O co Bóg zapyta po śmierci?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Andej » 2021-08-31, 20:35

Abstract pisze: 2021-08-31, 20:23 nasz osąd nieświadomości postępowania drugiej osoby może być obarczony błędem
Nie tyle może być, co jest. Dlatego nie jesteśmy powołani do sądzenia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: adampiotr » 2021-09-01, 13:12

Zgadzam się z tym, ze do wieczności nie wniesiemy, ale tym sposobem to można się nie rozwijać na ziemi i nic nie robić więc po coś te choroby są.
A chory ma cięższe życie od tego zdrowego...

Oczywiście każda dusza będzie na sądzie ,ale niemowlę jeszcze się nie zdążylo rozwinąć ciekawe co będzie z nim.
Ostatnio zmieniony 2021-09-01, 13:20 przez adampiotr, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-01, 13:26

Pamiętajmy, że ułomności (także te ułomności wieku dziecięcego) są efektem doczesności, która jest skutkiem grzechu pierworodnego. Nie przenośmy zatem patrzenia doczesnego na chwilę sądu.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Abstract » 2021-09-01, 21:57

Nadal nie znajduję pola dla wolnej woli osoby niezdolnej do podejmowania decyzji, ale to pewnie temat na nowy wątek.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: sądzony » 2021-09-01, 22:11

Abstract pisze: 2021-08-31, 20:23 Jedynym rozwiązaniem oprócz tych abstrakcyjnych, które przychodzi mi do głowy to powrót na ziemię, ponowne przyjście takiej duszy do ciała, które jest w stanie decydować.
Bóg dobrze wie jak decydowałaby ta dusza. Po cóż ma posyłać ją ponownie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Abstract » 2021-09-01, 22:31

sądzony pisze: 2021-09-01, 22:11
Abstract pisze: 2021-08-31, 20:23 Jedynym rozwiązaniem oprócz tych abstrakcyjnych, które przychodzi mi do głowy to powrót na ziemię, ponowne przyjście takiej duszy do ciała, które jest w stanie decydować.
Bóg dobrze wie jak decydowałaby ta dusza. Po cóż ma posyłać ją ponownie.
Również wie to wysyłając po raz pierwszy, życie służy doskonaleniu nas, dla naszej wiedzy. Stwórcy, który istnieje poza czasem jest to niepotrzebne.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-02, 00:25

Abstract pisze: 2021-09-01, 21:57 Nadal nie znajduję pola dla wolnej woli osoby niezdolnej do podejmowania decyzji, ale to pewnie temat na nowy wątek.
Skąd mniemanie o niezdolności?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: sądzony » 2021-09-02, 09:10

Abstract pisze: 2021-09-01, 22:31
sądzony pisze: 2021-09-01, 22:11
Abstract pisze: 2021-08-31, 20:23 Jedynym rozwiązaniem oprócz tych abstrakcyjnych, które przychodzi mi do głowy to powrót na ziemię, ponowne przyjście takiej duszy do ciała, które jest w stanie decydować.
Bóg dobrze wie jak decydowałaby ta dusza. Po cóż ma posyłać ją ponownie.
Również wie to wysyłając po raz pierwszy, (...)
Zgadza się
Abstract pisze: 2021-09-01, 22:31 (...) życie służy doskonaleniu nas, dla naszej wiedzy.
Wiedzy ... a nie wiary i miłości.
Abstract pisze: 2021-09-01, 22:31 Stwórcy, który istnieje poza czasem jest to niepotrzebne.
Poniekąd.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-02, 09:33

ZDaje się, że w tych pytaniach zawarte jest założenie, że osoba, która umarła jako niepełnosprawny umysłowo, niemowlak (albo wręcz - dziecko jeszcze nie urodzone) będzie przed Bogiem w takim stanie świadomości i możliwości decyzji, w jakim była przed śmiercią.
Jest to całkowicie błędne założenie.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: adampiotr » 2021-09-02, 11:00

OK. Domyślam się co chcesz mi uświadomić. Ze chory tak samo będzie traktowany na sądzie jak normalny człowiek. Jakieś powinny być taryfy ulgowe xD. Teraz jest na szczęście służba zdrowia i można się leczyć co kiedyś tego nie było. I zeby by było jasnośc nie chodzi o minięcie sądu i też nie piszę jak Ojciec Szustak mówi.

Sory tutaj juz trochę wychodzę poza wątek ,ale tak sobie dyskutuje.
Ostatnio zmieniony 2021-09-02, 11:13 przez adampiotr, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1951
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Praktyk » 2021-09-02, 11:29

adampiotr pisze: 2021-09-02, 11:00 OK. Domyślam się co chcesz mi uświadomić. Ze chory tak samo będzie traktowany na sądzie jak normalny człowiek. Jakieś powinny być taryfy ulgowe xD. Teraz jest na szczęście służba zdrowia i można się leczyć co kiedyś tego nie było.

Sory tutaj juz trochę wychodzę poza wątek ,ale tak sobie dyskutuje.
Sąd to jest takie słowo, które kojarzy się z koniecznością obrony, udowadniania, że może jednak to co się zrobiło nie było takie do końca złe, z przyznawaniem bardziej lub mniej sprawiedliwej kary za to co się zrobiło. A na końcu, w ogóle z możliwością wykiwania sędziego i zostania uniewinnionym.

