mi, tego się uczyłam w szkole. Źródło :szkoła.
W obecności tutaj zgromadzonych, kończę OT, bo dostałam ostrzeżenie za OT, wiec bawcie się sami :)

Dodano po 2 minutach 48 sekundach:
Aha, osoba która zgrzeszyła, i nie dostała rozgrzeszenia, i nie może przystąpić do sakramentów, nie jest katolikiem :)
Tym optymistycznym akcentem uciekam od OT.
Ale przykłady które mnie inspirują w wykonywaniu uczynków, dodam.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Albertus » 2023-07-08, 23:42

Drwal pisze: 2023-07-08, 23:28 Dlaczego sprzeciw wobec kary śmierci jest niebiblijny?
Abstrahując od dyskusji to czy uważasz że kara śmierci jest niebiblijna?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18957
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-09, 00:08

NT ani nie nakazuje, ani nie zakazuje kary śmierci, więc pisanie, że jest "biblijna" a sprzeciw "niebiblijny" nie ma żadnego uzasadnienia.
Faktycznie dziś została w Kościele uznana za zbędną.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 699
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Quinque » 2023-07-09, 02:04

Św. Paweł legitymizował karę śmierci (nie bez powodu władza nosi miecz) a Jezus implicite ją przyjmował. Czy poprawił św. Łotra na krzyżu? Nie, czy kwestionował zasadność stosowania tej kary? Nie. Poza tym, KK od zawsze uważał za stosowne wymierzenie tej kary w pewnych wypadkach. I zdejmowało to z kata piętno zabójcy (np. Wykonując inkwizycjyne wyroki)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Andej » 2023-07-09, 06:25

Gruba nadinterpretacja. Noszenie miecza nie jest równoznaczne w wykonywaniem wyroków śmierci. A nawet więcej, nie ma z tym wiele wspólnego.
To, że Jezus przyjął wyrok śmierci nie oznacza, ze pochwalał takie praktyki.
A stosunek Kościoła zmieniał się. Zapewne możesz powołać się na dokumenty Kościoła odnoszące się do tek kwestii. Od kiedy Kosciół zaczął aprobować.

Ale mam dziwne wrażenie, że dyskurs zszedł na manowce. A jeśli tak, to teraz o aborcji może?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Drwal » 2023-07-09, 12:07

Albertus pisze: 2023-07-08, 23:42
Drwal pisze: 2023-07-08, 23:28 Dlaczego sprzeciw wobec kary śmierci jest niebiblijny?
Abstrahując od dyskusji to czy uważasz że kara śmierci jest niebiblijna?
Kara śmierci sprzeciwia się miłosierdziu.
Jezus nie ukamienował kobiety złapanej na cudzołóstwie.
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Albertus » 2023-07-09, 12:26

Drwal pisze: 2023-07-09, 12:07
Albertus pisze: 2023-07-08, 23:42
Drwal pisze: 2023-07-08, 23:28 Dlaczego sprzeciw wobec kary śmierci jest niebiblijny?
Abstrahując od dyskusji to czy uważasz że kara śmierci jest niebiblijna?
Kara śmierci sprzeciwia się miłosierdziu.
Jezus nie ukamienował kobiety złapanej na cudzołóstwie.
A trzymanie złodzieja w więzieniu za kradzież jest miłosierne?

Czy Jezus skazał kiedyś złodzieja na jakąkolwiek karę?

Czy to znaczy że mamy znieść wszelkie kary za kradzież ?


Miłosierdzie jest wtedy gdy odstępujemy od wykonania na kimś kary która mu się słusznie należy i wiemy że ta kara mu się słusznie należy.

Jeśli znosimy karę to ta kara się nikomu nie należy i nie ma mowy o żadnym miłosierdziu tylko złoczyńca ma zagwarantowany brak kary na mocy prawa.

A Biblia mówi:

Rdz9:6 [Jeśli] kto przeleje krew ludzką,
przez ludzi ma być przelana krew jego,
bo człowiek został stworzony na obraz Boga.


I to jest jak najbardziej biblijne.

Możemy, a czasem nawet powinniśmy okazać mordercy miłosierdzie i odstąpić od kary śmierci ale taka kara, zgodnie z Biblią słusznie się mordercy należy.

Słuszność kary śmierci na sobie samym uznaje dobry łotr na krzyżu:

Łk 23:
39 Jeden ze złoczyńców, których [tam] powieszono, urągał Mu: «Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas». 40 Lecz drugi, karcąc go, rzekł: «Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? 41 My przecież - sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił».
Ostatnio zmieniony 2023-07-09, 13:21 przez Albertus, łącznie zmieniany 5 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”