Dusza przed śmiercią

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
ODPOWIEDZ
Ave Miriam

Dusza przed śmiercią

Post autor: Ave Miriam » 2021-07-17, 23:30

Mam pytania:

1. Gdzie jest zlokalizowana dusza ludzka względem ciała fizycznego?
2. Jak się ma dusza do tzw. psychiki?
3. W jaki sposób dusze komunikują się ze sobą?
4. W jaki sposób dusze komunikują się z Bogiem indywidualnie?
5. W jaki sposób grupy dusz komunikują się z Bogiem?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dusza przed śmiercią

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-17, 23:38

Ave Miriam pisze: 2021-07-17, 23:30 Mam pytania:

1. Gdzie jest zlokalizowana dusza ludzka względem ciała fizycznego?
Nigdzie.
2. Jak się ma dusza do tzw. psychiki?
Tak jak do ciała.
3. W jaki sposób dusze komunikują się ze sobą?
4. W jaki sposób dusze komunikują się z Bogiem indywidualnie?
Tak jak anioły. To znaczy nie wiemy (czy raczej nie jesteśmy w stanie określić). Św.Tomasz pisał o mysli i woli.
5. W jaki sposób grupy dusz komunikują się z Bogiem?
Tego pytania nie rozumiem.

Ave Miriam

Re: Dusza przed śmiercią

Post autor: Ave Miriam » 2021-07-17, 23:49

Grupy dusz łączą się nieraz we wspólnej intencji, czasem w tej samej sprawie, choć z różnymi stanowiskami i postanawiają zanieść intencję lub całą sprawę Bogu. Takie dusze występują do Boga zbiorowo. Ciekaw jestem jak one to robią.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dusza przed śmiercią

Post autor: Dezerter » 2021-07-18, 00:02

Jedna uwaga na początku
Zgodnie z nauką Biblii człowiek jako dusza żyjąca (ks. Rodzaju ) skład się z ciała, duszy i ducha - więcej tu
viewtopic.php?f=14&t=52

Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-17, 23:38
Ave Miriam pisze: 2021-07-17, 23:30 Mam pytania:

1. Gdzie jest zlokalizowana dusza ludzka względem ciała fizycznego?
Nigdzie.
Też tak uważam, choć psyche jest jakoś związane z mózgiem
2. Jak się ma dusza do tzw. psychiki?
Tak jak do ciała.
dusza to po grecku psyche a więc w NT dusza = psyche
3. W jaki sposób dusze komunikują się ze sobą?
4. W jaki sposób dusze komunikują się z Bogiem indywidualnie?
Tak jak anioły. To znaczy nie wiemy (czy raczej nie jesteśmy w stanie określić). Św.Tomasz pisał o mysli i woli.
człowiek to dusza żyjąca a więc mówiąca i modląca się, albo pisząca jak ja teraz
Jeśli pytasz o raj/niebo, to ja nie wiem, bo 1 Kor 2 9
ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało,
ani serce człowieka nie zdołało pojąć,
jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują6.

5. W jaki sposób grupy dusz komunikują się z Bogiem?
Tego pytania nie rozumiem.
Ja też
Ostatnio zmieniony 2021-07-18, 00:03 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dusza przed śmiercią

Post autor: Andej » 2021-07-18, 08:42

Ave Miriam pisze: 2021-07-17, 23:30 1. Gdzie jest zlokalizowana dusza ludzka względem ciała fizycznego?
2. Jak się ma dusza do tzw. psychiki?
3. W jaki sposób dusze komunikują się ze sobą?
4. W jaki sposób dusze komunikują się z Bogiem indywidualnie?
5. W jaki sposób grupy dusz komunikują się z Bogiem?
ad. 1. - Jak coś niematerialnego może być zlokalizowane w materii?
ad. 2. - Psychika, a właściwie nasze czyny z niej wypływające, wpływa na stan duszy.
ad. 3. - Niewerbalnie. Jednak na obecnym etapie życia, nie potrafię kontrolować komunikacji mej duszy. Ani śledzić.
ad. 4. - Mam nadzieję, że po zbawieniu, bezpośrednio. W trakcie życia, kontaktuję się z Bogiem w modlitwach, rozważaniach, kontemplacji, ofierze … Komunikuję się cały, bez podziału na relację duszy i relację ciała (tj. umysłu).
ad. 5. - Grupy dusz żyjących biologicznie gromadzą się (w komplecie z ciałami) w miejscach modlitwy, np. kościołach, na cmentarzach … Gdzie dwóch lub trzech … Po śmierci, jak sądzę, niewerbalnie i bezpośrednio.