"Sąd Boży" raczej będzie działał zupełnie inaczej. Nie ma możliwości mataczenia i tłumaczenia. Każda jedna myśl i czyn, jaką mieliśmy w ciągu życia będzie widoczna dla nas w boskiej prawdzie ( Bóg widzi ją i tak w pełnej krasie już w tym momencie, tylko my tego sobie nie uświadamiamy ). Tak jakby nagle zobaczyć siebie boskimi oczami. Będziemy widzieć jakie były skutki tego co robiliśmy, będziemy świadomi intencji, przyczyn dla których coś zrobiliśmy, nawet takich, których wcześniej nie byliśmy świadomi.
I będą takie elementy naszego życia, których sami byśmy sobie nie wybaczyli. Bo po prostu są złem. Wykonanym czy to ze strachu, czy głupoty, pijaństwa, czy po prostu tego, że czynności grzeszne wydają nam się często fajne i atrakcyjne. ( miejmy nadzieję, że nie ze świadomego wyboru zła, bo to droga do piekła )
A stoimy przed bramą. Po jednej stronie jesteśmy my, po drugiej jedność z Bogiem. I się zastanawiamy "co czeka mnie jak tam pójdę i Bóg mnie zobaczy" ?
I wtedy powinno mieć znaczenie to czy wierzymy w nieskończone wybaczenie, które objawił Jezus. Że Boska sprawiedliwość i miłosierdzie jest tym co ma się stać pomimo, że wszystko w nas mówi, że będzie boleć, a szatan podpowiada, że zostaniemy potępieni na wieki i jesteśmy niegodni miłości Boga.
Myślę, że do nas będzie należeć decyzja, czy idziemy dalej, czy pod ten sąd się oddajemy wierząc w miłosierdzie i sprawiedliwość, czy uciekamy od niego nie wierząc w objawienie. Ta ucieczka, która oznacza niewiarę jest drogą błędną. Myślę że skutkuje czyśćcem. Czymś co pozwala "popracować" nad sobą. Mam nadzieję, że nie skutkuje piekłem. Piekło powinno być świadomym wyborem zła. Ale nie wiem czy ktoś może dać gwarancję.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Abstract » 2021-09-02, 11:43

Marku nie o to chodzi. Bóg każdemu z nas podarował wolną wolę, żeby ją realizować potrzebujemy przede wszystkim czasu i możliwości na spełnienie tego. Niemowlę, które umiera zaraz po narodzinach nie korzysta z tego daru w moim rozumowaniu. Stąd wniosek o drugiej szansie.

Nie miałem na myśli żadnego przenoszenia stanów chorobowych po śmierci.

Jeszcze raz przytoczę przykład podany wcześniej. Matka Hitlera zabija swoje dziecko poprzez szereg zaniedbań, celowo przytaczam tu czynnik ludzki, a nie chorobę. Niewiność niemowlęcia i nagła jego śmierć jest przepustką do nieba? Ono nie miało okazji decydować.

@Sądzony, wiedza o tym co dobre i złe, co daje na miłość i Bóg.
Ostatnio zmieniony 2021-09-02, 11:47 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-02, 11:51

Nie wiemy, jak Bóg rozwiąże takie sytuacje, z wyjątkiem tego, że sprawiedliwie (przy czym nie na zasadzie "co się komu nalezy" tylko miłosiernie).
Nie ma potrzeby "dawania drugiej szansy" - zarówno dlatego, że Bóg wie wszystko (nawet "co by się stało, jesli") jak i to, że Hitler nie musiał być zły w łonie matki - wiele rzeczy go zapewne ukształtowało.
No i jest jasna zasada:
Łk 12:48b "Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele powierzono, tym więcej od niego żądać będą."

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Abstract » 2021-09-02, 12:11

Marku brałem to pod uwagę co piszesz, ale jakiś jest cel tego, że jednak tu żyjemy, a Bóg już na samym początku stworzenia nie zabrał wszystkich dusz do nieba i na podstawie swojej doskonałości w osądzie i projekcji, jakby nasze życie wygladało, nie rozdzielił nas na dobrych i złych. To życie tu ma służyć nam, naszemu zrozumieniu istoty Boga, dobra i zła.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1951
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: O co Bóg zapyta po śmierci?

Post autor: Praktyk » 2021-09-02, 12:23

Abstract pisze: 2021-09-02, 12:11 To życie tu ma służyć nam, naszemu zrozumieniu istoty Boga, dobra i zła.
Chęć zrozumienia istoty dobra i zła akurat chyba była grzechem pierworodnym. W Boskim założeniu w stanie rajskim ufaliśmy Bogu i jego zasadom a nie próbowaliśmy dociekać dlaczego są takie a nie inne.
Wtedy celem naszej bytności tutaj było szczęście. Świat był darem danym dzieciom, żeby dobrze się bawiły.
Ostatnio zmieniony 2021-09-02, 12:25 przez Praktyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”