Rzeczy osoby zmarłej

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Rzeczy osoby zmarłej

Post autor: Lunka » 2021-07-16, 08:39

Powiedzcie co należy zrobić z rzeczami osoby zmarłej? Nie mówię o normalnych rzeczach tylko np. o takich, w których dana osoba zmarła. Czy należy je spalić czy nie ma to znaczenia?
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Rzeczy osoby zmarłej

Post autor: Andej » 2021-07-16, 09:23

Spalić? Zatruwając środowisko?
Pochopne pozbywanie się rzeczy zmarłej osoby przypomina się po wielu latach. Gdy brak pamiątek. Gdy coś się przypomina i chciałoby się posiadać też rzecz. Ulubioną bluzkę, mundur, czapkę, sygnet, łańcuszek. Ale nie sposób wszystko gromadzić. To, co może się komuś przydać, warto przekazać. Do kontenerka PCK, do parafialnego Caritas, wystawić na ulicę z informacją zachęcającą do brania. W Polsce to niespotykane. A Lądku pojawiają się na wystawionych rzeczach napisy "please take away". To dobry zwyczaj. Bo dobrze jest mieć świadomość, że dobra osoby zmarłej przynoszą komuś pożytek.
Najpierw warto zrobić przegląd. Wiele z tych bezwartościowych rzeczy, jest cennymi perełkami. Warto je zachować. A może, niektóre, oddać do muzeum.
Jestem dziwakiem. Nie lubię, jak się coś marnuje. Wolę oddać komuś niż zniszczyć.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Rzeczy osoby zmarłej

Post autor: Morkej » 2021-07-16, 09:30

Wydaje mi się, że nie ma reguły w tej kwestii. Natomiast my też pół roku temu stanęliśmy przed tą samą sytuacją, co Ty. Doradziłem wtedy bliskim, aby nie wyrzucać na śmietnik tej odzieży i nie spalać. Przekonałem, że lepiej przydadzą się one potrzebującym, niż jako popiół czy inny odpad.

Te ciuchy, które były w dobrym i nie najgorszym stanie odświeżyliśmy, a następnie zanieśliśmy tym, którzy mogliby tego potrzebować.
Nie widzę nic złego w noszeniu ubrań, które niegdyś należały do zmarłej osoby.
Chyba, że jeszcze przed śmiercią osoba wyraziła jakąś konkretną wolę w tej kwestii. Jeśli nie, to wy musicie zadecydować.

Jeśli chodzi o ciuchy, w których osoba zmarła, to podejście mam podobne, choć u nas były one w nie najlepszym stanie i akurat je wyrzuciliśmy. Odświeżenie by nie pomogło.
Ostatnio zmieniony 2021-07-16, 09:33 przez Morkej, łącznie zmieniany 3 razy.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Rzeczy osoby zmarłej

Post autor: Lunka » 2021-07-16, 12:35

@Andej napisałam przecież, że chodzi mi tylko i wyłącznie o ubranie, w którym osoba zmarła. Nie mam zamiaru absolutnie pozbywać się w taki sposób rzeczy ukochanej osoby. Myślę, że nie będziemy w stanie ich ruszyć bardzo długo, a potem może właśnie oddać potrzebującym lub rodzinie. pamiątki wszelkie są dla mnie bardzo cenne.

Dodano po 2 minutach 6 sekundach:
@Morkej nie wiem czy chciałabym chodzić w ubraniu w którym ktoś umarł. Trochę mnie to przeraża. Ale ja strachliwa jestem. Ogólnie zastanawiam się czy to nie wiąze się z jakąś tradycja... Tak jak np. święte rzeczy palimy żeby ich nie niszczyć 🤔
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5196
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1373 times

Re: Rzeczy osoby zmarłej

Post autor: abi » 2021-07-16, 12:37

też nie chciałabym ubrania z chwili śmierci :(
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Rzeczy osoby zmarłej

Post autor: Morkej » 2021-07-16, 13:06

Lunka pisze: 2021-07-16, 12:35 @Morkej nie wiem czy chciałabym chodzić w ubraniu w którym ktoś umarł. Trochę mnie to przeraża. Ale ja strachliwa jestem. Ogólnie zastanawiam się czy to nie wiąze się z jakąś tradycja... Tak jak np. święte rzeczy palimy żeby ich nie niszczyć 🤔
Ja też nie chciałbym w takim chodzić. Może jednak są osoby, którym to nie przeszkadza i chętnie by przyjęły.
Ostatnio zmieniony 2021-07-16, 13:07 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Rzeczy osoby zmarłej

Post autor: Czarny » 2021-07-16, 14:19

Wiesz co @Lunka po prostu wyrzucić , znowu wiele tego nie było przecież . Nie ma tradycji związanej z tym. Ja po tacie po prostu dałem do foliowego worka i wyrzuciłem.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Rzeczy osoby zmarłej

Post autor: lambda » 2021-07-16, 16:59

Ubranie w którym ktoś umarł można uprać i chodzić dalej lub wyrzucić jesli są znoszone lub przekazać dlaej jeśli są w dobrym stanie np do tych kontenerów do których wyrzuca się stare ubrania. To co z tym zrobisz nie ma znaczenia.
Ostatnio zmieniony 2021-07-16, 17:00 przez lambda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Rzeczy osoby zmarłej

Post autor: Andej » 2021-07-16, 19:50

Ubrania, jeśli pasują, można nosić. Oddając komuś nie musi się informować. A jakieś charakterystyczne, ulubione przez osobę zmarła, można przechować. Zwłaszcza, gdy ciuch związany jest z jakimś ważniejszy wydarzeniem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5196
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1373 times

Re: Rzeczy osoby zmarłej

Post autor: abi » 2021-07-16, 20:01

no piżama zapewne charakterystyczna
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”