I ja zadam pytanie. Jaki jest cel 5 pytań, skoro wiadomo, że nie wiadomo? Wiemy to, co nam Bóg objawił. Wiemy, że nie jesteśmy w stanie pojąć tego, czego nam nie objawił.
Czy ew. odpowiedzi zbliżają do Boga? Czy przeciwnie, kierują na manowce świata materialnego?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Dusza przed śmiercią

Post autor: Albertus » 2021-07-18, 08:51

Andej pisze: 2021-07-18, 08:42
Ave Miriam pisze: 2021-07-17, 23:30 1. Gdzie jest zlokalizowana dusza ludzka względem ciała fizycznego?
2. Jak się ma dusza do tzw. psychiki?
3. W jaki sposób dusze komunikują się ze sobą?
4. W jaki sposób dusze komunikują się z Bogiem indywidualnie?
5. W jaki sposób grupy dusz komunikują się z Bogiem?
ad. 1. - Jak coś niematerialnego może być zlokalizowane w materii?
Jednak jakoś dusza jest związana z ciałem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dusza przed śmiercią

Post autor: Andej » 2021-07-18, 08:55

Słowo "związana" nie jest synonimem słowa "zlokalizowana" - nieprawdaż?

Ale zagadnienie powiazania duszy z ciałem jest też interygujące. Bo można pytać, czy na wszystkich etapach życia tak jest? I jak to jest, gdy nie ma ciała, a my istniejemy wyłącznie w sposób niematerialny?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Dusza przed śmiercią

Post autor: Albertus » 2021-07-18, 09:01

Andej pisze: 2021-07-18, 08:55 Słowo "związana" nie jest synonimem słowa "zlokalizowana" - nieprawdaż?

Ale zagadnienie powiazania duszy z ciałem jest też interygujące. Bo można pytać, czy na wszystkich etapach życia tak jest? I jak to jest, gdy nie ma ciała, a my istniejemy wyłącznie w sposób niematerialny?
Kiedy istniejemy w sposób wyłącznie niematerialny? Przed śmiercią naszego ciała?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dusza przed śmiercią

Post autor: Andej » 2021-07-18, 09:12

Mogę tylko w odniesieniu do samego siebie. Niematerialnie istniałem od momentu stworzenia do chwili osadzenia mnie przez Boga w czasie. Niematerialnie istnieć będę od chwili śmierci aż do otrzymania nowego ciała, czyli zmartwychwstania.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Dusza przed śmiercią

Post autor: Albertus » 2021-07-18, 10:25

Andej pisze: 2021-07-18, 09:12 Mogę tylko w odniesieniu do samego siebie. Niematerialnie istniałem od momentu stworzenia do chwili osadzenia mnie przez Boga w czasie. Niematerialnie istnieć będę od chwili śmierci aż do otrzymania nowego ciała, czyli zmartwychwstania.
Czy uważasz że twoja dusza istniała przed poczęciem twojego ciała?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dusza przed śmiercią

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-18, 10:42

Ave Miriam pisze: 2021-07-17, 23:49 Grupy dusz łączą się nieraz we wspólnej intencji, czasem w tej samej sprawie, choć z różnymi stanowiskami i postanawiają zanieść intencję lub całą sprawę Bogu. Takie dusze występują do Boga zbiorowo. Ciekaw jestem jak one to robią.
Skąd takie informacje?


@Dezerter owszem, w Piśmie "dusz" może oznaczać
  1. Duszę w sensie chrześcijańskim, nieśmiertelną "zasadę" w człowieku, niesmiertelna naturę człowieka, zdolną do relacji z Bogiem:
    Mt 10:28 bt4 "Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle."
  2. Życie wieczne w człowieku:
    Mk 8:36 bt4 "Cóż bowiem za korzyść stanowi dla człowieka zyskać świat cały, a swoją duszę utracić?"
  3. Samo najgłębsze "ja" człowieka:
    Łk 2:35 bt4 "A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu."
  4. po prostu człowieka i jego życie:
    Dz 2:41 bt4 "Ci więc, którzy przyjęli jego naukę, zostali ochrzczeni. I przyłączyło się owego dnia około trzech tysięcy dusz."
    To znaczenie jest częste również w mowie potocznej (do dziś mówi się niekiedy np. "ta wieś liczy pół tysiąca dusz" mając na mysli 500 mieszkańców)
    Oczywiście w tym znaczeniu "dusza" nie jest nieśmiertelna.
Zakładam, że rozmawiamy tu o duszy w znaczeniu 1 , a nie 4.

Pozwolę sobie zacytować nowego biskupa legnickiego :) :
"O ile na przykład normalne ciało człowieka obecne jest w przestrzeni przez swoje zewnętrzne kształty i zajmuje tyle miejsca, ile wynoszą jego rozmiary, o tyle dusza człowieka - tez przecież realnie obecna! - znajduje się w człowieku na inny sposób, nie przez swoje wymiary, których zresztą w ogóle nie posiada.
Dusza nie jest przecież w połowie po prawej stronie ciała, a w połowie po lewej, ani nie ubywa jej, gdy człowiek na przykład straci rękę. Jeszcze inaczej może być obecny w tym świecie duch (na przykład anioł).
Przecież nawet jeśli jakieś pomieszczenie jest niewielkie, to nikt nie powie, ze nie zmieszczą się w nim trzy anioły, bo zabraknie dla nich przestrzeni! Rodzaje obecności są rożne.
Te trzy rodzaje obecności nazywano tradycyjnie: obecnością „przez wymiary” (ciało człowieka), „przez substancję” (dusza ludzka), „przez moc” (aniołowie). Jeszcze innym sposobem obecności jest prawdziwa i rzeczywista obecność Jezusa w Eucharystii - jak mówią Ewangelie i św. Paweł - obecność w Jego „Ciele i Krwi”. Jest to obecność sakramentalna.
/Na skale czy na piasku?/
Ostatnio zmieniony 2021-07-18, 10:45 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Dusza przed śmiercią

Post autor: sądzony » 2021-07-18, 11:05

Ave Miriam pisze: 2021-07-17, 23:30 1. Gdzie jest zlokalizowana dusza ludzka względem ciała fizycznego?
„KKK 365 Jedność ciała i duszy jest tak głęboka, że można uważać duszę za "formę" ciała 222 ; oznacza to, że dzięki duszy duchowej ciało utworzone z materii jest ciałem żywym i ludzkim; duch i materia w człowieku nie są dwiema połączonymi naturami, ale ich zjednoczenie tworzy jedną naturę.”
Względność duszy i ciała fizycznego inicjuje chyba dopiero śmierć.
Dusza i ciało nie stanowią części, a jedność.
Generalnie wydaje mi się, że dusza jest tam gdzie i ciało, a jawi się życiem.
Ave Miriam pisze: 2021-07-17, 23:30 2. Jak się ma dusza do tzw. psychiki?
Psychika to dość szerokie naukowe pojęcie wynikające z konieczności podziału człowieka, który chce wszystko pojąc poprzez naukowy dualizm.
Psychika „wnętrze” człowieka zależne od wielu czynników, stojące w opozycji do ciała lecz dla zdrowia winne pozostawać z nim we względnej równowadze.
Dusza jest dla mnie pojęciem niedualnym.

Dusza i ciało stanowią żywego człowieka.
Żywy człowiek posiada psychikę i ciało.

To bardziej kwestia sposobu rozumowania.
„KKK 366 Kościół naucza, że każda dusza duchowa jest bezpośrednio stworzona przez Boga nie jest ona "produktem" rodziców - i jest nieśmiertelna (…)”
Nie wiem czy duszę można porównać z psychiką.
Duszę otrzymujemy w chwili poczęcia, natomiast psychika od chwili poczęcia jest tworzona.
Ave Miriam pisze: 2021-07-17, 23:30 3. W jaki sposób dusze komunikują się ze sobą?
Poprzez szeroko pojęta „psychikę”, poprzez modlitwę, za sprawą Ducha Świętego?
Ave Miriam pisze: 2021-07-17, 23:30 4. W jaki sposób dusze komunikują się z Bogiem indywidualnie?
5. W jaki sposób grupy dusz komunikują się z Bogiem?
Za sprawą „Ducha”?
„KKK 367 "Duch" oznacza, że człowiek, począwszy od chwili swego stworzenia, jest skierowany ku swojemu celowi nadprzyrodzonemu , a jego dusza jest uzdolniona do tego, by była w darmowy sposób podniesiona do komunii z Bogiem (…)”
Ostatnio zmieniony 2021-07-18, 11:08 przez sądzony, łącznie zmieniany 2 razy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Ave Miriam

Re: Dusza przed śmiercią

Post autor: Ave Miriam » 2021-07-18, 11:24

Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-18, 10:42
Ave Miriam pisze: 2021-07-17, 23:49 Grupy dusz łączą się nieraz we wspólnej intencji, czasem w tej samej sprawie, choć z różnymi stanowiskami i postanawiają zanieść intencję lub całą sprawę Bogu. Takie dusze występują do Boga zbiorowo. Ciekaw jestem jak one to robią.
Skąd takie informacje?
Z życia.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dusza przed śmiercią

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-18, 11:39

Ave Miriam pisze: 2021-07-18, 11:24
Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-18, 10:42
Ave Miriam pisze: 2021-07-17, 23:49 Grupy dusz łączą się nieraz we wspólnej intencji, czasem w tej samej sprawie, choć z różnymi stanowiskami i postanawiają zanieść intencję lub całą sprawę Bogu. Takie dusze występują do Boga zbiorowo. Ciekaw jestem jak one to robią.
Skąd takie informacje?
Z życia.
A konkretnie?

Dodano po 3 minutach 9 sekundach:
sądzony pisze: 2021-07-18, 11:05
Ave Miriam pisze: 2021-07-17, 23:30 1. Gdzie jest zlokalizowana dusza ludzka względem ciała fizycznego?
„KKK 365 Jedność ciała i duszy jest tak głęboka, że można uważać duszę za "formę" ciała 222 ; oznacza to, że dzięki duszy duchowej ciało utworzone z materii jest ciałem żywym i ludzkim; duch i materia w człowieku nie są dwiema połączonymi naturami, ale ich zjednoczenie tworzy jedną naturę.”
Względność duszy i ciała fizycznego inicjuje chyba dopiero śmierć.
Dusza i ciało nie stanowią części, a jedność.
Generalnie wydaje mi się, że dusza jest tam gdzie i ciało, a jawi się życiem.
"Gdzie" nie jest odpowiednim słowem dla czegoś (kogos?) co nie istnieje w czasoprzestrzeni.
Owszem, dusza jest (prócz czasu pomiędzy śmiercią a wskrzeszeniem) związana z ciałem, ale - jak to ładnie napisał Andej:
Andej pisze:Słowo "związana" nie jest synonimem słowa "zlokalizowana" - nieprawdaż?
Dodano po 1 minucie 39 sekundach:
Albertus pisze: 2021-07-18, 10:25
Andej pisze: 2021-07-18, 09:12 Mogę tylko w odniesieniu do samego siebie. Niematerialnie istniałem od momentu stworzenia do chwili osadzenia mnie przez Boga w czasie. Niematerialnie istnieć będę od chwili śmierci aż do otrzymania nowego ciała, czyli zmartwychwstania.
Czy uważasz że twoja dusza istniała przed poczęciem twojego ciała?
Idea preegzystencji została potępiona przez Kościół Powszechny na II soborze w Konstantynopolu w roku 553.
Ale mam wrażenie, że Andej ma co innego na myśli...

Ave Miriam

Re: Dusza przed śmiercią

Post autor: Ave Miriam » 2021-07-18, 11:48

Andej pisze: 2021-07-18, 08:42 I ja zadam pytanie. Jaki jest cel 5 pytań, skoro wiadomo, że nie wiadomo? Wiemy to, co nam Bóg objawił. Wiemy, że nie jesteśmy w stanie pojąć tego, czego nam nie objawił.
Po to, by się dowiedzieć, by przedyskutować i rozważyć temat i za sprawą używania umysłów przez osoby zabierające głos, wzbogacić wiedzę o ważny element.

Dla mnie zdumiewające jest, ze Państwo mnóstwo napisali na temat duszy po śmierci, gdy ta przebywa w przestrzeni dla żywych ludzi raczej niedostępnej, natomiast jak dotąd, prawie nic nie napisaliście o duszy istniejącej przez kilkadziesiąt lat wraz z widocznym ciałem materialnym w przestrzeni znanej i w znacznym stopniu rozpoznanej naukowo i mistycznie.

Wiemy nie tylko to co Bóg nam objawił, a to nie tyle wiemy, co wierzymy. To samo dotyczy spraw, które doświadczyli inni, a nam po prostu je opowiedzieli. Możemy w to wierzyć lub nie, natomiast trudno twierdzić, że to wiemy.

Wiemy także to, czego Bóg w ogóle nie objawiał, tylko doszliśmy do tego za pomocą doświadczenia zmysłów i pracy umysłu, weryfikowalnej pracy umysłów innych osób oraz za sprawą własnych doświadczeń duchowych. - To ostatnie bardzo ważne do uświadomienia dla tych, którzy nie wierzą w doświadczenia duchowe, kochani, to są fakty, tyle, że udowodnione dla osoby która tego doświadczyła, dla innych nie, bo odczuć nie sposób przekazać!
Andej pisze: 2021-07-18, 08:42Czy ew. odpowiedzi zbliżają do Boga? Czy przeciwnie, kierują na manowce świata materialnego?
Andej, zadawanie takiego pytania może skutkować pozamykaniem ludzi na doświadczanie, a umysłów na myślenie. Bardzo niebezpieczny kierunek.
Wyniki dyskusji będą takie jakie będą, to się okaże. Moim zdaniem wszystko, co robimy, powinno zbliżać do Boga. Jednak to tylko moje zdanie i raczej jako zasada, a nie przymus.
Praca umysłów rzeczywiście może prowadzić na peryferie świata materialnego, dlatego świadomi dziś tego mechanizmu i ograniczenia umysłów, które nie ogarniają świata duchowego, poza myśleniem, także medytujemy i modlimy się. Owoce takiego potrójnego podejścia są znacznie bogatsze niż owoce materialne i nie słyszałem by przedsięwzięcia podejmowane w ten sposób kompleksowo znosiły kogoś na manowce.

Dodano po 2 minutach 34 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-18, 11:39
Ave Miriam pisze: 2021-07-18, 11:24
Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-18, 10:42
Ave Miriam pisze: 2021-07-17, 23:49 Grupy dusz łączą się nieraz we wspólnej intencji, czasem w tej samej sprawie, choć z różnymi stanowiskami i postanawiają zanieść intencję lub całą sprawę Bogu. Takie dusze występują do Boga zbiorowo. Ciekaw jestem jak one to robią.
Skąd takie informacje?
Z życia.
A konkretnie?
Nie rozumiem teraz ja.
Marku, czy Ty nie uczestniczyłeś nigdy w nabożeństwach, Mszach Świętych, gdzie dusze zbiorowo się modlą?????
Nie uczestniczyłeś w konferencjach, które mają osiągać jakieś cele???

Dezerter też tego nie rozumie???

Panowie????

Dodano po 1 minucie 20 sekundach:
A potem się dziwicie, ze występuję w roli katechety szkoły podstawowej.
No to jak mam takie rzeczy Wam tłumaczyć?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”